agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Dua çiçeği (Maranta sp.) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/5093.htm)

heDera 11-07-2007 15:10

Dua çiçeği (Maranta sp.)

Fomda arama yaptım ama göremedim umarım gözümden kaçmamıştır.Renkli damarlı, koyu renk desenli yapraklı bu bitkininen ilginç özelliği akşam olunca yapraklarının dua eden eller gibi yukarı yönelmesidir.Bu durum gün ışığıyla ilgilidir.Yapraklar gündüzde kapalı duruyorsa onu daha ışıklı bir yere koyun.

1)ISI:Oda sıcaklığı idealdir.Hava akımı ve ani ısı değişikliğiden koruyun.

2)Işık:Yarı gölgeli yer uygundur.Direk ışık yapraklarına zarar verebilir.

3)Nem:Yapraklarına arada bir su püskürtün.Kuru hava yaprak uçlarını kahverengiye dönüştüre bilir.

4)Bakım ve çoğatma:Saksısını iki yılda bir ilkbaharda değiştirin.Bu sırada köklerini ayırarak çoğalta biliriz.Fazla sulamayın toprağı nemli olacak şekilde çoğu salon bitkisi gibi ılık ve dinlenmiş su verin.

Mine Pakkaner 11-07-2007 16:38

Hedera, dua çiçeği Maranta'dır. Calathea ise yaprakları benzese de farklı bir bitki. Bu yüzden başlıktaki calathea ismini kaldırıyorum.

heDera 11-07-2007 17:43

Özür dilerim yanlış bilgi yazmayayım diye o kadarda sordum aldığım çiçekçiye, yanlış biliyormuş demek:(

Güler 13-07-2007 22:43

Sevgili heDera,
Dua çiçeği bende var, bana da çok enteresan gelmişti ve ben izledim. Akşamları tersine yapraklarını kapatıyor, sabahları da açıyor. Hakikaten dua eder gibi. Saplarında bir eklem yerleri var, akşam kapatırken izle çıt, çıt eklemlerden kapanışını görebilirsin. Sabahleyinde çıt çıt açılışını seyret. Saadece yaprak, hiç çiçeğini görmedim. Uğurlu bir çiçek dedikleri için koruyorum.(bence bütün çiçekler uğurludur)

heDera 14-07-2007 11:28

Evet sevgili, güler hanım bana da çok değişik geldi.Akşamları dua eder gibi durması solonun en güzel yerini ona verdim.:)

heDera 14-07-2007 11:35

Şimdiden dua çiçeyimin talibi çok sonbaharda köklerini ayırıp komşularıma vereceğim sokak sakinlerinin çiçek ihtiyaçlarını ben karşılıyorum bu arada nerde hoşuma giden bir çiçek görsem almadan edemiyorum alamazsam dert olur bana..:)

Kkaracivi 19-07-2007 11:56

Merhaba arkadaşlar sanırım devamlı yanlış yapıyorum, ulaşmak istedikçe birşeyler oluyor..Umarım bu defa olur.) Benim iki tane dua çiçeğim var ikisine de aynı özeni göstermeme rağmen biri çok neşeli coştukça coşuyor diğeri ise yapraklarını iki yandan büzüp yapraklarını birer birer sarartıyor..Bana değerli bilgilerinizle yardımcı olursanız dua çiçeğim ve ben size minnettar kalacağız:)

şükran ünal 20-09-2007 15:47

Sayın Mine Hanım bu çiçekte oluşan bir hastalık olduğu için buraya yazmayı uygun gördüm eğer değilse taşınabilir.İşyerimde Gn. Md. e ait olan 1,5 mt.boyunda ve büyükçe bir saksıdaki maranta havalandırmadan etkilendiği için benim bulunduğum masamın yanına getirdiler.Sabah çok güzel güneş alıyor ve havalandırma yakınında çalışmıyor. ama sanırım ben yokken odacısı hem çok sulamış, tembihlememe rağmen hemde yapraklarına fısfıs yapmamış ben suyu azalttım sararan yaprakları temizledim ama bugün gördümki yaprak altlarında toz şeker tanecikleri gibi hafifte yapışkan bit diyebileceğim şeyler var ve hepsinde oluşmuş bu emaneti nasıl kurtarabilirim.Teşekkürler şimdiden.

zeonka 23-09-2007 12:32

Şükran hanım aynı durumdan bende muzdaribim.Benimde dua çiçeğimin yaprak arkalırında daha yeni farkettiğim şeker tanecikleri gibi parlak saydam ve nerdeyse toz tanecikleri gibi çok minik beyaz tanecikler var acaba bize yardımcı olacak birileri varmıdır.Dün yapraklarını yıkadım ama fayda etmedi.Lütfen yardım edin...

ozz 27-09-2007 12:55

Benim dua çiçeğimde çok cansız ve yeni çıkan yapraklar çok açıkrenkli ..Üstteki yaprak uçlarında yanma var.evim kuzey cephe sadece sabah güneş alıyor zaten perdeler kapalı olduğu için sabah güneşini çoz fazla görmüyor çiçeğimin yeri cama yakın değil ama çamlar duvardan duvara olunca aydınlık gün boyu evin içinde .

