agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Paşaçadırı (begonia erythrophylla, begonia feastii) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/19090.htm)

sabah 04-02-2010 16:41

Paşaçadırı (begonia erythrophylla, begonia feastii)

1 Eklenti(ler)
Eklenti 124150
Paşaçadırı özellikle yaprakları nedeniyle evlerde yetiştirilir.

Bakımı kolay, dayanıklı bir bitki. Toprakta ve havada nem iyi gelir.

bahtiyar02 04-02-2010 18:08

Diğer ismi cam güzelimi?

oppss! 04-02-2010 18:16

Begonia Rex'e benziyor, güzel bir bitki bir aralar vardı bende...

merkürvenüs 04-02-2010 18:20

Merhaba sabah, çok güzel ve çok sevdiğim bir bitki. Uzun seneler yetiştirdim ama şuan bende yok. Çok dayanıklı bir begonya çeşiti ve çok çabuk büyüyor, sürgünlerinden üretiliyor ve inanılmaz hızlı kökleniyor hiç üzmüyor. Birara tekrar yetiştirmek için aradım ama çiçekçilerde ve büyük yapı marketlerde bulamadım...

sabah 05-02-2010 11:01

bahtiyar02,
Bu bitkiye camgüzeli dendiğini ben duymadım.

merkürvenüs,
Ben de satışta görmedim. Şimdi yeni yapraklar çıkarma derdinde dokunmak istemem ama baharda haberleşelim, sizin için köklendiririm.

sabah 05-02-2010 11:21

1 Eklenti(ler)
Evin eski bitkilerinden ve dayanıklı olduğu için kendisine özel ilgi göstermezdim. Ancak bu ara biraz keyifsiz diye önce tam adını bulmaya çalıştım, sonra isteklerine baktım. :rolleyes:

Isıtma nedeniyle evde oluşan kuru havanın etkilediğini düşünüp zaman zaman yapraklarını spreyliyordum. Bu sefer üstünü büyük pet şişeyle kapattım. Etkisi hemen hissedildi. Yapraklar daha canlı olduğu gibi hızla yeni yaprak oluşumları belirdi.

Baharda çok benzeri olan Begonia hydrocotylifolia için American Begonia Society'nin sayfasında tavsiye edildiği daha sığ saksıya almayı planlıyorum.

http://www.begonias.org
Eklenti 124206

sabah 05-02-2010 11:26

1 Eklenti(ler)
Fotoğraftaki Begonia_hydrocotylifolia ama paşaçadırına çok benzediği ve fotoğrafı beğendiğim için ekliyorum.

Sığ saksı böyle yüksek bir saksı içine oturtulursa yaprakları daha rahat edebilir.
Eklenti 124208

sevim.K 05-02-2010 11:54

Benim daha önce büyüttüğüm bir çiçek. Tabi şimdi yok. Evlerde yetiştiriliyorsa denk gelirse almak lazım:)

merkürvenüs 05-02-2010 12:57

Merhaba sabah, çok teşekkür ederim evet isterim:))))

mor-salkım 15-03-2011 23:04

merhabalar, paşaçadırı bitkisinin çeliğinden verebilecek arkadaşlar varsa acaba takas da olabilir benim elimdeki bazı bitkilerle bana mesaj atabilirler mi? takas yapabilecek olanlara sardunya çeliği, yılbaşı çiçeği çeliği, yenidünya(malta eriği) fidesi küçük boyda şu an, şebboy fidesi verebilirm.

Gül Batur 14-04-2015 23:45

..............

