agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Bromeliads (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/1834.htm)

Ali H. ALI 03-09-2006 13:55

Bromeliads

Bromeliads [tropik, yarı tropik bir süs bitkisi]

Iyi gunler. bromeliads Turkiyede yetisiyormu bilmiyorum, turkce ismini de bilmiyorum. Buralarda cok guzel yetisiyor. Cicekleri ile oldugu kadar yapraklarinin renkleriyle de guzel ve cekici bir bitkidir.

Dogada, susuz kaldiklari zaman, yapraklarini doken ve collerde yasiyan birkac cesidin disinda, hemen hemen hepsi tropik veya yari tropik ormanlarda yasarlar.
Tek cesidi, PITCAIRNIA Bati Afrika, geriye kalanlari ise Amerika yerli bitkileridir.
Bromeliadslar buyuk bir ailedir. bunlari iki gruba ayirabiliriz, ilk grubtakiler TERRESTRIAL, diger bitkilerde oldugu gibi yasamlarini surdurmek icin topraga ihtiyaclari var. Diger grub ise EPIPHYTIC, kaya veya agac uzerlerine tutunarak yasarlar. Agaclarin uzerinde yasamalarina ragmen parazit bitki deyildirler. Agaclara hic bir zararlari yok sadace agaclara tutunuyorlar ve ihtiyac duyduklari su ve minarelleri havadan temin ediyorlar.
Bir cogu yapraklarinin cikis yerinde olusan boslukta[gobeklerinde] su topluyorlar, bu kucuk su birikintisinde, bircok bocek ve agac kurbagalari yasam surer.

Avrupa, bromeliadsla ilk defa 15. yuzyilda Cristopher Columbusun, West Indies[jameyka]dan Ispanyaya getirdigi pineapple[bildigimiz pineapple, ananas bromeliads ailesinden bir bitki]ile oldu. Varlikli kisiler, isitilabilen camevlerde pieapple ve diger tropikal bitkileri yetistiriyorlar. 18. yuzyilin sonu ve 19. yuzyilin baslarinda Avrupa, bromeliadslarla iyice tanisti. Fransa ve Belcikadan sonra diger Avrupa sonrada hemen hemen butun ulkelere yayildi ve maraklilari tarafinddan yetistirilen bir sus bitkisi oldu.

Tropik veya yari tropik oldugu icin, ilik ortamlari seven bir bitki. Ic mekanlarda iyice isik alan yerlerde yasarsa guzel cicekler acar.Ciceklerini acan bromeliads omrunu tamamlayip olur, yalniz cicek acmadan once yan taraflarindan cikaracagi yeni yavru surgunler buyuyup ana bitkinin yerini alacaktir. Bu surgunler keskin temiz bir bicakla kesilip baska saksilara alinip yeni bromeliadslad elde edilir. Zor da olsa tohumdan da uretilebilir.
Ic mekanda kalacagi icin yapraklarina tozlar birikebilir. zaman. zaman disariya cikarilip bu tozlar su ile yikanip temizlenmelidir.
Gobeklerindeki bosluga su doldurulmali ve bu su zaman zaman dokulup yenisi konmali. Suyu seven bir bitki olmasina ragmen topraginin camur olmasi onu olumsuz etkiler ve curumesine sebeb olur.
Bromeliads icin yazacaklarim simdilik bu kadar. butun yasaminiz asagidaki resimler gibi olsun hosca kalin.

Ali H. ALI 03-09-2006 14:38

4 Eklenti(ler)
Eklenti 3603
Bromeliadslar toplu halde

Eklenti 3604
Vriesea pavorite

Eklenti 3605
Guzmania minor

Eklenti 3606
Aechmea fasciata

Ali H. ALI 03-09-2006 14:47

4 Eklenti(ler)
Eklenti 3607
Vriesea cristanne

Eklenti 3608
Heoregelia cariolcinae

Eklenti 3609
Guzmania marjan

Eklenti 3610
Vriesea hieroglyphca

some_at 04-09-2006 14:50

iyi günler ali bey bu çiçeklere Türkiyede kaynana toplantısı deniyor :)
şaka bir yana baştan 4. yü besliyenler forumda dahi var.

Ali H. ALI 05-09-2006 03:45

Iyi gunler Some At.
Bromeliads [kaynana toplantisi]nin Turkiyede de yetistirilmesine sevindim.[bu cicegi yetistiren forumdaki arkadaslar, deneyim ve bilgilerini burada paylasirlrsa
hem bu cicegi tanitmaya yardimci olurlar hemde bu cicegi sevenler cogalir diye dusunuyorum] Bu cicegin kendi kadar, Turkiyedeki ismi de guzel, boyle nadide bir cicege verilen ismi kaynanalarmiz gorsun ve ne kadar sevildiklerini bilsinler.
Butun yasaminiz ciceklerle dolu olsun.

Selahattin Yılmaz 05-09-2006 07:45

5 Eklenti(ler)
Yalova Helin&Çınar Serası bu baharda çektiğim fotoğraflar.

Eklenti 3623

Eklenti 3624

Eklenti 3625

Eklenti 3626

Eklenti 3627

Mine Pakkaner 06-09-2006 01:09

Bromeliadlar Türkiye'ye genel olarak ithalatla geliyorlar. Gösterişli çiçeklerinden ötürü satışı da hızlı oluyor. Ancak çiçeklerin geçmesinden sonra ev ortamında yeniden açtırılamaması yüzünden meraklılar bitkiden uzak durmaya başladı.

