agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Coleus ( Kolyoz, yaprak güzeli) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/7743.htm)

zenfree 11-06-2008 20:09

Bence şaşırtma zamanı gelmiş.

cybel 11-06-2008 20:13

Birşey sorabilirmiyim. Kolyozlar tek yıllık bitkiler mi?

Arzu Kırlangıç 11-06-2008 20:23

Bence içlerinden en gelişmiş olanları şaşırtabilirsiniz . Hepsi aynı oranda gelişmiyor .

Arzu Kırlangıç 11-06-2008 20:26

Tek yıllık değiller . Eğer iyi bakılırlarsa tüm istekleri karşılanırsa uzun süre kalır . Çelik alınıp genç bitkilerde elde edebilirsiniz .

cybel 12-06-2008 15:27

Alıntı:

Tek yıllık değiller . Eğer iyi bakılırlarsa tüm istekleri karşılanırsa uzun süre kalır . Çelik alınıp genç bitkilerde elde edebilirsiniz .
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bir yerde kolyoz görürsem çelikten üretimi denemek istiyorum madem benimle uzun yıllar kalacak buna değer:)

powered 23-06-2008 00:36

Yaprak güzelinin ne kadar çok çeşidi varmış burada gördüm ilk kez.

Ben tohum olarak aldım ektim nerdeyse 20-25 tohum ektim 10 taneye yakın çıktı fakat fideleri ne zaman sulasam bir tane kaybettim. Suladıkça bir fide toprak yüzeyinden kopuyor, sanırım klorlu sudaki kireç yakıyor minik gövdesini. 3 tane fide kaldı saksıda gövdelerine su değidirmeden suluyorum çok cılız ve pek az gelişim gösteriyorlar direkt güneş ışığı almayan bolca aydınlık bir yerdeler. Bakalım büyütmeyi başarabilicekmiyim buradakiler çok hoşuma gitti maşallah Allah nazardan korusun.

Tubay 23-06-2008 15:17

Sevgili ikliziz'in gönderdiği fidelerim kurudu.Tohumlarımda hiç çıkmadı,hatayı nerde yapmış olabilirim bilmiyorum:(Fideler çok küçüktü hemen torfa diktim çok sulamadan sadece toprağını nemli tutum)Tohumdan tekrar deneyeceğim Bu mevsimde tohum dikmek uygun olurmu sizce?

ardabora 24-06-2008 23:07

1 Eklenti(ler)
Ben kolyozlarımı şaşırttım.İlk günler onlar da ben de şaşkın şaşkın yaşadık ama kendilerini topladılar şimdi.Dış ortama çıktıkları için sanırım renkleri koyulaştı...

zenci 26-06-2008 16:41

ilk mesajım olacak,herkese merhaba....

benim ''yaprağı güzel'imle'' hiç bir sorunum yok...şimdilerde çicek açtı...yukarıdaki mesajlarda kesilmesi öneriliyor.....kesmesem ne olur acaba?

bu şekilde de çok güzel duruyorlar,acaba kesmesem yanlış bi şey mi yapmış olurum?:confused:

ilgili herkese şimdiden teşekkür ederim,saygılarımla...

Tubay 27-06-2008 11:51

Yanlardan dal vermesi ve daha gür,toplu olması için kesmeniz öneriliyor.Tabi siz dikine tek dal üzerinden gelişen bir görüntüden memnunsanız kesip kesmemek sizin tercihiniz.Bu arada hoş geldiniz;)

zenci 04-07-2008 13:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tubay (Mesaj 253492)
Yanlardan dal vermesi ve daha gür,toplu olması için kesmeniz öneriliyor.Tabi siz dikine tek dal üzerinden gelişen bir görüntüden memnunsanız kesip kesmemek sizin tercihiniz.Bu arada hoş geldiniz;)

sn.tubay,

hoşbulduk,satın aldığım ortanca fidesinden sonra bitki dünyası beni tamamıyla içine çekti...esasında ilgimin olmadığını sanıyordum...herhalde genlerimde var,rahmetli babam çok severdi çiçekleri...

yaprağı güzelimin çiçeklerini kestim,bi güzelde büyük yaprakları temizledim...daha gelişmesi için...

