agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Süs Narı, Bodur Nar (Punica granatum 'Nana') (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/5681.htm)

Narpitjem 22-09-2013 13:30

Muratcolak55, paylastigin cuce nar, cekirdekten mi yetistirdin? Bukadar kucuk ve cicek acmis :)..

muratcolak55 23-09-2013 23:19

Ynt: Süs Narı, Bodur Nar (Punica granatum 'Nana')

Evet.internetten aldığım beş tohumdan sadece biri çimlendi.daha üç aylıkken çiçeklendi .saksıyı yeni değiştim.dahada büyüdü kısa zamanda.harika bir bitki

dostca 29-09-2013 13:36

Bendeki nar ağaçlarım

2 Eklenti(ler)
Bende de 2 adet nar bitkisi var tohumdan yetiştirdiğim. Bir tanesini yaklaşık beş senelik bonsai olarak hayatına devam ediyor, diğeri de saksıda, çok dayanıklı bitki bonsai olan tarafımdan o kadar hırpalandığı halde halen yaşamak için dayanıyor, çok çabuk bit toplanıyor pamuklu bit veya yeşil bit elimde küçük fırça onunla temizleyip gerektiğinde arap sabunlu su veya sıvı sabunlu su ile fısfıs ile yıkıyorum.
Annemde yıllardır yetiştiriyor,narlarını eliyle peçete altında ezip evdeki diğer bitkilerin dibine gömüyor ve unutuyor zamanı gelince kendileri çıkıyorlar.Tavsiye ederim, bende uyguluyorum:mad:

tekhece 06-10-2013 08:31

narınızı çok sulamakdan dolayı kök çürumesi olmuş kullandınız toprak türude torf olduğu için torfda suyu tutma kapasıdesi olduğundan siz toprağın dışından kuru görunur ama kök kısmında su oluyor o yüzdende toprak kulanılırken belediyenin park bahçede kullandıkları kızmızı kille benzeyen bahçe toprakları kulanın sorun olmaz ozamn

tekhece 06-10-2013 08:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 151385)
Süs narımın yapraklarında kuruma var.
Toprağı 3 gün susuz kaldı, acaba bu susuzluktan dolayı bu kadar hızlı kurur mu?
Meyveler dökülüyor, yapraklar kuruyup dökülüyor.
Aynı şey küfeanın başına da gelmişti. Ve onu kaybettim.:(
Bunun da sonunun aynı olmasını istemiyorum.
İçeride pencere kenarında duruyor.
Direk güneş ışığı almıyor.
Yardımlarınızı bekliyorum.

çok sulamakdan dolayı köklerinde kök çürumesi olmuş bu tür bitkilere genelde bahçe toprağı uyğulanır ve gübre olarakda bor çinki gibi vs yaprak güpleri uyğulayın o zamn seralrdan aldığınız ilk günki güzelliyi gibi olur

curset 30-11-2013 14:07

Minyatür nar ağacı

2 Eklenti(ler)
Minyatür nar ağacımda bir tür hastalık var bir türlü üstesinden gelemiyorum. Ne olduğunu ve nasıl çözebileceğimi bilen var mı?

serkan_istanbul 30-11-2013 14:35

önecelikle hoş geldiniz, profıl bilgileriniz açık olduğundan ve kendinizi tam tanıtmadığınızdan nasıl hitap edeceğimi bilmiyorum. Ağacınızda bir tür bözcek var. Onu ev yapımı ilaçlar bölümünden bula bilirsiniz. Artı bu mevsimde yapraklarını dökmesi normal benim 30 yaşında bir narım var minyatür. Yaprak şuanda yok. Ilaçlamanız gerekmekte.

muratcolak55 01-08-2014 21:46

Narim hizla buyuyor

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

casperia 05-08-2014 17:33

sayın murat çolak bey ..
umarım narınız sağlıkla büyür ve yetiştirdiğiniz narlardan fidesine şimdiden talibim :)
ben bi tane aldım ama bakımsız. ona bakmaya açlışıyorum. acaba bonsai severler gibi fazla derin olmayan yayvan bir kaba geçirirsem sorun olur mu ..

gökhan Arslan 26-05-2015 18:30

1 Eklenti(ler)
2 yıldır benimle olan narımın çiçekli halini de göndermek nasip olur iinşallah ;)

gökhan Arslan 19-06-2015 16:40

1 Eklenti(ler)
Çiçeklenmiş hali de bu :)

Ozlem A 30-06-2015 11:12

1 Eklenti(ler)
Bu da benim iki yıl önce çekirdekten çimlendirdiğim süs narı, çimlenen kardeşlerini dağıttığım arkadaşlar yaşatamadı. Bu yıl ilk tomurcuklarını gördüm, meyveye dönmesini dört gözle bekliyorum.

