agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Kauçuk (Ficus elastica) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/1335.htm)

Gülgün 24-02-2008 08:42

kauçuk

1 Eklenti(ler)
Bendeki kaucuğun 3 yıllık hali.Eşimin ve kızımın anneler günü hediyesi idi.Geldiğinde üç yapraktı,şimdi bu kadar oldu.Çok hızlı büyüdüğüne göre ,benimki biraz bakımsız mı kalmış?

burcind 28-02-2008 12:33

Yardım Edin Lütfen...

Sayın Altınoluk merhabalar,
Ben çiçekleri çok seviyorum ama kauçuk çiçeği benim çocukluğumu hatırlata nadide çiçeklerden biridir.Elinizde fazlası ile olduğunu yazmışsınız.Tabi 2006 yılında ama ben siteyi yeni farkettim:( Umarım sizde benim bu yazımı farkedersiniz.Eğer mümkünse bende kauçuk sahibi olmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim:)Bana ulaşmak isterseniz şayet burcind@msn.com mail adresim.Büyük bir merakla sizden haber bekleyeceğim.Şimdiden teşekkürler.Bu arada sayın altınoluktan başka bu mesajımı okuyan olursa sizlerden de yardım bekliyorum.

özlem11 04-03-2008 11:59

Arkadaşlar bende kauçuk almıştım. 1 oluyor. Kireçsiz su püskürtüyorum. Aydınlık güneş görmeyen yerde...

2 haftada bir npk 20-20-20 gübresinden 1 çay kaşığı silme olacak toprağına döküp suluyorum. Şuan bende 6. yaprağını verecek. 4 yaprak çıkardı. Diğer 2' side kozasında.
Resimde ekleyeceğim.

berduray 05-03-2008 18:24

Kauçuk'ta havai daldırma

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 26029)
Havai daldırma konusunu bilmeyenler için daldırma ile üretim konusunda yazmış olduğum mesajdan alıntı. Bu yöntem kauçukta güzel sonuç veriyor.

Benim 1 metreyi biraz geçkin 1 kauçuğum var.Tepede 4 yaprak ve bomboş 1 gövde. Sanırım bu işlem için oldukça uygun.

Bu mevsim uygun mudur?

Bilezik çıkartmak için 1 ölçü varmı acaba?

Yaklaşık 2 cm.lik bilezik almayı düşünüyorum ama gövdenin neresinden almalıyım?

Mesela kökten 25cm mi?

Ya da bitkiyi tam ortalayıp 50 cm den mi kesmeliyim bileziği?

Bu konuda bana yol gösteren olursa çok sevinirim, bitkime yanlış 1 uygulamayla zarar vermek istemiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Foto eklemeye çalışacağım

Eaglion 07-03-2008 09:28

Sayın Berduray,

Bonsai forumundaki sorunuzu gördükten sonra buraya yazayım dedim. Öncellikle Benim esas ilgi alanım değil. Sadece kendi tecrübemi paylaşmak istedim. Bilginize.

Geçen yıl babamın vefatinden sonra evi boşaltırken onun kauçuğunnu bırakmak da istemedim. Ama 2 m boyuyla da Ankara'dan İstanbul'a getirmem de mümkün değildi.

Mecburen üsten 40-50 cm'lik bir bölümünü kesip aldığım diğer bitkilerden birinin saksısına gömdüm. İstanbul'a geldiğimizde alt yapraklar kestikten sonra su içerisinde köklenmeye aldım. O zamanlar elimde IBA olmadığı için suya bir miktarda aspirin ekledim. İlk yaptığım hata, dışarıda güneşte ve şeffaf bir vazo kullanmaktı. Köklenmek yerine dibi mantarlanmaya başladı. Bu bölgeyi kesip, ışık geçirmeyen bir vazoda evin içinde daha loş bir ortamda tekrar denedim. 1 ay sonunda oldukça iyi köklenme olmuştu. Saksıya aldım. Bir ay kadar içeride tuttuktan sonra balkona aldım. Bir anda tekrar canlandı yep yeni yapraklar çıkardı.

Tepeden çeliği ilk aldığımda Mayıs ayıydı. İkinci vazoya geçirdiğimde ise Haziran olmuştu. Çeliği kestiğim yerde gövde yeşildi. Sizinki gibi kahverengi ve odunsulaşmamıştı. Bu fark ettirebilir. Ev bitkileri ile ilgilenen arakdaşlar size daha iyi bilgi verebilir.

berduray 07-03-2008 11:41

Tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkür ederim.

Benim kauçuğum biraz yaşlı galiba.

Beni havai daldırmaya iten sebep de o, gövdenin odunsulaşmış olması.

