agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Küstüm otu, Küstüm çiçek (Mimosa pudica) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/3297.htm)

imo 24-02-2007 20:30

Küstüm otu, Küstüm çiçek (Mimosa pudica)

1 Eklenti(ler)
bu küstüm çiçeğini geçen mayıs ayında çiçek fuarından almıştım.yazın 15 gün kadar susuz kalınca yapraklarını döktü şimdi ise hala durum bu.kendini toparlayabilirmi ne dersiniz?yapabileceğim bir şey varmı dersiniz?

Oğuzhan 24-02-2007 20:52

Susuz kalmasın.Tropikal iklim bitkisidir.Nem ve sıcağı sever.Arada yapraklarına su püskürt düzelir.

Oğuzhan 24-02-2007 20:54

KÜSTÜM OTU

(Mimosa pudica)

Halk arasında küstüm otu veya çiçeği olarak bilinen bir çalı bitkisidir. Baklagillerdendir.(leguminosae) Brezilya kökenli olup, nemli ve sıcak iklimlerde yetişir. Pembe- eflatun renkte, ipeksi ve güzel kokulu çiçekleri vardır .Haziran-ekim ayları arasında sürekli açar.Bitkinin parçalı yaprakları dış etkilere karşı son derece hassastır. En küçük bir dokunuş halinde yapraklar bir anda kapanır. Bitkiye ismini veren özellik de budur. Küstüm otu tropik iklimlerde herdem yeşil bir bitkidir.

Küstüm otu tohumdan kolaylıkla yetişir. Sıcak suda ıslatılan tohumlar bir gün bekletildikten sonra ılık ve aydınlık bir yere ekilir. Birkaç hafta sonra çıkan fideler yeteri kadar büyüdüğünde dışarıda güneşli ve kuytu bir yere dikilir.

Fidanlar yaz boyunca sık sık sulanır. Boyu 1,5 metreye ulaşabilir.

Serin iklimlerde saksı bitkisi olarak yetiştirilmesi daha doğru olur. Böylece kış aylarında iç mekana alınarak hayatta kalması sağlanabilir. Veya her yıl tohumdan tekrar yetiştirilir.

Mimozanın ülkemizde de yetişen farklı çeşitleri vardır. Ancak küstüm otu adı verilen bu cinsidir.(mimosa pudica)

http://www.humeyraozdamar.net/suscalilari2.htm

imo 24-02-2007 22:22

çok teşekkür ederim,şu an haftada bir sulayıp sık sıkda su püskürtüyorum umarım bir an evvel kendine gelir.

çiçeksever 25-02-2007 12:19

bende de var yapraklarını döktü.bayağı kötü görünüyor

gustin 15-08-2007 08:44

Merhaba aynı sorun benim küstüm çiçeğimdede var...
ben gün aşırı suluyorum ..balkonda besliyorum ve gün boyunca güneş görüyor.... bunların etkisi olabilirmi...eğer öyleyese... ne şeklide bakmam gerekir..yardımcı olurmusunuz...

Gülgün 25-10-2007 10:27

Küstüm otu kış boyunca içeride canlı kalır mı?

praecox 25-10-2007 12:24

Mimosa pudica bir yıllık otsu bir bitkidir. Seneye sebzelerde de olduğu gibi yeniden tohumdan yetiştirmek gerek. Zaman zaman iki sene öldürmeden kışı atlatanlar olduğunu duydum ise de bunlar olağan olmıyan örnek yetiştirme olayları.

Gülgün 03-11-2007 19:32

Teşekkürler praecox.Tohumlarını aldım seneye tekrar dikerim.

