agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Gardenia jasminoides (Gardenya) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/2711.htm)

casperia 11-02-2019 15:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir (Mesaj 1558580)
Gardenyanın hep açık havada durması lazım. İçeride yaprakları sararır ve ölürler. Eger dışarda don tehlikesi yok ise gardenya için sorun olmaz. Ben Gaziantep'te gardenyamı balkona koydum. Şu anda bir sorun gözükmüyor. O kadar da kar yağmur yagdı. Ama şu var, kar yagmur bitkinin üzerine yağmıyordu. Gardenya bahçe bitkisi olduğundan iç mekanı sevmezler. Bol şanslar.

Aslında 4 kökten sadece birinde kuruluk gibi olunca hastalık diye düşündüm. Balkona aldım. Ama 1 tanesinin gidişatı iyi değil. Dışarıya almak ile kurtulmaz gibi. Cevabınız için teşekkürler

nanemolla 28-02-2019 07:59

2 Eklenti(ler)
Eklenti 687850

Eklenti 687851
İki üç ay önce almıştım ikisinide. Geldiğinde yorulmasın yer değişikliğinden sarsılmasına yardımcı olmak açısından 30 kadar tomurcuk koparmıştım çünkü kendi sağlığı önceliğimdi. İnatla ara vermeden tekrar tomurcuk doldurdu bende ellemedim bu defa. Yalnız ilginç bişey gözlemledim.
Büyük olanda kırmızı örümcekler varken diğer küçük olan yanyana olmasına rağmen bir tane bile yok. Tahminim küçük plandaki yaprakları yiyip saklanan salyangoz nedeniyle yaşam alanlarının kısıtlanacağı endişesiyle küçük olan gardenya ya geçmemeleri. Yoksa bulaşmaması mümkün değil bence. Aklımada başka bir ihtimal gelmiyor.
Bu arada örümcekli olanı duş başlığının altına koyup tazyikli bir şekilde tomurcuklarına aldırış etmeden özellikle yapraklarını yıkıyorum. Amacım kökünü kazıyamasamda sayılarını ve çoğalmalarını önemli ölçüde seddeye uğratmak. Bence bu konuda çok işe yaradı. Şu uğurböceği testini yapıp son çare ilaca başvuracağım zaten.yapacak bişey yok.

sagenit 28-02-2019 12:19

ay çıldırıcam! maşallah tomurcuktan görünmüyor gardenyanız nanemolla. benimki 1 senedir bende, burda okuyup öğrendiğim tüm özel bakımları uyguluyorum, ona rağmen 2 tomurcuk var, gidip gelip büyüdü mü diye kontrol ediyorum. bendeki gardenya problemli sanırım. birine hediye edip yeni bir tane alsam daha mı iyi olacak acaba?

nanemolla 28-02-2019 13:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagenit (Mesaj 1560808)
ay çıldırıcam! maşallah tomurcuktan görünmüyor gardenyanız nanemolla. benimki 1 senedir bende, burda okuyup öğrendiğim tüm özel bakımları uyguluyorum, ona rağmen 2 tomurcuk var, gidip gelip büyüdü mü diye kontrol ediyorum. bendeki gardenya problemli sanırım. birine hediye edip yeni bir tane alsam daha mı iyi olacak acaba?

Teşekkürler sn sagenit. İsterseniz resmini atın gardenyanızın bi baksın ustalar yapabilecekleri bişey varmı diye.

sagenit 28-02-2019 13:22

eve gidince fotoğraf çekip atayım, siz de bir bakın. sizin gardenya yerli mi ithal mi? nerden aldınız?

nanemolla 28-02-2019 13:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagenit (Mesaj 1560819)
eve gidince fotoğraf çekip atayım, siz de bir bakın. sizin gardenya yerli mi ithal mi? nerden aldınız?

Çiçekçiden almıştım. Alırken yerli dediler. Bakmayın öyle göründüklerine aldığımda kurumuş buruşuk yapraklar ve unlu bit vardı.hala yapraklarda huzursuzluk var ve ben onu düzeltmeye çalışıyorum. Yani bende çok bilgili sayılmam.

casperia 02-03-2019 12:12

Sayın nanemolla. Ben üstte gardeniamı paylaştım. Sizin bi öneriniz var mı ? Bakım ile ilgili..

nanemolla 02-03-2019 23:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi casperia (Mesaj 1561098)
Sayın nanemolla. Ben üstte gardeniamı paylaştım. Sizin bi öneriniz var mı ? Bakım ile ilgili..

