agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Coleus ( Kolyoz, yaprak güzeli) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/7743.htm)

Günüm 13-09-2009 08:15

1 Eklenti(ler)
Black Dragon

Günüm 13-09-2009 08:20

1 Eklenti(ler)
1 Liralık kızlarım.

imiathiel 14-09-2009 16:33

1 Eklenti(ler)
Bunlar benim ilk coleus çimlendirme denemelerimin sonucu :D
Hani büyümüyor dediklerim. Şimdi gayet mutlu büyüyorlar!
Vilmorin karışık tohum çimlendirmiştim ama pek karışık değiller galiba :cool:

Lalezan 14-09-2009 16:49

Sevgili İmiathiel renkleri belli olmaya başlamış.Zannedersem hepsi aynı renk olacak.Benimkilerde yavaş yavaş büyüyor bakalım, nasıl olacaklar..

imiathiel 14-09-2009 16:53

Evet, Vilmorinin oyununa geldim :D
Zaten bunlardan sonra birden kendimi kaybedim kocaman bir saksıya neredeyse tohumların hepsini boşaltmıştım. Belki farklı çıkar diye.
Bir hafta oldu, çimlenmişler. Kısmet

Lalezan 14-09-2009 17:02

Benimkilerdende umudum yok .Tek renk çıkacaklar heralde..

optimus 16-09-2009 06:31

sevgili günüm sizin miniklerde çok hoş, büyüdüklerinde oldukça ggösterişli olacaklar inşallah :)

seneye artık boy boy yeni fotoğraflar yayınlarız burada ..

Günüm 16-09-2009 06:56

Dün bir iki çeşit daha aldım e-bay'den sevgili optimus. Paketim sağsalim gelirse sizinle tohum paylaşmaktan mutluluk duyarım. Yok çimlenmiş isterim derseniz, zaten dikeceğim fidelerden gönderiririm.

Günüm 16-09-2009 08:05

5 Eklenti(ler)
İşte bunlar sevgili optimus:

1. Nottingham lace
2. Royal mix
3. Wizard mix
4. Mint chocolate (Yeni bir türmüş. Ben eskilerden biri sandım ama kahverengisi çikolata koyuluğunda dedi tohumların satıcısı.)
5. Black dragon

thomasina 16-09-2009 08:21

Sevgili Günüm ben de sipariş vermek istiyorum. Birkaç çeşit tohum siparişi daha mı ekonomik oluyor acaba? Yani posta ücreti ne civarda?

Günüm 16-09-2009 08:28

Sevgili thomasina posta ücreti yaklaşık 1 pound civarında.
Bazıları ikinci paketi sipariş ettiğiniz zaman kargo ücreti almıyor. (Aynı veya farklı tohum)

thomasina 16-09-2009 08:30

Tamam tahminim doğru. Önceki sitede çok çeşit bulamadım ya da ben beceremedim. Bir araştıracağım, edinebildiğim kadar çok çeşit tohum bulacağım. Amerika' da olan bir yakınıma da sipariş ettim, bir iki aya bir gelebilir diye umuyorum.

sevim.K 16-09-2009 09:49

Ebaydan mı sipariş edeceksiniz thomasina? Sipariş daha fazla olursa daha mı avantajlı oluyor.

optimus 17-09-2009 06:28

Sevgili Günüm ne kadar mutlu ettiniz beni, çok sağolun, çok memnun olurum. siz nasıl isterseniz o şekilde olsun, ben biraz beceriksizimdir tohum çimlendirmek konusunda, ama size de zahmet vermek istemem, gönlünüzden nasıl geçerse, nasıl kolayınıza gelirse öyle olsun. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum ;)

reddown 17-09-2009 13:27

Mix coleus tohum paketi olarak aldık. Yumurta kabının gözeneklerine ektik. Sera etkisi yapsın diye de üstünü de streçle örttük. Acaba yanlış mı yaptık?

Günüm 17-09-2009 15:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi optimus (Mesaj 498203)
Sevgili Günüm ne kadar mutlu ettiniz beni, çok sağolun, çok memnun olurum. siz nasıl isterseniz o şekilde olsun, ben biraz beceriksizimdir tohum çimlendirmek konusunda, ama size de zahmet vermek istemem, gönlünüzden nasıl geçerse, nasıl kolayınıza gelirse öyle olsun. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum ;)

Sevinmeniz beni çok sevindirdi.
Ben sizi tohumla hiç uğraştırmadan çimlendirip gönderirim. Hem renkleri de belli olmuş olur. Farklı farklı kızlarınız olur.

