agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Gardenia jasminoides (Gardenya) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/2711.htm)

hfz 19-05-2007 10:26

Sevgili Lerdemir, sizin torba örneğinizi okumamışım baştan sona okudum sanıyordum forumu. Verdiğiniz bilgiler çok mantıklı. Yaprak ucu kurumasını nemli olmasını sağlayarak engelleyebilirim.

Sanırım yaptıklarıma ek olarak, pas ve nem sağlayıp geceleri de torba-sera yöntemlerini uygulayacağım..;)

Teşekkürler..;)

Oğuzhan 19-05-2007 10:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi qxyl (Mesaj 105705)
Selamlar;

Ne büyük tezattır ki; şimdiye kadar yapraklarına su püskürttüğüm bütün gardenyaları kaybettim. Ve bu resimdeki gardenyanın yaprağı bir kere bile su yüzü görmedi ama hızla gelişiyor. Deneyimlerimiz faklı sanırım. Daha önceki ölen gardenyalarım ithaldi fakat bu yerli ve en uzun süre yaşayan ve en sağlıklı olanıda bu. Suyunu toprağın kurumasını bekleyerek veriyorum. Balkonda ve güneş görüyor akşama kadar.

Sürgün konusu içinde henüz erken çiçekleri açsın ve çiçeklerini döksün ondan sonra budayabilirim. Bilgileriniz için teşekkürler.

Evet yanılmıyorsunuz ;) o açmak üzere olan bir ful, az önce ful konusuna yeni bir resmini ekledim. Bakmak istersiniz belki.

Saygılar.

İthal konusunda size katılıyorum.Benimkide ithal.Zar zor yaşatmaya çalışıyorum.

Ophrys 19-05-2007 10:42

Hem de tam olarak açtı. Biraz sonra fotoğrafları eklerim.(pazara gitdeceğim de)

Bu arada, Elfogi duaların kabul oldu burada çok güzel yağmur yağıyor. Bir kaç dileğimi yazsam benim için dua eder misin? :)

Penelophe 19-05-2007 10:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 105883)
Hem de tam olarak açtı. Biraz sonra fotoğrafları eklerim.(pazara gitdeceğim de)

Bu arada, Elfogi duaların kabul oldu burada çok güzel yağmur yağıyor. Bir kaç dileğimi yazsam benim için dua eder misin? :)

Merakla bekliyorum canım. Elfogi için söylenebilecek bir şey yok :)
Elfogi bana da perşembe-cuma işten izin alabilmem için dua eder misin?

Ophrys 19-05-2007 14:54

Mis kokulu güzel

1 Eklenti(ler)
Gadenyam

Penelophe 19-05-2007 15:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 105998)
Gadenyam

Çok güzel görnüyor, kardeşide açsada bende koysam resimlerini :)
Mis gibide kokuyordur o şimdi :)
Keyfin yerindedir biliyorum çünkü bugun benimde fulüm açtı, keyfim yerinde;)

lerdemir 19-05-2007 19:31

Torba; ama kuru temizlemeci torbası :)

Pas için de uğraşmak yerine demir sülfat (saçıkıbrıs) verin diyordu bazı arkadaşlar forumda bir yerde.

Bir başka arkadaşımız ise demir atölyesi benzeri bir yerden demir hızarının altındaki demir tozlarından alıp saksıya koyduğunu söylemişti.

Ben de demir tüccarı bacanağımdan rica ettim; bana da demir talaşı getirdi; ben de onları toprağına serptim bol bol... 1 hafta geçti üstünden bir terslik görünmüyor henüz ;)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hfz (Mesaj 105872)
Sevgili Lerdemir, sizin torba örneğinizi okumamışım baştan sona okudum sanıyordum forumu. Verdiğiniz bilgiler çok mantıklı. Yaprak ucu kurumasını nemli olmasını sağlayarak engelleyebilirim.

Sanırım yaptıklarıma ek olarak, pas ve nem sağlayıp geceleri de torba-sera yöntemlerini uygulayacağım..;)

Teşekkürler..;)

hfz 19-05-2007 20:00

Pastan vazgeçtim, ben zaten demir sülfat kullanıyordum.:p

Yapacağım tek şey Pazartesi günü temizleyiciye uğramak..:p

lerdemir 19-05-2007 20:09

O zaman gelişmeleri de bekleriz sizden...

French 22-05-2007 15:43

Demirsülfat

Arkadaşlar,

Demirsülfat temizleyicide mi, aktarda mı, çiçekçide mi bulunur ? Hepsini gezerim de, bana tuhaf tuhaf bakarlar diye çekindim.

