agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Nolina (Beaucarnea recurvata) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/4500.htm)

Ela 27-05-2007 19:31

Nolina (Beaucarnea recurvata)

Merhaba,arkadaşlar.Bugün bir arkadaşım, bana ,çok büyümüş olan nolina çiçeğinin gövdesinden çıkan sürgünlerinden ,çelik verdi.Çeliği şu an suda bekletiyorum.Torfa diksem köklenir mi?Yoksa suda mı bekleteyim?

Sebahattin Sargın 27-05-2007 19:38

Zerrin hanım ismini hiç duymamıştım, elinizde resmi var ise rica etsem yayınlarmısınız?

Ela 27-05-2007 19:47

1 Eklenti(ler)
internetten resimlerini indirdim

Sebahattin Sargın 27-05-2007 19:51

Teşekkür ederim, bu konuda profosyonel değilim. Fakat suda köklendirmek daha iyi olur diye düşünüyorum. Benim torfta köklendirmeye çalıştığım bazı bitkiler köklenmediler çünkü. Umarım ustalarımız yardımcı olurlar....

Ela 27-05-2007 19:59

Teşekkür ederim.Gerçekten çok güzel bir çiçek ,sizin de başınıza gelmiş, benim de karşılaştığım durumlar ,insan çok üzülüyor,çeliğimin ziyan olmasını da istemiyorum,o yüzden uzman yardıma ihtiyacım var.Arkadaşımın bir daha çelik vereceğini zannetmem.Mutlaka yaşatmalıyım.

Mine Pakkaner 28-05-2007 12:38

Güzel bir örneğini http://www.agaclar.net/forum/showpos...8&postcount=96 de göreceksiniz. Torfta değil de perlitte köklendirme denemem oldu. Uzun sürede sonuç aldım ama köklendi.

Lymyt 20-05-2008 20:06

1 Eklenti(ler)
Başlığı görünce dayanamadım bende evde yaklaşık 7 yıldır bizimle olan bir nolina'nın fotografını eklemek istedim.. Yaklaşık 4 yıl önce ana gövdesini kestim ve 4 filiz verdi, açıkçası baya sanşlıyım şekli açısından.

Not: Bir salon bitkisinden daha çok bir bonsai formunda da bakabiliriz. boy: 50-60cm.

chaenomeles 24-06-2008 08:42

Gerçekten çok hoş bir çiçek, bulursam mutlaka alacağım.
Geçenlerde bir serada kocaman yaklaşık 4 m boyunda bir nolina gördüm, görevli bir müşterinin evinde çok büyüdüğü, artık sığamadığı için seraya getirdiğini söyledi.
Ne sürede o kadar büyüdüğünü bilmiyorum ama nolinası olan arkadaşların haberi olsun.

beyaz orkide 13-07-2008 20:48

Nolina'nın suda köklendirme cabaları nasıl sonuc verdi acaba? bugun bende bir tane celik edindim arkadasımdan.

Ela 14-07-2008 08:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyaz orkide (Mesaj 258571)
Nolina'nın suda köklendirme cabaları nasıl sonuc verdi acaba? bugun bende bir tane celik edindim arkadasımdan.

Suda köklendi.Köklenince diktim 1 ay sonra bilmediğim bir sebepten öldü.

gulshenisa 04-10-2008 14:35

benim evimdede nolina var yalnız gövdesi değilde yaprakları uzuyor.nedenini bilen varmı acaba?yaprak uzunluğu1-1.5m civarında.

Lymyt 12-11-2008 12:04

Sayın gulshenisa,
Nolina yaprakları belirli bir uzunluğa gelince kuruyup dökülüyor sonra da gövde ortaya çıkmaya başlıyor. Birden gövde uzamıyor ******. Görsel bir gövdeye sahip olması birkaç yıl alacaktır.. Oluşan ince gövde de zamanla kalınlaşıp çatlak yüzeyli kalın bi gövde oluşturacaktır..

gulshenisa 12-11-2008 12:35

Nolina fidesini kardeşim bundan 4 yıl önce yurtdışından getirmişti.Çok küçüktü,şimdi yumrular yaklaşık elma büyüklüğünde yalnız yumrular 3 tane.Ayırmam doğru olurmu ve ayırmak için en doğru zaman nezaman.Ayırmadığım içinde gövde oluşmuyor olabilirmi?

