agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   fittonia (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/4895.htm)

JFT 23-06-2007 22:01

fittonia

fittonia diye bir bitki satın aldım. Yaprakları pembe olanından. Bu bitkinin bakım koşulları nelerdir ?

denizcool 23-06-2007 22:07

Sıcaklık: Kışın sıcaklığı 16 derecenin üstünde olan yerlerde bulundurulması uygundur.
Orantılı Nem: Yüksek orantılı nem (% 75-) ister.
Işık: Gölge yerlerde yetiştirilir. Bitki kesinlikle güneş gören yerlerde bulundurulmalıdır.
Saksı Harcı: Hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak, turba ve kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.
Üretim Tekniği: Üretimi çelik ve ayırma ile yapılır. Genç sürgünlerden Nisan ayında alınan çelikler, hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımında ve 21 derecede köklendirilirler. Ayırma, yine Nisan ayında yaşlı bitkilerin parçalanarak herbirinin ayrı saksılara dikilmesi suretiyle olur.

Bakım Önlemleri:

Saksı Değiştirme: Her 2-3 yılda bir Nisan ayında yapılır.
Gübreleme: Haziran - Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 1-2 g/l kompoze gübre verilir.
Sulama: Haziran'dan Eylül'e değin sürgün verme esnasında ılık su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklarına su püskürtülmelidir. Çiçeklenme süresince (Aralık- Ocak ayları) verilen su miktarı azaltılmalıdır. Çiçekli halde iken bitkiye çok su verilirse yapraklarının döküldüğü görülür. Dinlenme dönemi olan Ocak ortasında Nisan ortasına kadar ise ya çok az su verilmeli veya toprağı tümüyle tutulmalıdır.
Budama: Yaşlı bitkiler çiçeklenmesi bittikten sonra Nisan ayında topraktan itibaren 10-15 cm. kalacak şekilde kesilmelidir.
Hastalık ve Zararlılar: Önemli hastalıkları Kloroz, Yaprak Dökülmesi, Kök Kanseri ve Kurşuni Küf; zararlıları ise Kırmızı Örümcek ve Unlu Bitleri'dir.

Metin Y. 13-10-2007 03:08

1 Eklenti(ler)
denizcool mesajı, aşağıdaki linkten alıntıdır:
http://www.ada.net.tr/adabahce/sus/sus5.html

Önemli not: Alıntı yaptığımız kaynağı mutlaka belirtelim. Bilgi sahibi olmadığımız bir konuyu "kopyala" yapıştır" yöntemiyle, üstelik kaynak belirtmeden cevaplandırmak doğru bir davranış değildir.

i z m i r 14-09-2008 23:57

merhabalar,
yaklasik 2 ay once kucuk bir saksida Fittonia satin aldim. mesajlardaki resimde enine buyumus bir bitki gorunuyor fakat benimkiler uzun boylu ve en ustte 2 -3 yaprak var. cok cilizlar su an:( 2 ayri saksiya ayirmak icin su an uygun bir zaman mi? ayirdiktan sonra olmemeleri icin nasil bakmam gerekir? tesekkurler..

derya Derya 13-10-2008 23:17

Benim fittoniam hiiiiç büyümüyor:) Ne yapmalıyım şaşırmış durumdayım:(

Kiraz 13-10-2008 23:33

Sn, İzmir ben de geçen sene almıştım, bu yaz sonu sizin dediğiniz gibi oldular ve neredeyse ölmüş gibilerdi. Topraktan 3-4 cm yukarıda olacak şekilde hepsini kestim, sadece kuru dal şeklinde kaldı. Şu an hepsi yeni yaprak veriyor. Kestiklerinizi toprağa daldırınca çıkması lazım ama mevsim fark eder mi bilmiyorum.

Bu başlığı yeni gördüm, gölgede kaldığı için böyle olduğunu düşünüp güneşe almıştım, yine gölgeye almam gerekecek.

küçük_bahçe 21-10-2008 17:20

Arkadaşlar fittonia'nın çiçekleri olduğuna emin misiniz? Bende 3 farklı rengi var, hallerinden çok memnunlar ama çiçek falan görmedim hiç.

derya Derya 24-10-2008 11:18

Çiçek açmıyorlar.........

Minem 20-11-2008 23:05

Ben de bugün tesadüfen tansaştan fittonia aldım.. Çiçek açmıyor demişsiniz ama arama yaptığım da bu fotoğrafa rastladım acaba bu fittonianın çiçeği mi?

http://www.flickr.com/photos/greenhe...in/set-780443/

İklimsiz 20-11-2008 23:33

Sayın Minem,

Bitkinizi Episcia benzettim.

Görsellerde aratırsanız, birçok türü olduğunu görürsünüz.

Fittonia benim bildiğim çiçeksiz bir bitki.