şu anda saksısı kendisine küçük geldiği duygusuna kapılıyorum,değiştirmeyi düşünüyorum...mevsim itibarı ile uygun mu bilmiyorum,siz ne dersiniz?

ilginiz için teşekkür ederim...saygılarımla...

Tubay 04-07-2008 14:58

Çiçeğinizin gelişiminde bir sorun yoksa ve sağılıklıysa bence şu anda saksıyı değiştirmeyin.Eğer değiştirme ihtiyacı varsa kendi saksısından bir boy büyük saksıya alıp serin direk güneş almayan bir yerde toprağını nemli tutarak bir hafta kadar dinlenmeye bırakın

ardabora 25-07-2008 13:53

2 Eklenti(ler)
Kolyozların bir kısmını bahçeye ekmek istiyorum ama sanırım kışın yokolup gidecekler değil mi?...Saksıda olanlar büyümeye başladılar...

onuryrd 08-08-2008 11:29

Yaprak güzelim

Merhaba arkadaşlar bu da benim yaprak güzelim. :D

Eşime arkadaşı çelik olarak vermiş, hindistan cevizi kabuğuna diktim hemen büyüdü, ama gördüğüm kadarıyla benimki çok dikine büyüyor.

Saksıya geçireceğim zaman budasam enine büyür mü acaba?

Bu arada annem yapraklarının güzelliğini koruması için çiçeğini budamam gerektiğini söyledi ben de budadım. Sizler de buduyor musunuz?:confused:

Not: Malesef fotoğraflarını daha önce yüklediğim için buraya tekrar yükleyemedim ama avatarımda var yine de.

Ayşe 08-08-2008 12:42

Anneniz doğru söylemiş Sevgili Onuryrd. Yaprak güzelini ne kadar derin budarsanız, o kadar enine büyür, dallanır.

Ayrıca eğer çiçekli kısımları koparmazsanız, büyümesi durur. Adı üstünde yaprak güzeli, çiçeklerinden fazla, yaprakları güzel olan bir çiçek.

Ayşe 08-08-2008 12:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ardabora (Mesaj 262114)
Kolyozların bir kısmını bahçeye ekmek istiyorum ama sanırım kışın yokolup gidecekler değil mi?...Saksıda olanlar büyümeye başladılar...

Sevgili Ardabora, kolyozlar İzmir kışına dahi dışarda dayanamıyorlar. Bu yüzden ben daha fazla yaşamasını için saksıya ekip kışın içeri alıyorum.

Ancak çok dekoratif bir çiçek olduğu ve tarhlarda çok hoş durduğu için, bir kısmını bahçeye ekiyorum. Bunları diğer yıl yenilemem gerekiyor.

Bazı bahçe çiçeklerim gibi üzerlerini kuru yaprak vs. ile örtsem dahi, kışı çıkaramıyorlar.

Meryem 13-08-2008 09:28

2 Eklenti(ler)
merhaba bende bugün bir dal aldım kolyoz dan birazcık köklenmiş saksıya geçirmem için yeterlimi acaba lütfen yardım edin

Ayşe 13-08-2008 09:41

Sevgili Meryem, yaprak güzeli çelikle çok kolay üretilebilen bir çiçek. Köklü olmasa dahi mutlaka tutacaktır. Seninki zaten köklü. Yalnız iyce köklenip, yerine alışıncaya kadar güneşe çıkatma.

Meryem 13-08-2008 09:54

ay çok teşekkür ederim bu çiçeği çok sevdim. (barış çiçeğim duymasın kıskanır :)))))

peki barış çiçeğinde saksıya geçirmeden önce aspirinli suda bekletilip can suyu olarak da oksijenli su verilmesi gerektiğini duymuştum aynı şeyler bu çiçek için de geçerli mi?

bir de unutmadan toprağı nasıl olmalı

Ayşe 13-08-2008 10:03

Ben yalnızca bahçe toprağı ve yanmış ahır gübresi karışımına dikiyoryum. Ahır gübresi bulamazsam, yalnızca bahçe toprağına dikiyorum.İlave bir şey vermiyorum.Hiç sorun yaşamadım. Dediğim gibi yaprak güzeli fazla seçici ve nazlı olmayan, kolay yetiştirilebilen bir çiçek.