2 Eklenti(ler)
Paşaçadırı begonyam hediye Allah herkese böyle hediye almak nasip etsin.
çok sevindim.

Jakin 10-05-2015 08:06

Begonia_hydrocotylifolia

1 Eklenti(ler)
Merhabalar.. Yıllardır evimizde olan, babaannem ve babamdan hatıra Begonia_hydrocotylifolia.. Ben onu Paşa Çadırı diye biliyordum.. Seyrek te olsa çiçek açar.. Bu arada foruma iki gün önce üye oldum.. Çok sevdim paylaşımlarınızı.. Herkese bol çiçekli günler..

maxima 22-10-2015 21:02

3 Eklenti(ler)
Bu bitki ilk nenemde varmış. Bu da nenemdeki orjinal bitki değil, ondan alınma bir çelik. Düşününce tuhaf aslında, bitkiler hepimizden uzun yaşıyor.

O kadar büyüdü ki masadaki başka herşey cüceleşti onun yanında. İki günde bir sulanır bu bitki ve sabah güneşi alır.

hobiciakvarist 28-10-2015 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anilsaldiran (Mesaj 1415917)
Bu bitki ilk nenemde varmış. Bu da nenemdeki orjinal bitki değil, ondan alınma bir çelik. Düşününce tuhaf aslında, bitkiler hepimizden uzun yaşıyor.

O kadar büyüdü ki masadaki başka herşey cüceleşti onun yanında. İki günde bir sulanır bu bitki ve sabah güneşi alır.

MaşaAllah, çok sağlıklı yetişmiş. Hiç çoğaltmayı denediniz mi? Diğer begonya türleri gibi yapraklardan çoğalıyor mu?

ibocandan 28-10-2015 10:25

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1416856)
MaşaAllah, çok sağlıklı yetişmiş. Hiç çoğaltmayı denediniz mi? Diğer begonya türleri gibi yapraklardan çoğalıyor mu?

evet ben tek yapraktan tam 14 adet yavru yaptı.Şimdi büyümeye başladılar.
Eklenti 582911

Jakin 28-10-2015 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibocandan (Mesaj 1416873)
evet ben tek yapraktan tam 14 adet yavru yaptı.Şimdi büyümeye başladılar.
Eklenti 582911

Nasıl çoğalttığınızı detaylı açıklayabilir misiniz?

maxima 28-10-2015 11:11

Ben de begonya çoğaltma konusunda aşağıdaki link'i paylaşmak isterim. Dil bilmeye gerek yok, resimler açıklayıcı.

Büyük yapraklı türlerde aşağıdaki gibi her parçaya damar gelecek şekilde ufak parçalara ayırıp çoğaltmak mümkün; yani tek bir yapraktan birsürü yavru alabilirsiniz.

Plants are the Strangest People: How to Propagate Begonias From Leaf Sections

Jakin 28-10-2015 11:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anilsaldiran (Mesaj 1416882)
Ben de begonya çoğaltma konusunda aşağıdaki link'i paylaşmak isterim. Dil bilmeye gerek yok, resimler açıklayıcı.

Büyük yapraklı türlerde aşağıdaki gibi her parçaya damar gelecek şekilde ufak parçalara ayırıp çoğaltmak mümkün; yani tek bir yapraktan birsürü yavru alabilirsiniz.

Plants are the Strangest People: How to Propagate Begonias From Leaf Sections

Bu şekilde çoğaltmayı denedim ama başaramadım. Rizomdan da çoğalabiliyor diye biliyorum.

maxima 28-10-2015 11:31

Acaba serin havada mı denediniz ? Begonyaları yaz döneminde çoğaltıyorum ben, daha çabuk ve başarılı oluyor. Genelde bölerek çoğaltırım veya rizomdan ama yaprak da tutuyor bazı cinslerde.

Vermikülit kullanıyor musunuz ? Ben köklendirmelerde onu kullanırım.

Jakin 28-10-2015 12:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anilsaldiran (Mesaj 1416886)
Acaba serin havada mı denediniz ? Begonyaları yaz döneminde çoğaltıyorum ben, daha çabuk ve başarılı oluyor. Genelde bölerek çoğaltırım veya rizomdan ama yaprak da tutuyor bazı cinslerde.

Vermikülit kullanıyor musunuz ? Ben köklendirmelerde onu kullanırım.

