agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni839Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2008, 16:46   #1
Yeni Üye

usoydal's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Telgraf çiçeği (Tradescantia zebrina)

Merhabalar,

Buket Aknar ve Zeonka'nın yardımları sayesinde eşimin bir dal koparıp getirdiği bitki parçasının Telgraf çiçeği - (Tradescantia zebrina) olduğunu öğrenmiş bulunuyorum

Bu bitki nedir, nasıl bir bitkidir? Neleri sever neleri sevmez?
Dalı suyun içine koyduk, bir süre sonra köklenmeye başladı. Şimdi bunu nasıl bir toprağa almalıyım?

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler

Bilge Kerem beğendi.
usoydal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 16:53   #2
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Toprak konusunda pek seçici olduğunu sanmıyorum. Güneşli aydınlık yerlerden hoşlanır özelliklede bu alacalı türü. Toprağı kurudukça da su vermeniz yeterli olur kuraklığa dayanıklıdır. Çok çabuk büyüdüğünü de söyleyebilirim.

Bilge Kerem beğendi.
zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 17:07   #3
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Telgraf Çiçeği

Anavatanı Güney Amerika olan Telgraf Çiçeği'nin

Genel Özellikleri

Yaprakları küçük, üst yüzü yeşil, mor, beyaz veya pembe renk. Bazı cinsleri düz renk bazılar ise şeritli, alt yüzü yine ayni renklerde olabildiği gibi farklı renklerde de olabilen; çiçekleri beyaz, mor yapraklı olanın pembe, sarkan formda bitkilerdir. (Düz renkte olanlara da Zebrina deniyor mu bilmiyorum)

Ilıman yerlerde kolaylıkla yetiştirilebilir.Yarı gölge veya hafif güneşli yerleri sever. Yeşil yapraklı türlerin az ışıkta gelişebilmelerine karşılık, alaca yapraklılar daha çok ışık isterler.

Üretimi çelik ile Nisan-Eylül ayları arasında yapılır. Yazın büyüme döneminde bolca sulanmalı ve sıcak havalarda sık sık su püskürtmelidir. Kışın ise orta derecede nemli tutulmalıdır.Genç bitkilerde dallanmayı teşvik etmek amacıyla uç alma yapılmalıdır.

Kaynak: BahceNet.com

ipeker beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 23:49   #4
Yeni Üye

i z m i r's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2008
merhabalar,
yaklasik 3 yildir baktigim ve saksilarca urettigim cicegin Telgraf cicegi oldugunu simdi ogrendim. Zeonka'nin dedigi gibi dayanikli bir bitki ve cok cabuk tutuyor ve gelisiyor. hatta isyerimde cay kahve bile icebilen bir cicektir. onun icin ben ona kuduruk diyordum

bu arada, cicek acmamasinin sebebi ne olabilir ogrenmek isterim.
tesekkurler..

i z m i r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 23:42   #5
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Bu benim minik çiçeğim.Çiçek açması için ne yapabilirim.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...7&d=1246211033

http://www.agaclar.net/forum/attachm...0&d=1246211033

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 17:21   #6
Yeni Üye

Kıyma's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Tren Yolu

Merhaba Arkadaşlar!

Tren yolu diye biliyorum çiçeğimin ismini. Tabi asıl ismini merak ediyorum. Bakımına dair hiçbir şey bulamadım. Bütün forumu okudum

Biraz arsız bir bitki desek doğru olur. Kökünü koparıp su da beklettikten sonra her yere dikebiliyorsunuz. Yer ver hava şartı aramıyor. Bütün bir kış dışarıda balkonda durdu şimdi içeri aldım
Şimdiden teşekkürler

Düzenleyen Kıyma : 21-07-2009 saat 10:15
Kıyma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 13:50   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Merhaba ;
Bitkinizin adı ; Telgraf Çiçeği ,Tradescantia.Güle güle büyütün.

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 23:29   #8
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 31
Benimkiler hep çiçekliler, ben bunu sıklıkla yapraklarına su püskürtmeye bağlıyorum. Bir de sanırım mor yapraklı olanlar daha arsız ve kolaylıkla çiçekleniyorlar.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 10:31   #9
Yeni Üye

Kıyma's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Ben de aynı konuyu açarak kendi çiçeğimin asıl ismini aramıştım

Bakımı çok ama çok rahat bir bitkidir. 1,5 senedir benimle birlikte. Toprak seçimi yok. Arkadaşımızın da dediği gibi susuz kalabilen bir bitkidir ama susuz bırakmamakta da fayda var tabi

Çok çabuk büyüyor kesinlikle. Tek dalından çoğalıyor. Hemen bir saksıya dikin bence.