Lymyt 14-11-2008 22:58

Ayırmadığınızdan dolayı gövde oluşmadığını zannetmiyorum. Çünkü bitişik gövdeli 3lü 4lü çok güzel nolinalar var. Belki optimum bakımı sağlayamıyorsunuzdur. Mesela saksı çok küçük mü ya da çok büyük mü? Aralıklarla sıvı besin (gübre) veriyormusunuz? Ya da konum açısından yeterli güneş alıyor mu? Çünkü 4 senede az da olsa bir gövde oluşturmaya başlamalıydı.
Gövdeleri ayırmak için bildiğim kadarıyla özel olarak belirli bi zaman yok, ama ben yapsaydım baharla beraber ayırırdım.

ali kalyoncu 02-12-2008 08:41

1 Eklenti(ler)
Merhaba;
Resimde gördüğünüz nolina 20 yaşında ve 80 cm boyunda...aldığımda dördü birarada ve misket kadardı, elimde sadece bu kaldı, sebebi ise aldığımda hiçbir bilgiye erişemedim ve deneme-yanılma yoluna gittim. İnşallah bu nolinamla daha uzun yıllar birlikte olacağız.

feriha 03-03-2009 18:44

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar benim de minik bir nolinam var. Bakımı ve besin ihtiyacı hakkında bilgim yok. Paylaşırsanız sevinirim.
Eklenti 65223

house-of-wax 03-03-2009 21:22

Çelikten ürtmek gerçekten çok zor çok hassas bir odunsu yapısı var... Bu yüzden ucuz fiyata küçük bitkiler almanızı öneririm.

Koyu yeşil 05-03-2009 13:49

Feriha hanım, nolina az miktar suyla yetinebilen bir bitki. Özellikle kışın toprağının ıslak kalmamasına dikkat etmelisiniz. Ben haftada bir az miktar sulama yapıyorum. Belki yazın biraz miktar artırılabilir. Çok özel beklentileri olmayan bir bitki, bakımı zor değil ama çok dekoratif. Bir de sizin nolina acaba değişik bir cins mi, benimki farklı. Resim ekleyeyim en iyisi bende.

feriha 05-03-2009 14:12

Sevgili koyu yeşil çok minik büyüdüğünü göreyim istedim gövdesi oluşmamış

daha.:rolleyes:

Bahause den aldım. Soğan gibi ama değil sert.

Yavaş büyüdüğünü diğerleri gibi gövde yapacağını söyledi görevli.

Saksısına değiştireceğim, nasıl bir toprak ister, gübre ister mi?

Koyu yeşil 06-03-2009 09:54

1 Eklenti(ler)
Bu bitkinin yavaş büyüdüğünü inşallah uzun yıllar beraber olacağımızı biliyorum Feriha Hanım. Toprak ihtiyaçlarını çok iyi bilmiyorum. Belki bilen bir arkadaşımız yanıtlar. Ben de yeni aldım sayılır bitkimi.

onur yüksel 03-05-2009 00:09

nolina için saksı harcı

Merhabalar,

Nolina çok sevdiğim ve hep beslemek istediğim bir bitki olmuştur. Yakın zamanda almayı planlıyorum. Acaba Nolina için nasıl bir saksı harcı tavsiye edersiniz? 1 ölçü torf, 1 ölçü kompost, 1/2 ölçü pomza, nolina için uygun bir harç mıdır? Yoksa bu harca toprak da eklemek gerekir mi?