Merhaba. Geçmiş konularda bu sorununuzu ustalar yanıtlamıştır illaki. Bendede aynı sorundan vardı azaldı. Ama aldığımda da vardı.neden azaldı derseniz ortamını nemli tutmaya çalıştım bulunduğu yeri havalandırmayı mutlaka yapmaya çalıştım. Şimdi idare eder oldu ama hala yapraklarda huzursuzluk var. Gerçi kırmızı örümcek tende hassaslaşmıştır mutlaka benimki.
Dediğim gibi biraz yorucu ama geçmiş sayfalara Bi göz atın bence cevabı vardır.

osmanramone 03-03-2019 07:15

echeveria purple pearl bakımı nasıldır. teşeşkkürler.

siflera12 03-03-2019 07:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi osmanramone (Mesaj 1561150)
echeveria purple pearl bakımı nasıldır. teşeşkkürler.

Sorunuzu burada sormalısınız
https://r.tapatalk.com/shareLink?url...0&share_type=t
Ya da buradan da sorabilirsiniz
https://r.tapatalk.com/shareLink?url...0&share_type=t
GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nanemolla 21-03-2019 05:46

1 Eklenti(ler)
Eklenti 689362
Kırmızı örümcek Diğer bitkilere bulaşmasın diye kuzey cephesine attığım gardenya nihayet açmaya başladı tomurcuk dökmeden. Banyoda tazyikli suyla yıkama işlemini bıraktım çünkü akardan zaten hasssaslaşan yapraklar tazyikli suyla çok örselendi.

nanemolla 26-05-2019 09:31

2 Eklenti(ler)
Eklenti 693987

Eklenti 693988
Merhaba demeye geldik mis kokularla. Tomurcuklu olduğu halde çok yorulmasın diye hafif bi budama yaptım. Pencere dışına asılı saksıya bıraktım. Kırmızı örümcekler ya gitti ya hızlı çoğalmalarını ciddi seddeye uğrattı açık hava ve rüzgarlar. Kuzey cephede duruyor güneşi az alıyor ama şiddetli aydınlık görüyor. Şimdi foto çekimi için içeri alıp tekrar yerine bıraktım.

aloe 26-05-2019 11:38

Çok güzelmiş. Aslında bende çok heveslendim gardenyaya ama dur bakalım ne zaman kısmet olacak.

Gül Batur 29-05-2019 05:27

Mismiş.

4 Eklenti(ler)
Günaydın.
Gardenyalarım.mis mis.

Mahmut Tebir 31-05-2019 11:09

Gardenyalar açıyor. Etraf mis gibi kokuyor.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...531_101524.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...531_101508.jpg

nanemolla 09-06-2019 23:44

2 Eklenti(ler)
Eklenti 694778

Eklenti 694779
İki saksımızda peşi peşine açıyor çiçeklerini. Aferin gardenyalarıma kırmızı örümceğin yıpratmasına ragmen pes etmedi ama yoruldular biraz. Tabi bende elimden gelen desteği veriyorum.

nanemolla 11-06-2019 19:01

4 Eklenti(ler)
Eklenti 694908

Eklenti 694909

Eklenti 694910

Eklenti 694911ne kadarda resmini çeksem layıkıyla çıkmıyor fotolar. Halbuki gerçek hali bu resimlerden çok daha güzel. Bu Güzel çiçeklerin o mis kokun olmasa çekilmezsin be gardenya.. :D

Nurian 12-06-2019 23:14

Merhaba bende 3 ay kadar önce gardenya aldım çiçekçiden ithal olanını ve bu aralar sanki yapraklarını döküyormuş gibi geliyor. yeni yaprakları da çıkıyor ama örümcek vb hastalık olduğunu nasıl anlıyoruz ? Birde evim öğleden sonra güneş görüyor illa sabah güneşi mi gerekli?