Ben her bahar derin budadığım yaprak güzellerimin çeliklerini dikip, köklendirip, arakadaşlarıma dağıtıyorum. Çünkü çok kolay kökleniyor ve çoğalıyor.

Meryem 13-08-2008 10:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi WYZX (Mesaj 267988)
Ben yalnızca bahçe toprağı ve yanmış ahır gübresi karışımına dikiyoryum. Ahır gübresi bulamazsam, yalnızca bahçe toprağına dikiyorum.İlave bir şey vermiyorum.Hiç sorun yaşamadım. Dediğim gibi yaprak güzeli fazla seçici ve nazlı olmayan, kolay yetiştirilebilen bir çiçek.

Ben her bahar derin budadığım yaprak güzellerimin çeliklerini dikip, köklendirip, arakadaşlarıma dağıtıyorum. Çünkü çok kolay kökleniyor ve çoğalıyor.

*** ederim çok yardımcı oldunuz bu site gerçekten harika

Meryem 20-08-2008 13:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Meryem (Mesaj 267978)
merhaba bende bugün bir dal aldım kolyoz dan birazcık köklenmiş saksıya geçirmem için yeterlimi acaba lütfen yardım edin

benim kolyoz köklendi galiba yaprakları büyüyo yavaş yavaş suyunu verip akşam üstü güneşe koyuyorum artık

mehtap051 20-08-2008 18:32

Bende de bu çiçekten 2 adet var. Yanlız benim evim çok güneş almıyor. Direk camın önüne koysam güneş zarar verir mi? Güneşi sevdiğini bildiğim halde direk camın önüne koyamadım. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

Meryem 21-08-2008 08:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mehtap051 (Mesaj 270124)
Bende de bu çiçekten 2 adet var. Yanlız benim evim çok güneş almıyor. Direk camın önüne koysam güneş zarar verir mi? Güneşi sevdiğini bildiğim halde direk camın önüne koyamadım. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

Öğle güneşinden korumamız gerekiyormuş bu çiçeği bende sadece akşam güneşine çıkarıyorum cam önüne. Güneşe koymadan önce mutlaka suyunu verin. Gördüğüm kadarıyla yaprakları hassas bir çiçek güneş susuz yapraklarına zarar veriyor.

newyorker 22-08-2008 17:41

Tohumdan üretmek bence uzun sürer. Bende çeliği yarım saat günes altında taşıdım ama soldu, eve getirdim suya koydum düzeldi, köklendi ve geçenlerde ektim. Şimdi güzel gelişim gösteriyor. Bence çelik arayın derim.

zeonka 27-08-2008 19:07

2 Eklenti(ler)
Eklenti 45875

Güneşten renkleri koyulaştı bende daha aydınlık ama güneş almayan bir yere aldım. Birde büyük saksının içinde küçük bir saksıdalar acaba saksısını değiştirmem uygun olurmu.

zenfree 31-08-2008 14:30

Bence bitkinizi budamalısınız. Budadığınız bölümleri tekrar köklendirebilirsiniz.

Meryem 01-09-2008 12:21

Bu çiçek güneşte daha çabuk büyüyor.

Orkun Kırcı 22-09-2008 09:24

1 Eklenti(ler)
İşte benim kolyozlarım. Birini Aydın dan getirdim birini de öğrencimden aldım.

Eklenti 47954

Orkun Kırcı 22-09-2008 09:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeonka (Mesaj 272237)
Eklenti 45875

Güneşten renkleri koyulaştı bende daha aydınlık ama güneş almayan bir yere aldım. Birde büyük saksının içinde küçük bir saksıdalar acaba saksısını değiştirmem uygun olurmu.

Ben olsam güneşten almazdım. Zaten kış boyunca yeterince güneşsiz kalıyorlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024