Bir de şu pamukçuk yapan bitlerden nasıl kurtulurum ? Elimle mi temizleyeyim, duşa falan mı tutayım ?

Teşekkürler...

lerdemir 22-05-2007 19:55

French merhaba,

Her iki sorunuzun da yanıtı forumda mevcut.

Yeni üye olmanızdan mütevellit, forumda arama yapmayı bilememeniz ihtimaline karşılık aşağıdaki şekilde yardımcı olmak isterim:

Bu satırda koyu renkli ve altı çizili olan yere tıklarsanız demir sülfat (namı diğer "saçı kıbrıs) hakkında bilgiye ulaşacaksınız.

Pamuklu bit için de yine aynı şekilde şu linke tıklarsanız ilgili yere yönlendirileceksiniz... Oradaki ilk sayfada Mine Pakkaner tarafından yazılmış 12 numaralı mesajda "Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi" anlatılmıştır.

Bundan sonrası için de, forum sayfalarının en üst kısmındaki menü satırının sağdan üçüncü sırasındaki ARAMA menüsünü tıklayıp ilgili yerlere merak ettiğiniz (örneğin buradaki mesajınızda sorduğunuz anahtar kelimeleri) yazarak arama yaparak arama konunuz hakkında forumda verilmiş olan bilgiyi etraflıca inceleyebilirsiniz.

Forumda arama yapmak vb gibi diğer forum kullanım yöntemleri için de şuraya tıklayınız.... Orada da Forum Kullanım Kılavuzu'nu bulacaksınız.

Forumumuzda keyifli, aktif ve bol yeşil günler geçirmeniz dileklerimle...

lerdemir 23-05-2007 22:35

Arkadaşlar,

Ful için eskilerin domates kabuğu ve kabak rendesini veya artıklarını toprağa karıştırın tavsiyesini gardenyalar için de uygulamak iyi gelir mi dersiniz? Özellikle de domates uygulamasını?

Penelophe 24-05-2007 07:09

Selamlar;

Gardenyada asidik toprakları sevdiği için domates kabuğu kullanıyorum ben ve yararlı diye biliyorum :)

Saygılar.

Meksika 24-05-2007 15:47

2 Eklenti(ler)
Bu sabah bahçemde bu mucizeyle karşılaştım. Bu çiçeği bana "kartopu" diye satmışlardı ama gördüğüm kadarıyla bu bir "gardenya". :)

Penelophe 24-05-2007 16:16

Selamlar;

Gerçekten mucize gibi :)
Çok güzel. İlk defa yalancı satıcılar işe yaramış bu gardenya süper :)
bahçeyede çok yakışmış.

Sevgiler.

zenfree 24-05-2007 19:34

Yukarıda okuduklarımdan sonra (çok zahmetli olduğunu düşündüğümden almaktan vazgeçtim) ,sesiz sedasız açan bir gardenya. Çok şaşırdım doğrusu. Özellikle lerdemir'in gösterdiği özen;) düşünülürse çok şanslısın Meksika. Harika görünüyor.

lerdemir 24-05-2007 23:14

Maaşallah gerçekten.

Yapraklarına bakınca sanki defne gibi bir izlenim veriyor ama çiçek gardenyaya çok yakın. Böyle güzel tesadüfler de oluyor demek ki...

Zenfree, gözünüz korkmasın; yerli gardenya bulabilirseniz bakımı çok daha kolay oluyormuş; benimkisi paranoya gibi oldu neredeyse... :)

Meksika 25-05-2007 12:42

Teşekkürler ederim. Bakalım çiçek ne kadar kalacak üstünde? Aldım doğrudan bahçeye diktim. Sabah güneşi alıyor. Çimler nedeniyle de daha çok geceleri sulanıyor. Üst yapraklarda hafif sararma var ama altlardan sağlıklı yapraklar da geliyor. Burayı okuyunca fazla sulanmaması gerektiğini anladım ama bakalım buna nasıl engel olacağım?

Arkadaşlar,benim çiçekçi amcada (İzmir-Alsancak) bu gardenyalardan 2 tane daha var, dün gördüm. Bunların %100 yerli olduğundan da eminim. Sormadım sorarım ama 5 liradan fazla da değildir fiyatları. Bilginiz olsun.

