agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Şans Bambusu (Dracena sanderiana) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/3362.htm)

papatya367 01-01-2017 12:45

1 Eklenti(ler)
Şans bambularım aldığımda üstleri küçücüktü şimdi boyuma geldi :p

Melike- 21-04-2017 11:01

Bambum ölüyor :(

selamlar, özel bir gün dolayısıyla dağıtılan karanfil dalını bambumun vazosuna koydum pzt işyerime geldiğimde sararmış yapraklar, bulanık su ve kötü kokuyla karşılaştım. Suyunu değiştirdim taşlarını ayırıp tek başına başka vazoya koymama rağmen hala bambumun suyu çok kötü kokuyor. Hastalanmış galiba ne yapmam gerekir?

hicran ankara 26-05-2017 15:12

Merhabalar arkadaslar şans bambusunu tohumdan uretmek mumkunmu nasil yapilabilir?

gök Han 10-11-2017 22:40

Yeni aldığım bambumu eve gelir gelmez yanlışlıkla kırdım kırılan kısmı toprağa ana gövdeye suya koydum her ikiside çok güzel gelişti topraktaki iki yerden yaprak attı ve güzel büyüyor

jokerkan 09-01-2018 07:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hicran ankara (Mesaj 1508403)
Merhabalar arkadaslar şans bambusunu tohumdan uretmek mumkunmu nasil yapilabilir?

Bildigim kadarıyla onları özel bir yontemle büküyorlar, dogal olarak satıldığı sekliyle yok dogada.

Begonvil04 02-02-2018 16:12

2 Eklenti(ler)
Ben de 3 adet bambum için çoğaltma işlemi yapmak istedim ve yapraklı kısımları aldım😊 Sonuç gayet başarılı oldu, ilerleyen aşamaları da paylaşabilirim umarım.

Begonvil04 02-02-2018 16:14

1 Eklenti(ler)
Bunu da ekleyeyim

merenwen 28-04-2018 11:11

Bambunun sararması

Şans bambumun yaprak uçları sarardı. Direk güneş ışığı görmüyor. Nasıl düzelir? Üstte normal yeşil yapraklar da var onların ucu sarı değil. Alttakiler sıkıntı yalnızca.

Lale Teyze 29-04-2018 18:09

1 Eklenti(ler)
Eklenti 672136

Dokunmaya korkuyorum.

merenwen 30-04-2018 15:03

uçları sararanlara herhangi bir müdahalede bulunmayı düşünüyor musunuz?

sabaci 22-07-2019 15:32

Şans bambusu dikenlenme

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

3 adet şans bambum var ve boyları 1,5-2 metre arasında değişiyor. Son 6 yılda, su içinde kalan bölümden yeni dallar ürettikçe mumlama yaparak kestim ve ayırdığım yeni dalları yeni vazolarda köklendirdim.

Ana bambularda, bir kaç ayda bir su değişikliği ve temizlik yapıyorum. Son temizlik sırasında diken diken oluşumlar farkettim. Bunun dışında genel bir sorun görünmüyor. Bu dikenlerin bir anlamı var mıdır?

evandevan5 24-07-2019 16:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merenwen (Mesaj 1538630)
Şans bambumun yaprak uçları sarardı. Direk güneş ışığı görmüyor. Nasıl düzelir? Üstte normal yeşil yapraklar da var onların ucu sarı değil. Alttakiler sıkıntı yalnızca.

şans bambuları tohumdan üremiyorlar malesef :(
kaç tane tohum ektim çıks

Myrilla 09-04-2020 13:29

Şans bambumun sararması ve büyümeyi bırakması

2 Eklenti(ler)
Şans bambum yaklaşık 3-4 yıldır bende. Anlayamadığım bir şekilde yaprakları sararmaya başladı ve bir kök uzamıyor kesinlikle. Neden olabilir? Ne yapabilirim? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Dogasever kişi 12-05-2020 16:31

Bana şans bambusu tohumu lazım nerden bulabilirim arkadaşlar

Dogasever kişi 12-05-2020 16:32

Nasıl geliştirdin banada lazım şans bambusu arıyorum

tropikalist 12-05-2020 19:33

Maalesef şans bambusunun tohumu yok fide arıyorsanız genelde çoğu çiçekçide sarılıyor arada Migros gibi AVM’lere gelebiliyor Koçtaş mesela takip etmek lazım...

İyi günler...

evandevan5 14-05-2020 09:52

sans bambusu tohumu aldım ektim ama çıkmadı 3 hafta da çimleniyormuş ama malesef olmadı.

evandevan5 14-05-2020 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1588049)
Maalesef şans bambusunun tohumu yok fide arıyorsanız genelde çoğu çiçekçide sarılıyor arada Migros gibi AVM’lere gelebiliyor Koçtaş mesela takip etmek lazım...