Minem 21-11-2008 11:09

1 Eklenti(ler)
Üstteki fotoğraf bana ait değil aramalar da bulmuştum Sayın İklimsiz.. Bir kaç arama sayfasını geçince çiçekli haline rastladım. Ama sanırım çok geç ve zor çiçekleniyor. Çünkü aramada tomurcuklarını da görmüştüm...Episcia sanki yaprakları tüylü tüylü, bendekinin yaprakları tüysüz ve sanki yapma çiçek gibi duruyor
Benim aldığım fittonia aşağıda ki fotoğraf bana ait... En azından öyle yazıyor saksısında :)

Eklenti 53407

Minem 21-11-2008 18:18

Yaşasınnn... Arkadaşlar fittonialar çiçek açıyormuş. Bir arkadaşımda Azerbaycan'da evinde varmış benim fittoniamın aynısı ve çiçekliymiş. Bu linklerde çiçek açmış fittonialar var... İnşallah bizimkiler de açar...

http://www.agraria.org/piantedavaso/fittonia.htm

http://commons.wikimedia.org/wiki/Im..._albivenis.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Colpfl25.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/Im...ivenis_ies.jpg

kaybol.2008 30-11-2008 00:57

fittonia

Kardeşimin hediye ettiği fittonialarım güneye bakan camın önündeler. Kalorifer ile arasında 10 cm kadar mesafe var (kaloriferin tam üstünde değil) Çok aydınlık ve çok sıcak bir ortamdalar. Okuduklarım ile çelişkili bir ortamda olmalarına rağmen gayet de iyi durumdalar.
Daha önceden elime düşme talihsizliğini yaşayan fittonialara kuzey doğuya bakan pencere önünde bakıyordum Hemen telef olmuşlardır.:D

kedidelisi 05-12-2008 03:56

Ben fittonialarımın yapraklarına distile su püskürtüyoruma arada bir, çok hoşlarına gidiyor:)

Daha önce katlettiğim 2 fittonia oldu. Suda çeliklendirmeye kalkıştığımda çürüyüp gittiler. Geçtiğimiz yaz bir yapı marketten iki tane aldım. Biri nakil şartları ve saksı değiştirme sırasında bayağı hırpalandı. Azimle üstüne distile su püskürtmeye devam ettim. Nurbahar'ın bahsettiği dikine upuzun büyüme bende de oldu :( Yalnız kalan tek dalın dibinde bir sürü küçücük yaprak çıktı.

Şimdi dokunmaya korkuyorum o yüzden. Sanıyorum dipteki yapraklanmalar su püskürtmenin etkisiyle şekillendi. Bu arada, ben de hiç yapraklanmış fittonia görmedim. Kaybol2008 yani ablama verdiğim kök ayırma yöntemiyle tuttu. Hala çelik almaya korkuyorum. Başarabilen varsa zamanını ve tekniğini anlatırsa çok sevinirim.

halilaras 01-02-2009 22:20

Benim fittoniamın alt yaprakları uçlarından itibaren çıtır çıtır kurumaya başlıyor ve en sonunda tüm yaprak kuruyor.

Acaba çok mu sulu olması lazım toprağın, yoksa odamın nemini mi yükseltmeliyim?

Uçları çıtır çıtır oluyor kururken yaprakların. Lütfen tecrübelerinizi paylaşın :(

Mine Pakkaner 02-02-2009 01:04

Fittonia yüksek nem ister, bol su ister, tabağında bir miktar su bulundurun, aydınlık ama güneşsiz bir yere koyun ( örneğin kuzey pencerelerinin ışığı uygundur), hava akımında bulundurmayın. Kışın özellikle ısıtılan ortamlarda maalesef nem eksikliği bitkileri hırpalıyor. kalorifer peteği, soba ve klima baş düşmanıdır.

Etrafında nemli bir ortam yaratmaya çalışın ancak su püskürtmeyin, içine çakıl taşı koyduğunuz bir saksı altına su doldurun onun üzerine koyun.Buharlaşma ile nem takviyesi olacaktır. Bitkiniz çoksa hipermarketlerdeki oda nemlendiricilerinden faydalanabilirsiniz.

osmann 19-05-2009 11:11

Arkadaşlar üç minik farklı renk fittonia almıştım. Ve hepsini aynı kaba dikip arajman yaptım. Birinci sorum şu: Acaba renkleri ile birlikte türleri, dolayısı ile istekleri de değişkenlik gösterir mi? İkincisi: Ben güney penceresinin önüne koydum, bol ışık alıyor yazla birlikte daha da sıcak olmaya başlayacak. Keyfi şu an yerinde sürekli toprağı ıslak(nemli değil bayağı ıslak) ve üç türde de birçok yeni sürgün var. Herkes güneşe koymayın demiş ama benimkiler tam altında acaba yanlış mı yapıyorum?Son sorum: Sizlerin yetiştirdiği fittoniaların da eski büyük yaprakları sert ve kağıt gibi mi? Bendekilerde böyle bir durum var, ama kurumuyor ya da solmuyorlar. Bu ne demek olabilir, yapısal mıdır? Çok soru sordum sanırım, çekiliyorum.

