agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Kaletya (Calathea crocata) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/12411.htm)

eylems 08-02-2009 04:21

Kaletya (Calathea crocata)

2 Eklenti(ler)
Süs bitkileri satan bir markette görüp te hayran kaldığım bu bitkiyi sizlere tanıtmak istedim. Sürekli gezdiğim bir yer olduğu için gelip gidip bakıyorum 2 aydır hâla çiçekli. Evde bir yer açıp bu güzeli almam gerek.

CALATHEA CROCATA
Kaletyanın çiçekli tek türüdür. Yapraklarının üst yüzeyi yeşil, belirgin damarlı alt yüzeyi ise koyu kahverengidir. Çiçekleri yaprak aralarından 4-7 adet çıkar ve turuncu renklidir. Yazın yarı gölge kışın ise aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Nemin azalması durumunda yapraklarda kurumalar ve kenar kısımlarında kahverengileşmeler meydana gelir. Saksı toprağı nemli tutulmalıdır. 18-24 °C sıcaklık gelişmesi için uygundur. Üretilmesi ayırma ile olur.

Calathea crocata, çok kaliteli nadide ve az bulunan bir çiçektir. Farklı birşey istiyorum diyenler için sıradışı bir çiçektir. Bitki boyu 40-45 cm civarıdır.

ÇİÇEKLENME: Farklı zamanlarda.

ÜRETME : Yaprak çelikleri ile.

SAKSI DEĞİŞİMİ: Çiçeklendikten sonra her yıl ilkbaharda.

GÜBRELEME: Haziran-eylül ayları arasında 15 günde bir.Eklenti 61928

BAKIM: Doğrudan güneş ışığı almayan yarı aydınlık ortamlarda da yaşar. Kışın tam aydınlık bir yer ister. Nemli ortamlar için uygundur. Gelişme döneminde nem isteği fazladır. Kireçsiz su ile sulanmalı, çiçek tomurcuklarının oluşması sırasında sulama orta derecede yapılmalıdır.

SULAMA: Suyu çok sever. Su isteği yaz döneminde fazladır. Kışın nispeten toprak kuru bırakılmalıdır. Yapraklarına bolca su püskürtmekte fayda var.

Kaynak

Eklenti 61928
Eklenti 61929

Fotoğrafları bitkinin satışa sunulduğu gidip gelip baktığım ;) yerde çektim

denizakvaryumu 08-02-2009 14:22

Evet marketlerde çiçekler gerekli özen gösterilmediğinden çabuk bozulur ama bu çiçek gerçekten dayanıklı...

Ben de bauhausda gördüm, uzun zamandır portakal rengi çiçekleri ile göz alıcılığını koruyorlar, yalnız fiyatı bana pahalı geldi, sanıyorum 30 TL civarı idi.

eylems 08-02-2009 18:38

Fiyat bilgisi buradaki bauhause de aynı. Evdeki yer sıkıntısından calatheanın diğer türleri ile arajman olur mu diye düşünüyorum.

heva 06-04-2009 20:43

1 Eklenti(ler)
Eklenti 71212
Bugün Samsun Gazi Belediyesi çiçek serasından boyu yaklaşık 50 cm olan kaletyamı 5 ytl ye aldım
Rengi ve kadife gibi yaprakları beni çok etkiledi.

eylems 06-04-2009 22:40

Sayın heva, calatheanın birçok çeşidi var. Sizin çiçeğiniz de bir calathea türü fakat Calathea crocata değil. Sanırım sizin çiçeğiniz Calathea rufibarb ve çiçeğinizi olmayacak bir fiyata almışsınız. Size çiçeğinizle güzel günler dilerim.;)

heva 07-04-2009 08:12

1 Eklenti(ler)
teşekkürler
kaletyanın başka çeşidi olduğunu bilmiyordum
sabah yaprakları boynunu büktü
Eklenti 71221
neden olduğunu biliyor musunuz

eylems 07-04-2009 15:13

Bunun bir çok sebebi olabilir. Yeni aldığınız için ortama uyum sorunu yaşıyor olabilir. Sulama suyu gereğinden soğuk veya bulunduğu ortam ışıksız **** susuz kalmış olabilir. Tek bu fotoğraf ile sorunu anlamak gerçekten zor.

emily14 11-01-2012 13:53

3 Eklenti(ler)
2009'dan bu yana uğrayan olmamış bu sayfaya. Acaba başka bir yerde devam ediyor mu muhabbet? yoksa bu güzelliğe kimse bakmıyor mu?

ben benimkini palşmak istedim.
2 çiçeğim var şimdilik, saksısı bana biraz küçük gibi geliyor ama, pek çok çiçekte olduğu gibi büyük saksı köke gitmesine sebep olur ve büüymesi durur mu acaba diye endişedeyim. Sevgili Eylems önerilerini bekliyorum :)

GÜLSEN_ 26-02-2012 09:44

harika arkadaşım ellerine emeğine sağlık işte büyük emeklerin ve sabrın sonunda bu güzelliklere ulaşılabiliyo daha çok çiçeklerini görelim inşallah arkadaşım:p

elifsena 27-08-2012 12:55

bence çok güzel bir çiçek,benimde calethea triostarım var.7 senedir benimle çiçek açmasını çok istiyorum.Elinize, emeginize saglık çiçeginiz çok güzel.

Erdogan 12-02-2013 12:09

Calathea

5 Eklenti(ler)
Merhaba,

Calathea - türünü bilmiyorum , bitkimin yeni çıkan yaprak ve çiçeklerinin kenarları kurumuş şekilde çıkıyor sebebi ne olabilir ? toprağı normal hazır toprak. kış olduğundan ara sıra suluyorum çok az şekilde. aldığımdan beri bi tuhaf oldu. gölge bir yerde duruyor. napmalıyım ?

naz-kelebeq 16-02-2013 18:20

çok güzel bir bitki :)

lusoari 26-06-2013 19:11

Dun bir arkadasim kendi calatheasinin yanindan iki tane yavru sokup bana getirdi bende ikisinide ayri saksilara diktim ama ilginc olan bir tanesi gayet normal iken otekinin yapraklari ice kivrilmaya basladi bende poset gecirip mini sera yontemi uyguladim daha once boyle bir seyle karsilasmadim ne yapmam lazim?

greeks 15-10-2014 20:23

Merhaba arkadaslar yukaridaki turuncu cicekli kaletyadan bendede var alali 20-22 gun oldu cicekleri kurudu simdide yapraklari kurumaya basladi ama ne hosuna gitmedi anliyamiyorum nasil kurtara bilirim fikri olan varmi?

sanpedro 18-03-2018 13:04

harika bir bitki bulursam almayı düşünüyorum **** ilerleyen tarihlerde başka bitkiyle takas edebilirim

siflera12 19-03-2018 07:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi greeks (Mesaj 1325167)
Merhaba arkadaslar yukaridaki turuncu cicekli kaletyadan bendede var alali 20-22 gun oldu cicekleri kurudu simdide yapraklari kurumaya basladi ama ne hosuna gitmedi anliyamiyorum nasil kurtara bilirim fikri olan varmi?

Kalatyalar nemi seviyor ilk önce kuruyan yaprakları kesin ve arasıra ( neredeyse hergün , iki günde bir , üç günde bir gibi ) yapraklarına su püskürtmelisiniz

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

celalim01 19-03-2018 09:41

Görüntü çok güzel.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024