agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2016, 20:29   #91
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
GUZMANYAYA ÇİÇEK ACTİRMANİN PÜF NOKTASI :

Guzmanyaniz çiçek açmıyor diye üzülmeyin, herşeyin bir kolayı var...

GUZMANYAYA çiçek açtırmak için yaprakların çıktığı nokta olan göbeğine,veya toprağına biraz karpit konulmalıdır.Sonra bu noktadan sulayip;şeffaf bir naylon poşet ile bitkiyi tamamen içine alacak ve dışarıdan hiç hava almayacak şekilde sarıp sarmalayip, 24 saat bu sekilde bekletmelidir.Sonra poşeti cikarabilirsiniz. Kısa sürede çiçek açarlar. .

Herkese bol çiçekli güzel günler dilerim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Milla, evandevan5 ve Jakin beğendi.

Düzenleyen Gardenias : 29-03-2016 saat 21:52
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 21:51   #92
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Kızım hediye almıştı .Çiçeği çürümeye başladığında ikide yavrusu vardı .Yavruları ayırmaya cesaret edemedim .Annayi dibinden kestim şimdi gayet iyi büyümeye devam ediyor

Eklenen Resimler

Milla ve Jakin beğendi.
sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 17:43   #93
Yeni Üye

Uğu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Buda benim guzmanyam 3 tane filiz verdi yanlardan umarim sikintisiz cikarlar ne kadar sürede cikarlar yavrular kac ay beklemem lazim

Eklenen Resimler

efeege, Milla, Jakin ve 1 kişi beğendi.
Uğu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 15:15   #94
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Çok güzelmiş güle güle büyütün .Yavruların büyümesi altı yedi ayı buluyor

Jakin beğendi.
sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 15:21   #95
Yeni Üye

Uğu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2016
Teşekkür ederim bilgi için Sardunya18 o zaman heyecanla 5-6 ay gecmessini bekleyecegim :-)

Jakin beğendi.
Uğu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2016, 22:48   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Merhaba,
Bugün guzmanya çiçeğinden ben de bir adet aldım. Balkonda bakmayı düşünüyorum. Fazla güneş almayan bir alana koydum. Dışarda bakımı uygun olur mu?

Jakin beğendi.
akinap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2016, 06:34   #97
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinap Mesajı Göster
Merhaba,
Bugün guzmanya çiçeğinden ben de bir adet aldım. Balkonda bakmayı düşünüyorum. Fazla güneş almayan bir alana koydum. Dışarda bakımı uygun olur mu?
Sn. akinap balkonda güneş ve esinti almayan bir yer varsa olabilir. Benim balkon çok esintili olduğundan cesaret edemiyorum. Nemi de seven bir bitki. O nedenle ben mutfağımda, pencerenin açılmayan köşesine, kalın perde arkasına yerleştirdim. Oldukça sağlıklı, şu an üç yavru büyütüyor. Sulamayı sadece göbeğine su doldurmak şeklinde yapıyorum. Bir de gün aşırı mutfak eviyesinde yapraklarını fısfısla (ince püskürten) adeta yıkayacak şekilde ıslatıyorum.
Güle güle büyütün, bol yavrularını görün..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 20:26   #98
Yeni Üye

sibel_dinler's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2016
Geçen yıl Ağustos ayında Çanakkale'de gezerken bir tabla üstünde şahane çiçekler ve yanında patates gibi şeyler sattıklarını gördüm. Bunlar nedir diye sorduğumda bu çiçeğin tohumu dedi,ama çiçeğin adını satıcısı da bilmiyormuş.Her renginden birer tohum aldım. ekim dikim zamanı nedir dedim,zamanı yok her zaman ekilir,bol güneş ve rüzgar sever dedi.2 ay sonra Adana'da balkona saksılara ektim,bahara doğru yeşil uzun yapraklar çıktı ve yaza doğru hepsi kurudu. Nette araştırırken bunların guzmanya olduğunu öğrendim. Sulamaya devam ettim ama hiç bir hareket olmadı. Ben de bu hafta (zambak kökleri gibi) tüm kökleri topraktan çıkarıp kuruttum. İyi mi yaptım kötü mü yaptım bilmiyorum. Bu kökler yeniden ekilebilir mi acaba? Bir de bu çiçeğin başka adları var mıdır ?

sibel_dinler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 00:37   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2017
Arkadaşlar merhaba,

Aşağıda evimdeki Guzmania çiçeğinin fotoğraflarını görebilirsiniz. Bu anadan bir adet yavruyu keserek küçük bir saksıda yetiştiriyorum ancak ananın çiçeği kurumuş durumda. Çiçeğin bulunduğu ana dal da kurumuş durumda. Bu durumda bu Guzmania çiçeği için ne yapılmalı? Kesilmesine dair söylemler okudum, tam olarak neresinden kesilmeli? Yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler

birkanayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2018, 13:36   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2018
Lütfen yardım

Merhaba benim guzmaniam türünü bilmiyorum su hunisinde sürekli su bulundurun deniliyordu fakat kök kısmı sanırım çürümeye başladı ne yapmam gerekir ya da neden böyle oldu bilgi verirseniz çok teşekkür ederim ölmesini hiç istemem