Aechmea fasciata özellikle çok talep gördü. Oluşan yavruları ayırmak suretiyle pek çok meraklı üretim de yaptı ancak, çiçeği açtırmak için ortam sağlanamadı.

Aechmea çiçek açabilmesi için etilen sentezlenmesine ihtiyaç duymakta. Sera koşullarında bunun sağlamak kolay. Evde de olmaz değil, şöyle ki,

Hunisi oluşmuş olan aechmeanın üzerine tam huniye oturacak şekilde yarim bir elma kesik yüzü yere bakar şekilde kapak gibi yerleştirilir. Bir plastik örtü ile sera gibi ama hava almayacak şekilde saksı kapatılır.

Bir hafta 10 gün örtü açılmaz. Bu süre sonunda örtü ve elma bitkiden uzaklaştırılır (Elma etilen sentezler).Bu aşamada fosfor ve potasyumu yüksek bir gübre verilir.1-2 aya kadar çiçeklenme görülmeye başlar.

some_at 06-09-2006 16:57

Ali bey kaynana toplantısı bir espiriydi.Kaktüslerdeki kaynana isimlerinden esinlenmiştim.

Ali H. ALI 08-09-2006 14:29

Sayin Some at.
Espri bile olsa guzel bir yaklasim, kayanalar yalniz kaktus isimlerinde deyil, diger guzel cicek isimlerinde de olmalidir.[bromeliadslara kaynanali ismi, guzelliklerinden oturu verseydin daha guzel olurdu da sen isin icine yine kaktusleri karistirmissin:) ]

ismail43300 20-01-2008 16:39

bubitkilerin soğanları elimde mevcut... Ve sormak istediğim bu soğanların dikimineilişkin bilgiye sahip olmayışım bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın önerilerini almak istiyorum...

Oyaman 20-02-2008 23:55

Bu soğanlı çiçeği bugün Kuşadası Koçtaş ' ta gördüm .Sanırım ithal bir çiçek .

oppss! 01-04-2010 20:05

Bu bitki soğanlı değil, yanlış bir bilgi bu...
Benimde 4 guzmania, birde vriesea var...

umıt79 01-04-2010 20:45

Sanıyorum soğanlı bitki olarak düşünülmesi çiçek satanlardan kaynaklanan bir durum. Çiçekçimde ne tesadüftür ki soğanlı bitki olarak söylemişti.Ama ben evde baktıklarımda soğan göremedim.

Belki soğanlı türleri de vardır.

oppss! 05-04-2010 23:06

http://www.bromeliads.info/wp-conten...r%20Plants.jpg
Evet soğanlı türleri de varmış, mesela Tillandsia Bulbosa gibi...
Çok psikopat bir görüntüsü var:o
Medusa'nın saçları gibi :)

umıt79 06-04-2010 17:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oppss! (Mesaj 611163)
http://www.bromeliads.info/wp-conten...r%20Plants.jpg
Evet soğanlı türleri de varmış, mesela Tillandsia Bulbosa gibi...
Çok psikopat bir görüntüsü var:o
Medusa'nın saçları gibi :)

Harika bir görüntüsü var.Çok orjinal ve yapay .

oppss! 06-04-2010 18:05

Yapay değil bu, gerçek:)
Guzmanialara bile inanması zor gerçi:)

oppss! 06-04-2010 19:37

http://www.siamadenium.com/Other%20P...itata9inch.jpg
Tillanldsia gibi tamamen topraksız yaşabilen bitkiler için sepet örneği...

http://www.easyorchids.co.uk/shop/images/T/t_16964.jpg
Buda değişik bir tillandsia... Çok şeker:)

oppss! 09-04-2010 22:34

Bu kesin olarak bir vriesea mıdır? Yoksa bir tillandsia mı?
Kafam karıştı...
http://farm3.static.flickr.com/2446/...57a2cb4f6e.jpg

tropik 15-05-2010 07:43

vriesea gibi. :D

kntlmelek 18-10-2010 15:41

bu bitkileri nerden bulabiliriz

redbullah 24-10-2010 01:26

Sevgili OPPSS!
Yukarida resimlerde gösterdigin Tillandsia lardan 6 cesit aldim.Ama bunlarin ne topragi,nede saksisi var.Kökleri bile yok.Bakimlari hakkinda bilginiz varmi?Beni aydinlatirsaniz sevinirim...

hikmetmete 19-10-2011 11:46

Medusa Kafası denen bitki bumu acaba?

:) :cool:
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 (Mesaj 611674)
Harika bir görüntüsü var.Çok orjinal ve yapay .

farhad 19-01-2016 18:45

merheba

ben farhad iran da . binim Türkçem cok iyideğil bunun icin üzgünüm
ben turkye giliorum Bitki satın almak için ve yardim ihtiyacım var.
ben ihtiyacim bromelia ve tropik bitkileri. bu bitkileri Nerede satın alabilirim? istanbul veya Diğer şehirle?
size teşekkür ederim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024