agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Ateş Çiçeği (Salvia splendens) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/20854.htm)

nesne 13-05-2010 00:57

Ateş Çiçeği (Salvia splendens)

1 Eklenti(ler)
forumda tohumdan üretmeye çalışan bir arkadaş dışında rastlamadım.bende olanları paylaşayım dedim

hüzün 13-05-2010 17:06

ben de var hatta bahçemdeki fotolarda görebilirsiniz.

Elma Kurdu 29-01-2013 19:38

Ben de bu sene tohumlarını büyük bir hevesle edindim baharda ekmeyi planlıyorum.

mügem 16-04-2013 22:03

3 Eklenti(ler)
Eklenti 391294
Eklenti 391295
Eklenti 391296
Her zamanki kırmızı ateş çiçeğinden farklı olmaları,onları almama sebep oldu..

mügem 25-04-2013 21:06

3 Eklenti(ler)
Bu da saksıdaki halleri..
Eklenti 395431
Eklenti 395432
Eklenti 395433

Çelikbey 16-05-2014 23:18

Ateş çiçeğinin tohumu nasıl elde edilir?

Merhabalar...
Çok soru sorar oldum. Kusura bakmayın. Bir çiçek merakıdır başladı bende, Allah sonumu hayır etsin.

Ateş çiçeğinden tohum nasıl elde edebilirim?
Poşet gibi olan kırmızı kopmuş bir yaprağını/çiçeğini aldım, dibinde beyaz ve onun da sarmaladığı siyah bir noktacık vardı. O tohum mudur acaba?

Değilse nasıl alınır ve ne zaman alınabilir.

Teşekkürler...

musk 21-05-2014 19:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Çelikbey (Mesaj 1284534)
Merhabalar...
Çok soru sorar oldum. Kusura bakmayın. Bir çiçek merakıdır başladı bende, Allah sonumu hayır etsin.

Ateş çiçeğinden tohum nasıl elde edebilirim?
Poşet gibi olan kırmızı kopmuş bir yaprağını/çiçeğini aldım, dibinde beyaz ve onun da sarmaladığı siyah bir noktacık vardı. O tohum mudur acaba?

Değilse nasıl alınır ve ne zaman alınabilir.

Teşekkürler...

Tespitiniz doğrudur çiçek dibinde 3-4 adet tohum oluşur . Siyahlaştıklarında artık rengi iyice solmuş olan çiçeği ters çevirdiğinizde zaten dökülürler.

Çelikbey 01-06-2014 16:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musk (Mesaj 1286608)
Tespitiniz doğrudur çiçek dibinde 3-4 adet tohum oluşur . Siyahlaştıklarında artık rengi iyice solmuş olan çiçeği ters çevirdiğinizde zaten dökülürler.

peki çiçeğin ya da bitkinin iyice kurumasını beklemeli miyim?

Çok fazla beklersem çürümez değil mi tohumlar?

Teşekkür ederim cevabınız için...

musk 01-06-2014 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Çelikbey (Mesaj 1290907)
peki çiçeğin ya da bitkinin iyice kurumasını beklemeli miyim?

Çok fazla beklersem çürümez değil mi tohumlar?

Teşekkür ederim cevabınız için...

Bitki don görmeden kolay kolay kurumaz. Çiçek olgunlaşıp rengi solduktan sonra koparıp avucunuza tutarsanız içinden 2-3 tane tohum düşecektir. Bir iki denerseniz ne zaman olgunlaştığını da anlarsınız zaten.
tohumlar olgunlaşmadan once beyazdır. Simsiyah susam gibi olduklarında tamamdır.

Lonicera 03-08-2014 13:19

1 Eklenti(ler)
Tohum oluştursunlar diye bekliyoruz ama nafile, içleri şimdilik bomboş...

musk 03-08-2014 15:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1310413)
Tohum oluştursunlar diye bekliyoruz ama nafile, içleri şimdilik bomboş...

Sabır... Henüz erken

Hecate 11-11-2014 20:36

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar kuzenimle ağustos ayında ektiğimiz birkaç çeşit tohum vardı, hepsini tek saksıya ektik çünkü acemi zamanlarımızdı ve ilk kez tohum yetiştiriyorduk :) şimdi ateş çiçeği ve birkaç tohum fide haline gelmiş hatta ateş çiçeğimiz çiçek açmış :) ama hepsi aynı saksıda bir de toprak da bildiğimiz bahçe toprağı yani torf falan da değil.

