agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Nertera granadensis (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/11829.htm)

Todor 26-02-2007 16:08

Nertera granadensis

Mina Hanım, aşağıda resmi görülen Helxine farklı bir tür müdür? Yoksa benim daha önce gördüklerim hiç meyve döneminde değil miydi?

http://green.reinyday.com/housep/nertera.jpg

Oğuzhan 26-02-2007 18:04

Todor çok güzel görünüyor.İlk defa görüyorum.Çiçekçide görmüştüm ama meyveleri yoktu.Yeniyor mu ?Çok İştah açıçı görünüyor.:)

praecox 26-02-2007 19:05

Nertera...?
Rubiaceae lardan Nertera granadensis...?

Todor 26-02-2007 20:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 78864)
Todor çok güzel görünüyor.İlk defa görüyorum.Çiçekçide görmüştüm ama meyveleri yoktu.Yeniyor mu ?Çok İştah açıçı görünüyor.:)

Meyvelerinin tadına bakmadım.:)

Mine Pakkaner 26-02-2007 20:03

Evet Sayın Praecox, bilginiz tereddütsüz doğru. :)

memet 04-04-2007 14:52

Fotoğraflarını ekleseniz daha iyi anlaşılsa bitki..

Todor 04-04-2007 15:03

Bu mu acaba sorduğunuz?
Nertera granadensis
http://green.reinyday.com/housep/nertera.jpg

darla 04-04-2007 15:56

Bu ne kadar şahane bir bitkiymiş.
Çiçek değilde domates gibiler.

Ela 05-04-2007 06:58

Benim de arapsaçı çiçeğim var ama çiçek açmadı.

Mine Pakkaner 05-04-2007 08:44

Zerrin Hanım, diğer başka başlıklardan ilgili mesajları bu başlığa taşıdım, bir bakarsanız. Çiçek açıp meyve veren Nertera, arapsaçı veya aşkın gözyaşı dediğimiz Helxine ise çiçek açmıyor.

Todor 05-04-2007 10:07

Bende şu an da ürettiğim nertera ve helxine mevcut. Sanıyorum yaz sonuna doğru dağıtabilecek kadar üremiş olurlar. O zaman isteyenlere gönderebilirim. Nerteram resimdeki gibi kırmızı meyveli. Denk gelirsem aşağıdaki beyaz ve sarı meyvelilerinden de alacağım. Eğer sizde denk gelirseniz meyvelerin almadan önce boyama olmadığından emin olun. Çünkü ben boyalısına çok fazla denk geliyorum.

http://toptropicals.com/pics/garden/...adensis077.jpg

papatyam 05-04-2007 10:10

Todor, ben isterim ;)

habibe 05-04-2007 10:16

Todor bunların renk renk olanlarını İzmit koçtaş ta gördüm. Boyalımıydı gerçeği mi bilemiyorum tabi.

habibe 05-04-2007 11:15

1 Eklenti(ler)
Koçtaş ta resimlerini çekmiştim, aradım buldum şimdi. :)

darla 05-04-2007 12:07

Merhaba,
Sevgili Todor bu bitkiden bende isterim.
Malum bitkilerimizi çoğaltmamız gerek.
Teşekkürler.

CIGDEMDULGER 05-04-2007 13:27

bu cicegi anlatmaya calısıyordun bende.Bu durumda benim dun aldıgım arapsaci cicek acmıyor:(Todor eger cicekten dagıtırsan bende istiyorum mumkunse.Bu arada birsey soracagım benim dunku aldıgım arapsacını seradakiler sebze kasalarına ekmisler tasıyamayacagım icin bana el kadar bir bolumunu sokup verdiler.Fakat aksam ekmeye calıstım ustune toprak koyunca yaprakları topragın altında kalıyor.elimle bastırınca minik yaprakları ezilecek dıye karktum.bende topragın uzerıne el gıbı olan aldıgım parcayı koyup bolca suladım.Merak ettigim sizce kokleri kendiliginden topraga tutunurmu?yoksa bu sekilde yanlıs mı yaptım?

Oğuzhan 05-04-2007 18:39

Çok güzel dekor olur.
Şeker gibi insanın yiyesi geliyor.:)

Todor 05-04-2007 18:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi habibe (Mesaj 92278)
Todor bunların renk renk olanlarını İzmit koçtaş ta gördüm. Boyalımıydı gerçeği mi bilemiyorum tabi.

Bazıları boyalı galiba. Yapraklarına da boya gelmiş. :)

Todor 05-04-2007 18:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi CIGDEMDULGER (Mesaj 92389)
bu cicegi anlatmaya calısıyordun bende.Bu durumda benim dun aldıgım arapsaci cicek acmıyor:(Todor eger cicekten dagıtırsan bende istiyorum mumkunse.Bu arada birsey soracagım benim dunku aldıgım arapsacını seradakiler sebze kasalarına ekmisler tasıyamayacagım icin bana el kadar bir bolumunu sokup verdiler.Fakat aksam ekmeye calıstım ustune toprak koyunca yaprakları topragın altında kalıyor.elimle bastırınca minik yaprakları ezilecek dıye karktum.bende topragın uzerıne el gıbı olan aldıgım parcayı koyup bolca suladım.Merak ettigim sizce kokleri kendiliginden topraga tutunurmu?yoksa bu sekilde yanlıs mı yaptım?

