agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni839Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-11-2020, 14:38   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Telgraf çiçekleri fazlaca güneş ışığına ihtiyaç duyuyorlar... Yeterli güneşi almadıklarında dalları ince, uzun, cılız büyüyor, kolayca kopuyor ve yaprakları da çok ince ve cansız olup gerçek renklerini almıyorlar (mor yapraklı türlerde yapraklar yeşil, yeşil yapraklı türlerde de çok açık solgun yeşil oluyor). Kısaca her yönüyle sağlıksız oluyorlar... Aldıkları güneş ışığını arttırırsanız yeni büyüyen dallar kalın, kısa, sağlam olacaktır ve yapraklar da gerçek form ve renginde gelişecektir...
Gerçekten yaprakları çok solgun ve gövdesi de cansız dediğiniz üzre evdeki daha güzel bir yere aktaracağım umarım hayata döner

Mesut Temiz beğendi.
Hepburn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2020, 16:43   #452
Ağaçsever

green.white's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2018
Talking

Bu da bizim telgraf çiçeğimiz. Kendileri evimizin yeni üyesi, 1 ay anca oldu. Bir kaç defa böyle sürpriz yaptı

Eklenen Resimler

green.white Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2021, 15:04   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2021
Arkadaşlar benim telgraf çiçeğim güneşte duruyor. Yapraklari çok sık ve sürekli yan dal veriyor. Yapraklarının çizgileri çok belirsiz ve ön yüzleri de mora dönmeye başladı. Acaba aşağı doğru sarkıp seyrek yapraklı ve çizgili olması için gölgeye mi almalıyım?

Hilal okur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2021, 02:11   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2020
2 yıl önce kayınvalidemde kavanozda ıslatılmış aynalı dev telgraf çiçeğini evime getirip diktim çok güzel büyüdüler bilinenlerden çok irice yapraklı bir tür

Mesut Temiz beğendi.
Semra Bbcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2021, 19:50   #455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2020
Merhaba yeşilseverler, bugün ilginç bir olay yaşadım. Toprakta fotoğrafını eklediğim yeşilliklere rastladım telgraf çiçeği olduğunu düşünerek saksıya ektim. Sizce telgraf mı? Bahçede kendi kendine türemiş olabilir mi acaba? Biz ekmedik çünkü böyle birşey�� umarım telgraftır ☺️

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
kitapkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2021, 20:06   #456
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kitapkurdu Mesajı Göster
Merhaba yeşilseverler, bugün ilginç bir olay yaşadım. Toprakta fotoğrafını eklediğim yeşilliklere rastladım telgraf çiçeği olduğunu düşünerek saksıya ektim. Sizce telgraf mı? Bahçede kendi kendine türemiş olabilir mi acaba? Biz ekmedik çünkü böyle birşey�� umarım telgraftır ☺️
Evet, telgraf çiçekleri ile aynı familyadan, fakat aynı "cins"ten olmayan bir bitkidir ve bilimsel adı da commelina communis (Asya Gün Çiçeği). Mavi renkli çok hoş çiçekler açar... Kışa girerken kurur, yok olur, ancak üzülmeyin ilkbaharda rizom formundaki köklerinden tekrar çıkar... Dahası, nasıl olduğunu hâlâ çözemediğim bir şekilde minik siyah tohumlarını her yere yaymayı başarıyor ve mesela balkonumda birbirinden çok uzaktaki saksılardan bile çıkıyor...Bahçenize de bir şekilde ulaştırmıştır tohumlarını... Nemi sever ve aydınlık ancak bütün gün güneş altında kalmayan yerlerde çok güzel gelişir...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2021, 00:34   #457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2020
Alıntı:
Evet, telgraf çiçekleri ile aynı familyadan, fakat aynı "cins"ten olmayan bir bitkidir ve bilimsel adı da commelina communis (Asya Gün Çiçeği). Mavi renkli çok hoş çiçekler açar... Kışa girerken kurur, yok olur, ancak üzülmeyin ilkbaharda rizom formundaki köklerinden tekrar çıkar... Dahası, nasıl olduğunu hâlâ çözemediğim bir şekilde minik siyah tohumlarını her yere yaymayı başarıyor ve mesela balkonumda birbirinden çok uzaktaki saksılardan bile çıkıyor...Bahçenize de bir şekilde ulaştırmıştır tohumlarını... Nemi sever ve aydınlık ancak bütün gün güneş altında kalmayan yerlerde çok güzel gelişir...
Merhaba, çok teşekkür ederim cevabınız için. Çok da mutlu oldum buna. Tam da bahçenin köşesine koymak niyetindeydim ve anlattığınız gibi yeri. Çok sağolun 🙂

Mesut Temiz beğendi.
kitapkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2021, 02:27   #458
Yeni Üye

selmanaydur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2017
Merhaba, kargoyla çelik gönderen biri olur mu acaba? Her çeşidini evimde görmek isterim. Saygılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

selmanaydur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2021, 01:14   #459
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Callisia repens’i ben de çok seviyorum.
Bir de pembeli olanını istedim. Gelince paylaşırım

Name:  0167D799-500D-41A9-B3EE-024C3D3935A5.jpg
Views: 539
Size:  73.6 KB

Umarım kargoda telef olmaz.