Mahmut Tebir 13-06-2019 12:18

Arkadaşlar ben bu gardenyadan neden tohum alamıyorum. Çiçekler geçtikten sonra kuruyor ve dökülüyor. Acaba tozlaşmıyormu. Bir saksıda 3 kök gardenya var. 3'ü de ayrı ayrı çiçekler açıyor. Aynı anda 5 -6 çiçek açıyor. Ama dediğim gibi çiçeğin ömrü bittikten sonra dökülüyor. Yapacağım bir şey var mı. Bilen varsa söylesin.
Gardenyalarım #2357 deki mesajda.

Jezebel 28-06-2019 14:30

1 Eklenti(ler)
Üç farklı tür Gardenya tohumu aldım.
Çimlenen sadece tek çeşit oldu. Adını da not almamışım.

Eklenti 695942

Farklı ebatta birkaç saksıya naklettim, bakalım nerede daha rahat ediyor.

Jezebel 27-08-2019 14:12

1 Eklenti(ler)
Bu bebek muhtemel Gardenia volkensii
Koca ağaç olacak yani, o yüzden hızlı çıkış yaptı :)

Eklenti 698122

İzmir suyuna da burun kıvırmıyor.
Hortumla sulanmaya da aldırmıyor.

musk 30-08-2019 13:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir (Mesaj 1570258)
Arkadaşlar ben bu gardenyadan neden tohum alamıyorum. Çiçekler geçtikten sonra kuruyor ve dökülüyor. Acaba tozlaşmıyormu. Bir saksıda 3 kök gardenya var. 3'ü de ayrı ayrı çiçekler açıyor. Aynı anda 5 -6 çiçek açıyor. Ama dediğim gibi çiçeğin ömrü bittikten sonra dökülüyor. Yapacağım bir şey var mı. Bilen varsa söylesin.
Gardenyalarım #2357 deki mesajda.

Tohumla neden uğrasıyorsunuz. Gardenialarınız yetişkin, havai daldırma yapın dallara. En kolay çoğaltma yolu.

Mahmut Tebir 30-08-2019 21:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musk (Mesaj 1573979)
Tohumla neden uğrasıyorsunuz. Gardenialarınız yetişkin, havai daldırma yapın dallara. En kolay çoğaltma yolu.

Zaten onu yaptım. Ama insan yeni arayışlar içine girmek istiyor. Tohumla uğraşmak değişik geliyor. Bir bitkinin sıfırdan hayata gelişini görmek insanın hoşuna gidiyor.

nanemolla 03-12-2019 11:28

Trajikomik bir duruma düştüm malesef. Gülermisin ağlarmısın.. Gardenyalarımı kırmızı örümcekler öldürecek diye beklerken malesef demir zehirlenmesinden ben öldürdüm. Son demir takviyesinden sonraki 2 gün içinde bozulmaya başladılar. Farkedip bol suyla topraklarını yıkarcasına suladım ama biri tamamen öldü. Diğeri can çekişiyor. Garibim ona rağmen çürük çarık 10 kadar yaprak olmasına rağmen iki tomurcuk veriyo. tabi ki kopardım tomurcukları güç kaybetmesin diye.Bakalım kurtulacakmı. Kendime çok kızıyorum ne vardı demir için bu kadar acele edecek. Sanırım o kadar tövbeye rağmen bir gardenya daha alacağım.

nanemolla 26-02-2020 07:56

2 Eklenti(ler)
Eklenti 703450

Eklenti 703451
Şimdi ben ne diyeyim.
Bu resimdeki yüksek demirden zehirleyip yaşatmaya çalıştığım savaşçım.Diğeri öldü malum.çürük çarık 6,7 yaprakla yaşamaya çalışıyor.bu hafta minik minik yeni yapraklar vermeye başladı resimde belli olmaya bilir.Ama işin garibi (ikinci resimde ) yinede tomurcuk vermiş azimli savaşçım.Resmi çektikten sonra kopardım tabi güç kaybetmesin diye.