Saygılarımla,

Volare 03-05-2009 08:50

Yilda iki defa yagis alan bolgeden gelen bir col bitkisiymis ,
yani bakimi kolay bir bitki .Kis aylarinda sulama yapmayin ,harca iri kum ekleyin .

onur yüksel 03-05-2009 13:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Volare (Mesaj 412573)
Yilda iki defa yagis alan bolgeden gelen bir col bitkisiymis ,
yani bakimi kolay bir bitki .Kis aylarinda sulama yapmayin ,harca iri kum ekleyin .

Çok teşekkürler.

Peki bu bitkiye ilişkin harç ne olmalıdır ?

Kalın kumdan kasıt nedir? Kalın taneli kuvarz yani silis kum mudur? Forumda okuduğum kadarıyla kumdan ziyade perlit ya da pomza kullanmak daha iyiymiş ki ben de evdeki tüm saksılara perlit ya da pomza ekleyeceğim.

feriha 03-05-2009 13:53

Bence perlit suyu tutar. Kum süzek tir. Suyu tutmaz. Soğanlı bitkiler az su istiyor.

Perlit koyduğumuz zaman nemli kalıyor ve çürüyorlar.

Kum, toprak, torf ve gübreden oluşan karışım soğanlılara iyi geliyor.

Islak kalmaması gereken bir bitkiye perlit koymak iyi bir seçim olmaz diye düşünüyorum.

Her bitkinin ihtiyacına göre toprak hazırlıyoruz.

Su seven, nemli kalması gereken bitkilere perlit ilavesi ile köklerin kurumaması sağlanıyor.

Volare 03-05-2009 14:16

Sevgili ferihaya katiliyorum ,
ayrica bitkinin bozulmasinin sebebi asiri su ve nemmis .
Genis olan dip kisimda kritik durumda kullanabilecegi suyu depolamak icinmis .
Yaprak yapisi da su kaybini asgariye indirgemek icin yapilandirilmis .
Bir nevi kaktus gibi dusunun .Illa ki bir oran istiyorsaniz tekrar bakayim .
Bilgiler degisik rusca kaynaklardan alindi .

Volare 03-05-2009 16:21

Fundalik (orman topragi),iri taneli kum ,humus,torf -1:1:1:1 oraninda demisler .
Kolay gelsin .

ZeybepEbru 15-05-2009 19:24

:( merhaba arkadaslar. benimde ölmek üzere bir nolinam var. elimden geleni yapiyorum ama git gide kötüye gidiyor bazen düzelecekmis gibi oluyor ama nafile, 8 celigi vardi simdi dört tane kaldi. yeni yaprak vermiyor. sanirim küstü. topragoni degistirsem ise yarar mi acaba:(
yardima ihtiyacim var

haxal 22-05-2009 20:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi LyMyT (Mesaj 238098)
Başlığı görünce dayanamadım bende evde yaklaşık 7 yıldır bizimle olan bir nolina'nın fotografını eklemek istedim.. Yaklaşık 4 yıl önce ana gövdesini kestim ve 4 filiz verdi, açıkçası baya sanşlıyım şekli açısından.

Not: Bir salon bitkisinden daha çok bir bonsai formunda da bakabiliriz. boy: 50-60cm.

ne kadar şık bir bitki...
gerçekten çok güzel.

Elefantenfuß 13-01-2010 08:58

2 Eklenti(ler)
Merabaa bakın benim Nolinamaa :rolleyes:
Ben kendisini bu haliyle satın almadım bizzat tohumundan yetiştirdim..
Kucuk olan yaklasik 3 aylikken ki hali diğerinide yeni cektim simdi 7-8 aylik.

erbek_ 13-01-2010 10:01

Çok şeker elefantenfuss, tohumdan yetiştirmek gerçekten zorlu ve sabır gerektiren ama zevki de bir başka oluyor. Bakalım o meşhuuuu tombik gövde nezaman oluşacak, ben de pek seviyorum bu bitkiyi ama henüz edinemedim.... Güle güle büyütün inşallah...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024