Mine Pakkaner 27-09-2007 20:46

Ozz, sizinki bir dua çiçeği yani maranta değil. Sizin bitkiniz bir Ctenanthe sp.

http://www.zahrady-dyno.cz/images/hr.../ctenanthe.jpg

ozz 27-09-2007 21:06

Peki mine hanım ne yapmalı nasıl bakmalıyım bu çiçeğe nereye koymalıyım.Bitkilerin hastalıkları konusunda da zaten size resimlerini göndermiştim .Bu siteye girmeden önce bitkilerin bu kadar detay istediklerinin farkında değildim.uclar kararır bende keserdim .**** bahar zamanları toprak değiştirirdim.Şimdi anlıyorum ki herbiri çok büyük özen istiyor ve daha dikkatle baktıkça çiçeklerimin çoğunluğu bakımsız ve hasta .Artık daha duyarlıyım ama bilgisizim.yardımlarınızı rica ediyorum ....

Mine Pakkaner 27-09-2007 22:01

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=523 başlığında sorunuz cevaplanmıştı.

umutluol 04-11-2007 16:22

Sitenize yeni üye oldum. Benimde üzerine titrediğim bir dua çiçeğim var. Rahmetli anneannemden yadigar. Onu geliştirip büyüttükçe kendisini anmak istiyorum.Ancak üzerine titrememe rağmen çok keyifli olduğunu söyleyemeyeceğim. İlk eve getirdiğimde zaten pek bakımlı değildi. Canlanabilecek olan kökleri ayırıp ektim.İlk koyduğum yeri pek sevmedi. Bende değişirdim.Ancak şimdiki yerinde de sanırım çok mutlu değil. Devamlı yaprak çıkarıyor. Ancak o taze yaprak çıkardıkça büyük yapraklar sararıyorlar.Sararmayan yaprakların kırmızı damarları ve yeşil tonları çok belirgin değil. Bir ara küçük beyaz kurtçuklar fark etmiştim sonradan kayboldular. Topraktan geçtiğini düşünüyorum. Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz ? Saksıyı mı değiştirelim.?

tijeen 20-03-2008 11:54

Selam

1 Eklenti(ler)
Bu da bendeki dua çiçeği, anacım fidesini hastaneden aşırmıştı kikikikiki

özlem11 23-04-2008 10:41

Bu bitki çiçek açarmı? Aldığımda çiçek sapına benzer kurumuş yerler vardı...

özlem11 23-04-2008 10:43

dua çiçeği bakımı

Ne tür gübre ister. Ne oranda ne kadar sıklıkla vermeliyim. Nemlendirilmesi gerektiğini, aydınlık güneş almayan yeri sevdiğini, dibinin nemli tutulması gerektiğini biliyorum. Ayrıca komşumunkinin dibinde yumrular çıkmıştı. Bu yumrulardan yeni sürgünmü gelecek acaba...

Gül Batur 26-05-2008 01:49

evet küçük küçük eflatun çiçekler açıyor

özlem11 26-05-2008 12:10

Sevgili gül sonunda ilgilenip bu bölüme uğrayan oldu. Sizinde mi var dua çiçeğiniz?
Çok güzel oldu benimki. Habire yaprak veriyor. Kökten hiç filiz veriyor mu acaba? Bu yumrular bir komşumdada çıktı. Benimkini hiç oynamadım. Sabırla bakıyorum.

erbek_ 26-05-2008 13:25

Olaycım kökten filiz veriyor dua çiçeği....Bende verdi ama nedense çiçeğim çok cılız, filizlerden ayırıp çoğaltabilirsen istersen.

özlem11 26-05-2008 16:59

Sağol Erberk. İnşallah kök verir. Şuan durumu iyi. Formu güzel.

Gatay 29-05-2008 15:15

İyi günler benim bitkimin yapraklarındaki koyu yeşil lekeler bir türlü koyulaşmıyor. Yaprak çıkarıyor ama yaprak üzerinde oluşan yeşil lekeler belli belirsiz. Kırmızı damarlar belirgin değil. Yarı gölgede duruyor, vitamin veriyorum ama yinede bu sorunu aşamadım. Bilgisi olan var mı ?

özlem11 29-05-2008 21:39

Işıkla alakalı bence. Kuytu ama yaprakları gündüz yere bakar olsun. O zaman en iyi yer oluyor. Bide besinde çinko **** demir tam bilmiyorum eksikliği olunca bu sorun oluyor. Mine Pakkaner Hanım'a sormak gerek.

İklimsiz 12-06-2008 15:40

Dua çiçeğim çiçek açtı. Mor, beyaz, uçuk mavi minicik bir çiçek. Çiçek verdiğini bilmiyordum. Benden başka bitkisinin çiçeğini gören var mı ?

İklimsiz 12-06-2008 16:43

2 Eklenti(ler)
Ama açmış:cool:

Bugün farkettim ben de;)

özlem11 12-06-2008 19:37

İklimsiz ben aldığımda çiçek sapı vardı. Ama kurumuş. İlk resimde de görülüyor. Tebrikler...

samarra 18-07-2009 20:04

bende dua çiçeği diye kendi çiçeğimi biliyordum benimkinin rengi da yapraklarıda biraz farklı sizinkilerden

Eovyn 06-11-2009 07:50

Bende var bu çiçekten bol bol çoğaltıyorum herkese. Ama iklimsiz'in çiçeğinden böyle kırmızı damarlı değil 15 no.lu mesajdaki tijeen'in çiçeğinden. İkisi ayrı türler sanırım.. Bilgisi olan var mıı??

ayshafurkan 06-11-2009 18:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz (Mesaj 247818)
Ama açmış:cool:

Bugün farkettim ben de;)

Evet açıyor.. Bizde de açmıştı..

Eovyn 06-11-2009 20:39

1 Eklenti(ler)
Evet aratınca şimdi çözdüm olayı galiba. Bendeki maranta değil Calathea imiş..
Sayın ayshafurkan.. Bu mudur sizin istediğiniz?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024