agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni839Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2018, 15:35   #361
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acakmak79 Mesajı Göster
Sevgili Parlak Yıldız,
Bana gönderdiğiniz üç renk telgraf çiçeğim diğer kardeşlerinin yanında mutlu gözüküyor. Alt yapraklar yeni evine alışma sürecinden dolayi biraz soluk ama yeni çıkan yapraklarımız var.
Tekrar çok çok teşekkür ederim gönderiniz için...

Bu arada fotoğrafta olduklarından daha soluk çıkmışlar. gerçek renkleri daha canlı

acakmak79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2018, 10:07   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Sorunuzun cevabı değil, ama donan çiçekleri atmadıysanız, saksıların topraklarını kazımadıysanız, saksıları sıcak bir yere alır ve normal sulamaya başlarsanız dipten verme ihtimalleri var... Eski yıllarda dışarı, bahçeye ekmeyi denediğim bazı telgraf çiçeklerinin kışın donmalarına rağmen toprak altında kalan kısımlarından büyüdüklerini hatırlıyorum...
mor telgraf çiçekleri ne kadar süre ile gölgeye dayanır.hava temizlediği doğru mu ?

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2018, 16:50   #363
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
mor telgraf çiçekleri ne kadar süre ile gölgeye dayanır.hava temizlediği doğru mu ?
Kısa sürelerle gölgede durabilir, ancak uzun vadede formunu kaybediyor.. Dallar çok cılız ve uzun çıkıyor, kendi ağırlığıyla bile kırılıyor... Yapraklar da çok cansız ve ince oluyor, ayrıca mor renkleri kaybolup yeşile dönüyor, tüm güzelliği kayboluyor bitkinin diyebilirim... Mümkün olduğunca ışıklı bir yerde tutup bol sularsanız en güzel formunu alıyor...
Bitkilerin birçoğu ev/ofis ortamındaki bazı zararlı gazları (mobilyalardaki yapıştırıcı, vs.'den ve diğer yapı malzemelerinden onlarca yıl yayılmaya devam eden gazları) emip bünyesinde tutuyor bildiğim kadarıyla, ancak spesifik olarak telgraf çiçekleri ile ilgili bu konuda bir bilgim yok...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 16:19   #364
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Tradescantia callisia repens

Name:  beb.jpg
Views: 1940
Size:  51.7 KB

Saksı kafalar

Mesut Temiz ve ahmeter beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2018, 18:12   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2018
Çiçeğiniz tutarsa banada verebilir misiniz rica etsem ? Herkesten çiçek istiyorum kimse göndermiyor siz bi değişiklik yapın hiç olmazsa

Esengül14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2018, 03:47   #366
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Esengül14 Mesajı Göster
Çiçeğiniz tutarsa banada verebilir misiniz rica etsem ? Herkesten çiçek istiyorum kimse göndermiyor siz bi değişiklik yapın hiç olmazsa
Sevgili arkadaşım, bu çiçekten bende 5 saksı var, niye vermeyeyim.
Gel al. Paket yapamam, kargoya gidemem ihtiyarladım.
Elden istersen haber ver, saksın hazır.

ahmeter beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 18:42   #367
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2017
Henüz hiç çiçeğini görmesem de renginin güzelliği yetiyor.

Eklenen Resimler

Füreya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2018, 18:14   #368
Yeni Üye

alperdemircan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2018
Mor telgraf olarakta bilinen çiçek bu oluyor değil mi?
Hatta karasevda olarak?

alperdemircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2018, 21:45   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Benim dayım bir okulun kenarından telgraf çiçeğini bolca koparmış biraz da bana getitdi sağolsun. Valla çok arsız. Yarı güneş yerleri seviyor. Haftada bir yazın 4 günde bir suluyorum. Hiç besne gerek yok kendisi coşuyor. E tabi her gün onunla konuşuyorum eşim de bayılıyor. 1 metre sarkıyor.