İyi günler...

ben internetten satın aldım gitti gidiyordan birisi gönderdi.

tropikalist 14-05-2020 11:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1588176)
ben internetten satın aldım gitti gidiyordan birisi gönderdi.

tohum mu gönderdi çimlenmez bence ama deneyin biz de öğrenmiş oluruz

iyi günler dilerim...

coskun8553 25-11-2020 11:29

Sanş bambularında sararmalar var ancak sararan kısımların arasında yeşil kısımlar da var. Bitkilerde yumuşama yok. Neden kaynaklanıyor olabilir ?

Gozde26 23-04-2021 23:32

Yavru nasıl ayrılır

Merhaba şans bambum yavru verdi köke yakın yerden ve koku de baya var yavrunun ancak ayirirsam ve ana bambuyu mumlarsam suyun içinde hava alır mı çürür mu nasıl ayırmak gerekir anayı da kaybetmek istemiyorum. Böyle kalsa sıkıntı olur mu teşekkürler simdiden. Fotoğrafı bambu başlığında mevcut buraya tekrar yükleyemedim

Mesut Temiz 23-04-2021 23:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gozde26 (Mesaj 1606130)
Merhaba şans bambum yavru verdi köke yakın yerden ve koku de baya var yavrunun ancak ayirirsam ve ana bambuyu mumlarsam suyun içinde hava alır mı çürür mu nasıl ayırmak gerekir anayı da kaybetmek istemiyorum. Böyle kalsa sıkıntı olur mu teşekkürler simdiden. Fotoğrafı bambu başlığında mevcut buraya tekrar yükleyemedim

O şekilde ayırmadan gayet iyi büyüyebilir... Aynı kapta büyütecekseniz zaten ayırmaya hiç gerek yok, çünkü sonuçta kökleri yine birbirine karışacak... Ayırmak isterseniz bence biraz daha büyümesini bekleyin... Ayırma işlemini de temiz ve keskin bir bıçakla (tırtıklı bir bıçak daha uygun olabilir, çünkü oldukça sert oluyor bu bitkinin gövdesi) ana gövdeye birleştiği yerden keserek yapıyoruz... Bence kesik yer suda kalacağı için mumlamaya hiç gerek yok... Aynı suya hemen koyabilirsiniz...

Gozde26 24-04-2021 10:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1606132)
O şekilde ayırmadan gayet iyi büyüyebilir... Aynı kapta büyütecekseniz zaten ayırmaya hiç gerek yok, çünkü sonuçta kökleri yine birbirine karışacak... Ayırmak isterseniz bence biraz daha büyümesini bekleyin... Ayırma işlemini de temiz ve keskin bir bıçakla (tırtıklı bir bıçak daha uygun olabilir, çünkü oldukça sert oluyor bu bitkinin gövdesi) ana gövdeye birleştiği yerden keserek yapıyoruz... Bence kesik yer suda kalacağı için mumlamaya hiç gerek yok... Aynı suya hemen koyabilirsiniz...

teşekkür ederim çok iyi aciklamissiniz sağolun.

evandevan5 30-04-2021 14:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gozde26 (Mesaj 1606130)

benim bambum da boyuna yakın yerden kurumaya başlamışlamıştı yaptıklarım şunlar.;
boyuna yakın yerden kestim. kesilen yerleri mumladım . daha sonra boğum yerlerine orkide yaprak çıkartan kremi almıştım onu sürdüm. yaprak epey büyüdü. suyun içine birazcık toprak döktüm ki bataklık hissi oluşup kolay kök versin diye.

Gozde26 12-05-2021 21:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1606424)
benim bambum da boyuna yakın yerden kurumaya başlamışlamıştı yaptıklarım şunlar.;
boyuna yakın yerden kestim. kesilen yerleri mumladım . daha sonra boğum yerlerine orkide yaprak çıkartan kremi almıştım onu sürdüm. yaprak epey büyüdü. suyun içine birazcık toprak döktüm ki bataklık hissi oluşup kolay kök versin diye.

Teşekkürler sağolun

Kevser12 18-06-2021 00:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gök Han (Mesaj 1522536)
Yeni aldığım bambumu eve gelir gelmez yanlışlıkla kırdım kırılan kısmı toprağa ana gövdeye suya koydum her ikiside çok güzel gelişti topraktaki iki yerden yaprak attı ve güzel büyüyor

Bugün a 101e gelen şans bambusundan aldım ve küçük oğlum 3 parçaya bölmüş ana gövdeyi düzelterek suya koydum yine köklenir mi acaba ya

tropikalist 24-06-2021 12:05

kırılan kısımlarda tepe kısmı yani sürgün çıkacak kısmı mumla mühürleyin kırılan açık kalan alanı hava almasın alt tarafa ise dokunmayın zamanla yeni kökler çıkaracaktır :)

evandevan5 27-01-2023 15:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1608572)
kırılan kısımlarda tepe kısmı yani sürgün çıkacak kısmı mumla mühürleyin kırılan açık kalan alanı hava almasın alt tarafa ise dokunmayın zamanla yeni kökler çıkaracaktır :)

benim şans bambu da 3 yerinden yaprak verdi. Bende bugün en büyük enerji alan yaprak dalını kesip suya koydum.
Kestiğim yeri de mumladım evde mumladıklarım epey büyüdü.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024