agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Gardenia jasminoides (Gardenya) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/2711.htm)

pria 11-06-2014 12:03

1 Eklenti(ler)
Bu ilk çiçeği dayanamadım bugün dikkatlice kesip çay bardağına koydum..
Alışkın olmadığımız değişik bir koku..
Nasıl tarif edilir, nasıl tanımlanıyor bu koku bilemiyorum..

...
Aslında her iki gardenyamın bu yıl çiçeklerinden vazgeçip açmadan kesip atmayı be yeni filizler uzatarak boylanmalarını teşvik etmeyi de düşünmüyorum değil..

Ne dersiniz sayın musk ?

musk 11-06-2014 12:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 1294619)
Bu ilk çiçeği dayanamadım bugün dikkatlice kesip çay bardağına koydum..
Alışkın olmadığımız değişik bir koku..
Nasıl tarif edilir, nasıl tanımlanıyor bu koku bilemiyorum..

...
Aslında her iki gardenyamın bu yıl çiçeklerinden vazgeçip açmadan kesip atmayı be yeni filizler uzatarak boylanmalarını teşvik etmeyi de düşünmüyorum değil..

Ne dersiniz sayın musk ?

Hiç gerek yok Sayın Pria,
O kadar hızlı gelişip dal budak salıyor ki, sık sık ordan burdan buduyorum, tabi hemen çelikleniyor onlar. 1.5 senede ondan fazla saksı gardenyam oldu.

Çiçeklenmesinin gelişmesine bir etkisini görmedim ben.

merkürvenüs 17-06-2014 13:35

Merhaba,

Gardenya çelikleriniz kaç haftada kökleniyor sn. musk? Ve çeliklere ilk gübreyi ne zaman veriyorsunuz?

musk 17-06-2014 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs (Mesaj 1296601)
Merhaba,

Gardenya çelikleriniz kaç haftada kökleniyor sn. musk? Ve çeliklere ilk gübreyi ne zaman veriyorsunuz?

Normal çelikler mevsimine göre köklenme zamanı değişiyor. İlkbaharda alınanlar iki ay içinde köklenir. Sonbaharda aldıklarınız eğer sıcak bir ortamda değilse bütün kışı hiç köklenmeden bozulmadan durarak dahi geçirebilirler.
Havai köklenme spahagnum yosunu ile bahar veya yaz aylarında 1 ay gibi bir sürede köklenir.

Çelikler düzgünce köklenip kalıcı ortamlarına /saksılarına geçirdikten 2-3 hafta sonra normal gübreleme yapmaya başlarım.

* Çelikleri daima pet şişe içinde muhafaza ederim.

merkürvenüs 18-06-2014 09:37

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sn.musk. Eski mesajlarınızda okuduğum kadarıyla spahagnum yosununu havai köklendirme yaparken kullanmışsınız, çelikleme yaparken kullandınız mı?

musk 18-06-2014 09:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs (Mesaj 1296895)
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sn.musk. Eski mesajlarınızda okuduğum kadarıyla spahagnum yosununu havai köklendirme yaparken kullanmışsınız, çelikleme yaparken kullandınız mı?

Hayır o sadece havai daldırma için. Çelik için gerek yok.
Havai daldırma sphagnumla en kısa zamanda köklenmeyi sağlıyor o yüzden yazdım.

kelebek çalısı 18-06-2014 18:46

4 Eklenti(ler)
Bahçedeki gardenya bir türlü keyiflenmiyor. Aslında normal bu durum. Ben gereğini yapmıyorum. Yapmadıklarım ve yanlışlarım var bunların farkındayım. Yine de çiçekleniyor bana rağmen, koşullarına rağmen.

Yaptığım tek şey bahar ve yaz dönemi demir sülfat takviyesi yapmak. Sulamak. Yapmadıklarım ise gölgelendirme, toprağı ıslah etme, zararlı avına çıkma, düzenli besin verme. Bunlari hep ihmal ettim. Bakalım, biraz düzene sokmaya çalışacağım.

Yağmurlar başladığında ve kış döneminde güneşin eğimli gelişi ile toprak aylarca çamur kalıyor. Çünkü çok killi. Bunu iyileştirmek için neler yapabilirim, bu yönde hareket etmeliyim. Şu dönemde yanındaki Mahonia yı budadığım içim ögleden sonralara kadar güneş içinde kalıyor. Gölgelendirme tülü ile bir çözüm bulmalıyım. Diğer besin takviyelerine ise düzenli devam etmem şart. Olmuyor işte eğer eliniz sürekli üzerinde olmuyorsa.

