agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Süs Narı Yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/1232.htm)

arsakay 21-05-2006 00:05

Süs Narı Yetiştirme

1 Eklenti(ler)
Pazardan almış olduğum süs narımın
kuruyan meyvasından aldığım çekirdeklerden... :)

Uzun süre beklemem gerekti.

Meyva vermesi için ileride aşılanması gerekir mi?

arsakay 21-05-2006 00:08

1 Eklenti(ler)
Bu da aynı bitkiden aldığım çelikten ürettiğim süs narı.
Çeliği aldıktan sonra aylarca ne öldü, ne de kök verdi.
Yaklaşık 4-5 ay sonra kök verdi.

Mine Pakkaner 21-05-2006 19:23

Arsakay, bu fideler pek cılız gelişiyor, kendini taşıyamıyor.Onları dışarıya alın ki biraz pişkinleşsinler. Doğrudan güneşe koymayın.Yanmasınlar, aydınlıkta dursunlar.

Aaa o da ne , ne görüyorum:( , Arsakay, tabakta su mu var?:mad:
Daha yeni başımıza ne işler geldi...

O suyu saksıya su verdikten sonra en fazla yarım saat tutun, (ola ki saksı harcı torftur,epey de kuru kalmıştır da, su verir vermez aşağıya geçmiştir ) saksı geri emsin,sonra kalanını dökün ve iki sulama arası bitkinin hafifçe kurumasına izin verin.

O fidecikleri bir desteğe alın.Gövde pek cılız, ağırlığı taşıyamayınca sarmaşık taklidi yapıyor.;)

arsakay 21-05-2006 21:27

Teşekkürler Mine hanım,
dedikleriniz derhal yapıyorum :)))

Ful Sokağı 24-05-2006 10:59

Hazır aldığım süs narlarını bir yıldan fazla yaşatamadım bir türlü, doğrudan güneşe de koymadım ama kışın yaprak dökünce bir daha uyanmadılar. Ne hata yaptığımı da bilemiyorum, yeniden almayı düşünüyorum ama korkuyorum, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

arsakay 24-05-2006 12:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ful Sokağı
Hazır aldığım süs narlarını bir yıldan fazla yaşatamadım bir türlü, doğrudan güneşe de koymadım ama kışın yaprak dökünce bir daha uyanmadılar. Ne hata yaptığımı da bilemiyorum, yeniden almayı düşünüyorum ama korkuyorum, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Geçen yıl aldığım süs narı bu yıl da sağ ama
garip bir durumu var. Gövde kısmı ince ve kuru
görünmesine rağmen üstünden yeşil dallar çıkıyor.
Bahardan itibaren bu dallardan sürgün verdi ama hala cılız.
Kış boyunca evin içindeydi, hiç uyumadı.
Uykusuz sanırım. :)

caploonba 02-01-2007 08:44

benim süs narım:)

buda benim süs narım bu soğuk havada dallarında küçük cücükler var.
http://img406.imageshack.us/img406/5...sim2nd7.th.jpg
http://img329.imageshack.us/img329/8...sim3zf6.th.jpg
belki bu resimde görebilirsiniz cücükleri biraz sarı gibi görünüyor ama normalde yeşil.sarı görünmesinin sebebi telefonumun görüntü kalitesi iyi değil.
bide bir sorum olacak bu bitkide çelikle üretim yapmak için hangi mevsimde ve bitkinin neresinden alarak yapılır??

Ela 02-01-2007 09:02

Benim süs narlarım hala yapraklarını dökmedi, üstünde 18 tane narı var.Bu süs narım çok sağlıklı. Geçen sene nisan ayında kalın bir dalından çelik almıştım tuttu.Ben de bir arkadaşıma hediye ettim.

Ela 02-01-2007 10:51

1 Eklenti(ler)
:D
İşte benim süs narım ve kuşum Makbule

caploonba 04-02-2007 17:11

ben izmirde yaşıyorum.benim süs narım şu an dışarıda.havalarda soğudu.içeride mi kalması lazım yoksa dışarıda mı?

Mine Pakkaner 04-02-2007 17:38

Caploonba, süs narını içeriye alman gerekmez. Ancak don olacağını düşündüğün zamanlarda gece içeriye alıp sonra yine çıkarabilirsin.

bahçe meraklısı 10-02-2007 14:59

benimde süs narım var ama kışa girerken tüm ağaçlarda olduğu gibi yapraklarını döküyor,ilk baharda ise ben onun ince ve kuru olan dallarına budama yapıyorum 3-4 yıl oldu kurumadı ama fazla gelişmiyor,ben tohumdan yetiştirmeyi denedim ama arsakayın resmettiği şekilden ileriye gitmeden kurudular,çelikten üretildiğini bilmiyordum nasıl üretildiğinin detaylı yazarmısınız zerrin uslu bende dostlara vermek isterim.

Ela 10-02-2007 18:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bahçe meraklısı (Mesaj 74319)
benimde süs narım var ama kışa girerken tüm ağaçlarda olduğu gibi yapraklarını döküyor,ilk baharda ise ben onun ince ve kuru olan dallarına budama yapıyorum 3-4 yıl oldu kurumadı ama fazla gelişmiyor,ben tohumdan yetiştirmeyi denedim ama arsakayın resmettiği şekilden ileriye gitmeden kurudular,çelikten üretildiğini bilmiyordum nasıl üretildiğinin detaylı yazarmısınız zerrin uslu bende dostlara vermek isterim.

