agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Tillandsia Cyanea (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/37545.htm)

a_fan_of_barca 27-06-2015 19:35

Tillandsia Cyanea

Merhaba, forumda bulamadım buraya başlık açmak istedim. Bu bir Tillandsia türü. Sukkulentler bölümünde Tillandsia türleri hakkında genel bilgi vardı ama ben sadece bu tür için başlık açmak istedim
Bromeliad sınıfından bir bitki. Uzun, ince, koyu yeşil yaprakları var. Ortadakı pembe kısım aslında çiçek kılıfı. Gerçek çiçekleri mor renkte ve çiçek kılıfının yanlarından açar. Çiçeklerinin internetde kokulu olduğunu okumuştum. Sabah saatlerinde açan çiçekler ilk açtığında tarçın gibi kokuyormuş.
Bence çok küçük, cici ve sevimli bir çiçek :) siz ne dersiniz ? Böyle güzel bir çiçeye ait bir başlık olmalı forumda bence.:p

a_fan_of_barca 27-06-2015 19:44

1 Eklenti(ler)
Bu bitkinin genel görünümü. Burada kütük üstünde ama genellikle saksıda yetiştirilir.

a_fan_of_barca 27-06-2015 23:34

1 Eklenti(ler)
Bu da açmış gerçek çiçeği

a_fan_of_barca 27-06-2015 23:36

1 Eklenti(ler)
Bu da gerçek çiçeğinin adım adım açılışı

a_fan_of_barca 29-06-2015 00:46

1 Eklenti(ler)
Şimdiye kadar yüklediğim resimler internetden alıntıydı. Şimdiki resim ise, bir çiçekçi dükkanında çektiğim resim.

hobiciakvarist 20-07-2015 08:25

Tillandsia türleri "air plant" yani hava bitkisi olarak geçiyor. Nedeni ise "epiphyte" olmaları (yani başka bir ağaç üstünde yetişiyorlar- orkide gibi) nedeniyle kökleri sadece tutunma işlevi görüyor, herhangi bir beslenme ihtiyacı gidermiyor ve sadece havadaki nem ve su ile bitki gelişiyor (yapraklardan emiyor). Bu nedenle de bazı tasarımlarda bu bitkiyi konun 2 numaları mesajındaki gibi dekoratif süslerden tutun duvarlara mönte edilmiş haline kadar farklı ortamlarda görülmesi mümkün oluyor.

Bu tür biraz hassas, çiçek açmasına yakın yer değişikliği vs olmamalı.

Burda belirtilmesi gereken bir diğer husus ise, pek çok bromeliad'de olduğu gibi bu bitkide çiçeği geçtikten belli bir müddet sonra ölüyor; önce çiçek sapı ölüyor ardından ana bitki. İyi koşullar altında ana bitki (türüne göre yeri değişen) yavru verir. Bu yavrular ana bitkiden ayrılarak yeni birer bitki olarak geliştirilir.

a_fan_of_barca 21-07-2015 23:58

Sn. hobiciakvarist, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Başlığa büyük katkısı olmuş. Bu türün görünüşünü çok seviyorum. Ama bir türlü alamadım bu bitkiden. Uğradığım çiçekçilere ilkbaharda gelmişti, ama kaçırdım, alamadım. Şimdi de hiçbir yerde yok. Yeniden gelmesini bekliyorum :)

hobiciakvarist 22-07-2015 09:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca (Mesaj 1397193)
Sn. hobiciakvarist, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Başlığa büyük katkısı olmuş. Bu türün görünüşünü çok seviyorum. Ama bir türlü alamadım bu bitkiden. Uğradığım çiçekçilere ilkbaharda gelmişti, ama kaçırdım, alamadım. Şimdi de hiçbir yerde yok. Yeniden gelmesini bekliyorum :)

İstanbul'a yolunuz düşerse BauHaus'ta var şu an. Ayrıca İstanbul Belediyesi'nin Bahçe Market'inde de var ama BauHaus'u bulmanız daha kolay olur sanırım, Bahçe Market sadece bazı yerlerde şubesi var.

Batı Rüzgarı 30-11-2016 02:50

güzel bir bitkiymiş.ama anladığıma göre yıllık bir bitki oluyor kendileri...
çok ama çok enteresan aynı zamanda.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024