Eklenti 503125

Eklenti 503126

Eklenti 503127

Eklenti 503132

kelebek çalısı 18-06-2014 19:13

2 Eklenti(ler)
Geçtiğimiz hafta çiçekçiye kaktüs toprağı almaya gittiğimde bakalım ev içinde gardenya nasıl bakılır diyerek ikinci gardenyayı edindim.

Saksı çok küçük. Bitki saksıya oranla devasa. İlk çiçeğini iki gün önce açtı. Üç günde bir su veriyorum alttan. Çiçeklenme bitince saksı değiştireceğim. Saksı harcı için Azalea ve Rhododendron gibi asitli ortam seven hazır bitki toprağı ve perlit karışımı belki biraz da çay denemek istiyorum. Tanenli ortam yaratmak için.

Eklenti 503136

Eklenti 503137

sakdag 18-06-2014 19:25

Çiçekçide görüp, çiçeğini kokladığım, bakımının zor olduğunu düşündüğümden almadığım ama sonradan pişmanlık yaşadığım bir çiçek gardenya. ;)

Güzel görsellerinizle avunuyorum.

musk 18-06-2014 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1297050)
Bahçedeki gardenya bir türlü keyiflenmiyor. Aslında normal bu durum. Ben gereğini yapmıyorum. Yapmadıklarım ve yanlışlarım var bunların farkındayım. Yine de çiçekleniyor bana rağmen, koşullarına rağmen.

Yaptığım tek şey bahar ve yaz dönemi demir sülfat takviyesi yapmak. Sulamak. Yapmadıklarım ise gölgelendirme, toprağı ıslah etme, zararlı avına çıkma, düzenli besin verme. Bunlari hep ihmal ettim. Bakalım, biraz düzene sokmaya çalışacağım.

Yağmurlar başladığında ve kış döneminde güneşin eğimli gelişi ile toprak aylarca çamur kalıyor. Çünkü çok killi. Bunu iyileştirmek için neler yapabilirim, bu yönde hareket etmeliyim. Şu dönemde yanındaki Mahonia yı budadığım içim ögleden sonralara kadar güneş içinde kalıyor. Gölgelendirme tülü ile bir çözüm bulmalıyım. Diğer besin takviyelerine ise düzenli devam etmem şart. Olmuyor işte eğer eliniz sürekli üzerinde olmuyorsa.

Eklenti 503125

Eklenti 503126

Eklenti 503127

Eklenti 503132

Bahçenizdeki gardenianın ciddi şekilde demir sıkıntısı var. Her ne kadar demir vermişseniz de bitki bu demiri kullanamamış. Büyük ihtimalle toprağınız kireçli veya nötr. Toprağa belli sürelerde limon tuzu veya sirkeli suyla sulama yaparsanız verdiğinizi demiri de kullanabilir sanıyorum. Bahçenizde çam varsa dökülen ibreleri de toplayıp gardenianın altındaki toprağa karıştırın o da toprağı asitlendirir . Demiri alabildiği zaman ev için aldığınız gardenianın yaprakları gibi yaprakları koyulaşacaktır.

Saksıda gardenianızın yaprak sıklığı geçici. Yetiştirme ortamında hemen çiçek açması için büyük ihtimalle verilen hormonlar neticesinde böyle sk gelişiyorlar. Bir müddet sonra dalları uzayacak yaprak araları açılacaktır.

kelebek çalısı 18-06-2014 19:41

İthal bitkilerde böyle bir durum var ne yazık ki. Albenisine vurularak almadım, zira bahçeye diktiğim de yıllar önce böyle ithal bir bitkiydi ve saksı değişimi, bakım eksiklikleri derken ölmek üzereyken bahçede yeniden hayata tutundu ve her yıl çiçeklendi. Yine de tavsiye olarak önerilenleri seve seve uygulayacağım tabii ki. Benim beceremediğim konunun ne olduğunu keşftmem sizler sayesinde bu sayfa adına ve bana bir artı olur.

Bu iç mekanda bakacağım bitki için de yine Sn. musk' ın izlediği yolları uygulayacağım. Toprak harcı düşüncem için olumlu ya da olumsuz yönde bir fikriniz olursa dikkate almak isterim, Sn. musk.

