agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   zammia (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/10940.htm)

derya Derya 25-10-2008 21:21

zammia

Arkadaşlar eilmde zammia çelikleri var ama nasıl yetiştireceğimi bilmiyorum. Direkt su içine koydum köklenmesini bekliyorum ama bir gelişme yok ve en ucu çürüyor gibi...:(
Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi bekliyorum

derya Derya 26-10-2008 21:53

Kimse bişey demedi bende riski göze alıp direkt diktim toprağa:( Asprinli suyla can suyunu verdim. Bakalım neler olacak?

by_kiki 26-10-2008 22:39

Klasik çelik köklendirme yöntemlerini kullanın, başarılı olabilirsiniz. Yalnız çüriyen bölgeleri kesipte ekebilirsiniz.

Crocus Şen 14-04-2009 08:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi derya Derya (Mesaj 306364)
Kimse bişey demedi bende riski göze alıp direkt diktim toprağa:( Asprinli suyla can suyunu verdim. Bakalım neler olacak?

Sayın Derya Derya,çiçeğiniz ne durumda?Benimde elimde zammia çeliği var,5 gündür suda duruyor,sizin teknik işe yaradıysa denemek isterim..

sukranayalp 14-04-2009 08:54

Sn Derya Derya ve Crocus Şen, zamiaları rahatlıkla suda köklendirebilirsiniz. 1 ay içinde yeni kökler veriyor ve köklerin bir tarafında uzun bir aradan sonra yumrucuk oluşmaya başlıyor.
Köklendirme kabınızı cam önünde tutun. Bol ışık alsın. Zaman zaman (köklenme uzun sürdüğü için) yosun oluşumuna karşı suyu değiştirin. Haftada bir yapabilirsiniz su değişimini.
En önemli şey, aldığınız çelik veya tek başına yaprağın çürümemesi. Çürüme başlarsa köklenme de meydana gelmez.

Crocus Şen 14-04-2009 19:15

2 Eklenti(ler)
Sudaki Zamia şuan bu durumda,koyu renkli noktacıklara bakılırsa sanırım köklenmeye hazırlanıyor..

Crocus Şen 15-05-2009 18:52

1 Eklenti(ler)
Elimdeki yaprak zammia yumru oluşturuyor.Hemen dikmeli miyim yoksa biraz daha bekleyip köklenmesi mi devam etsin?Ne dersiniz?

Crocus Şen 19-05-2009 17:02

Arkadaslar sizlerden ses cikmadi,bende diktim,umarim gelisir.

Crocus Şen 12-06-2009 12:21

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 399456)
Sn Derya Derya ve Crocus Şen, zamiaları rahatlıkla suda köklendirebilirsiniz. 1 ay içinde yeni kökler veriyor ve köklerin bir tarafında uzun bir aradan sonra yumrucuk oluşmaya başlıyor.
Köklendirme kabınızı cam önünde tutun. Bol ışık alsın. Zaman zaman (köklenme uzun sürdüğü için) yosun oluşumuna karşı suyu değiştirin. Haftada bir yapabilirsiniz su değişimini.
En önemli şey, aldığınız çelik veya tek başına yaprağın çürümemesi. Çürüme başlarsa köklenme de meydana gelmez.

Sayın Şükranayalp,dedikleriniz birbir oldu,yaprak zammiam koca bir yumru oluşturdu ve toprağa diktim,dal olan ise köklendi yaklaşık aydır suda duruyordu,sanıyorum biraz daha suda kalmasında fayda var.Ne dersiniz?

Crocus Şen 12-08-2009 15:48

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen (Mesaj 422610)
Elimdeki yaprak zammia yumru oluşturuyor.Hemen dikmeli miyim yoksa biraz daha bekleyip köklenmesi mi devam etsin?Ne dersiniz?

Bu yaprak ise şimdi bu halde:p

gravel 26-10-2009 13:06

Geçen sene suda köklendirip ekmiştim saksıya. Direk güneş almayan aydınlık bir pencere önünde 1 sene boyunca ne öldü ne güldü. Hiçbir büyüme, yapraklanma göstermedi ama mevcut yapraklarında da azalma, sararma olmadı. Dün saksısını (yaklaşık 8-10cm derinlikli) değiştirmeye karar verdim ben de. Çıkarınca gördüm ki kocaman bir yumru ve ondan aşağı doğru inen kökler var ve onlar da saksının altınca dolanmış. Daha derin bir saksıya (yaklaşık 20cm derinlikli) naklettim köklerini dolanmış hallerinden kurtarıp saksının dibine doğru sarkıtarak. Umarım saksı değişiminden zarar almadan geçer ve artık yeni yapraklar verip büyümeye başlar.
Kök sistemi, su, ışık isteği hakkında bilgisini paylaşabilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum. :)

venus_absolute 21-11-2011 13:50

eee bakımı ile ilgili birşey bilen var mı acaba?

venus_absolute 10-02-2012 01:33

Bazı bilgileri buldum. Bahsettiğimiz bitkinin asıl adı Zamioculcas. Dalları 30-60 cm ye ulaşabiliyor. Doğal şartlarda çiçek açan fakat evde hiç çiçek vermeyen bitkidir.
Direk güneşi sevmez. Orta aydınlık veya yarı gölgeli yerlere koyun. Her 2 senede bir toprağı değiştirilir, ihtiyacına göre saksısı da. Çok dikkatli sulayın. Sulamadan toprağının kurumasını bekleyin. Kışın evdeki hava kuru iken fısfısla nemlendirin (haftada 2-3 kez). Kökten ya da daldan çoğalıyor. Ama ev şartlarında bunu başarmak çok zormuş. En önemli şey onu aşırı sulamamak ve suyun saksının dibinde birikmemesini sağlamaktır.

venus_absolute 10-02-2012 01:39

Benimkini mağazadan eve getirdim, yeni saksıya koyduk, bir tane yaprak vermedi, bütün kış uyudu. Hiç büyümeyecek bu dedim. Güzel yere aldım, fısfısla yapraklarını nemlendirdim, onunla konuşmayı bile denedim :) hiçbir gelişme olmadı. Birkaç gün önce yeni bir dal farkettim. Açık yeşil upuzun bir dalcık, şimdi bir tane daha çıkıyor. Anladım ki bu işte en önemli şey sabır :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024