kasap.94 01-07-2015 10:33

minyatür nar

Tohumdan yetiştirdiğim nar fideleri.

http://www.agaclar.net/forum/1389816-post1144.htm

ibogel 16-07-2015 14:30

Arkadaşlar benim de üç tane süs narımvar. Şuan inanılmaz çiçek var üzerlerinde ama bir yandan da dökülüyorlar sebebi nedir acaba? Sabah güneşi alıyorlar ve hergün suluyorum...

unutulmaz37 16-07-2015 16:49

Benim iki sene önce cekirdekten diktiginm susnarları geçen yıl çiçek açıp meyve vermişti ama bu sene yapraklar yeşerip sarariyor camın önünde öğlene kadar güneş alıyor yeteri kadar sulayamadim sanirim :(

nursenkocer 25-07-2016 16:02

benimde süsü narım var çiçekçiden almıştım kaç yaşında bilmiyorum üstünde şimdi iki tane narı var çok şükür ama az gibi sankim ben çoğaltmak istiyorum ne yapmalıyım acaba nasıl yapmalıyım acaba ?

serdar1 28-07-2016 17:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nursenkocer (Mesaj 1473951)
benimde süsü narım var çiçekçiden almıştım kaç yaşında bilmiyorum üstünde şimdi iki tane narı var çok şükür ama az gibi sankim ben çoğaltmak istiyorum ne yapmalıyım acaba nasıl yapmalıyım acaba ?

Meyvelerini tam olgunlaşınca ağacından kopar bu şekilde tohumdan kolaylıkla çoğaltırsın. Ayrıca yapraklarını döktükten sonra dalların dan çimlendirme yapabilirsin . Tohumdan yetişen fidanlar ertesi yıl meyve bağlıyor ,diğer nar çeşitlerinden bu olay olmaz iri türlerde.

nursenkocer 30-07-2016 11:03

teşekkür ederim serdar1 narı kopardıktan sonra kurutmam mu gerekiyor
çok acemice bi soru oldu ama bilmiyorum kusuruma bakmayın lütfen :(

serdar1 03-08-2016 23:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nursenkocer (Mesaj 1474475)
teşekkür ederim serdar1 narı kopardıktan sonra kurutmam mu gerekiyor
çok acemice bi soru oldu ama bilmiyorum kusuruma bakmayın lütfen :(

Tohumlar alındıktan sonra gölgede 3-4 gün kurumaya alınacak .Tohumlar 1 ay kadar buzdolabında bekletilmesi gerekecek en idial buzdolabı kapağında küçük poşet içinde bu şekilde bekleyecek bu çimlenme oranını arttırır

misoo83 21-10-2016 18:31

This is my pomegranate tree with fruits :p.

https://www.youtube.com/watch?v=cjCmnQg9E_Q

Lale Teyze 18-09-2017 13:23

Ankaralı süs narı

2 Eklenti(ler)
Benim de bir süs narım var, elli yaşında.Sizlerin nar yetiştirmekteki güçlüklerinizi okudum, bu nedenle farklı deneyimlerimi aktarmak istiyorum.
Öncelikle narım Adana'da çekirdekten yetiştirildi ve birkaç ay sonra bana ANKARA'ya geldi.Deneyimlerim Ankara iklim koşullarına göredir.

Eklenti 657495 Eklenti 657496
Yazın güneşin altında balkonda, kışın evde direk güneş almayan bir köşede bırakıyorum. Kış aylarında sabah güneşini alırsa yapraklarını dökmüyor, mevsimini şaşırıp çiçek açıp meyve veriyor.Oysa uyuması gerekli. Yapraklarını dökmeli, dinlenmeli.Öyle ki dallarından birini kırdığımızda kuruduğunu bile zannedebiliriz. Kış da olsa "susadığını anladığımızda" suyunu vermeliyiz.

Kışa girerken üzerinde çatlamış ya da bütün olarak kalan narları toplamıyorum. Baharda, yeşillenirken alıp cam kavanozda saklıyorum. Bir yerde birkaç yıllık eski tohumların kullanılamayacağına ilişkin bir yazı okumuştum. Kesinlikle yanlış. Beş yıllık tohumdan bile ürettiğim oldu.