Teşekkür ederim.

musk 18-06-2014 20:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1297061)
İthal bitkilerde böyle bir durum var ne yazık ki. Albenisine vurularak almadım, zira bahçeye diktiğim de yıllar önce böyle ithal bir bitkiydi ve saksı değişimi, bakım eksiklikleri derken ölmek üzereyken bahçede yeniden hayata tutundu ve her yıl çiçeklendi. Yine de tavsiye olarak önerilenleri seve seve uygulayacağım tabii ki. Benim beceremediğim konunun ne olduğunu keşftmem sizler sayesinde bu sayfa adına ve bana bir artı olur.

Bu iç mekanda bakacağım bitki için de yine Sn. musk' ın izlediği yolları uygulayacağım. Toprak harcı düşüncem için olumlu ya da olumsuz yönde bir fikriniz olursa dikkate almak isterim, Sn. musk.

Teşekkür ederim.

Sayın Kelebek çalısı
bahsettiğiniz hazır toprakları gardenia ya kullanmadım ama asidik ise uygun olur sanırım. Çay konusunda hiç fikrim yok.
Saksısından çıkardığınızda büyük ihtimalle Torf/cocopite dikilmiş olduğunu göreceksiniz.
Benim kullandığım harç yarı yarıya cocopit ve burda çuvalla satılan sihirli toprak diye bir toprak var onu kullanıyorum. torf da eklenebilir, artı perlit ve vermiculit de ekliyorum bir miktar de pelet humus. Geçirgen bir harç olsun onemli olan o.

pria 25-06-2014 14:08

3 Eklenti(ler)
Ben köydeyken o biraz ihmal ettiğim gardenya ve diğeri bir çiçek daha açmış, kurumuş..
Bu çiçek ise dün tomurcuktu, bugün açmış..Baya iyi gidiyor bu gardenya işi..
Ama ne bileyim, kokusu pek öyle abartılacak değil gibi geldi bizlere..
Macro fotoğraf çekerken bir metre yukardan ithal liliumların kokusu buram buram geliyor ama gardenyanın kokusunu ancak burnumu dayar gibi olunca algılayabiliyorum..Pek cezbedici kokusu olmadığını da söyleyebilirim..Eşim koku olayında çok çok hassas ve ustadır.Pek beğenmedi gibi..Bu cümleyi yazınca ona söyledim ''bak böyle böyle yazdım'' diye..Bana ''pek beğenmedim değil, hiç beğenmedim ben'' dedi..
Koku olayında o bir fikir beyan ederse ben genelde onun dediklerine inanırım.Gerçi koku olayı da zevkler, renkler olayında olduğu gibi kişiden kişiye değişen birşey..Ama biz şimdilik pek öyle keyif veren bir koku alamadık.

Seneye bol bol çiçek verince belki biraz daha değişik olur..

musk 25-06-2014 14:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pria (Mesaj 1299249)
Ben köydeyken o biraz ihmal ettiğim gardenya ve diğeri bir çiçek daha açmış, kurumuş..
Bu çiçek ise dün tomurcuktu, bugün açmış..Baya iyi gidiyor bu gardenya işi..
Ama ne bileyim, kokusu pek öyle abartılacak değil gibi geldi bizlere..
Macro fotoğraf çekerken bir metre yukardan ithal liliumların kokusu buram buram geliyor ama gardenyanın kokusunu ancak burnumu dayar gibi olunca algılayabiliyorum..Pek cezbedici kokusu olmadığını da söyleyebilirim..Eşim koku olayında hassas ve ustadır.Pek beğenmedi gibi..Bu cümleyi yazınca ona söyledim ''bak böyle böyle yazdım'' diye..Bana ''pek beğenmedim değil, hiç beğenmedim ben'' dedi..
Koku olayında o bir fikir beyan ederse ben genelde onun dediklerine inanırım.

Seneye bol bol çiçek verince belki biraz daha değişik olur..

Güzel koku kavramı kişiye göre değişir bence. Parfümde de oyle değilmi?. Ben beğenirim bir başkası beğenmeyebilir.
Biraz da dış ortam iç ortam meselesi var. Liliumun kokusu bana göre dışarda iken hoştur ama kapalı ortamda, oturduğum odada uzun süre bırakamam.
Ya ben giderim ya o :)
Bana çok ağır gelir kokusu.
Ancak Gardenianın kokusu öyle değil. Çok güçlü olmadığı için kapalı ortamda rahatsız etmez, ve o ortama girdiğinizde o kokuyu hissedersiniz, yanından geçip gittiğinizde de kokuyu alırsınız, bilmiyorsanız nerden geldiğini ararsınız.