Haddimi aşmak istemem açıkçası çünkü konunun uzmanı değilim.Uzman olan arkadaşlarımın affına sığınarak ben nisan ayında keskin bir bıçakla ,sağlıklı bir daldan 10 cm. boyutlarında aldığım çeliği ;torf+perlit karışımında, sıcak bir ortamda üretmiştim.Doğrusu bu mudur inanın bilmiyorum.

Mine Pakkaner 10-02-2007 18:21

Ama köklendiğine göre doğru olmuş Zerrin Hanım. :)

bahçe meraklısı 15-02-2007 17:59

teşekkürler bu yıl nisan ayında deneyeceğim.

Balıkcı 15-02-2007 18:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arsakay (Mesaj 23595)
Pazardan almış olduğum süs narımın
kuruyan meyvasından aldığım çekirdeklerden... :)

Uzun süre beklemem gerekti.

Meyva vermesi için ileride aşılanması gerekir mi?

Hayır, gerekmiyor.

Çekirdekten ürüyor ve meyve veriyor.

Bendeki öyle oldu, Allah nazardan korusun, uzun yıllardır yaşıyor.
Özel bir bakım da görmüyor.

camako 02-03-2007 02:11

süs narı

süs narı yetiştirmek istiyorum yardım için ilgilenenlerin yardımını bekliyorum.
yeteri kadar tohum var.
tohum çatlatma ve ekim nasıl olmalı
fotoğraflarını gönderemedim.
öğrendiğimde göndereceğim.

nihal_es 08-03-2007 10:15

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi camako (Mesaj 80038)
yeteri kadar tohum var.

Sn Camako siteye eklemek istediği fotoğrafları bana yollamış, ben de ekliyorum.

Eklenti 7936

Eklenti 7937

Sergüzen 10-03-2007 21:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi camako (Mesaj 80038)
yeteri kadar tohum var.

Sayın Camako

Benim süs narımın meyvelerinden yeni sezonda ,o tarihte hala istekli olursanız 2-3 adet nar gönderebilirim.Bendeki süs narına hiç bir özel bakım yapmıyorum ve her sene iyi de mahsul alıyorum.15-20 adet.Bahçemde ekili
-10C soğuğa dayanabiliyor.İsterseniz küçük bir çelik de gönderebilirim.
Selamlar

caploonba 10-03-2007 21:47

Bu fotoğraftaki süs narını yetiştireni tebrik ediyorum.Çok güzeller.

kürşad 10-03-2007 22:01

yeniyor mu?
Kudret narı tohumu var onda mı devam edeyim çimleme çalışmalarına?

caploonba 10-03-2007 22:08

Benim bildiğim yenmiyor çünkü içinde 4-5 adet nar var.
Ama benden daha iyi cevap verecekler vardır.Bence kudret narı çimlendirmeye devam et.

Sümeyye Polat 23-06-2007 16:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kürşad (Mesaj 83476)
yeniyor mu?

Annemin de var süs narı.Neredeyse on yıla yakın bir zamandır hala hayatta.Bir ara kurur gibi oldu,küçük yeşil böcekler kapladı bazen ama dayandı valla.Kışın içeri alıyoruz malum doğudayız.Herneyse aslında söylemek istediğim bu değildi.Küçük narlar çocukların çok dikkatini çekiyor.O yüzden eve gelen ufaklıklardan çoğunu atıştırırken yakaladım.Fakat kimse zehirlenmedi.Annemler de tadına bakmıştı,normal nardan pek farkı yokmuş.Ama yine de bilenler yiyin demeden yemeyin bence,ne olur ne olmaz.

nevsune 24-06-2007 10:36

:D Yeniyor, yeniyor. Bir zamanlar benim çalıştığım yerde yetiştirdiğim minnoş bir süs narım vardı. İzinden gelip baktım ki, nar kalmamış. Meğer ben yokken talan etmiş oda arkadaşlarım. Kimseye de birşey olmamıştı.

Şimdi bir hayır sahibinden bir çekirdek bulsam yine yetiştireceğim:)

ilyas2 14-08-2007 23:50

Peki ne zaman yemeliyiz.
tam olgunlaşmış olduğunu nasıl anlarız arkadaşlar?
ben de yemiştim zahirli falan değilde tadı biraz ekşiydi erişmemişti zannedersem.

ceviz ağacı 15-08-2007 09:33

1 Eklenti(ler)
Bu da benim süs narım sabah günün ilk ışıklarında ki çiçeklerinin rengine doyum olmuyor.

camako 16-10-2007 00:36

süsnarları

arkadaşlar uzun süre sizlere bağlanamadım.ben süs narlarından 50 bin kadar yetiştirdim
arzu eden varsa camako67@hotmail.com ,a mesaj veya 0 533 367 06 49 nolu telden arayabilir.ayrıca manisa akhisardaki çifliğimi de ziyaret edebilirler.
gelen misafirlerime birer adet hediye edebilirim. şimdiden teşekkürler

camako 16-10-2007 00:40

ayrıca nihal es arkadaşımada candan teşekkürler.izmirden gelip beni ziyeret ederse
çok memnun olurum.

camako 16-10-2007 00:44

Bana netten ulaşmak isteyen arkadaşlar google;den (camakotarim )aratırlarsa ulaşabilir
O alanda benle ilgili her tür bilgi mevcut .Dolayısıyla ürettiklerimle ilgili.

caploonba 16-10-2007 15:44

Benim süs narından dün bir tane meyvesi düşmüş içini açtım narlar beyazdı hep böyle mi oluyor yoksa erginleşmemiş mi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024