Kıyma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 12:32   #10
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thomasina Mesajı Göster
Benimkiler hep çiçekliler, ben bunu sıklıkla yapraklarına su püskürtmeye bağlıyorum. Bir de sanırım mor yapraklı olanlar daha arsız ve kolaylıkla çiçekleniyorlar.
Sayın thomasina resim ekleme şansınız varmı?

İki hafta önce orta boy bir saksıya aldım.çokta güzel büyüyor maşallah.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 14:48   #11
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili fatihbrk bir makine sorunum var çöeyim hemen eklerim. Yalnız bendeki mor yapraklılardan. Çok çabuk büyüdüğü gibi bir saksım İstanbul kışlarını dışarıda rahatça geçirebiliyor.

Eski 22-07-2009, 15:32   #12
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Sayfaları dolaşırken ve değişik çiçek türleriyle tanışırken bir çoğunda "ben bu çiçeği tanıyorum veya eskiden benimde vardı diyorum. sonunda "serada mı yaşıyorsun" denecek bana Bizim çevrede yaygın olarak büyütülen bir çiçekti eskiden. ben yine de araşyırayım bulurum belki

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 15:49   #13
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
ben küçükken babamın bunun morundan olduğunu hayal meyal hatırlıyorum böyle geniş yapraklı ama mordu sanırım. bende de babamların komşualrından aldığım bir çelik vardı. telgraf çiçeğine baktığımda benimkinin bir akrabası olabileceğini düşündüm. öyleymiş. bendeki de şu resimdekinden. henüz 1 yaprağı var, arada bir mor çiçek açıyor. yeni yaprak şükürler olsun daha çıkartmadı hiç. tembellik yapıyor

sayın sarge çok memnun olurum bu arada, ama hataydan manisaya kadar çiçek zarar görür mü acaba?

Eklenen Resimler

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 16:40   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Optimus Sizin renkli yapraklı çiçeğinizin de mor olanınki gibi çiçeği olacak mı? Yoksa çiçekleri daha mı büyük. Bilginiz var mı?

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 17:24   #15
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

sayın selis sanırım yanlış bir anlama olmuş. benim renkli yapraklı olan türündne yok. ama çeliğin zarar görme ihtimalini göz önünde bulundurduğumdan dolayı daha yakın şehirden çelik paylaşacak olmazsa sayın.sarge kardeşim çelik gönderecek inşallah bana. bende resimde görüldüğü gibi mor, yaprakları daha ince ve uzun olan türünden var ve o çiçek açıyor. çiçekleri öyle gösterişli değil. pembe-eflatun arası bir rengi var. benim o da çelik. henüz yeni yaprak vermedi ama birkaç güne bir çiçek açar aynı yerden. sanırım bu bitkinin tüm türleri çiçek açıyor olsa gerek.

Eski 22-07-2009, 17:25   #16
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bunlarda nette bulduğum diğerleri. pembeli olanına bayıldım. acaba bizim agaclar.net üyelerinden kimsede pembeli olanından var mıdır ?

Eklenen Resimler

abk ve Özkın beğendi.
Eski 22-07-2009, 17:28   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
optimus çok özür dilerim.. Konuyu açanın da siz olduğunuzu sanmıştım.. Tekrar yukarı çıkıp bakmadan mesaj yazmışım..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 17:49   #18
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Son fotoğraflardakinden bulamazmıyız acaba. Ben de yalnızca mor var. Onu da bazen dalından bazen kökünden alarak eşe dosta dağıtmaktan bir forma oturtamadım. Ama o kadar çabuk büyüyor ki anlatamam. Ah kargodan bir sorun olmadan çıkabileceğine inansam herkese minik bir saksı bile gönderebilirim. Nedense bu çiçeği pek severim ve herkesin de camında olsun isterim.
Bunlar da benimkilerin bugünkü halleri.
Bu geçen ay acımasızca budayıp da herkese dağıttığım ana çiçeğim. Yaz kış neredeyse cam dışında.

Bu ise geçen ay kendime ayırdığım yedeğim. Buz çiçeklerimin arasında pek bir mutlu...

Bunlar da dün yaptığım saksılar.