Ama dışarda ise evet, onun kokusunu almak biraz zorlaşır.

pria 25-06-2014 14:46

Bilirsiniz; öyle kokular var ki sayın musk..ne kadar yoğun olursa olsun iç mekanda bile insana ağır gelmez..
Ben örneğin, baharda bir iki dal iğde kırıp koyarım vazoya..misler gibi kokutur ortalığı..
Hanımeli de öyle..

Gardenyalardan kestiğim ilk çiçeği evde kısacık sapıyla çay bardağına koymuştum..eşim yine bir keyif alamadı..Oysa ''kopay'' gibi hassastır burnu..

Çiçeklerin iyisi kötüsü olmaz tabi..kokmasalar da az koksalar da, hiç kokmasalar da onlar yaşantımızın vazgeçilmez zevk renk ve öğeleri..

Ama, bizim açımızdan, böylesine özen isteyen müşkülpesent gardenyalar ''efsane'' sayılabilecek bir çiçek olamadılar bizim gözümüzde maalesef..Gönlümüze taht kuramadılar..

Bu kış birini saksıya alıp evde büyütmeyi deneyebilirim.
Belki yavaş yavaş ısınırız ona..

pria 27-06-2014 09:51

Dün gece gezinti sonrası bahçedeki bankta dinlenirken eşimle birkaç kez daha kokladık gardenyanın tek çiçeğini..
Sanki geceleyin daha da güzel ve değişik geldi kokusu burnumuza..
Eşimin fikri değişecek gibi..

salvadore-tr 27-06-2014 11:38

Benim bahçedede bundan var ben ismini full olarak biliyordum demekki gardenyaymış. üzerinde baya tomurcuk var, kokusu banada okadar enteresan gelmedi. Şuan sellukaları bekliyorum koku için...

hafızogulları 29-06-2014 08:55

cıcek tomurcuklandıktan kac gun sonra cıcek acar

osmanaydin 22-07-2014 22:21

Merhaba, iki hafta önce küçük boy bir saksı içinde, yaprakları gayet sağlıklı görünen üzerinde bolca tomurcuğu olan bir gardenya aldım İkea'dan.

Gardenyamı gün boyu ışık alan, ama dik güneşe maruz kalmayan, sürekli açık tuttuğum esintili bir pencerenin önüne yerleştirdim. Aldıktan 4-5 sonra 1 bardak ılık içme suyuyla suladım. Yaprakları gayet diri ve sağlıklıydı ama bazı tomurcukları saplarından kararıp düşüyorlardı.

Bugün ikinci sulama günüydü ama akşam eve geldiğimde nerdeyse tüm yapraklarının kendini saldığını, yumuşadıklarını gördüm. Dipdiri ve parlak görünen yaprakları bir günde bırakmış kendini. Bugün çok çok sıcak bir gündü belki onun da etkisi oldu...

Ne yapmam gerek? Tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

musk 23-07-2014 09:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi osmanaydin (Mesaj 1308297)
Merhaba, iki hafta önce küçük boy bir saksı içinde, yaprakları gayet sağlıklı görünen üzerinde bolca tomurcuğu olan bir gardenya aldım İkea'dan.

Gardenyamı gün boyu ışık alan, ama dik güneşe maruz kalmayan, sürekli açık tuttuğum esintili bir pencerenin önüne yerleştirdim. Aldıktan 4-5 sonra 1 bardak ılık içme suyuyla suladım. Yaprakları gayet diri ve sağlıklıydı ama bazı tomurcukları saplarından kararıp düşüyorlardı.

Bugün ikinci sulama günüydü ama akşam eve geldiğimde nerdeyse tüm yapraklarının kendini saldığını, yumuşadıklarını gördüm. Dipdiri ve parlak görünen yaprakları bir günde bırakmış kendini. Bugün çok çok sıcak bir gündü belki onun da etkisi oldu...