Ankara'da şubat- mart ayında tohumları direk toprağa ekiyorum. 5-6 cm. büyüdüklerinde seyreltiyorum. Bu dönemde sabah güneşini çok seviyor ve mutlaka ama mutlaka üstten su püskürtmek yani nem istiyor.Böylelikle (adını bilmiyorum) pamukcuk gibi dallara yapışan hastalıktan da kurtulmuş oluyorum. Bunu ilkbahar-yaz aylarında yapıyorum.

Balkonuma gelen güvercinlerin gübrelerinden 1 litrelik pet şişeye bir parmak kadar koyup üstüne su ekliyorum.Suyu ağzına kadar doldurmamak gerek, beklerken taşma yapabilir. Karanlık bir köşede en az 6 ay bekletiyorum. Baharda, alttaki tortuyu yüzeye çıkarmadan (şişeyi çalkalamadan) daha önce sulamış olduğum narın bir köşesinden veriyorum. Nar, benimki kadar büyükse (80 cm.civarında) bir yemek kaşığı yetiyor. Yaz boyunca ayda bir kez yeterli. Açıkça söylemeliyim yıllarca gübre vermediğim de oldu. Yaşını geçmemiş narlarıma vermiyorum.

Evet çok çiçek döküyor ama korkacak bir şey yok. Yaz sonunda ceviz büyüklüğünde narlar vereceği kesin. Hiçbir zorluğu olmayan, özel bakım istemeyen bir bitki ama uzun bir yaz tatilinde evden ayrıldığımda yeterince püskürtme su almadığı ve sadece toprak sulamasından memnun kalmadığı için ya az meyve veriyor ya da bir kısmını düşürüyor.Ne dersiniz, şımartmış olabilir miyim ?

Kışın ektiğim tohumlar büyüdü, yaklaşık 20- 25 cm oldular. İçlerinden birini bonsai yapmak istiyorum ama budama yapmayı bilmediğimden ödüm patlıyor.

Lale Teyze 25-09-2017 12:26

1 Eklenti(ler)
Şubat'ta ektiğim tohumlar gelecek sene nar verecek.

Eklenti 657841

Torpakana 07-10-2017 01:00

Merhaba dostlar. Ben de sus nari fidani, beyaz erguvan ve fil agaci (operculicarya decaryi) gibi ic mekanda tutunabilecek birkac bitki kattim yesil yapraklilarin arasina. Ancak bu 20cmlik fidanlari hangi boy saksiya dikmem gerektigini tam kestiremedim. Salon bitkilerimle mantigi farkli saniyorum. Destek olur musunuz? 10-15lik bir saksi mi yoksa daha buyuk bir saksi mi?

BerkayQ 07-10-2019 21:17

Merhaba , kullanılan gübreler nelerdir.

cihanx 12-11-2019 20:56

Süs nari biti

Iyi geceler arkadaşlar.1 yıldır süs narı bakıyorum. Yalnız 10 günde bir bitleniyor. Araştırma sonucumda Arap sabununun iyi geldiğini okudum. Yıkıyorum bitler geçiyor on gün sonra tekrar çıkıyor lar. Bir cicekciye sordum onu bitten kurtaramazsin dedi. Bunun kesin çözümü yok mudur. Bu bitkiyi çok seviyorum ama beni çok yoruyor.

sungurak 27-12-2019 14:36

HERKESE MERHABALAR TOHUMDAN VE ÇELİKTEN YETİŞTİRDİĞİM SÜS NARLARIM

http://media.snimka.bg/s1/6485/039213643-big.jpg?r=0

sungurak 27-12-2019 14:37

http://media.snimka.bg/s1/6484/039212223-big.jpg?r=0

egezen20 11-05-2020 16:41

iyi günler. geçen sene aldığım 2 yaş süs narlarım kışın yapraklarını döktü ancak halen yaprak vermedi. kışın don vurmadı korumaya aldım. ayrıca halen gövde canlı kurumamış. neden bukadar geç kaldı, ne yapmam gerekiyor acaba?

sungurak 13-05-2020 18:38

normaldir biraz daha bekleyin

agacayaslan 14-07-2021 11:52

Süs Narı Yaprak Kuruması

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba, internetten 1 adet süs narı ve 1 adet kaymak ağacı aldım.
Bu iki bitki geldikten birkaç gün sonra, henüz büyük saksıya aktarmadan bu hali aldılar.
Süs narının yaprakları sarardı, dokunduğum zaman dökülüyorlar.
Kaymak ağacının da yaprakları kıvrıldı ve kurumaya başladı.

Bu bitkiler sizce öldü mü?
Ne yapmam gerekir?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024