Vildan Sönmez 07-11-2007 08:29

Küstüm çiçeği

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar üyelerimizden Norex'in balkonundaki küstüm çiçeklenmiş.Fotoğraflar biraz flu ama sayfa renklensin istedim.

papatyam 21-02-2008 12:27

Küstüm çiçeği

1 Eklenti(ler)
İki gün önce ektiğim tohumlar çimlenmeye başladı bu kadar çabuk olmasının sebebi iki gündür güneşli ve çok güzel bir hava olması mı? yoksa zaten kolay çimlenen bir tohum mu? şaşırdım ve bir o kadar da sevindim :)

Selahattin Yılmaz 04-04-2008 16:08

Elinde kimlerin mimoza -küstümü var? Unutmayın diye soruyorum :D

igidu 04-04-2008 16:21

Mimoza tohumlarını satın aldım Tekzende 2.60 Ytl bilginize.
Malesef 84'lü viyollerimi kaybettim, yenisi de yok piyasada, o yüzden tohumların ekilmesi baya bi gecikti. Çoklu viyol arıyorum :)
Yakın zamanda fotoğrafları eklerim, tabi viyol bulup tohumları ekersem. :)

igidu 11-04-2008 14:19

Birazdan ekiyorum tohumları :P
Dün akşam beri kavanozdalar, ılık su koymuştum.

meşepalamudu 19-06-2008 12:30

Tohumları her sene yeniden satınalmamız mı gerekiyor ? Yoksa yetiştirdiğimiz bitkiden kolaylıkla tohum elde edebilir miyiz? açıkçası ben tohum işine epey yabancıyım, tohum alacağım zaman ne zaman, nasıl olacak hiç bilemiyorum, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim:/

meşepalamudu 19-06-2008 12:33

Bu arada yeni aldığım ama şimdiden yaprak açmak için yoğun çaba harcayan bi küstüm bitkim var:)

venus 20-06-2008 02:30

Sayın Meşepalamudu,
Eğer küstümünüz tohum verirse görüntüsü minicik fasulye kapsulü gibi olacaktır.Genelde her yıl zorla fide halinde bulurum ancak tek yıllık mıdır bilmiyorum çiçeklenmeden sonra yaşatamıyorum belki sorun bendedir hoş tohumları dibine ektigim halde onda da başarılı olamadım ama tohum verirse siz de bir deneyin derim bol şanslar....;)

igidu 21-06-2008 16:43

Merhaba, bu sene tohumdan küstüm yetiştirdim, yakın zamanda yeni bir konu açarak elimden geldiğince anlatacağım yaşadıklarımı. :rolleyes:

gultekin2017 01-07-2008 12:41

mısır çarşısından aldım 2 ytl'ye.üç günde bir suluyorum.sıvı gübre kullanıyorum.yeni yapraklar açtı.bir sene sonra ölecek olması üzücü.

gravel 05-09-2008 15:33

2 Eklenti(ler)
Küstüm çiçeğim nedense yapraklarını saldı. Hemen su verdim biraz toparladı ama eskisi gibi değil. Yaprakları dokununca kapanmıyor.
Hemen her gün suluyorum. Yapraklarına su püskürtüyorum. Neden olabilir acaba?

keçi boynuzu 09-09-2008 11:09

Bu gün bende aldım bir tane.Çicekleri biraz geçmiş ama sağlıklı görünüyor. Tohumları da var.Toprağını pek gözüm tutmadı 5-5-5 npk verdim o yüzden.Torf ekleyip daha geniş bir yere mi alsam dokunmasam mı

Harun Parlak 06-10-2008 21:30

3 Eklenti(ler)
Benim saksıda da bir adet küstüm çiçeği çıktı çok güzel çiçek açıyor. Tohumlarda erginleşiyor.

ohrid65 14-11-2008 14:51

Bugün tvde deprem olmadan yarım saat önce küstüm çiçeginin kendiliğinden kapandığını söyledi bir deprem uzmanı bence her evde olması lazım

Harun Parlak 01-12-2008 17:23

Kadıköy moda fidanlığında var saksılanmış satılıyor. Sezon sonu 5-10 adet kalmıştı ellerinde sanırım uygunda alısınız.

Minem 01-12-2008 17:30

Teşekkür ederim Sayın Tekin fakat Moda bana çok uzak ama bakmaya çalışacağım...

velveteen 01-12-2008 21:41

Minem, tohumdan yetiştirmeye sabrederim derseniz bir kaç tohum yollayabilirim size. Adresinizi özelime yazarsanız, en geç bayram ertesindeki Cuma yollayabilirim. Tatil olacağım o gün.

