agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   hypoestes (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/15402.htm)

Öznur 15-08-2013 21:14

1 Eklenti(ler)
Kışa doğru yaprakları kuruyan hypoestesim dibinden taze yapraklar oluşturdu ve şimdi sağ allta görüldüğü haldeler:))

evdeçiçek 17-09-2013 18:00

Bu çiçekten bende istiyorum. Ama hiç bir yerde denk gelmedim.

Lalem 17-09-2013 18:51

Migros 'a her bahar her renginden geliyor , Sevgili Evdeçiçek..

Emre İlhan 17-09-2013 19:20

Benim favorim. Gür yapraklı olanlar kendine hayran bıraktırıyor:)

evdeçiçek 18-09-2013 09:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lalem (Mesaj 1200307)
Migros 'a her bahar her renginden geliyor , Sevgili Evdeçiçek..

Baharda mutlaka alacağım ozaman :)

hira 20-09-2013 00:05

Bizim Migros'a neden afrika menekşesi ve soğanlılar haricinde bişey gelmiyor acaba :( pazardan iki fide almıştım ben,kırmızı yeşilli ve beyaz yeşilli olanlarından. beyaz yeşil olanı kurudu, kırmızı olanda sırık gibi boy verdi ama cılız kaldı.

hira 24-09-2013 20:49

arkadaşlar, bu çiçeği budama için uygun bir zamanmıdır eylül?

musk 25-09-2013 10:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1202610)
arkadaşlar, bu çiçeği budama için uygun bir zamanmıdır eylül?

Uygundur. Pek zaman seçeceğini de samıyorum. Son 3 aydır aynı bitkiyi kesip kesip duruyorum. Sorunsuz büyüyor, çelikler de kolayca kökleniyor. Kestiğinizi toprağa daldırın hemen.

hira 25-09-2013 11:09

teşekkür ederim Sn. Musk,
siz olmasanız kim cevaplayacak sorularımı :)
hemen alıyorum saksıyı balkondan ve buduyorum..

simran 13-12-2013 07:59

merhabalar
2 hafta kadar önce kırmızı benekli hipoestes aldım. 3 gündür masamda zıplayan beyaz böcekler görüyordum. odamda fazla çiçek olduğu için hangisinden geldiğini anlayamadım. bugün hipoestesin yaprağında aynı böcekten 3 tane gördüm. böcekler sadece zıplamıyor, yürüyor ve de uçabiliyor. kalonçolarım menekşelerim başka hipoestesim de var. onlara bulaşmasından endişe ediyorum..tedavisi nasıl yapılmalı? diğer çiçeklerime geçmesini istemem ama atmak da istemiyorum çiçeğimi:(

simran 13-12-2013 08:08

2 Eklenti(ler)
böceklerimin resmi...

musk 13-12-2013 08:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi simran (Mesaj 1229402)
böceklerimin resmi...

Beyaz Sinek "Bemisia Tabaci" Bahcemde her yaz sorun çıkaran zararlı. Ne yaptımsa, ne ilaç kullandıysam yok edemedim. Sonuçta bu zararlının hoşlandığı bitkilerden vazgeçtim. Zira etki eden bir ilaç bulsanız bile çok çabuk bağışıklık kazanıyorlar.

İlaç kendisini öldürse yumurtasına bir sey yapmıyor maalesef. Yaprak altlarında şeffaf halde duruyorlar.

Yeni olşutular ve çoğalmadılarsa zirai ilaçlar yardımcı olabilir. Yoksa işiniz zor. Umarım şu zararlı için bilen bir arkadaşımız kesin etkili bir ilaç tavsiyesinde bulunur.

simran 13-12-2013 09:28

evet leke gibi beyaz şeffaf benekler var yumurtaları diye tahmin ediyorum:(

Hipostesim 17-02-2014 16:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Öznur (Mesaj 1190061)
Kışa doğru yaprakları kuruyan hypoestesim dibinden taze yapraklar oluşturdu ve şimdi sağ allta görüldüğü haldeler:))

Ya maşallah öznur hanım. ne kadar güzel olmuş bu hipostes. Benimde yaklaşık 1 yıllık hipostesim var.ilk geldiğinde canlı canlı pembeler yaprağı kaplıyodu sonra cansızlaştı. 1-2 ay arkadaşıma emanet etmiştim döndüğümde bazı kökler ölmüş bi kaç kök kalmış. cılızlaşmış.yapraklar küçülmüş rengini kaybetmiş.Kestim üstten 20cm falan kalacak kadar. sonra canlandı güzelleşti ama taze canlı görünmüyo ilk hali gibi. ve renkleride benek benek pembe sadece. istiyorumki canlı taze bi görünüm olsun pembeler ilk hali gibi büyük olsun. neden eski haline gelmiyor anlamadım. ama burdada genellikle renkleri bozulmuş yani. Sadece sizinki böyle. Yeniden böyle olur mu acaba?

muserref1 16-08-2014 15:01

Merhabalar benim hypoestesim sadece çok az sabah güneşi alan ve gün boyu aydınlık kalan bir pencere önünde duruyorlar fakat yapraklarını aşağı eğdi ve kurumalar başladı. Doğrudan güneş ışığı almayan bir yere koydum bu kez yeni çıkan sağlıklı yapraklar kurumuyor ama onlar da aşağı eğik. Yapraklar çok zayıf görünüyor ne yapmalıyım

musk 16-08-2014 15:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muserref1 (Mesaj 1313339)
Merhabalar benim hypoestesim sadece çok az sabah güneşi alan ve gün boyu aydınlık kalan bir pencere önünde duruyorlar fakat yapraklarını aşağı eğdi ve kurumalar başladı. Doğrudan güneş ışığı almayan bir yere koydum bu kez yeni çıkan sağlıklı yapraklar kurumuyor ama onlar da aşağı eğik. Yapraklar çok zayıf görünüyor ne yapmalıyım

