agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Saksıda Datça Hurması (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/31544.htm)

prefirst 09-05-2013 20:24

Saksıda Datça Hurması

1 Eklenti(ler)
Türkiyenin her yerinde yüzlerce palmiye görüyorum ama hiçbirinin de yerli palmiyelerimiz olmadığını biliyoruz aslında. Türkiye'de doğal olarak yetişen iki palmiyeden birinin tohumlarını Muğla/Köyceğiz'den sipariş ettim ve geldi. Arap hurmasındaki başarımdan sonra bir de bunu evde yetiştirmeyi deneyeceğim. Ama sanırım yıllar çok çabuk geçmiş. Arap hurmasını Allah ne verdiyse toprağa ekip resmen Allah tarafından çimlendirmiştim 8 yıl önce :) Datça hurmasında da aynı başarıyı yakalarım umarım. Ama sormam gereken bir kaç soru var. Toprağa ekmeden önce belli işlemler uygulamalı mıyım yoksa direk saksıdaki toprağa ekmem yeterli olur mu? İşte bunlar fotoğrafları;
Eklenti 401776

emrullah mutlu 10-05-2013 18:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi prefirst (Mesaj 1152037)
Türkiyenin her yerinde yüzlerce palmiye görüyorum ama hiçbirinin de yerli palmiyelerimiz olmadığını biliyoruz aslında. Türkiye'de doğal olarak yetişen iki palmiyeden birinin tohumlarını Muğla/Köyceğiz'den sipariş ettim ve geldi. Arap hurmasındaki başarımdan sonra bir de bunu evde yetiştirmeyi deneyeceğim. Ama sanırım yıllar çok çabuk geçmiş. Arap hurmasını Allah ne verdiyse toprağa ekip resmen Allah tarafından çimlendirmiştim 8 yıl önce :) Datça hurmasında da aynı başarıyı yakalarım umarım. Ama sormam gereken bir kaç soru var. Toprağa ekmeden önce belli işlemler uygulamalı mıyım yoksa direk saksıdaki toprağa ekmem yeterli olur mu? İşte bunlar fotoğrafları;
Eklenti 401776

hurmalarda genel olarak ben aşındırma yaparak ekimi gerçekleştiriyorum daha verimli oluyor. suda bekletmek iyi bir çözüm saygılar

Nautilus Cycad 01-06-2013 17:11

Hepsini su dolu cam bardağa koy.... Güneşi gören bir pencere önünde 3/4 gün beklet sonra bir poşet içine koy ağzını kapat. Birkaç gün içinde bebeklerin ucundan beyaz beyaz kök uçları çıkmaya baslar. Sonra toprağa dikebilirsin..Mümkünse büyükçe kagit bardaklarin icine torf koyup bardakların altını del. Bunun içinde kök oluşumu hızlanır. Sonra onla beraber büyük saksiya alırsınız

ootkn 27-06-2013 19:14

Merhaba,
Çimlendirmeden ziyade bitkinin büyümesi çok geç oluyor. Ben de oldukça iri meyveli mebrum denen türden çimlendirip saksıya aldım sonrasında da bodrumdaki yazlığımıza ekmiştim 20 günde 1 karış olan boy 1 yıl sonra da 1.5 karış oldu. Boy bir türlü uzamıyor ince sopa gibi iki yaprak olarak duruyorlar. Umarım köke doğru gelişmiştirler.
Düşünüyorum da herhalde meyvesi için bir ömür lazım. Görüp göremeyeceğimi bilemiyorum.
Kolay gelsin diyeyim.

kutsalangemon 05-02-2016 21:23

Datça Hurması tohumu bulamıyorum yardımcı olabilecek var mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024