Bu seçeneğin daha iyi olduğunu düşündüm.

Daha fazla bilgiye ihtiyacım var, herkesin fikirlerini bekliyorum

sükunet 21-04-2008 15:28

kauçuğum hakkında

3 Eklenti(ler)
merhaba benimde bir kauçuğum var..
ama sanırım biraz sorunlarımız var:(
kauçuğumun gövdesinde hiç yaprak olmamasına rağmen üstünde bir kaç adet yaprak var..
ama bunu dışında gövdesindede bir filiz var
benim sorum şu ben kauçuğum için ne yapabilirim?
gövdesindeki filizi ayırmammı gerekiyor ve bunu nasıl yapmalıyım..
çiçeğimin resmini ekliyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim..
şimdiden teşekkürler...

özlem11 22-04-2008 15:30

Filizi ayırma derim. Biraz kessen attan yeni filiz verirmi acaba? Bilen varmı?

Selahattin Yılmaz 25-04-2008 09:35

Bence kauçuğunuzu temelli yapraksızlaştırın yeni yapraklar çıkaracaktır (Sürgündeki yapraklara dokunmayın). Eğer 1-2 ay gibi bir süre yeni yaprak çıkarmazsa (Temmuzda) aşağıdaki sürgünün 1 cm üzerinden ana gövdeyi kesersiniz ve sürgününüz asıl gövde olmak üzere büyür ana gövde daha kalın olduğundan yeni sürgün daha hızlı gelişerek (En kötü ihtimalle) eskisinin yerini alacaktır ama önce büyük sürgünü sıfır yapraklı hale getirin ve gözleyin.

sükunet 25-04-2008 21:50

Selahattin Bey ;
öncelikle teşekkür ederim fakat uzun süre beklememe rağmen bi cevap alamadığımdan bende çareyi kendim buldum..
bilmem ne kadar doğru ama...
çıkan filizi gövdeden ayırdım ve su dolu bir kavonoza koydum...
üstte yaprak olan kısmı gövdeden kırıp(25 cm falan yeşil olan bölümü çünkü gövdenin alt kısımları odunlaşmış haldeydi)üst yapraklı bölümüde ayrı bir kavonoza koydum...
kavonozun dışını siyah naylon poşetle kaplayıp(karanlık bölge sevdiğini buradan okuduğum için)güneş görmeyen bir odada dinlenmeye bıraktım...
kalan odunlaşmış kısmı ise saksısıyla birlikte balkona çıkardım...
bilmem ne kadar doğru ama bunu yaptım..
artık zamana bıraktım umarım filizlenir ve dikerim...
cevabınız için çok teşekkür ederim...
sağlıcakla...

ozan kaya 30-04-2008 11:14

Benim kauçuğum

2 Eklenti(ler)
Herkese merhaba. Benim sorunum bana kauçuk olarak verilmiş bu bitkinin forumdaki hiçbir kauçuğa benzememesi. Yalnız şunu da belirtmeliyim ki babam verirken -bunun adı "armut yapraklı kauçuk" demişti. Resim koymayı da becerebilirsem anlayan arkadaşlardan yardım rica edeceğim. Gerçekten bitkim kauçuk ya da onun bir varyasyonu mu? Eğer değilse gerçek adı nedir?

Bana 2,5 senedir arkadaşlık eden bu güzel bitkinin kimlik bunalımı yaşamasını istemem. :) Şaka bir yana saksı değiştirmeyi ve mümkünse de çelik almayı düşünüyorum ve yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Gövdenin orta bölümünde taşındığım zamanı gösteren küçük yaprakları fark edersiniz. Yerine alışana kadar yaprakları küçük kaldı. Şimdi ise benim hayranı olduğum kocaman yapraklarını tekrardan gösteriyor.

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=16818

maloha 17-05-2008 18:02

bu bir kauçuk türü kanımca.antalyada dışarda da yetişebilir.kışın belki bir iki hafta naylonla örtmek şartıyla.

newyorker 11-08-2008 12:25

ben kauçuğumu budadım isteyene köklenmiş fide gönderebilirim...

