agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Columnea (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/26594.htm)

nevsune 11-03-2012 17:56

Columnea

2 Eklenti(ler)
Orta ve Güney Amerika kökenli epifitik ve çalımsı (bu ifadeden çok emin değilim:)) bir bitki. Yaprakları, dalları ve çiçekleri hafif tüylü. Çiçekleri balığa benzer görünümde. Zaten bir adı da golden fish. Havadar ve bol ışıklı ortam isteği var. Güneşten hoşlanmıyor, güneşin değdiği yapraklarda yanıklar oluşuyor ve çiçeklenme de azalıyor. Soğuğa fazla dayanıklı değil. Toprağının iyi drene edilmesi gerek. Kireçli topraktan da hoşlanmadığını okudum. Sulama toprağı kurudukça yapılmalı. Nemli ortam isteği var. Özellikle kuru ve sıcak ortamlarda su püskürtülmesi iyi olur. Kırmızı, sarı ve turuncu çiçek açan türleri var. Dallarından alınan çelikle üretilebiliyor.

Eklenti 273383

Çalımsı olduğu yazılsa da, genelde fotoğraflarına baktığımızda sarkıcı görüntülerle karşılaşıyoruz. Benimkine bir teşhis koyamadım. Aşağıya doğru sarkarken birden yukarı dönüveriyor. Fazla nazlı bir bitki değil. Gelişmesi gayet iyi. Benimki çelik olarak alındığının yılı dolmadan gelişerek çiçeklenme başarısını gösterdi.

Eklenti 273384

GÜLSEN_ 19-03-2012 22:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 923798)
Orta ve Güney Amerika kökenli epifitik ve çalımsı (bu ifadeden çok emin değilim:)) bir bitki. Yaprakları, dalları ve çiçekleri hafif tüylü. Çiçekleri balığa benzer görünümde. Zaten bir adı da golden fish. Havadar ve bol ışıklı ortam isteği var. Güneşten hoşlanmıyor, güneşin değdiği yapraklarda yanıklar oluşuyor ve çiçeklenme de azalıyor. Soğuğa fazla dayanıklı değil. Toprağının iyi drene edilmesi gerek. Kireçli topraktan da hoşlanmadığını okudum. Sulama toprağı kurudukça yapılmalı. Nemli ortam isteği var. Özellikle kuru ve sıcak ortamlarda su püskürtülmesi iyi olur. Kırmızı, sarı ve turuncu çiçek açan türleri var. Dallarından alınan çelikle üretilebiliyor.

Eklenti 273383

Çalımsı olduğu yazılsa da, genelde fotoğraflarına baktığımızda sarkıcı görüntülerle karşılaşıyoruz. Benimkine bir teşhis koyamadım. Aşağıya doğru sarkarken birden yukarı dönüveriyor. Fazla nazlı bir bitki değil. Gelişmesi gayet iyi. Benimki çelik olarak alındığının yılı dolmadan gelişerek çiçeklenme başarısını gösterdi.

Eklenti 273384

Sevgili nevsune koca sitede sanırım birtek sende var bu çiçek ama çok değişik ve güzel bir çiçek umarım çoğaltırsınız çok güzeller:p

Jezebel 10-07-2016 00:47

1 Eklenti(ler)
Sarı columnea da çok güzel.
Üzerindeki bol çiçeklerden etkilenip aldım ;)

Eklenti 621402

Renk de çok canlı.

POLEN07 20-01-2020 11:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1472265)
Sarı columnea da çok güzel.
Üzerindeki bol çiçeklerden etkilenip aldım ;)

Eklenti 621402

Renk de çok canlı.

Merhaba, hala mevcut mu

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024