Bu arada bu yaz başından beri ana bitkimden alarak dört saksı dağıttığımı ifade etmem gerek sanırım. Yalnız bu hafta fazla budamadan sanırım çiçeklenemedi garibim. Pembe açıyor benimkiler.Yoksa benim vefakar anne çiçeğim alınacak. Bir çiçek bu kadar kısa sürede uzayıp yeniden serpilir mi? Aman nazarım değecek nerdeyse. Allah korusun...

kezba-n beğendi.
Eski 22-07-2009, 19:41   #19
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Optimus bendeki sizinkiyle aynı. Ama valla pembesi veya başka bir rengi olan varsa ben de isterim tabii. özellikle çizgili türünden.
Ha bu arada benimki minik pembe çiçekler açıyor demek istemiştim. Aman yanlış anlatıp da sizi boşuna heyecanlandırıp, heveslendirmiş olmayayım. Çok üzülürüm sonra.

Eski 22-07-2009, 19:43   #20
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Bu arada sizinkilerin form tutuşu ve yayılışı farklı. Çok fena özendim. Şimdiden başlayacağım araştırmaya seneye kadar bulurum elbet...

Eski 23-07-2009, 14:17   #21
Ağaç Dostu

Telgraf çiçeğinin birçok çeşidi var. Soğanlı olmasından dolayı genellikle bahçelere dikilen Tradescantia Virginiana türü; Mavi, pembe ve bordo renkleri var. Bende mavi olanından vardı. Çiçek rengi gerçekten çok güzel Soğanları saksıyı sığamaz oldu.Un bitinden dolayı kaybettim

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2009, 14:32   #22
Ağaç Dostu

Birde tüylü olan ve pembe çiçekler açan türü var. ''Tradescantia Sillamontana'' Bende tek bir dal bu türden mevcut ama bu resimdekiler gibi keyifli değil maalesef.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2009, 14:37   #23
Ağaç Dostu

KARADENİZ37's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Herkese merhaba ben bu çiçeğin mor-beyaz yapraklısını arıyorum ben küçükken annem yetiştirirdi vitrinden sarkıtmıştı.Nerdeyse 1m.vardı.Şimdi hiç bir yerde yok.

KARADENİZ37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 14:53   #24
Ağaç Dostu

Büyük mor yapraklıdan yollarda parklarda çok sık görüyorum. Halk arasında kara sevda çiçeği diyorlar. Çiçekleri çok gösterişli olmasada yaprak renkleri çok güzel.Ben aranjman olarak kullandım.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2009, 14:57   #25
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

gerçekten çok güzel bir aranjman olmuş, hintbülbülleri içinde güzel olmuştur. 2 hafta evveline kadar benimde 2 hintim vardı, ne yazık ki nasıl çıkabildiğini anlayamadığım (muhtemelen balkonuma uzanan bir agaçtan tırmanarak balkonuma gelmiş olan) bir kedi tarafından yendiler kuşlarımı hatırladım bu fotoğrafınızla...

Eski 23-07-2009, 15:04   #26
Ağaç Dostu

Yaprakları düz yeşil olanındanda aranjman yaptım. Sürekli uzuyor çiçek açtığını hiç görmedim.

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2009, 15:08   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi optimus Mesajı Göster
gerçekten çok güzel bir aranjman olmuş, hintbülbülleri içinde güzel olmuştur. 2 hafta evveline kadar benimde 2 hintim vardı, ne yazık ki nasıl çıkabildiğini anlayamadığım (muhtemelen balkonuma uzanan bir agaçtan tırmanarak balkonuma gelmiş olan) bir kedi tarafından yendiler kuşlarımı hatırladım bu fotoğrafınızla...
Teşekkür ederim optimus. Daha güzelleri senin olsun. Nasılda farketmişsiniz kuşu.. Hint Bülbülüm kendi halinde çiçeklerin arasında yaşamını sürdürüyor. Kuşunuzun başına gelen felakete çok üzüldüm.

Eski 23-07-2009, 15:15   #28
Ağaç Dostu

Zebrina türünden gördüm fakat çelik alamayacağım biryerdeydi. Çok güzel parlak gümüşi şeritleri vardı. Yalnız bu türden görebileceğimi hiç sanmıyorum.

Tradescanti Blushing Bride;

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2009, 15:30   #29
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

bundan sizde varmı sayın arzukırlangıç ? çok güzel ikili renk değil mi yaprakları? birde ben bir resim eklemiştim, tamamıyla pembe zebrina, ondan var mıdır acaba sizde? çok hoşuma gitti görüntüsü.

Eski 23-07-2009, 16:08   #30
Ağaç Dostu

Maalesef bende yok. Ebruli olarak zebrina ile bu türden görmüştüm;

Eklenen Resimler

Düzenleyen Arzu Kırlangıç : 23-07-2009 saat 18:20

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024