Ne yapmam gerek? Tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

Bu havalarda 4-5 günde bir 1 bardak su verirseniz bırakın çiçeği, bitkiyi dahi kuruturusunuz. Her gün sabah saatlerinde abartmamak kaydıyle bir miktar su verin, altında su biriktirmeyin.

hira 26-07-2014 22:00

1 Eklenti(ler)
Yeni yerini sevdi gardenyam.. yarı gölge bir yerde, 1o-15 günde bir suyuna limon tuzu ekliyorum. Kurutup döktüğü yapraklardan sonra yemyeşil olmaya başladı yine:) ama ben hic cicek göremeyecegim sanırım:)

M.Ozgur 09-09-2014 12:48

Merhaba, 2 ay önce migrostan çok güzel, yemyeşil bol çiçekli ve tomurcuklu bir gardenya aldım. Önceleri bakımıyla ilgili bir bilgim yoktu ve pek ışık almayan bir yere koydum. 1 hafta çok güzeldi, bazı tomurcuklar da çiçek açtı ancak sonrasında muhtemelen yerini sevmedi ve tomurcukları açılmadan dalında kurudu.
Yerini değiştirdim aydınlık ama güneş ışığını direkt almayan bir yere koydum yeni yapraklar verdi ancak bir türlü çiçek açmıyor ve son bir kaç gündür çok fazla yaprak döküyor.
Bu arada bulunduğum şehir çok sıcak 40 dereceleri bulabiliyor bazen. Böyle bir ortamda yaşar mı?
Yaprak dökülmesi, tekrar çiçek açması gibi konularda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler

Gardenyamın fotoğrafını da yüklemek isterdim ancak yüklerken problem yaşadım görmenizi isterdim ufak bir ağaç gibi çok güzel:)

M.Çelik 25-09-2014 15:16

1 Eklenti(ler)
Nisan ayında koçtaştan aldığım gardenyamı 65. sayfada yazdığım şekilde daha doğrusu burada yazanların özeti şeklinde baktım şu anda bana göre iyi görünüyor.

iki sorum olacaktı. Cevaplarsanız çok sevinirim.

1. Gardenyamın budanma zamanı geldi mi?
2. alt dalları budayarak veya altta kalan yaprakları kopartarak baston şekline dönüştürebilir miyim?

Fotoğrafları şöyle:

akçabardak 03-10-2014 13:45

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar gardenya tohum yapar mı? Şimdiye kadar hiç duymamıştım
bu sabah tesadüfen kahvaltı yaparken gözüme takıldı, önce tomurcuk sandım,
dikkatlice incelediğimde çiçek tomurcuğu olmadığını gördüm, 1.5cm. çapında
misket gibi sert bir yuvarlak var kozanın içinde, sizce de tohum mudur bu?

Eklenti 519676

Eklenti 519677

Eklenti 519678

Gardenyam bu sene çok kötü olmuştu, yaprakları sararıp döküldü ama bir yandan da o haliyle çok çiçek açtı garibim. Yapraklarının sararmasına üzüldüm ama çiçek açmasına da sevindim, uzaktan koklamak çok hoşuma gidiyordu, bir ara yan yana iki tane çiçek vardı, ikisini tutup alın siz de ikiniz biribirinizi koklayın demiştim :D bu tohum tesadüf müdür, yoksa benim onları koklatmamdanmı? bilemedim :confused:

Sararan yaprakları için biraz araştırma yaptım bazı eksikliklerinin olduğunu anladım gerekli olan gübreden verdim çok şükür biraz da olsa kendine gelmeye başladı, yeni gelen yaprakları yeşile döndü.

lilpar76 17-10-2014 16:19

1 Eklenti(ler)
Pazar günü seradan 4 tane Gardenya aldım. Qayet sağlıklılardı ama bir tanesinin alt yaprakları sararmaya başladı, dokunduğumda dökülüyor. Dışarıda tutuyorum, ısı gündüzleri 17-22 derece arası deyişiyor. Geceleri 9-10 derece. Kapalı ortamdan çıkıp da yeni ortama alışamamasından ola bilirmi? Resmini koyuyorum.

gökhan Arslan 21-10-2014 22:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lilpar76 (Mesaj 1325700)
Pazar günü seradan 4 tane Gardenya aldım. Qayet sağlıklılardı ama bir tanesinin alt yaprakları sararmaya başladı, dokunduğumda dökülüyor. Dışarıda tutuyorum, ısı gündüzleri 17-22 derece arası deyişiyor. Geceleri 9-10 derece. Kapalı ortamdan çıkıp da yeni ortama alışamamasından ola bilirmi? Resmini koyuyorum.