Bende öyle yapıyorum
bir tane büyükçe saksım var. Yaklaşık 40 cm çapında. Ordan ayırıp ayırıp, başka saksılara koyuyorum. Biraz da bastırdım mı tamam.:)

Todor 05-04-2007 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 92491)
Çok güzel dekor olur.
Şeker gibi insanın yiyesi geliyor.:)

Zaten ben ilk gördüğümde bonsaici arkadaşlar geldi aklıma hemen. Bonsailerin altında pek güzel görüneceklerini düşündüm. Üresinlerde herkesle beraber bonsaici arkadaşlarada dağıtırız inşallah.:)

Ela 05-04-2007 21:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 92247)
Zerrin Hanım, diğer başka başlıklardan ilgili mesajları bu başlığa taşıdım, bir bakarsanız. Çiçek açıp meyve veren Nertera, arapsaçı veya aşkın gözyaşı dediğimiz Helxine ise çiçek açmıyor.

Çok teşekkür ederim Mine Hanım:) ,benim arap saçı, helxine olanından demek ki.

hfz 06-04-2007 14:42

Artık çok fazla dolaşmasam mı demeye başladım her başlığı..:( Minicik salonumun yarısı çiçeklerle doldu..

Şimdi de Nertera istiyorum..:dilli:

darla 09-04-2007 12:10

Merhaba,
Dün bir bahçenin yanından geçerken gördüm bu bitkiden.
Kocaman çalılık gibi olmuş ve üzerinde 4-5 adet minicik beyaz çiçekleri vardı.
Büyük bir ihtimal anladığım kadarıyla uzun yıllar yaşama şansı yüksek bu bitkinin.Gerçekten bakılacak güzellikte bir bitki.

darla 17-04-2007 12:30

Arkadaşlar bu bitki hakkında konuşmak isteyen yok mu.
Ben bilgi almak için can atıyorum burada.Arıyorum internette ama bulamıyorum..

Todor 17-04-2007 12:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi darla (Mesaj 93372)
Kocaman çalılık gibi olmuş ve üzerinde 4-5 adet minicik beyaz çiçekleri vardı.

Çalı gibi olduysa bu bitkilerden olma şansı düşük. Çünkü bu bitkilerin yüksekliği ortalama 5cm.:)

darla 17-04-2007 13:04

Sevgili Todor normalden fazla gelişmiş benim gördüğüm tabi.
Kaç yıllık olduğunu tahmin edebilsem ne iyi olur.Ama 1 metreye yakın boyu vardı.Bu bitki ;normalde ekilen toprak hizasında bir bitki topluluğu bildiğim kadarıyla.O yüzden dediğiniz gibi alma şansı zor ..
Teşekkürler.

Gülgün 19-04-2007 18:42

Sevgili Todor,mümkünse bende istiyorum.Çok çok güzeller.Ben de bügün çok küçük bir tane helxine edindim,bakımı için sadece bol güneş ve bol su yeterli mi?Yıllar önce toprak bir su testisine sarılmış halini görmüştüm.

zenfree 08-05-2007 22:08

Koçtaş'dan aldığım nerteramın uçlarında kuru siyah bölümler oluşmaya başladı.

Uçtaki siyahlıklar kuruma mı yoksa o bölümlerden tunucu meyvecikler mi oluşacak anlayamadım?

Bilgisi olan var mı acaba?

zenfree 15-05-2007 16:06

Nertera ile ilgili bazı bilgiler edindim. Size de yazmak istedim.

http://cicekderyasi.blogspot.com/200...k-gzyalar.html

Merhaba Zenfree,
Nertera bitkisini arastirdim. Nertera sonbahar sonlarinda beyaz cicekler acan ve daha sonra bu ciceklerin bezelye buyuklugunde meyvelere donustugu bir bitki.Yani arap saci grubundan degil fakat yapraklari arap sacina benzedigi arap saciyla cok karistirilan bir bitki.

Nertera(Boncuk bitkisi) aydinligi ve birazcik da direk gunes isigini, suyu ve acik havayi sever. Topragi surekli nemli tutmalisin ve yapraklarina da arasira su puskurtmelisin. Meyveleri olusana kadar ise balkona veya camin dis kismina koyabilirsin. Meyveleri olustuktan sonra ise ister disarda birakabilirsin istersen guzelligini izlemek icin iceri alabilirsin. Kolay gelsin
Sevgiler...

zenfree 15-05-2007 16:12

Bu linkte de farklı bilgiler var. Kafam karıştı.:(

http://www.bahce.biz/bitki/icmekan/k...densis_jpg.htm

Anavatanı:Yeni Zellanda,Tazmanya,Orta ve Güney Amerikadır.

Yeşilimsi yıldız şeklinde çiçekleri dikkat öekici değildir.asıl turuncu-kırmızı renkli meyveleri için üretilirler.

Çiçeklenme zamanı:İlkbaharda çiçek açarlar Meyveleri Ağustosdan Kışa kadar görülür.

yer seçim: Yıl boyunca çok aydınlık fakat direk güneş almayan havadar yer ister.Kışın 12 derecenin altına düşmemeli,ilkbahardan itibarense daha sıcak bir ortama alınmalıdır.

Su ve besin ihtiyacı: Yazın toprağı sürekli nemli tutulmalı sonbahardan itibaren su azaltılmalıdır.Gelişme dönemi boyunca 4 hafta arayla sulama suyuna az oranda besin karıştırılması iyi sonuç verecektir.

bakım:Gerekli görüldüğünde saksıları ilkbaharda çok amaçlı saksı toprağı kullanılarak değiştirilmelidir. Sık su püskürtülmeli,çiçeklenme döneminde kesilmelidir.

üretim:Ayırma suretiyle üretilir .bu hemen meyvelerinin dökülmesinden sonra yapılabilir.

hastalık ve zararlılar:Kışı fazla sıcak ve kuru ortamda yaprak bitlerine maruz kalır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024