agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Şans Bambusu (Dracena sanderiana) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/3362.htm)

nur.erdoann 31-10-2014 15:23

1 Eklenti(ler)
Kestiğim üst kısımda kaybetmeyi Göze aldığım filizin üst kısmını yine mumla kapatıp neredeyse çamurumsu bir toprağa koydum. Sizce büyümeyi sürdürür mü?

nur.erdoann 31-10-2014 15:24

1 Eklenti(ler)
Değişimleri olumlu ya da olumsuz, sizinle tekrar paylaşacağım.

nur.erdoann 03-12-2014 22:07

merhaba arkadaşlar,
bambumun üst kısmı sararmıştı. (yukarıda yaptığım işlemler var) kestiğim, suyun dışında ucunu mumla kapattım ama yine de hava alan kısmı var demekki yine sararma oluyor. mum yerine başka ne ile kapatabilirim sararmayı durdurmak için?

nur.erdoann 19-04-2015 17:52

1 Eklenti(ler)
Şans bambumun sararan kısmını keserken o kısımda bulunan ama sağlıklı görünen filizleri suya almıştım. Zaten atılacak olan filizlerim belki köklenir diye bir umut bunu denedim ve evet köklendi😊👍🏻 bende onları bu şekilde dizayn ettim.

nur.erdoann 19-04-2015 17:53

1 Eklenti(ler)
Kökleri görebilirsiniz.

nur.erdoann 19-04-2015 17:55

1 Eklenti(ler)
Başka Açıdan;

sismand 02-05-2015 11:12

2 Eklenti(ler)
Ben bambuyu nano akvaryum üzerinde bulunan özel hazneye yerleştirdim. Burada fiziksel ön filitreden geçen su bambuların köklerinden geçtikten sonra akvaryuma geri dökülüyor.
Akvaryum direk güneş ışığı almıyor. Akvaryum suyundan beslendikleri için oluşacak muhtemel yosunlarla besin için rekabet ettiklerinden akvaryum camları neredeyse hiç yosun yapmıyor. Yaklaşık yaz sonundan beri sistem bu şekilde çalışıyor.

Vicia Ervilia 10-09-2015 01:35

Uzun zamandır giremedim foruma... İstemeydi nişandı derken aylar oldu sanırım... Başka şehirde olduğum için çiçeklerim ne durumda hiç bilemiyorum. Umarım hala yaşıyorlardır...
İsteme gecesi yaklaşık bir hafta önce özel isteğim üzerine iki tane şans bambusu geldi sevdiğimden. Antalya'nın suyu kireçli. Çok da sıcak bir memleket gerçekten. Bilmediğimden 2 gün önce çeşme suyuna koydum. Hem de ağzına kadar dolu bir şişe suyun içine. Allahtan direkt güneş almayan yere koymayı akıl etmişim o telaşla. Bugün araştırmaya vakit buldum. Hemen suyunu azalttım ve içme suyu ile değiştirdim. Biri sarardı diğeri hala iyi durumda. İyi durumda olanın filizleri vardı ve üstünde koyu yeşil bir tabakası vardı. (mum dediğiniz yer sanırım.) diğer sararanın mumlu bir kısmı yok. alttan yumuşayan kısmı kestim sadece. Komple sararmış halde ama kesebilecek başka yer yok ne yazık ki. Ayrıca daha gölge bir yere aldım. Yarın evde kullandığımız mumla üstünü kapatsam, kurtarabilir miyim onu? Bir de uzun yol gelecekler benle birlikte ankaraya. 10 saat falan susuz kalsa birşey olur mu? Orkidelerimle birlikte otobüste ayağımın altına alacağım. suyu dökülür diye çekiniyorum.

Ayrıca ikisinin de hiç kökü yok... Anlamadım ...

Nagehan17 24-03-2016 11:25

Merhabalar

Ben de yeni katıldım aranıza. :D Bambu hakkında bir soru da benden olacak sanırım. Yeni yeni üst kısmı sararmaya başladı ne yapacağimi bilemedim ve kendimi buraya attım . Sizce ne yapmam gerek kesmelimiyim yoksa kesmemelimiyim? Dip kısmından da yeni bir filiz çıkmış.

Nagehan17 25-03-2016 14:38

Daha önceden de ben bu soruyu sormuştum ama cevap gelmedi lütfen yardımcı olur musunuz fotoğrafta yükleyemiyorum neden bilmiyorum hata veriyor. Bambu çiçeğim hakkında bir soru sormuştum üst kısmı sarardi ne yapmam lazım kesmelimiyim yoksa tam tersi mi? Kökten bir filiz atmış acaba ondan mı sararma oldu diye düşünüyorum bilmem doğru mu ? Gün geçtikçe kötüleşiyor çok mutsuzum :(

papatya367 01-01-2017 12:45

1 Eklenti(ler)
Şans bambularım aldığımda üstleri küçücüktü şimdi boyuma geldi :p

Melike- 21-04-2017 11:01

Bambum ölüyor :(

selamlar, özel bir gün dolayısıyla dağıtılan karanfil dalını bambumun vazosuna koydum pzt işyerime geldiğimde sararmış yapraklar, bulanık su ve kötü kokuyla karşılaştım. Suyunu değiştirdim taşlarını ayırıp tek başına başka vazoya koymama rağmen hala bambumun suyu çok kötü kokuyor. Hastalanmış galiba ne yapmam gerekir?