optimus 19-05-2009 11:21

söylediklerin fittonia mı? hypoestesmi? eğer hypoestesse ben cevap verebilirm.

cinyus 07-07-2009 02:10

Ben de yeni bir fittonia aldım. İlk defa yetiştireceğim. Bir arkadaş bu çiçeğin zararlıları olarak kırmızı örümcek ve bit yazmış. Sizlere bir kaç sorum olacak.Bu zararlılar mutlaka oluşuyor mu fittonia da? Ne şartlar altında oluşuyorlar? Diğer çiçeklere bulaşıyor mu çünkü benim başka çiçeklerimde var?

trida 02-08-2009 18:39

1 Eklenti(ler)
bunlarda benim fittonilarım.

alttaki saksıda geçici bir misafir var :)

Eklenti 96206

DefneD. 21-09-2009 18:30

1 Eklenti(ler)
Bugün ben de iki kök Fittonia aldım. Umarım sorunsuz yaşatmayı başarırım.

Eklenti 103615

neconeco 21-09-2009 20:33

1 Eklenti(ler)
Selamlar. bunlar gibimi demek istiyorsun. keşke ayırmasaydın hafıf güneş severler orantılı su cefakardır çabuk gelişiyorlar. Güle güle büyütün.

Ljubljana 06-11-2009 18:59

Fittoniam

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar, ben de renkli yapraklara bayılıyorum. Bu yüzden bugün minik bir fittonia aldım. :cool: Umarım sağlıkla gelişir.:)

grandbaba 21-11-2009 16:34

2 Eklenti(ler)
Merhaba Bende Fittona yayı büyütmek için çok uğraştım suyu az **** çok verdiğinizde hemen bozuluyor ,suyu az ve sık aralıklarla vermek gerekiyor.Şu anda Kuzeye bakan mutfak camına yakın rafta duruyor yakınında da ketıl var su kaynayınca buharı saksıya doğru geliyor.Resimde görüldüğü gibi çiçekte açtı,çokta yayıldı ama budamaya kıyamıyorum akıl verecek birisi varmı acaba. Eklenti 114888

Eklenti 114889

merkürvenüs 05-04-2010 13:42

Merhaba,

İki kök fitoniam var pembe olanlardan. Saksıda iki dal şeklinde uzadılar hiç dallanmadılar. Dallanmaları için tepe sürgünü almak istiyorum. Tepe sürgününü dikip çoğaltırım ve saksıda kalan köklü kısmın dallanmasını sağlarım diye düşündüm acaba doğru mu düşünüyorum:))) Bu konuda deneyimi olan varsa benimle paylaşırsa çok sevinirim.

merkürvenüs 11-04-2010 13:14

Merhaba,

Fitonya sürgünlerimden birini toprağın hemen üzerinden kestim. Kestiğim kısmı ikiye böldüm uç sürgünü tekrar aynı saksıya diktim ara dalı başka bir saksıya diktim. Deneyimlerimi paylaşacam...

hcd13 15-04-2010 01:59

foruma yeni üye oldum bende ayrıca çiçek tutkumda yeni sayılır bende tansaş tan aldım çok ucuza fittonia bulabilirsiniz... benim çiçeklerde hiç büyüme yok gerçi gelişimi çok yavaş olan bir bitki sanırım ne boy nede ene giden gelişen tek yaprak yok az sayıda yaprak var zaten üzerinde çok canlılar kuruma solma kırılma vs hiçbir sorun yok üzerinden tek yaprak bile eksilmedi ama uzamıolar neredeyse tüm yapraklar toprakla temas halinde bu normalmi ve bu halini düzeltmem onu büyütüp güzel form vermem nasıl olabilir???

reptile21 20-06-2010 17:02

Herkese merhaba. Yaklaşık 1 aydır fittonia bakıyorum. Orta boy sera kabında inanılmaz bir gelişim gösterdi. Bitki 3-4 kat gelişti tabana yayıldı ve uzadı. Ancak yaprakların üzerinde delikler var. Bu sabah 20 küsür delinmiş yaprağını makasla kestim. Bu hastalığın adı ve mücadele şeklini öğrenmek istiyorum yardım eden olursa çok sevinirim.

yağ-mur 11-08-2010 19:24

daha önce de bizim bahçe forumda gösterdiğim fitonyalarım

4 Eklenti(ler)
Eklenti 165733

Eklenti 165734

Eklenti 165736

Eklenti 165737

mavisedir 28-08-2010 12:14

Selam, bu çiçeği çoğaltan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim. Ben becerememiştim bir türlü. Ayrıca, çiçek açtığını bilmek çok güzel.İlk defa duydum. Fotoğrafları görmesem inanmazdım :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024