Sayın Lilpar korkacak bir durum yok sonbaharda olmamızdan ötürü bazı yaprakların dükülmesi gayet normal. Dışarıda tutmanız gardenyalarınız için en önemli şeylerden biri. Bakü'de kışın hava ne derece soğuk olur bilinmez ama sıfır dereceye kadar soğuğu kaldırabildiklerini biliyorum. Umarım üzerindeki tomurcuklar açar da mis gibi kokuları duyarsınız :).

Laleci_03 22-10-2014 13:14

Benimde gardenyamla ilgi bir sorunum var :( Kurban bayramının 1. günü Eminönü'nden aldığım "Gardenia rich beauty" nin üzerinde 4 adet çiçek tomurcuğu vardı ve aldığımdan beri hem tomurcuklar hemde bitkinin kendisi hiçbir gelişim göstermedi maalesef :( Neden olur acaba, nasıl çiçek açtırabilirim?

gökhan Arslan 22-10-2014 15:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 (Mesaj 1327106)
Benimde gardenyamla ilgi bir sorunum var :( Kurban bayramının 1. günü Eminönü'nden aldığım "Gardenia rich beauty" nin üzerinde 4 adet çiçek tomurcuğu vardı ve aldığımdan beri hem tomurcuklar hemde bitkinin kendisi hiçbir gelişim göstermedi maalesef :( Neden olur acaba, nasıl çiçek açtırabilirim?

Sayın Laleci gardenyalarınızın bu mevsimde gelişim göstermemesi gayet normal çünkü şu anda uyku dönemindeler. Çiçek tomurcuklarını büyük ihtimalle dökeceklerdir soğuklar kendini hissettirmeye başladı. Baharın gelişi ile beraber yeniden büyümeye gayret göstereceklerdir ve bol bol tomurcuk vereceklerdir. Forumda yazılanlara dikkat ederseniz bol bol çiçek almanız mümkün :)

gökhan Arslan 22-10-2014 15:25

3 Eklenti(ler)
Yaklaşık 2 yıldır bir çok gardenya büyütmeye çalıştım fakat başlarda yapraklardaki sararmaları kurumaları bir türlü önleyemedim sonradan forumda üstatların yazdıklarını uygulayınca aslında bakımının o kadar da zor olmadığını anlamış oldum. Gardenya bakımında en önemli şey toprağın asit derecesini ayarlamak ve demir eksikliğini gidermek gerisi zaten kendiliğinden geliyor :) Aşağıda yaklaşık 4 ay önce aldığım gardenyalarımın fotoğraflarını görebilirsiniz. Asit ve demir iyi ayarlandıktan sonra hızlı büyümeleri ve bol çiçek açmaları sağlanabilir.

esracer 22-10-2014 15:54

Ben kaç kere gardenya aldıysam hep kurudular..

lilpar76 26-10-2014 19:06

1 Eklenti(ler)
Dışarıda tutmanız gardenyalarınız için en önemli şeylerden biri. Bakü'de kışın hava ne derece soğuk olur bilinmez ama sıfır dereceye kadar soğuğu kaldırabildiklerini biliyorum. [/QUOTE]
Sayın gökhan Arslan, Baküde kışın bazen -10, -12 derece olabiliyor.Şimdilik gündüzleri dışarıda, geceleri içeride tutuyorum.İki gün bekletilmiş limon tuzlu su verdim, sararmalar durmuş kibi.
3-4 saat önce açmaya başladı, şımdiden kokmaya başladı.

gökhan Arslan 28-10-2014 10:56

Sayın gökhan Arslan, Baküde kışın bazen -10, -12 derece olabiliyor.Şimdilik gündüzleri dışarıda, geceleri içeride tutuyorum.İki gün bekletilmiş limon tuzlu su verdim, sararmalar durmuş kibi.
3-4 saat önce açmaya başladı, şımdiden kokmaya başladı.[/QUOTE]

Sayın Lilpar sizin adınıza çok sevindim. Daha önce de söylediğim gibi sararmalar sonbaharın gelmesinden kaynaklanıyordur çünkü bitkinin bütününe baktığımızda gayet sağlıklı görünüyor. Yine de limon tuzu ve demir takviyesini unutmamak lazım . Bol çiçekli günler :)

lilpar76 02-11-2014 10:53

1 Eklenti(ler)
Maalesef, gardenyamın çiçekli ömrü 3 -4 gün çekti, birden sararmaya başladı ve dip kısmından kahve renge dönüştü. Çok yakından da koklamadık , sorun ne olur aceba?

musk 02-11-2014 17:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lilpar76 (Mesaj 1330201)
Maalesef, gardenyamın çiçekli ömrü 3 -4 gün çekti, birden sararmaya başladı ve dip kısmından kahve renge dönüştü. Çok yakından da koklamadık , sorun ne olur aceba?