Günüm 17-09-2009 15:52

Doğru yapmışsınız reddown. Üzerini arada açıp havalandırmayı unutmayın. İlk sürgün kafasını çıkarınca da streç filmi çıkartın. Güle güle büyüsünler.

optimus 18-09-2009 08:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Günüm (Mesaj 498443)
Sevinmeniz beni çok sevindirdi.
Ben sizi tohumla hiç uğraştırmadan çimlendirip gönderirim. Hem renkleri de belli olmuş olur. Farklı farklı kızlarınız olur.

tekrar teşekkür ediyorum ;) bu bitkiye bayılıyorum, muhteşem birşey, herbirinin ayrı güzelliği var sabırsızlıkla bekleyeceğim sevgili günüm ;)

reddown 18-09-2009 12:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Günüm (Mesaj 498445)
Doğru yapmışsınız reddown. Üzerini arada açıp havalandırmayı unutmayın. İlk sürgün kafasını çıkarınca da streç filmi çıkartın. Güle güle büyüsünler.

Çok teşekkür ederim... Önerinizi dikkate alacağım.
Tekrar teşekkürler.

selcuk44 19-09-2009 22:46

İyi akşamlar,acaba İzmir'de Kolyoz çeşitleri satan bir çiçekci var mı acaba ?
Bir çok çiçekciye baktım ama bulamadım,Hatta sempt pazarlarını bile araştırdım ama maalesef yok.

optimus 20-09-2009 16:28

bu zamanda bulmak belki pek kolay olmayabilir, ama izmir büyükşehir belki bulunur

selcuk44 20-09-2009 19:53

2 Eklenti(ler)
Iyı Aksamlar...

Izmir'de her tarafta aradim ama bulamadim. Sadece bir komsumuzda bulabildigim bu dali ektim. Suanda kucuk bir dalda cicekler belirdi. Onlari bekliyorum. Tohumlar olunca dikip uretmeye calisacam. Eger cimlendirebilirsem ve bu cesidi isteyen olursa uye kardeslerimle paylasabilirim.

selcuk44 20-09-2009 19:56

Yaprak güzeli çiçeğimin resimlerini ekledim ama çıkmadı ,acaba bir yerde yanlışlık mı yapıyorum? araştıracağım.

optimus 21-09-2009 18:57

bu arada benim kolyoslarımın 1 dal çiçek açmasına izin vermiştim. birkaçının tohumları olgunlaşıp kendi toprağına düşmüş ve çimlenmiş. inanılmaz hoşuma gitti... bununla birlikte o kadar streç yapıp çimlendirmeye çalıştığım halde, bu tohumların soğukta ekilmeden çimlenmeleri ne kadar da güzel... :D sanırım bundan sonra serpiştireceğim tohumları ve üstü açık gelişi güzel koyacağım :) onlar bir yolunu buluyor gibime geliyor...

optimus 27-09-2009 08:02

1 Eklenti(ler)
sevgili thomasina bana gönderdiklerin arasında en güzel gelişimi gösteren bu oldu, ne yazık ki birkaçını kaybettim, diğerlerinin gelişimi de oldukça yavaş.... bu kışı atlatırsak ölmeden inşallah, yaza hepsinin çok güzelleşeceğini düşünüyorum..

isolet 27-09-2009 10:39

Bunun yaprakları çok güzelmiş. Alacalı olanlardan ise bu daha çok hoşuma gitti. Benimkilerin eski formu yok olmuş kesip yeniden form alması için uğraşıcam.

imiathiel 27-09-2009 13:15

Benim kolyozlarım da büyüdüler biraz daha ama ya ben çok sabırsızım ya da gelişimleri çok ama çok yavaş...
4 minik fide bir saksıda duruyorlar acaba ayırsam daha da hızlanır mı gelişimleri? Bir de çubuk besinlerden koymuştum topraklarına, sıvı olanları daha mı etkilidir acaba?

Lalezan 28-09-2009 07:38

Sevgili İmiathiel , benim ektiğim kolyozlarda hala büyümediler.Çok minikler renkleri bile belli olmadı.Zannedersem mevsimsiz ekmemizden kaynaklanıyor.

imiathiel 29-09-2009 01:08

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim çimlendirdiğim kolyozların son hali.. ne dersiniz farklı olan var mı aralarında? :)
İkinci resim de anneannemden aşırdığım. Suda köklendirmiş, mutfağında duruyordu, görünce gözlerime inanamadım aldım :D

optimus 29-09-2009 06:07

sanırım ilk resimde sağ köşedeki farklı gibi :)

bu arada sevgili lalezan zamansız tohum ekmekten bahsetmişsin ama şöyle düşünüyorum benim tohum veren kolyoslarımın tohumları kendiliğinden toprağına düşüp çimlenmiş. Doğal, insan müdahalesinin olmadığı yaşamda nasıl bahr mevsiminde olacak bu çimlenme o zaman? tohumlar olgunlaşıp hep düştüler çünkü. Bana göre zamanı gibi...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024