Nasıl bakmalıyız bu bitkiye? Şaşırtma yapmalı mıyız? Yapılması gerekiyorsa nasıl ve hangi mevsimde yapmalıyız? Ama çok güzel çiçek açmış şimdi şaşırtma yaparsak çiçeği solacak diye çok korkuyorum napmalıyım, nasl bir bakım uygulamalıyım bu bitkiye ? Çok teşekkür ederim şimdiden. Buyrun bu da fotoğrafı :)

Eklenti 526029

jakobiyem 12-11-2014 09:52

Merhaba,

Ben de geçen sene bir marketten almıştım ve toprağını değiştirerek, balkonda güneş alan bir yere koydum. Sadece düzenli olarak suladım, çok sık değil işte bakınca anlıyorsunuz zaten :) Yazın soldu hiç çiçek açmadı tabii ki. Ama ara ara sulamaya devam ettim. Şimdi tekrar canlandı. Kırmızı çiçeği hiç eksik olmuyor :)

Hecate 12-11-2014 17:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jakobiyem (Mesaj 1333012)
Merhaba,

Ben de geçen sene bir marketten almıştım ve toprağını değiştirerek, balkonda güneş alan bir yere koydum. Sadece düzenli olarak suladım, çok sık değil işte bakınca anlıyorsunuz zaten :) Yazın soldu hiç çiçek açmadı tabii ki. Ama ara ara sulamaya devam ettim. Şimdi tekrar canlandı. Kırmızı çiçeği hiç eksik olmuyor :)

Peki sizce şaşırtma yapmalı mıyım :) kıyamam ki ben toprağından çıkarmaya :) ya yanlış dikersem de çiçeği solarsa. Yani çok güzel olduğu için yüreğim gidiyo bişey olcak diye :D

musk 13-11-2014 07:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hecate (Mesaj 1333128)
Peki sizce şaşırtma yapmalı mıyım :) kıyamam ki ben toprağından çıkarmaya :) ya yanlış dikersem de çiçeği solarsa. Yani çok güzel olduğu için yüreğim gidiyo bişey olcak diye :D

Foruma hoşgeldiniz.
Bu saatten sona şaşırtmaya gerek yok artık. Ateş çiçeği çok dayanıklı bir bitkidir. Ancak yaprakları çok sarı kalmış. Anladığım kadarıyla konumunda yeterli güneş/ışık almıyor. Biraz daha fazla ışık almasını sağlarsanız iyi olucaktır.

Hecate 13-11-2014 15:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musk (Mesaj 1333219)
Foruma hoşgeldiniz.
Bu saatten sona şaşırtmaya gerek yok artık. Ateş çiçeği çok dayanıklı bir bitkidir. Ancak yaprakları çok sarı kalmış. Anladığım kadarıyla konumunda yeterli güneş/ışık almıyor. Biraz daha fazla ışık almasını sağlarsanız iyi olucaktır.

Çok teşekkür ederim :)

Resulgur 16-01-2016 14:06

Ateş Çiçeği

1 Eklenti(ler)
Ateş çiçeğimiz ölüyor acil yardım lütfen ..

Mücevher Çalısı 16-01-2016 15:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1433650)

Tohum vermedi mi?

Resulgur 16-01-2016 15:23

Elimde 5 6 adet tohum var . Kurumuş çiçeklerin içerisinden çıkardım. Bu bitki kışı geçiremiyor mu acaba ölecek mi ?
Bitki ev ortamında şu anda güneş görmüyor.

akçabardak 16-01-2016 15:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1433650)

Ateş çiçeği mevsimliktir, fakat ılıman iklimlerde nadiren iki yıllık olabiliyor.

2012 yılında bahçeye diktiğim ateş çiçeklerim çok fazla soğuk olmadığı için, sizin ateş çiçeğiniz gibi kışı çıkarmayı başarıp, 2013 İlkbaharda tekrar yeni filizler vererek ikinci yılını daha güzel dallanarak çiçeklenmişti.

Bir ümit sizdeki ateş çiçeği kışı bu şekilde çıkarabilirse, tamamen kurumaz ise baharla birlikte yeniden faaliyete geçecektir. çok fazla sulamayın, nemli olması yeterlidir.

Resulgur 16-01-2016 15:44

Şöyle bir iki ay daha dayansa iş tamam o zaman. Ben aspirin verim biraz humik asit gübre felan .. Dopingleyelim bakalım yaşayacak mı .. İlginize çok teşekkür ederim sn. akçabardak ve sn. Mücevher Çalısı .. Saygılar

Mücevher Çalısı 16-01-2016 15:48

Sevgili akçabardak'ın deneyimlerinden yola çıkarsak bekleyelim görelim Sn Resulgur... Tohumlarınızı da baharda ekersiniz, olmadı yeni fidan edinizsiniz...

deryaozel427 02-04-2016 19:13

Evime hoşgeldin

2 Eklenti(ler)
;);) Daha minik ama büyüyecek:D:D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024