Normal. çiçeğin ömrü zaten bu kadar, sorun yok.

lilpar76 02-11-2014 18:09

Ama, benimkinin çiçeyi tam açmamış kibi.

musk 03-11-2014 08:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lilpar76 (Mesaj 1330493)
Ama, benimkinin çiçeyi tam açmamış kibi.

Benim gördüğüm kadarıyla yaprakların sıklığından çiçek tam açamamış. Ama 3-4 gün zaten çiçek ömrü normaldir.
Yerine alışma devresini atlattıktan sonra gerekli bakımı sağlarsanız bitki dallarını uzatmaya başlayacaktır. Ama böyle sık yapraklı kalacağını sanmayın.

lilpar76 03-11-2014 10:34

Evet, sayın musk, benim gardenyalarımın yaprakları çok sık ve dalların dip kısmından bol sürgün vermişler.Herhalde, aldıkları bol hormondan olmalı. Yeni çıkan sürgünler, yeterli ışık alamamaktan ve havasızlıktan dolayı ölürmü dersiniz. Ya da çiçekleri geçdikten hemen sonra dalları bir birinden ayırıp başka saksılaramı diksem, aceba?

musk 03-11-2014 10:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lilpar76 (Mesaj 1330653)
Evet, sayın musk, benim gardenyalarımın yaprakları çok sık ve dalların dip kısmından bol sürgün vermişler.Herhalde, aldıkları bol hormondan olmalı. Yeni çıkan sürgünler, yeterli ışık alamamaktan ve havasızlıktan dolayı ölürmü dersiniz. Ya da çiçekleri geçdikten hemen sonra dalları bir birinden ayırıp başka saksılaramı diksem, aceba?

Önce müsade edin bitki bir kaç ay yeni yerine alışsın. Biraz yaprak döker bir kaç çiçek düşebilir..Cam önünde aydınlık bir yer yeterli. Çok fazla güneşe ihtiyacı yok. Yaprak renklerini korumasına özen gösterin. Kışın çiçek de açar dallar da uzar, Baharda çelik veya havai daldırma yaparsınız . Bununla ilgili benim de diğer akadaşlarımızın da deneyimleri yine diğer forumlarda ve bu başlıkda var, yararlanabilirsiniz.

lilpar76 03-11-2014 11:00

Bilgilendirdiyiniz için çok teşekkür ederim, deneyimlerinizden yararlanmaya çalışacağım.

akçabardak 11-12-2014 15:01

3 Eklenti(ler)
Gardenya

Daha önce görüntülemiş olduğum gardenyamın mevesi.

http://www.agaclar.net/forum/1322764-post2026.htm

Uzun zamandan beri gardenyamın meyvesi kahve rengini alıp kurumasını beklerken,
bu gün fark ettim ki kırmızı domates rengini alarak yumuşadığını gördüm.
Ellediğimde çok yumuşak olduğunu hissedince çürümüş olabileceğini düşündüm ve koparmak zorunda kaldım.

Forumda görmüş olduğum tohum kahve renginde ve kuruydu
Bende ki ise kırmızı ve yumuşak, bu normal midir sizce arkadaşlar.
Eklenti 529257

Çürümüş olduğunu düşünerek kağıdın üzerinde kapsülü açtım
önce bir şey anlayamadım, sonra iki parmağımın arasına alıp
ovuşturunca sert sert çekirdekler olduğunu gördüm.
Eklenti 529258

Bir süzgece alıp musluğun altında yıkadım ve turuncu renkte olan
tohumlar ortaya çıktı, tamamen olgunlaşmışlar.
Eklenti 529259
Çok heyecanlandım, ilk defa gardenya tohumu sahibi oldum, olmasına da bakalım iş bundan sonrası,
çimlendirmede başarılı olabilecek miyim ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024