Mesut Temiz beğendi.
Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2018, 09:35   #370
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FirdevsAçar Mesajı Göster
Henüz hiç çiçeğini görmesem de renginin güzelliği yetiyor.
Çiçekleri pembe... Mor yapraklarıyla çok uyumlu duruyor... Biraz daha büyüdüğünde sürekli açmaya başlar yaz boyunca...

Eski 01-07-2018, 16:08   #371
Ağaç Dostu

Ama dalları uzun olduğu için kırılıyor. Ama 1 hafta suda köklendirip toprağa dikiyorum yeni bir bitkim oluyor çay ve kahve de seviyor. Yani bunları kendi gözlemlerimle söyledim. Ayrıca ben de çiçek açtığını hiç görmedim sizce neden çiçek açmıyor? Şimdiden teşekkürler

Eski 01-07-2018, 16:10   #372
Ağaç Dostu

Evet halk ağzında kara sevda çiçeği deniyor sayın alperdemircan

Eski 01-07-2018, 16:17   #373
Ağaç Dostu

çok özür dilerim mesajınızı görmeden yazdım sayın mesut temiz yazın açacaksa iyi. Teşekkürler bilgileriniz için

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-07-2018, 07:57   #374
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim orhan Mesajı Göster
çok özür dilerim mesajınızı görmeden yazdım sayın mesut temiz yazın açacaksa iyi. Teşekkürler bilgileriniz için
Estağfurullah... Benim telgraf çiçeklerim, mavi çiçekli düz yeşil türle açmaya başladılar... yakında çizgili tür ve tamamen mor olan da açmaya başlarlar... iyi güneş görüyor ve iyi sulanıyorsa, belli bir büyüklüğe geldiğinde mutlaka açacaktır...
Bu mor türün dalları biraz gevrek, kırılmaya yatkın... Ben yukarı doğru toplayıp bir sırık etrafına sardırmayı deniyorum şu anda, iyice yükselince sarkmaya bırakmayı düşünüyorum, bakalım nasıl bir şey ortaya çıkacak...

Bilimsel adını bilmediğim ve "mavi çiçekli düz yeşil tür" olarak tanımladığım türün adını buldum:
tradescantia coelestis

Çiçeğinin mavisi de harika bir renk... Mavi için doğada en nadir bulunan renk denir, ancak bu harika bir mavi renk örneği gerçekten de....

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mesut Temiz : 22-07-2018 saat 21:54 Neden: Ek bilgiler...
Eski 04-07-2018, 00:08   #375
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2017
9 ayda bu kadar oldu ve yanında kırılan dallarından diktiğim çiçeğim ona yetişmek üzere arkadaşlara verdiklerimi hatırlayamadım bile

Eklenen Resimler

Nebiye55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2018, 12:21   #376
Ağaç Dostu

Sayın Nebiye55 elinize sağlık evet kırılan dalları suda çok çabuk kökleniyor. Ve toprağa diktiğimizde hemen yepyeni bir bitki oluşuyor. Tam kuduruk bir bitki.

Düzenleyen Selim orhan : 07-07-2018 saat 12:33 Neden: Ekleme
Eski 07-07-2018, 13:41   #377
Yeni Üye

Güne bakan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2018
Sakallı telgraf çiçeği denen tüylü telgraf çiçeğinden bende de var.. geçen yıl kaş’ta kaldığımız otelin bahçesinden almıştım.. ağustos ayıydı ektim ve iki yaprak verdi sonra çürür gibi oldu kayboldu.. bu bahar kendiliğinden aynı saksıda tekrar yeşerdi.. yeşerdi ama 9 yapraktan öteye gidemedi.. acaba saksı mı küçük toprak mı yetersiz.. onun büyümesine engel olan sebep ne olabilir..