bernacyhn 22-09-2008 21:54

Geçen cumartesi arkadaşımla dışarı çıktık. İş yerime yakın bir yerde çiçekçi vardı kapının önüne ne bir sürü kauçuk koymuşlardı. Dayanamadım girdim ve sordum. Saksısı 5 ytl idi. Çok şaşırdım. Bu hafta sonu kendime bayram hediyesi olarak almayı düşünüyorum :D Çiçekçinin yeri : Ümraniye Ramazan çadırının olduğu alanın hemen yanıbaşında ufak şirin bir dükkan. Bence siz de bir gidip bakın derim ben :)

avarbey 22-10-2008 22:51

kauçuk

Merabalar. Yaklaşık üç sene önce aldığım kauçuk uzun bir aradan sonra bu yaz büyümeye başladı. Bir kaç günde bir yaprak açıyordu. Gerçi şu an durma noktasına geldi. Bir kaç aydır anlayamadığım şeyler büyüyor. 10-15 cm'lik dip kısmında ip gibi şeyler çıkıyor. Fotolarını çektim Bugün yarın derken aradan zaman geçti. Şu an daha fazla var bunlardan. Eve gelen herkes bana soruyor. Bende size sorayım. Bunlar nedir?

[IMG]http://img139.imageshack.us/img139/5576/grnt008fs3.jpg[/IMG]

http://img56.imageshack.us/img56/3972/grnt009xi9.jpg
http://img56.imageshack.us/img56/grn...jpg/1/w600.png

http://img519.imageshack.us/img519/9208/grnt010jq5.jpg
http://img519.imageshack.us/img519/g...jpg/1/w600.png

Nariel 22-10-2008 23:06

Sanırım etrafında daha çok nem istiyor, bu yüzden az nemden mümkün olduğunca çok yararlanmak için hava kökleri çıkarıyor.

Yeni gelen üyelerin kendini tanıttığı başlığa da uğrayın lütfen.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...=2595&page=227

Forumdan en güzel şekilde yararlanmanız ve deneyim/bilgilerinizle foruma katkıda bulunmanız dileğiyle.

bernacyhn 12-01-2009 20:04

Gövdenin bu kadar kalın olması için ne yapmalıyım bilmiyorum bu mevsimde. gölgeye aldım bir ara ama o zaman da teker teker aşağıdan yaprakları çürüdü. şimdi yine aydınlıkta ve aldığımdan beri üstünde ve hala açmamış yaprak öylece duruyor. özel bir şey mi gerekiyor acaba??

bernacyhn 12-01-2009 20:09

Şimdi öğrendim ki aydınlık yerleri ve sıcağı seviyormuş. Kedimi balkona çıkarıp içeri alırken soğuk havayla karşılaşıyor devamlı. Büyümemesi bundan olmalı :( Yerini değiştirmeliyim...

bernacyhn 05-05-2009 14:45

Ölmek üzere kauçuğum çok üzülüyorum aldığımdan beri hiç büyümedi aldığımda küçük bir tane yaprak vardı üstünde :( öylece duruyor

müge35 17-05-2009 18:31

Benim kauçuğumda ölümle yaşam arasındaydı.yeni yaprak vermeye çalışıyordu daha rulo açılmadan kuruyordu.bende onu sabah güneşi alan balkonuma çıkardım,en tepesinden de dört parmak kadar kestim. havai daldırma yaptım.1 hafta içersinde gövdesinin her tarafından yaprak patlattı halinden gayet memnun.bu arada fazla suyuda sevmiyor.:)

bernacyhn 18-05-2009 11:48

Benim kauçuğum sizlere ömür. Kedim yüzünden bütün şansını kaybetti zavallı

haxal 22-05-2009 21:26

bu bitki pahallı mıdır?
nasıl edinebiliriz?

bernacyhn 15-06-2009 20:31

Ben fidesini 5 tl ye almıştım. Kocaman ağaç olduğu için büyüdüğünde fideleri ucuz oluyor.

bernacyhn 15-06-2009 20:31

Hem de çelikle çok rahat yetiştiriliyor.

emy_83 26-08-2009 22:13

İşte buda benim kauçuğum. Benimki çok hızlı büyüyor aslında...

2 Eklenti(ler)
Eklenti 99832

Eklenti 99833

Sevgi Durul 27-08-2009 00:21

Sevgili Emy, sanki çiçeğiniz başka bir çiçek gibi geldi bana.

emy_83 27-08-2009 00:32

Öylemi? Ben onu kaucuk diye biliyordum...
Bukonuda bize yardımcı olursanız seviniriz arkadaşlar. :)
Ben onu kaucuk diye biliyordum.

samarra 02-09-2009 12:04

emy 83 br sarmaşık türü sanırım hatta adınıda biliyordum ama hatırlayamıyorum

emy_83 02-09-2009 12:41

Sarmaşık mı?? Ama hiç sarılma gibi bir durumu yok? Neyse araştırmak lazım sanırım.

Lalezan 17-09-2009 00:14

1 Eklenti(ler)
Buda benim on yaşındaki kauçuğum. Çok yavaş büyüyor.Sade yazın belli aylarda yaprak çıkartıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024