Jezebel 26-02-2020 21:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla (Mesaj 1578622)
Trajikomik bir duruma düştüm malesef. Gülermisin ağlarmısın.. Gardenyalarımı kırmızı örümcekler öldürecek diye beklerken malesef demir zehirlenmesinden ben öldürdüm. Son demir takviyesinden sonraki 2 gün içinde bozulmaya başladılar. Farkedip bol suyla topraklarını yıkarcasına suladım ama biri tamamen öldü. Diğeri can çekişiyor. Garibim ona rağmen çürük çarık 10 kadar yaprak olmasına rağmen iki tomurcuk veriyo. tabi ki kopardım tomurcukları güç kaybetmesin diye.Bakalım kurtulacakmı. Kendime çok kızıyorum ne vardı demir için bu kadar acele edecek. Sanırım o kadar tövbeye rağmen bir gardenya daha alacağım.

Kendize çok yüklenmeyin, oluyor böyle.
Kendine verdiği sözü unutuyor insan, bazen bile bile lades oluyor :(
Hata etmeden öğrenilmiyor.

nanemolla 28-02-2020 08:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1582774)
Kendize çok yüklenmeyin, oluyor böyle.
Kendine verdiği sözü unutuyor insan, bazen bile bile lades oluyor :(
Hata etmeden öğrenilmiyor.

Hayır etkilendiği kötü şartları ortadan kaldırmaya,kendini iyileştirmeye çalışırken en büyük zararı insan kendi verince yediremiyor.o zararlılar kadar suçlu hissediyor kendini(muhtemelen daha fazla :) )Ama bu bile bile lades sözünüze katılıyorum ve üstüne titrememden kaynaklı bir acelecilikten olduğunu düşünüyorum hep kendi namıma.Moral mesajınız için teşekkür ederim.Yola devam pes etmek yok( acı tecrübelere hayal kırıklıklarına rağmen).

Selma_321 28-02-2020 10:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla (Mesaj 1582848)
Hayır etkilendiği kötü şartları ortadan kaldırmaya,kendini iyileştirmeye çalışırken en büyük zararı insan kendi verince yediremiyor.o zararlılar kadar suçlu hissediyor kendini(muhtemelen daha fazla :) )Ama bu bile bile lades sözünüze katılıyorum ve üstüne titrememden kaynaklı bir acelecilikten olduğunu düşünüyorum hep kendi namıma.Moral mesajınız için teşekkür ederim.Yola devam pes etmek yok( acı tecrübelere hayal kırıklıklarına rağmen).

İnsanın ciddi ciddi bazen basireti bağlanıyor, çiçektir bu alırsınız gene çok dert etmeyin, Allah başka türlü zarar ziyan vermesin. Hem bu da bir tecrübe olmuştur size. Sağlık olsun deyip yola devam.

nanemolla 28-02-2020 14:48

Teşekkürler selma 321.Yok çok dert etmedim o kadarda canım yanmadı ama emek veripte saçma bişeyden kaybedince sonuçta karşıdaki de bir canlı insan ister istemez üzülüyor.(birazda yanımda olan bitkilerlede duugusal bağ kurmuyorum dersem yalan olur :) ).Dediğim gibi tecrübelerle yola devam pes etmek yok ; ))

nanemolla 16-03-2020 09:14

1 Eklenti(ler)
[ATTACH]704122[/ATTEklenti 704122
Migros gardenyamı edindim üç gün önce.hiç sulamadım.gece boyunca nemli poşette tutuyor sabahleyin dışarı asıyorum akşama kadar.hava iki gündür yağmurlu ve esintili olduğu için hem serinlik hem nem ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor şimdilik.üzerinden yine yeni yerine alışması ve güç kaybetmemesi adına tomurcuk azaltması yaptım.sadece 3 tomurcuk bıraktım tadımlık olsun diye.:D Bir hafta sonunda gece soğukları normal ısıya dönünce hep bu askıda kalacak bi aksilik çıkmaz ise.yukarı astımki unlu bit belki erişemez ümidiyle.ama kırmızı örümcek işini nasıl yapacağız bakalım.Nametod için gerekli toprak fermentesi yaptığımı düşünüyorum nisan gibi topağını değiştireceğim inşallah.Kendisi bir karış yok bile.Bakalım zararlılardan koruyabilme çalışmalarımız nasıl sonuçlanacak yoksa yine tövbelerde mi olacağım görelim:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024