agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Philodendron Xanadu (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/40698.htm)

Jezebel 05-03-2017 22:01

Philodendron Xanadu

2 Eklenti(ler)
Philodendron Xanadu

Araceae ailesine ait bir bitkidir. Bu bitki Brezilya'ya özgü fakat tropik, subtropikal ve sıcak ılıman iklimlerde peyzaj bitkisi olarak yaygın şekilde yetiştirilmektedir.

Eklenti 640102

Philodendron xanadu 1.5 metre boyunda 2 metre genişliğinde yoğun kümeler oluşturur.
Derin biçimde parçalanmış, loblu 40 cm uzunluğunda 30 cm genişliğinde parlak yeşil yaprakları vardır. Çiçeklerinin koyu kırmızı renklidir. Ara sıra havai kökler üretebilir.
Hızlı geliştiği yazıyor.

Çok uzun süredir Adnan Menderes Havaalanındaki bitkilere hayranlıkla bakıyordum. Hiç bir yerde görmüyordum, bir ay öncesine kadar ;)

Bu benim kendi kızım.

Eklenti 640103

Geliştikce paylaşırım.

Jezebel 06-03-2017 16:54

Dayanıklılık sınırları böyle:
USDA Zone 9b: to -3.8 °C
USDA Zone 10a: to -1.1 °C
USDA Zone 10b: to 1.7 °C

USDA Zone 11: above 4.5 °C

Buna göre İzmirde dış ortamda yaşar.
Ama risk almak istemem.

lusoari 07-03-2017 17:41

Harika bir bitki. Güzel sunumun içinde çok teşekkür ederim. ;)
Burada çiçek buketleri için çeşitli yaprak ve ot yetiştiren bir sera var, ilk orada görmüş ve çelik rica etmiştim baharda bölüp çoğaltacağı için köklü olarak veririm demişti sahibi. Ay sonunda tekrar gidersem mutlaka verir. ;)
Minik bir detayda benden gelsin. Seranın sahibi arkadaş bu bitkinin yapraklarını sürekli kestiği için kesilen yerlerinin greyfrut koktuğunu söylemişti, bende kokladım ve onayladım çok hoş turunçgil kokusu var.

blop 21-03-2017 21:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lusoari (Mesaj 1498084)
Harika bir bitki. Güzel sunumun içinde çok teşekkür ederim. ;)
Burada çiçek buketleri için çeşitli yaprak ve ot yetiştiren bir sera var, ilk orada görmüş ve çelik rica etmiştim baharda bölüp çoğaltacağı için köklü olarak veririm demişti sahibi. Ay sonunda tekrar gidersem mutlaka verir. ;)
Minik bir detayda benden gelsin. Seranın sahibi arkadaş bu bitkinin yapraklarını sürekli kestiği için kesilen yerlerinin greyfrut koktuğunu söylemişti, bende kokladım ve onayladım çok hoş turunçgil kokusu var.

merhaba İstanbul da mı bahsettiğiniz yer? Bu bitkiden sadece bir yerde gördüm çok yüksekti fiyatı :( gerçekten çok güzel görünüyor.

Jezebel 22-03-2017 21:40

5M den aldım. 15 lira. Ben de şaşırdım. Başka hiç bir yerde görmedim.
lusoari malüm ülkemizde oturmuyor :) onun gittiği yerlerde daha enteresan türler bulunabiliyor.

lusoari 23-03-2017 05:20

Dün internet sorunu vardı o yüzden cevap yazmakta geç kaldım, kusuruma bakmayın lütfen. :(
Sevgili Jezebel benim yerime cevap verdiğin için teşekkür ederim. :)

blop 03-04-2017 16:25

Şoktayım bana söylenen fiyat sizinkinin 20 katıydı. Teşekkürler yanıtınız için şansımı burdaki 5mlerde deneyeceğim.

lusoari 12-04-2017 18:23

2 Eklenti(ler)
Bugün sera sahibi arkadaşıma ziyarete gittim, gelirkende elim boş gelmedim. ;)
Bitkiyi beraber saksısından söküp ayırdık, kökleri çok kırılgan ve sıkı olduğu için ayırmak uğraştırdı. Kök yapısı monstera bitkisine benziyor ama bunun hawai kökleri yok denecek kadar az. :mad:
Eve gelir gelmez taze hazırlanmış besin deposu toprağa diktim, bakalım bu güzel bitkide bizi ne sürprizler bekliyor. Uzun yıllar onunla birlikte olmak istiyorum. :)

lusoari 16-09-2017 11:12

Sadece köklerini ayrı saksıya uzatıp üstünü örtmekle üretemezsiniz, kök geliştirmesine yardımcı olmuş olursunuz. Yeniden çoğaltmak için gövdesinden kesip dikmeniz lazım bu sayede üzerinde hawai kökleride bulunduğu için kolayca tutup gelişecektir.
Bitkiyi çoğaltmak istemiyorsanız da gereğinden fazla uzamış hawai kökleri istediğiniz yerden kesip atabilirsiniz, yoksa uzadıkça uzarlar, ben monstera bitkisinde bu yolu çok kullanıyorum.

aysefiliz 19-12-2017 19:28

Merhabalar, bu bitkiyi cok seviyorum gerçekten, nereden bulabilirim acaba ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024