Hypoestes abartmamak kaydıyle suyu seven bir bitki. Az suluyorsanız toprak kuruyorsa yapraklar aşağı düşer. Yaz aylarında dış ortamda gölge bir yerde bakarsanız çok daha güzel gelişecek ve renklenecektir.
Bitki Çok uzamadan uç alırsanız daha kısa ve dolgun bir görünümü olur. Çiçeklenme başlandığında da budamanız faydalı olacaktır.
Kestiğiniz dalları yeniden toprağa çelikleyin kolayca köklenir.

muserref1 16-08-2014 15:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musk (Mesaj 1313347)
Hypoestes abartmamak kaydıyle suyu seven bir bitki. Az suluyorsanız toprak kuruyorsa yapraklar aşağı düşer. Yaz aylarında dış ortamda gölge bir yerde bakarsanız çok daha güzel gelişecek ve renklenecektir.
Bitki Çok uzamadan uç alırsanız daha kısa ve dolgun bir görünümü olur. Çiçeklenme başlandığında da budamanız faydalı olacaktır.
Kestiğiniz dalları yeniden toprağa çelikleyin kolayca köklenir.

çok teşekkür ederim bir de balkonda deneyeyim :) ortalama ne kadar sürede bir sulamak gerekir ve yapraklarına su püskürtmek faydalı olur mu

musk 16-08-2014 15:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muserref1 (Mesaj 1313352)
çok teşekkür ederim bir de balkonda deneyeyim :) ortalama ne kadar sürede bir sulamak gerekir ve yapraklarına su püskürtmek faydalı olur mu

Simdi sulama toprağın cinsine göre değişir. benimkiler süzek su tutmayan bir toprakta. Bu havalarda iki günde bir mutlaka su ister. taprağınız suyu tutuyor geç kuruyorsa daha aralıklı sulamalı. Su püskürtebilirsiniz.

muserref1 16-08-2014 15:32

çok teşekkürler umarım kendine gelir :(

ezgi_pandora 08-09-2014 14:40

3 Eklenti(ler)
3 ay önce bir yapı marketten hypoestes aldım. Aldığımda çok canlıydı ve sürekli yeni yapraklar veriyordu. Fakat son birkaç haftadır yapraklarına bir şeyler oldu. Yaprakları içe doğru kıvrıldı ve renklerindeki pembelikler kaybolmaya başladı. Direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir yerde duruyor ve her gün yapraklarına su sıkıyorum. Toprağının kuru kalmamasına dikkat ediyorum ama sanırım bir yerde hata yapıyorum. Umarım yardımcı olabilirsiniz... Koyduğum ilk foto aldığımdaki ilk hali, diğer ikisi ise şimdiki hali :(

Milla 08-09-2014 14:58

Merhaba,
Direk güneş ışığı görmediği için böyle. Benimki açık balkonda hafif gölge hafif güneş görüyor ve çok canlı renklere sahip.

ezgi_pandora 08-09-2014 15:59

Merhaba,
Sevgili Milla, aslında benimki de öğleden sonra bayağı güneş ışığı alıyor ama nedense çok cılızlaştı.

muserref1 20-10-2014 20:50

merhabalar, hypoestesim çok hızlı bir şekilde uzadı kendi kendine ayakta duramıyor artık ve dalsız bir sekilde sadece gövdesinden yaprak çıkarıyor çiçek de açtı fakat budamayı nasıl yapacağımı bitkiyi nasıl daha gür ve güçlü yapacağımı bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum :)

muserref1 25-10-2014 11:56

uzamaya devam ediyor hala üstünden rastgele kessem tutar mı ki :(

Lonicera 29-01-2017 14:13

1 Eklenti(ler)
Şimdiye kadar fittonia olarak bildiğim çiçek meğer hypoestes imiş. Bir ay önce derin budayıp içeriye almıştım, her yerden sürgün çıkardı. Üzerindeki 50-55 adet kadar tohumu da önümüzdeki yılki etkinlikte paylaşım için paketleyip kaldırdım.

miniteraryum 07-05-2018 15:30

hypoestesi çelikle nasıl çoğaltabilirim? direkt toprağa mı ekilecek yoksa suda köklendirmem mi gerekiyor? ben toprağa ekmiştim ama öldü maalesef. kesmeyince boya uzuyor ben daha çok yapraklanmasını istiyorum. kestiğimde ana gövde daha çok yapraklanıyor ama kestiğim dalı yaşatamadım bir türlü.

siflera12 26-05-2018 06:16

Benim hypoestesim sürekli çiçek açıyor [emoji4]https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...4631681a8f.jpg

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pileas 18-12-2018 20:51

Bu çiçeği nasıl budamalıyız ?

Pileas 19-12-2018 14:28

1 Eklenti(ler)
internetten budama nasıl yapılır öğrendim . Tepe çelikleri alıp fotoğraftaki gibi poşetledim . Yine edindiğim bilgilerde çabuk köklenmesi için 3/4 gün böyle kalmaları gerekiyormuş . Böyle bitki havasız kalmaz mı acaba ? Bu şekilde köklendirme yapan arkadaşların fikrini istiyorum .

Muda 19-12-2018 16:52

Saksınızın içinde ve poşetin içinde hava bulunmakta. Nem kaybı olmaması için poşet geçirme tavsiye edilmiş. Bitkinin gece ve gündüz istekleri farklı. Sıkıntı olmaz. üç dört günde hemen kökleneceğini düşünmüyorum. Siz biraz sabırlı olun.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024