Minem 01-12-2008 21:47

Çok makbule geçer Sayın Velveteen. Tohumdan inşallah yetiştirebilirim.Teşekkür ederim..

halilaras 12-01-2009 21:32

bu bitki tek yıllık mı?

mimoza ağacı ile farkını nasıl anlarız. ağacı evde yetişir mi?

igidu 14-01-2009 13:30

halilaras,
Mimosanın ağacını bilmiyorum ama zaten benimkisi 1 yılda ağaç gibi oldu :D Ama kışın sıcak yerde olmadığı için kurumaya başladı, yani sıcak biyerde kalsa 3 sene yaşatırsınız :D

halilaras 16-01-2009 19:35

igidu, teşekkür ederim.

ben de yıllar boyu birlikte olmak istiyorum bitki bile olsa.
o yüzden tek yıllık mı diye özellikle sordum. her sene ne kadar geliştiğini görmek hoşuma gidiyor, ölmesi değil.

verdiğiniz bilgi için teşekkürler. 3 sene fena bir zaman dilimi sayılmaz. üstelik hızlı büyüyor yazınızdan anladığım kadarıyla. çok severim hızlı bitkileri :)

fidoş 20-01-2009 00:58

*** bu güzel bitkinin deprem haberciside oldugunu biliyormuydunuz .depremden önce bitki sanki birisi dokunmuşcasına küsermiş.

nazmikoc 27-02-2009 14:16

Merhaba ağaç dostu arkadaşım

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fidoş (Mesaj 347476)
*** bu güzel bitkinin deprem haberciside oldugunu biliyormuydunuz .depremden önce bitki sanki birisi dokunmuşcasına küsermiş.

İlginç kulaktan duymamı bu yoksa bilimselmi biliyormusunuz?;)

PoisonIvy 02-04-2009 09:15

Benim bildiğim kadarıyla Mimosa Pudica sık sulanması gereken bir bitki. Çünkü yapraklarını kapatırken yapraklarının altındaki bunu zxsağlayan dokulurdan çok su kaybediliyormuş...

kaktüs 12-04-2009 18:53

Tohumdan yetiştirirken herhangi bir püf noktası var mı?

Nariel 12-07-2009 12:45

2 Eklenti(ler)
İzmir'de pazardan 2 kök küstümotu aldım ve Silifke'ye getirdim. Saksıya aktarmakta geç kalmış olmalıyım ki sağlıkları bozuldu, yaprak dökmeye başladılar ve buruştular. Dokununca kapanmıyorlar artık :(

igidu 13-07-2009 07:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 398432)
Tohumdan yetiştirirken herhangi bir püf noktası var mı?

sn. kaktüs, tohumları bir gün sıcak suda ve kaloriferin üstünde bıraktım ve böylece hepsi çimlendi. Yalnız bir hastalık geldi veya anlayamadığım birşey oldu bütün hepsi büyüyemeden (3 cm iken) yavaş yavaş boyunlarını büküp eridiler, ama gerçekten de eridiler. Belki de yeterli güneş sağlayamadım. Saygılar :eek:

igidu 13-07-2009 07:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PoisonIvy (Mesaj 391494)
Benim bildiğim kadarıyla Mimosa Pudica sık sulanması gereken bir bitki. Çünkü yapraklarını kapatırken yapraklarının altındaki bunu zxsağlayan dokulurdan çok su kaybediliyormuş...

Evet büyümüş tek saksıda 3 kök için günde 1 litre su gidiyordu. Ah fena özledim kerataları :(

Nariel 06-08-2009 17:11

1 Eklenti(ler)
Saksıya aldıktan sonra canlandı benim keratalar. Sağlıkları yerinde. Henüz çiçek yok ama dokununca hem yaprakların kapanmasına hem de yaprak sapının gövdeye doğru bükülmesine bayılıyorum.

selis 06-08-2009 17:35

20 günde ne güzel gelişmişler.. Boşuna üzülmüşsünüz ;)

Yeşim 07-08-2009 14:50

Sayın berduray isterseniz göndereyim. Komşunun bahçesindeki ağaçlardan düşen tohumlar bizim bahçede çimleniyorlar. Tohum için uygun zaman mıdır bilemiyorum? Araştırıp sizi bilgilendireyim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024