agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Kroton (Codiaeum sp.) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/2182.htm)

Mine Pakkaner 25-10-2006 21:39

Kroton (Codiaeum sp.)

1 Eklenti(ler)
Kroton çeşitleri pek çoğumuzun evini renkli yaprakları ile süslüyor. Kanaatkar bir bitki. Benimki ( Codiaeum variegatum ) çiçek açtı :)

Eklenti 4603

Ela 25-10-2006 21:47

kroton

Çiçekleri çok şirinmiş, ilk defa açtı? Benimki henüz açmadı. Krotonu kaç senedir besliyordunuz?

Mine Pakkaner 25-10-2006 22:05

Evet ilk kez açtı. Çeşitli aralıklarla kroton yetiştirdim. Bu saksıya 6-8 aydır bakıyorum. Çok iyi yanmış hayvan gübresi, milli-tınlıbahçe toprağı ve torf karışımına dikili.

Saksı bana gelir gelmez hemen kendi saksısından torfta dikili olduğu için çıkardım. Yukarıdaki harca diktim. Bütün yaz dışarıda durdu.Bol sabah güneşi gördü. Hemen hergün veya gün aşırı az az yumuşak klorsuz suyla suladım ve yapraklarını yıkadım.

Yazın bol yaprak ve koltuk altlarından 2 yeni sürgün verdi. Bir ay önce geceleri sıcaklığın düşmeye başlaması ile içeriye kuzey penceresine aldım.

İhtiyacı olan rutubeti sağlasın diye saksının arkasına su dolu bir kase koyuyorum ve buharlaştıkça sürekli dolu tutuyorum(Yanında bir de difenbahya ve bambu var. Hepsi aynı nemden fayfalanıyor.) Haftada bir kez yapraklarını bol suyla yıkıyorum. Bu bakım karşılığı o da beni bu güzel çiçekle ödüllendirdi.

Ela 25-10-2006 22:18

kroton

Benim krotonum da 5 aydır bende, aldıktan sonra saksısını değiştirdim. Torf, çok az dişli nehir kumu, bahçe toprağı, biraz azotlu gübreli toprağa diktim. Yapraklarına su spreyi sıkıyorum, haftada bir sirkeli suyla siliyorum sonra hemen yıkıyorum. Direkt güneşe hiç çıkarmadım ama aydınlık bir yerde duruyor. Yaprakları pırıl pırıl, sadece 7 yaprak verdi ama gövdesinden 4 yerden patlayacak sanki.

Mine Pakkaner 25-10-2006 22:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu
...Torf,çok az dişli nehir kumu,bahçe toprağı,biraz azotlu gübreli toprağa diktim...

Yukarıda torf ve bahçe toprağından ayrıca belirttiğiniz, azotlu gübreli topraktan ne kastettiğinizi anlamadım.

Ela 25-10-2006 22:30

kroton

Geçen sene almıştım, bir kovada duruyor. Fidanlıktan almıştım. Karşıyaka mezarlığına yakın bir fidanlıktan. Kendileri adını böyle söylediler.

Mine Pakkaner 25-10-2006 22:34

Siz ona bahçe toprağı muamelesi yapın.

Ela 25-10-2006 23:14

kroton

İyi ki bu siteyi buldum. Bundan sonra çok daha dikkatli alışveriş yapacağım. İyice araştırmadan almak yok artık. En azından burada soracağım, yanmış ahır gübresini sanırım besi çiftliklerinden bulabiliriz. Kışın kapalı mekanda gübre kullanmanın bir faydası olmayacağını duymuştum acaba doğru mu? Üstelik sinek yapabilir demişlerdi.

Mine Pakkaner 26-10-2006 10:56

Salon bitkileri kışın gübrelenmez. Ama bu saksı harcına kattığınız organik gübre ile ilgili değil. Bütün saksılarda her mevsim , özellikle baharda küçük sinekler olabilir. Bunlar bitkiye zarar vermez.

Ben size kompostlanmış hazır ticari hayvan gübresi öneririm, pastörizasyonu da yapılmış oluyor. Fitotoksitesi yok.Fidanlıklardan alabilirsiniz.

Ela 26-10-2006 20:07

kroton

Sizin kullandığınız özel bir marka var ? Burada yayınlamanın sakıncası yoksa eğer. Ben birkaç yere içi deterjanlı su dolu kap yerleştirdim, sinekler düşüp, çıkamadan ölüyorlar. Şimdi sineklerin yapışacağı bir şeyler düşünüyorum. Ortada dolanmaları hoşuma gitmiyor.