hicran ankara 26-05-2017 15:12

Merhabalar arkadaslar şans bambusunu tohumdan uretmek mumkunmu nasil yapilabilir?

gök Han 10-11-2017 22:40

Yeni aldığım bambumu eve gelir gelmez yanlışlıkla kırdım kırılan kısmı toprağa ana gövdeye suya koydum her ikiside çok güzel gelişti topraktaki iki yerden yaprak attı ve güzel büyüyor

jokerkan 09-01-2018 07:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hicran ankara (Mesaj 1508403)
Merhabalar arkadaslar şans bambusunu tohumdan uretmek mumkunmu nasil yapilabilir?

Bildigim kadarıyla onları özel bir yontemle büküyorlar, dogal olarak satıldığı sekliyle yok dogada.

Begonvil04 02-02-2018 16:12

2 Eklenti(ler)
Ben de 3 adet bambum için çoğaltma işlemi yapmak istedim ve yapraklı kısımları aldım😊 Sonuç gayet başarılı oldu, ilerleyen aşamaları da paylaşabilirim umarım.

Begonvil04 02-02-2018 16:14

1 Eklenti(ler)
Bunu da ekleyeyim

merenwen 28-04-2018 11:11

Bambunun sararması

Şans bambumun yaprak uçları sarardı. Direk güneş ışığı görmüyor. Nasıl düzelir? Üstte normal yeşil yapraklar da var onların ucu sarı değil. Alttakiler sıkıntı yalnızca.

Lale Teyze 29-04-2018 18:09

1 Eklenti(ler)
Eklenti 672136

Dokunmaya korkuyorum.

merenwen 30-04-2018 15:03

uçları sararanlara herhangi bir müdahalede bulunmayı düşünüyor musunuz?

sabaci 22-07-2019 15:32

Şans bambusu dikenlenme

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

3 adet şans bambum var ve boyları 1,5-2 metre arasında değişiyor. Son 6 yılda, su içinde kalan bölümden yeni dallar ürettikçe mumlama yaparak kestim ve ayırdığım yeni dalları yeni vazolarda köklendirdim.

Ana bambularda, bir kaç ayda bir su değişikliği ve temizlik yapıyorum. Son temizlik sırasında diken diken oluşumlar farkettim. Bunun dışında genel bir sorun görünmüyor. Bu dikenlerin bir anlamı var mıdır?

evandevan5 24-07-2019 16:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merenwen (Mesaj 1538630)
Şans bambumun yaprak uçları sarardı. Direk güneş ışığı görmüyor. Nasıl düzelir? Üstte normal yeşil yapraklar da var onların ucu sarı değil. Alttakiler sıkıntı yalnızca.

şans bambuları tohumdan üremiyorlar malesef :(
kaç tane tohum ektim çıks

Myrilla 09-04-2020 13:29

Şans bambumun sararması ve büyümeyi bırakması

2 Eklenti(ler)
Şans bambum yaklaşık 3-4 yıldır bende. Anlayamadığım bir şekilde yaprakları sararmaya başladı ve bir kök uzamıyor kesinlikle. Neden olabilir? Ne yapabilirim? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Dogasever kişi 12-05-2020 16:31

Bana şans bambusu tohumu lazım nerden bulabilirim arkadaşlar

Dogasever kişi 12-05-2020 16:32

Nasıl geliştirdin banada lazım şans bambusu arıyorum

tropikalist 12-05-2020 19:33

Maalesef şans bambusunun tohumu yok fide arıyorsanız genelde çoğu çiçekçide sarılıyor arada Migros gibi AVM’lere gelebiliyor Koçtaş mesela takip etmek lazım...

İyi günler...

evandevan5 14-05-2020 09:52

sans bambusu tohumu aldım ektim ama çıkmadı 3 hafta da çimleniyormuş ama malesef olmadı.

evandevan5 14-05-2020 09:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1588049)
Maalesef şans bambusunun tohumu yok fide arıyorsanız genelde çoğu çiçekçide sarılıyor arada Migros gibi AVM’lere gelebiliyor Koçtaş mesela takip etmek lazım...

İyi günler...

ben internetten satın aldım gitti gidiyordan birisi gönderdi.

tropikalist 14-05-2020 11:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1588176)
ben internetten satın aldım gitti gidiyordan birisi gönderdi.

tohum mu gönderdi çimlenmez bence ama deneyin biz de öğrenmiş oluruz

iyi günler dilerim...

coskun8553 25-11-2020 11:29

Sanş bambularında sararmalar var ancak sararan kısımların arasında yeşil kısımlar da var. Bitkilerde yumuşama yok. Neden kaynaklanıyor olabilir ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024