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Ryhndmn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2018, 19:03   #101
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ryhndmn Mesajı Göster
Merhaba benim guzmaniam türünü bilmiyorum su hunisinde sürekli su bulundurun deniliyordu fakat kök kısmı sanırım çürümeye başladı ne yapmam gerekir ya da neden böyle oldu bilgi verirseniz çok teşekkür ederim ölmesini hiç istemem
guzmania, vriesea, aechmea gibi bromeliad'lar üzerindeki "çiçek" ömrünü tamamladıktan sonra ölürler.. Yani o rozet ölür.. Ancak gerekli bakımı yaptıysanız ölmeden önce ya da bir süre sonra dipten bir ya da birkaç yavru verirler, ki sizin bitkinizde iki adet yavru gördüm dipten çıkan... Bitkinize her gün su püskürtmeye devam edin... Yavrular anaç rozetin yarısı kadar uzunluğa eriştiğinde ister toprağın içinden keserek ayırabilir, ister aynı saksıda büyümeye bırakabilirsiniz.... Yani bitkiniz doğal gelişim sürecini takip ediyor, yavru guzmania'larınız hayırlı olsun...

Ryhndmn beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2018, 19:07   #102
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birkanayaz Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Aşağıda evimdeki Guzmania çiçeğinin fotoğraflarını görebilirsiniz. Bu anadan bir adet yavruyu keserek küçük bir saksıda yetiştiriyorum ancak ananın çiçeği kurumuş durumda. Çiçeğin bulunduğu ana dal da kurumuş durumda. Bu durumda bu Guzmania çiçeği için ne yapılmalı? Kesilmesine dair söylemler okudum, tam olarak neresinden kesilmeli? Yardımcı olur musunuz?
Sadece ortasındaki kurumuş "çiçek" sapını bitkiyi sarsmayacak şekilde mümkün olduğunca dipten kesip alın, guzmania'nıza da her zamanki bakımı uygulamaya devam edin... Büyük ihtimalle ayırdığınızın dışında başka yavrular da verecektir. Tek bir yavru verirse aynı saksıda büyütebilirsiniz, birden fazla yavru verirse ayırabilirsiniz de... Ana rozet zamanla tamamen kuruduğunda ya da çürüdüğünde kolayca çıkarıp alabilirsiniz zaten...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2018, 23:12   #103
Yeni Üye

Çok çok teşekkür ederim içime su serptiniz o zaman torunlarım oldu diyelim ve bebeklerime gözüm gibi bakmaya devam

Eski 24-07-2018, 23:13   #104
Yeni Üye

Çok çok teşekkür ederim.

Eski 25-07-2018, 08:34   #105
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
guzmania, vriesea, aechmea gibi bromeliad'lar üzerindeki "çiçek" ömrünü tamamladıktan sonra ölürler.. Yani o rozet ölür.. Ancak gerekli bakımı yaptıysanız ölmeden önce ya da bir süre sonra dipten bir ya da birkaç yavru verirler, ki sizin bitkinizde iki adet yavru gördüm dipten çıkan... Bitkinize her gün su püskürtmeye devam edin... Yavrular anaç rozetin yarısı kadar uzunluğa eriştiğinde ister toprağın içinden keserek ayırabilir, ister aynı saksıda büyümeye bırakabilirsiniz.... Yani bitkiniz doğal gelişim sürecini takip ediyor, yavru guzmania'larınız hayırlı olsun...
Peki mesut bey size bir soru daha sormak istiyorum çiçeğini kesip çıkarayım mi yoksa iyice kuruyana kadar kalsın mı şimdiden teşekkür ederim kusura bakmayın. Çok soru soruyorum

Eski 30-08-2020, 12:47   #106
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Yeseren yapraklar neyin göstergesidir?

Merhaba,

Forumu biraz okudum ama bu sorunun cevabına rastlayamadım.

Kırmızı yaprakların bir kısmı yeşile dönüyor. Bu fazla ısık veya az ısık göstergesi olabilir mi?

Birde forumu okuyarak öğrendimki, çiçeklendikten sonra yavru verip ölüyorlarmıs ortalama ömürleri ne kadar, bir kaç yıl mı?

Eklenen Resimler

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2021, 15:13   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi velveteen Mesajı Göster
merhaba,

forumu biraz okudum ama bu sorunun cevabına rastlayamadım.

Kırmızı yaprakların bir kısmı yeşile dönüyor. Bu fazla ısık veya az ısık göstergesi olabilir mi?

Birde forumu okuyarak öğrendimki, çiçeklendikten sonra yavru verip ölüyorlarmıs ortalama ömürleri ne kadar, bir kaç yıl mı?
yavru vererek çoğalıyor ben özellikle eminönüden çiçeği solmuş yavrusu olan aldım 35 lira 1 tane vardı şimdi 3 yavru var büyüyor.

Mesut Temiz beğendi.
evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2022, 09:33   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehtap051 Mesajı Göster
Ben çiçekçiden guzmania (kırmızı) çiçekleri almayı düşünüyorum.Bir acemi olarak bu çiçekleri yetiştirebilirmiyim?Sizlere sormadan almak istemedim.Bakımı kolay mı?Bu çiçeklerden yetiştirmiş olanlar veya bu çiçekler hakkında bilgisi olanlardan cevap bekliyorum.Teşekkürler
ben bu guzmanya yı çözemedim iç mekan bitkisi mi dış mekan mı
içeride olanı hızlı ölüyor. balkonda duran 2 tane var taş gibi hiç birşey olmadı.
ne yapalım bilmiyorum.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
guzmania, ostara

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024