Mine Pakkaner 26-10-2006 20:21

Zirai malzeme satan yerlerden sarı yapışkan tuzak da alabilirsiniz.

Ben Biofarm kullanıyorum. Yaşar Grubuna ait.

Ela 26-10-2006 20:34

kroton

Teşekkür ederim, yarın araştıracağım. Umarım Ankara'da bulurum. Yazılarımdan anlamışsınızdır; çevreciyim ve ilaçlara karşıyım. Doğal ilaçlar (çevreye zarar vermeyecek) kullanma taraftarıyım. Doğayı kirleten maddelere karşı savaşmak taraftarıyım. Konuyla pek alakası olmadı ama, laf lafı açtı.

lavandula 31-10-2006 17:09

Merhaba,

Benim de çok yeni bir krotonum oldu. Sanırım toprağı değiştirmem gerekiyor. Marketlerde satılan topraklar yeterli olur mu? Mine Hanım'ın kullandığı hayvan gübresi, milli tınlı bahçe toprağı torf karışımını peyzajla uğraşan yerlerden temin edebilir miyim?

Şİmdiden teşekkür ederim. Sevgiler.. Selamlar..

Mine Pakkaner 31-10-2006 19:53

Bir fidanlıktan kompostlanmış gübre, bahçe toprağı ve torftan mamul harcınızı gözünüzün önünde hazırlatıp alabilirsiniz.

Ela 25-04-2007 22:39

Mine Hanım çok teşekkür ederim ederim.Söylediklerinizin hepsini yaptım krotonum inanılmaz biçimde güzelleşti.Çok güneş alan camın içinde duruyor. Arasıra balkona çıkarsam direk güneş teması zararlı olur mu?Güneşi çok sevdiğini farkettim.:)

cece 07-05-2007 03:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 46913)
Evet ilk kez açtı. Çeşitli aralıklarla kroton yetiştirdim. Bu saksıya 6-8 aydır bakıyorum. Çok iyi yanmış hayvan gübresi, milli-tınlıbahçe toprağı ve torf karışımına dikili.

Saksı bana gelir gelmez hemen kendi saksısından torfta dikili olduğu için çıkardım. Yukarıdaki harca diktim. Bütün yaz dışarıda durdu.Bol sabah güneşi gördü. Hemen hergün veya gün aşırı az az yumuşak klorsuz suyla suladım ve yapraklarını yıkadım.

Yazın bol yaprak ve koltuk altlarından 2 yeni sürgün verdi. Bir ay önce geceleri sıcaklığın düşmeye başlaması ile içeriye kuzey penceresine aldım.

İhtiyacı olan rutubeti sağlasın diye saksının arkasına su dolu bir kase koyuyorum ve buharlaştıkça sürekli dolu tutuyorum(Yanında bir de difenbahya ve bambu var. Hepsi aynı nemden fayfalanıyor.) Haftada bir kez yapraklarını bol suyla yıkıyorum. Bu bakım karşılığı o da beni bu güzel çiçekle ödüllendirdi.

merhaba mine hanımben ödev yapyrmcodiaeumhakkında bilgi toplamam lazım siteye yeniüye oldumm bana ayrdımcıolrsanız çk sevinrm

Todor 07-05-2007 07:00

Hoş geldin Cece. Aradığın cevaplar hakkında sana yardımcı olacak linkler aşağıda. Kendini Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtmayı ihmal etme.:)

http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/2126.htm
http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/1669.htm
http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/1006.htm
http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/2001.htm

Ela 11-06-2007 07:33

Merhabalar,krotonum iyice büyüdü.Tepe çeliği alıp yeni bir kroton yetiştirmek istiyorum.Alacağım tepe çeliğinin büyüklüğü ne kadar olmalı?Odunsu mu yoksa yeni sürgün mü daha iyi sonuç verir? Nasıl bir toprakta köklenir? Biliyorum çok soru sordum.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

celalsungur 10-11-2007 12:02

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 47105)
Ben Biofarm kullanıyorum. Yaşar Grubuna ait.

Mine Hanım, kroton'un üst yaprakları sarardı, toprağını biofarmla karıştırılmış toprakla değiştirdim, muhtemelen düzelecektir ama üstteki sararan dallar çok hırpalanmış, onların düzelebileceğini sanmıyorum, ne önerirsiniz? Sevgiler, saygılar.

