agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Gynura sarmentosa (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/15731.htm)

optimus 23-05-2009 09:42

Gynura sarmentosa

2 Eklenti(ler)
Sanırım bu bitki için hiç başlık açılmamış, ben de elime yeni geçen çeliğimle birlikte öğrendiğim bilgileri aktarayım dedim.

Buraya sormadan önce kendim nette araştırma yaptım ve çeliğimin ismini buldum. şimdi de birkaç fotosunu ekleyeceğim. İlki netten bulduğum görüntüsü, diğeri benim çeliğim...

bence çok hoş görünüyor..

SİSTEMATİKTEKİ YERİ
Bitkiler Alemi (Plantea)
Alt Alem Trachebionta
Üst Şube Spermatopyta
Şube Magnoliophyta
Sınıf Magnoliopsida
Alt sınıf Asteridae
Takım Asterales
Familya Asteraceae
Botanik Adı Gynura sarmentosa
Synonim Adı
Türkçe Adı

BİTKİ TANIMA
Anavatanı Hindistan

MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Mor tüylü dekoratif yapraklarıyla dikkat çekicidir.Yaprakları,yumurta biçiminde ve kenarları dişlidir.Yaplakların her iki yüzünde,mavi ya da mor renkli sık tüyler bulunduğundan,kadife bitkisi olarak bilinir.Yapraklarında.hafif çizgileri ve yeşil damarlarıda görmek mümkündür.
Çiçek Bitki çiçeklenme döneminde çirkinleşir.Kötü kokulu gösterişsiz,sarımsı-portakal renginde küçük çiçekleri vardır.

EKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Sıcaklık: Gelişme döneminde sıcaklığın 18-19 Carasında olması idealdir.Kışın ise sıcaklığın 7-10 Colması uygundur.
Nem: Yüksek hava rukubeti ne sahip yerleri sever.
Işık: Bol ışıkta iyi gelişir.Işık miktarı az ise yapraklar güzel renklerini kaybederler.Ancak ışığın doğrudan gelmemesi gerekir.
Toprak: Standart saksı harcında(bir kısım kum+bir kısım bahçe toprağı+bir kısım yanmış çiftlik gübresi)iyi gelişir

ÜRETİM TEKNİĞİ
İlkbaharlarda ve sonbaharlarda sürgün ve yaprak çeliği ile kolaylıkla üretilir.

BAKIM ÖNLEMLERİ
Kışın az,yazın bol su verilir.Saksı değiştirmek gerektiğinde Mart- Nisan ayları uygundur.Gelişme döneminde onbeş günde bir yapraklı bitki gübresiyle gübrelenmelidir.

PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULLANIMLARI
Sera ve iç mekanlarda güzel yaprakları için yetiştirilen bitkiler, tropik iklim bölgelerinde sarılıcı ,tırmanıcı ve yüzey örtücü bitkiler olarak önem arzeder.

YARARLANILAN KAYNAKLAR
ÜGENÇ,Suat,Ağaç Ve Süs Bitkileri,Fidanlık Ve Yetiştirme Tekniği,İSTANBUL,1992,SARIBAŞ,M.Bahçe Ve Sera Çiçekleri Ders Notu ,Bartın Orman Fakültesi Yayınları Bartın,1999

BİLGİLERİ ALDIĞIM SİTE: http://www.omerorucu.com/index.php?o...sqxUPOy2ZZa3zF

aysefiliz 06-12-2009 22:14

Merhaba,

ben de bu çiçeği çok seviyorum, hatta bu forumda da yazıp uzun süre umutsuzca aramış ama hiçbiryerde bulamamıştım, en sonunda yurtdışından küçük bir fide getirttim, oldukça büyüdü ve sağlıklı :-)

güle güle büyütün çeliğinizi ..:-)

fatmadundar 05-04-2011 02:30

Kara Sevda- Gnura

Demek adı buymuş.
Çok hızlı büyüyen bir sarmaşık;)

optimus 08-04-2011 17:29

hızlı mı? benimki 2 senede ancak bikaç yaprak çıakrdı, sonrada misafir çocukları tamamen öldürmüşler bitkimi kırarak... geçen gün pazarda gördüm, almak istedim ama çok yavaş büyüyor diye vazgeçmiştim...

Jezebel 08-04-2011 21:18

1 Eklenti(ler)
Yerini sevmemiştir, aslında hayli arsız.
Sarı-turuncu çiçeği oluyor, mor bitkide bu çiçek rengini görünce çok şaşırmıştım ;)

Eklenti 201815

Böyle bir renk.

fatmadundar 17-04-2011 10:16

2 Eklenti(ler)
Benim Kara Sevda (Gynura sarmentosa)'yı uzadıkça Kuşkonmaz ve Deve tabanına sardırıp doladım:cool:
Tek dal olarak uzayıp gidiyor. Diğerlerinden ayırıp kendi içinde bir düzenleme yapmak istiyorum.

MİRBE 17-04-2011 10:48

Sn, Fatmadundar,

Çok güzelmiş tokasıda renk katmış:)

Dün serada gördüm bakımı kolaysa alayım bugün çok güzeldi al beni al beni dedi durdu:)

fatmadundar 17-04-2011 11:05

Bakımı çok kolay. Çok da hızlı gelişiyor.

acemifüsun 17-04-2011 13:34

Fatmacığım aslında böyle çok estetik, yeşille morun uyumu bence çok hoş:) İstersen keyfini hiç bozma, uzunca bir dalını, çelikle, tekrar yanına ve ya ayrı yere dik:)

fatmadundar 17-04-2011 14:12

Doğru söylüyorsun Füsuncum. Yeşillerin arasında daha güzel değil mi? Zaten bir dal.

Ayşe Yıldız 19-12-2012 10:37

1 Eklenti(ler)
Arkadaştan aldığım fideyi suda köklendirerek toprağa diktim ve gelişmesini bekliyorum.
Eklenti 355829

Ayşe Yıldız 19-12-2012 10:40

1 Eklenti(ler)
Eklenti 355830
Burda gördüğüm resimlere bakılınca çok seyrekmiş gibi görünüyorlar. Arkadaşımda daha sıkbir görüntüsü vardı. Sanırım ucundan kırdığı için sağından solundan filizler çıkartmış ve daha estetik duruyordu.

nergizin 05-07-2018 10:09

Kara Sevda (Gynura sarmentosa)

Merhaba, heryerde arıyorum ama Kara Sevda (Gynura sarmentosa) fidesini bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olabilecek bi arkadaş var mı. Sevgiyle kalın

NFÇ 19-10-2018 16:55

bende kucuk bir filizle başladım şu an boyu ıkı metreyı gectı cam kenarında bakıyorum cok sevıyorum :)

Deryapamir 15-04-2019 09:33

Ben de uzun zamandır arıyorum

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nergizin (Mesaj 1544337)
Merhaba, heryerde arıyorum ama Kara Sevda (Gynura sarmentosa) fidesini bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olabilecek bi arkadaş var mı. Sevgiyle kalın

İyi haftalar. Ben de uzun zamandır arıyorum ama bulamıyorum, siz bulabildiniz mi? bulduysanız Bana da yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

Deryapamir 15-04-2019 09:37

Yıllarca yetiştirip yetiştirip verdim herkese ama bu gün ben de de kalmadı hiç bir yerde bulamıyorum. Bu çiçekten bir dal rica ediyorum, elinde olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler ��

katelenaxxi 04-11-2022 13:02

Ankara'da gördüğüm tüm çiçekçilere sordum ama adını bilen bile bulmak zor. Nereden bulabileceğimi bilen **** Çelik verebilecek arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024