Mesut Temiz beğendi.
Güne bakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2018, 21:38   #378
Ağaç Dostu

1 ay boyunca çeliğinden çoğalmasını istediğim mor çizgili telgraf çiçeğim çoğalmış. Kırılan dal 2 hafta boyunca suda kaldı ve 2 hafta toprakta kaldı.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz, efeege ve Milla beğendi.
Eski 11-07-2018, 21:49   #379
Ağaç Dostu

Sayın günebakan acaba güneş görmüyor mu ya da besin takviyesi mi lazım resim yollama şansınız var mı?

Eski 08-08-2018, 16:38   #380
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
tradescantia navicularis en güzel türü valla hava da temizliyor.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2018, 11:14   #381
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Tradescantia pallida

Mor telgraf çiçeğim
Çok çabuk büyüyor...

Eklenen Resimler

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2018, 15:20   #382
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Tradescantia zebrina

Çizgili mor telgraf çiçeğim. Geçen yıl ilk defa çiçek açtı.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2018, 09:32   #383
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Merhaba, telgraf çiçeklerinizi görünce çok özendim. Bana da arkadaşım verdi birkaç dal, suda beklettim, çok çabuk geliştiler ama salonda oldukları için balkona almak istedim, içerde sinek vs oluyor diye toprak istemiyorum. Balkona koyunca çok güzel güneş aldılar ama aynı zamanda çok şiddetli rüzgar olduğu için dalları kırıldı. Dalları tekrar suda beklettim, 3 tanesi tuttu, 2 tanesi yeşil değil, mor renkte kaldılar ve pörsüdü sanki yaprakları, kökleri çürüdü gibi. Köklerinden tutup çekince de hemen elime geldiler. Onları tekrar suya koydum.

Sorum şu: İlk gelen dallar ana çiçekten alınmıştı ve tek dal şeklinde de değildi, hemen tuttular. Şu anda elimdekiler ise rüzgarda kırılan dallar, hepsi tek tek, hatta biri sadece dal, kenarında minicik yeşil sürgün var.

Bunlar da mı solacak diye endişe ediyorum. Köklenmeleri için ne yapmalıyım? Fide köklendirici gübre de aldım, sıvı gübre de aldım, acaba çok mu suluyorum, her gün sulamak yanlış mı? Kökleri çürüdü sanki 2 tanesinin, şu anda suya aldım. Dallar bir yere kadar odunsu, sonra yeşil. Yeşil kısımlarından mı kesip suya koymalıydım acaba? Bu ikisini nasıl kurtarabilirim?

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2018, 09:34   #384
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Ek olarak, benim telgraf çiçeğim çiçek açmadı, ana çiçek de açmamıştı. Çiçek açmaları için belli bir yaş mı gerekiyor yoksa türü mü böyle? Yaprak kenarları neden buruştu?
Name:  IMG_3231.JPG
Views: 1653
Size:  49.2 KB

Name:  IMG_3232.JPG
Views: 1599
Size:  41.3 KB

Eski 10-08-2018, 10:29   #385
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Merhaba, telgraf çiçeklerinizi görünce çok özendim. Bana da arkadaşım verdi birkaç dal, suda beklettim, çok çabuk geliştiler ama salonda oldukları için balkona almak istedim, içerde sinek vs oluyor diye toprak istemiyorum. Balkona koyunca çok güzel güneş aldılar ama aynı zamanda çok şiddetli rüzgar olduğu için dalları kırıldı. Dalları tekrar suda beklettim, 3 tanesi tuttu, 2 tanesi yeşil değil, mor renkte kaldılar ve pörsüdü sanki yaprakları, kökleri çürüdü gibi. Köklerinden tutup çekince de hemen elime geldiler. Onları tekrar suya koydum.

Sorum şu: İlk gelen dallar ana çiçekten alınmıştı ve tek dal şeklinde de değildi, hemen tuttular. Şu anda elimdekiler ise rüzgarda kırılan dallar, hepsi tek tek, hatta biri sadece dal, kenarında minicik yeşil sürgün var.