Mine Pakkaner 12-11-2007 02:22

Sıcak ve nemli bir yerde tutma şansınız varsa tepesinden budayın, bu şekilde en az iki yeni sürgün vererek dallanacaktır. Kestiğiniz parçayı da perlitte yine sıcak ve nemli bir ortamda köklendirin. Krotonunuz yazın çok fazla güneş ışığına maruz kaldı mı? Aşırı ışık ve güneş bu şekilde bir sararma ve kuruma yapabiliyor.

celalsungur 12-11-2007 09:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 172062)
Krotonunuz yazın çok fazla güneş ışığına maruz kaldı mı? Aşırı ışık ve güneş bu şekilde bir sararma ve kuruma yapabiliyor.

Yeni aldım, Bauhaus'tan Yalova'ya getirene kadar arabanın bagajında zarar gördü herhalde, ilginize çok teşekkür ederim.

Arjin 06-02-2008 02:44

Merhaba,

Yazdan beri baktigim bir krotonum var.Ama sorun suki; yapraklarinin dip kisminda yapiskan bir sey cikiyor ve kucuk beyaz bocekler olusuyor.Yikayip temizlememe ragmen yine devam ediyor. Ne yapmaliyim ??

Mine Pakkaner 12-02-2008 12:03

Bir böcek öldürücü kullanmalısınız. Ev yapımı bir ilaç kullanacaksanız arapsabunu ve zeytinyağlı olanı tercih edebilirsiniz. Tarifi e-derginin http://www.agaclar.net/dergi/aralik07.htmlsayısında, Bitkiler İçin Bitkisel Tedavi (Ev Yapımı Reçetelerle Bitki Koruma) başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Arjin 12-02-2008 20:55

Hemen okuyup uygulayacagim.Cok tesekurler...

sardunya12 18-06-2008 17:26

Kroton (Codiaeum)

Kroton

Cazip görünüşüyle sevilen ev bitkilerinden kroton, titiz bir bakıma ihtiyaç gösterir. Sabit ısı, fazlaca nem ister. Hava akımı dokunur.Gelişme döneminde düzenli beslenmelidir. İyi bakıldığı takdirde uzun ömürlü ve renkli yapraklarıyla gösterişli bir bitki olarak emeğinizin karşılığını ödeyecektir.

ISI: Oda ısısı idealdir.

IŞIK: Bol ışık olmalıdır.Doğu veya batıya bakan bir pencere kenarı iyi olur. Böylece yapraklar daha renkli olacaktır.

SULAMA: İlkbahardan sonbahara kadar bolca sulayın. Kışın azaltın. Su mutlaka ılık olmalıdır.

NEM:Yaz aylarında her gün yapraklarına su püskürtün. Hatta arada bir yıkayın.

Gerekirse saksısını ilkbaharda değiştirin. Croton zehirli bir bitkidir. Özsuyu ele değdiğinde geçici allerjiye sebep olabilir.

ALINTIDIR http://www.cicekdiyari.info/index.php?s_id=358

Nariel 27-09-2008 20:10

3 Eklenti(ler)
Krotonu ılıman iklimde bulunan herkese tavsiye ederim, benimkiler sağlıklı gelişimleriyle yüzümü güldürüyor;)
Tül perde arkasından gelen bol güneşe bayılıyorlar, yazın bol su içiyorlar, susuz kalırlarsa hemen yaşlı yaprakları dökmeye başlıyorlar. Yapraklarının uzun süre dayanması için (2-3 yıl) suyunu ihmal etmemek gerekiyor.
Yapraklarına sık sık su püskürtüyorum, çok neşeliler;)

Eklenti 48295
Eklenti 48296
Eklenti 48297

derya Derya 05-10-2008 18:14

Ne güzel sizden öğrendiğim şeyler..
Ben krotonun ışığı sevmediğini okumuştum başka bir kaynaktan ve sanırım bu yüzden olsa gerek krotonum bana hiç gülümseyen bir yüzle bakmıyor, tek bir yaprak bile açmadı...
Tek yaptığı yaprak dökmek oldu.
Ben ise krotonun çok kaprisli bir çiçek olduğunu düşünmeye başlamıştım meğer benmişim onu zor duruma sokan:(

derya Derya 11-10-2008 13:50

Evet evet evet.........
Çok mutluyum daha bir hafta olmadan krotonum hemen kendine geldi ve aynı Mİne hanımın krotonu gibi çiçek açtı. İnsanlardan bile göremiyoruz çoğu zaman bu vefayı:p

derya Derya 01-11-2008 23:51

3 Eklenti(ler)
İşte güzel kızım, işte belgeler:p

Crocus Şen 09-02-2009 15:02

oofff maaşallah crotonunuz çok çok güzel açmış..:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024