Penelophe 26-05-2007 23:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Meksika (Mesaj 109014)
Teşekkürler ederim. Bakalım çiçek ne kadar kalacak üstünde? Aldım doğrudan bahçeye diktim. Sabah güneşi alıyor. Çimler nedeniyle de daha çok geceleri sulanıyor. Üst yapraklarda hafif sararma var ama altlardan sağlıklı yapraklar da geliyor. Burayı okuyunca fazla sulanmaması gerektiğini anladım ama bakalım buna nasıl engel olacağım?

Arkadaşlar,benim çiçekçi amcada (İzmir-Alsancak) bu gardenyalardan 2 tane daha var, dün gördüm. Bunların %100 yerli olduğundan da eminim. Sormadım sorarım ama 5 liradan fazla da değildir fiyatları. Bilginiz olsun.

Eğer çiçeğe temas ermezseniz 15 gün dayanacaktır.

Yerli gardenya isteyenler Çamdibinde, çamdibi pazarının yakınlarında küçük bir fidanlık ve sera var. Sorarsanız gösterirler. Orada gardenya fideleri 1 ytl. Bilginize.

Benim gardenyada açtı ama yoğunluktan daha resimleyemedim.

S.İnceçayır 28-05-2007 06:40

Bahcemde olmasını arzuladıgım çiçeklerin başında geliyor gardenya,daha önce dikmiştim ama ne oldugunu anlayamadım kurudu:( Sayın Penelope eger fide gönderir seniz cok sevinirim.....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 109616)
Eğer çiçeğe temas ermezseniz 15 gün dayanacaktır.

Yerli gardenya isteyenler Çamdibinde, çamdibi pazarının yakınlarında küçük bir fidanlık ve sera var. Sorarsanız gösterirler. Orada gardenya fideleri 1 ytl. Bilginize.

Benim gardenyada açtı ama yoğunluktan daha resimleyemedim.

Penelophe 28-05-2007 08:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sonreis66 (Mesaj 109933)
Bahcemde olmasını arzuladıgım çiçeklerin başında geliyor gardenya,daha önce dikmiştim ama ne oldugunu anlayamadım kurudu:( Sayın Penelope eger fide gönderir seniz cok sevinirim.....

Selamlar;

****** gönderirim arkadaşım, ne demek. Eğer isteyen başka arkadaşlarda varsa;
buraya yazsınlar pazara kadar bir liste yapalım, ben pazar günü gidebilirim fidanlığa, oradan alır size gönderirim:)

Saygılar.

BenBen1967 28-05-2007 08:57

Penelophe ben herzaman ki gibi isterim ******;)Evdeki avrupa galiba canıma okumakla meşgul tomurcuk yapıp döküyor.Ne varsa yerli malında var;) Özelden adresimi yolluyorum ;)

Penelophe 28-05-2007 09:06

Gardenya isteyenler;

1-Sonreis66
2-BENBEN1967

:))

BenBen1967 28-05-2007 09:13

Sanırım papatyam,lerdemir kesin isterler ;)yanılıyormuyum acaba?;)

Penelophe 28-05-2007 09:30

:D Banada öyle geliyor, bekleyelim, görelim :)

Oğuzhan 28-05-2007 11:01

Penelophe :)
Heyyy bende isterim.Benim İthal canıma okumak üzere.Dün küçük örümcekler sarmış.Bütün yapraklarını kestim.Cıscıbır çıktı.1 YTL çok uygun.Büyüklüğü ne kadar.İzmir gerçekten Cennet.:))

4 Fide alabilirim.:))

BenBen1967 28-05-2007 11:08

AYYY seni unutmuşum elfgoni
ben Lerdemir ve Papatyama mesaj attım özelden isteme ihtimali olan arkadaşları sende düşün haberdar edelim ;)Sonra kızmasınlar bize;)

papatyam 28-05-2007 11:11

:D :D :D neden olmasın :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 (Mesaj 109979)
Sanırım papatyam,lerdemir kesin isterler ;)yanılıyormuyum acaba?;)

Penelophe 28-05-2007 12:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 110035)
Penelophe :)
Heyyy bende isterim.Benim İthal canıma okumak üzere.Dün küçük örümcekler sarmış.Bütün yapraklarını kestim.Cıscıbır çıktı.1 YTL çok uygun.Büyüklüğü ne kadar.İzmir gerçekten Cennet.:))

4 Fide alabilirim.:))

Oldu :p

4 tane sencede biraz abartı değil mi?
Ben 1,5 ay önce aldım en son. O zamankilerin boyu 15-20 cm vardı 2 dallı **** tek dal fide :)

Penelophe 28-05-2007 12:30

Gardenya isteyenlerde son durum;

1-Sonreis66
2-BENBEN1967
3-Elfogi
4-Papatyam

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024