Vermikülit henüz kullanmadım, buralarda bulamadım. Bahçecilik sitelerinden sipariş vermek gerek sanırım.

Paşaçadırını bu yöntemle çoğalttınız mı?

maxima 28-10-2015 12:24

Paşaçadırında denemedim doğrusu, daha süslü yapraklarda denemiştim ama olacağını düşünüyorum çünkü damarları oldukça kalın.

Vermikülit yerine perlit önerebilirim. En kötü ihtimalle toprak kullanabilirsiniz ama önce cam bir kapta üstüne kaynar su dökün ve soğurken üstünü tamamen kapatın. Soğuyunca yaprak parçalarını diktikten sonra da hemen sonra üstünü kapatın. Eğreltiotu sporlarını da bu şekilde steril ortamlarda çimlendiriyorum ben.
Bir de son olarak yaprak parçalarını keserken parçaları daha büyük tutmayı deneyebilirsiniz, onlar daha kuvvetli oluyor.

Not: Yazmayı unuttum bu yapraktan çoğaltım süreci rahat 1-2 ayı buluyor bende.

Jakin 28-10-2015 13:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anilsaldiran (Mesaj 1416907)
Paşaçadırında denemedim doğrusu, daha süslü yapraklarda denemiştim ama olacağını düşünüyorum çünkü damarları oldukça kalın.

Vermikülit yerine perlit önerebilirim. En kötü ihtimalle toprak kullanabilirsiniz ama önce cam bir kapta üstüne kaynar su dökün ve soğurken üstünü tamamen kapatın. Soğuyunca yaprak parçalarını diktikten sonra da hemen sonra üstünü kapatın. Eğreltiotu sporlarını da bu şekilde steril ortamlarda çimlendiriyorum ben.
Bir de son olarak yaprak parçalarını keserken parçaları daha büyük tutmayı deneyebilirsiniz, onlar daha kuvvetli oluyor.

Not: Yazmayı unuttum bu yapraktan çoğaltım süreci rahat 1-2 ayı buluyor bende.

Teşekkür ederim. Benim paşaçadırım öldü. Neyse ki kızkardeşimde de var, o bana çoğaltacak. Yeni çiçeğim geldikten sonra yazın bu sizin önerdiğiniz yöntemle çoğaltmayı deneyeceğim.

ibocandan 28-10-2015 20:39

sn jakin ben aynı menekşe yaprakları tarzında çoğaltmayı denedim torf kullandım tam 47 gün sonra minik paşa lar çıkmaya başladı.

maxima 05-12-2015 20:39

1 Eklenti(ler)
Doğa bir yolunu bulur :)

Mücevher Çalısı 05-12-2015 21:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maxima (Mesaj 1424576)
Doğa bir yolunu bulur :)

Her zaman:)

aysefiliz 01-02-2018 19:59

Merhabalar,
Ben uzun zamandır eskiden evlerde olan ama artık hiçbir yerde bulunmayan çiçekleri bulup evimde yetiştirmeye çalışıyorum, kauçuk, devetabanı, kuşkonmaz, çilli begonya gibi..Paşa Çadırı da bunlardan biri, ben bir zamanlar bir fidanlıkta bulmuştum ama maalesef çok sıcak ve nemli bir yaz kaybettim onu..artık hiç bir yerde bulamıyorum, bu çiçeği nereden bulabileceğim konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, sevgilerimle

lolla 09-05-2021 21:51

uzun zaman sonra merhaba ,)
bu paşa çadırı güzelinden ben de arıyorum yana yakıla.
şayet elinde olan varsa ve benimle iletişime geçebilirse minnettar kalırım.
herkese sağlıklı huzurlu zamanlar dilerim.
sevgiler selamlar.

canannuman 19-10-2021 10:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur (Mesaj 1371002)
Paşaçadırı begonyam hediye Allah herkese böyle hediye almak nasip etsin.
çok sevindim.

Nasıl guzel acmıs Maasallah

nazlı06 19-10-2021 12:32

Masallah cok güzel acmış

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024