Bunlar da mı solacak diye endişe ediyorum. Köklenmeleri için ne yapmalıyım? Fide köklendirici gübre de aldım, sıvı gübre de aldım, acaba çok mu suluyorum, her gün sulamak yanlış mı? Kökleri çürüdü sanki 2 tanesinin, şu anda suya aldım. Dallar bir yere kadar odunsu, sonra yeşil. Yeşil kısımlarından mı kesip suya koymalıydım acaba? Bu ikisini nasıl kurtarabilirim?
Merhaba aras09,
Telgraf çiçekleri çabuk tutan ve çabuk büyüyen bitkiler. Ben suda köklendirme yapmıyorum. Bitkinin ucundan aldığım taze dalları direkt toprağa dikiyorum. Haftada bir suluyorum. Sanıyorum sizin probleminiz fazla sulamak. Güneşli aydınlık yerleri seviyorlar. Güneşli yerlerde yaprakları daha mor ve canlı renkli oluyor. Güneş ve ışık fazla almıyorsa yaprakları yeşile dönüyor. Sanırım zebrina türü telgraf (sizdeki de ondan) kolay çiçek açmıyor. Bendeki yedi yıldan sonra çiçek açtı. Çiçek açmasa da yaprakları çok güzel.

aras09 beğendi.
Eski 10-08-2018, 14:21   #386
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevgül Mesajı Göster
Merhaba aras09,
Telgraf çiçekleri çabuk tutan ve çabuk büyüyen bitkiler. Ben suda köklendirme yapmıyorum. Bitkinin ucundan aldığım taze dalları direkt toprağa dikiyorum. Haftada bir suluyorum. Sanıyorum sizin probleminiz fazla sulamak. Güneşli aydınlık yerleri seviyorlar. Güneşli yerlerde yaprakları daha mor ve canlı renkli oluyor. Güneş ve ışık fazla almıyorsa yaprakları yeşile dönüyor. Sanırım zebrina türü telgraf (sizdeki de ondan) kolay çiçek açmıyor. Bendeki yedi yıldan sonra çiçek açtı. Çiçek açmasa da yaprakları çok güzel.
Evet, galiba fazla suluyorum. Sıcak iklimdeyiz. Hiç kar yağmadı ama balkona da çıkaramadım, hem çok fazla güneş hem de inanılmaz rüzgar var, en üst kattayım, önümüz düz açık alan, pencereleri bile açınca evde her şey uçuşa geçiyor. Dalları kırıldı ilk çıkardığımda, tekrar içeri aldım. Balkonu kapatmayı düşünüyorum, ancak o zaman çıkarabilirim.

İçerde çiçek bakanlar, sinek, böcek vs ile nasıl başa çıkıyorlar acaba? Çok suladığımdan herhalde, minik sinekler çok oluyor çiçeklerimin çevresinde. Bulaşık deterjanı püskürtüyorum, acaba yapraklara zarar verir mi?

Eski 03-09-2018, 18:27   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
merhabalar *** de bi telgraf çiçeğim var küçücük bi fide iken büyüttüm kocaman oldu ve daha bu sabah çiçek açtı. çok mutlu olmuştum ama akşam işten geldiğimde kapandığına şahit oldum çok üzüldüm sizce normal midir 😩

Nuriye. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 18:48   #388
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2011
Benimde var iki cesit ikiside cicek omru 24 saat bile yok ama cok sık cicekleniyor acmaya basladiysa eger uzulmeyin

Nuriye. beğendi.
birol baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2018, 23:31   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
ferahladım teşekkür ederim ��

Nuriye. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2018, 16:44   #390
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Name:  4a543e5c-6717-43d3-8cd6-e73bcf579eeb.jpg
Views: 1604
Size:  65.2 KB
Rüzgardan kırılan ana çiçekten alıp tekrar çoğalttığım 6 daldan 4ü tuttu. Yanlardan filizler vermeye de başladılar. Dal uçları mor gibi. Hala yapraklarda deformasyonun izleri var ama onlar da düzelecek sanırım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024