Mesut Temiz ve Füreya beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2021, 11:46   #460
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Gelen yeni bebişler.

Name:  B64DFED8-C17E-48F6-80C9-29A373EFF2BC.jpg
Views: 521
Size:  45.5 KB

.

Mesut Temiz ve i.sunaz beğendi.
Eski 30-07-2021, 16:09   #461
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bilgi amaçlı paylaşayım bu Callisia 4 yaygın çeşitmiş.
Çok mağdurum, ikisini henüz bulamadım.
Elinde olup itiraf etmeyenler var mı oralarda?!

Name:  E6A3A5B5-F99F-4A09-9023-439564F4089A.jpeg
Views: 505
Size:  49.8 KB

.

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
Eski 30-12-2021, 23:19   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2019
aslında hiç aklımda olmayan bir bitkiydi bu. geçtiğimiz hafta eşimin halasında görünce vuruldum. tv ünitesinden aşağı narince sarkıyordu. haladan istemek aklıma gelmedi yoksa hemen saksısıyla veriridi de, istemedim o an. eve gelince, keşke bir dal isteseydim diye bi serzendim kendime. halanın evi de uzak, günlerdir aklımda telgrafla uyuyorum, rüyamda bir kuaförün çiçekliğinden gizlice koparıyorum filan. meğer evimin dibindeki çiçekçinin önünde, uzun beton saksıda coşmuş, yayılmışlar! ( satmıyorlarmış. sardunya filan da var, öyle salaş bir şekilde koymuşlar birkaç çeşit) eğilip bir dal koparıverdim ve ailemin yeni üyesi böylece bize gelmiş oldu. direkt toprağa dikmedim, belki tutmaz diye. inşallah telgrafımın da büyümüş fotoğraflarını paylaşabilirim burada.
hepimize mutlu, boll çiçekli,bitkili yıllar🤗

not: destan yazmışım yalnız

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
kekimiyomu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2022, 18:33   #463
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2020
Merhaba, bir kac cesit telgraf cicegim var bu aralar hepsinin yapraklarında beyazlama görüyorum. Bir hastalık mi yoksa normal mi anlayamadim. Hastaliksa nasil önlem alabilirim? Diğer çiçeklerine bulaşsın istemiyorum. Teşekkürler

https://i.hizliresim.com/lfqo5yn.jpg

birmucizeolsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2022, 17:30   #464
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ben suda bekletme yapmıyorum sadece toprağa saplayıp sonrasında hergün bir bardak su veriyorum.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2022, 18:07   #465
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
ben suda bekletme yapmıyorum sadece toprağa saplayıp sonrasında hergün bir bardak su veriyorum.
Yeşil olanı çok çabuk tutuyor ve çok sağlam. Taşınırken dalları kırılmıştı, yeniden tuttu hepsi. Ama pembesi öyle değilmiş. Siparişle aldım pembesinden. Ben de hemen diktim ama beklediğim gibi olmadı. Çürüdü gitti. Tekrar söyledim, onu da diktim, bu da yine çok nazlı, güçlü görünmüyor. Dilerim aynı şey olmaz.

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2022, 09:17   #466
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kekimiyomu Mesajı Göster
aslında hiç aklımda olmayan bir bitkiydi bu. geçtiğimiz hafta eşimin halasında görünce vuruldum. tv ünitesinden aşağı narince sarkıyordu. haladan istemek aklıma gelmedi yoksa hemen saksısıyla veriridi de, istemedim o an. eve gelince, keşke bir dal isteseydim diye bi serzendim kendime. halanın evi de uzak, günlerdir aklımda telgrafla uyuyorum, rüyamda bir kuaförün çiçekliğinden gizlice koparıyorum filan. meğer evimin dibindeki çiçekçinin önünde, uzun beton saksıda coşmuş, yayılmışlar! ( satmıyorlarmış. sardunya filan da var, öyle salaş bir şekilde koymuşlar birkaç çeşit) eğilip bir dal koparıverdim ve ailemin yeni üyesi böylece bize gelmiş oldu. direkt toprağa dikmedim, belki tutmaz diye. inşallah telgrafımın da büyümüş fotoğraflarını paylaşabilirim burada.
hepimize mutlu, boll çiçekli,bitkili yıllar��

not: destan yazmışım yalnız
ben suda tutmuyorum direkt toprağa saplayınca ve 4-5 defa su verince tutuyor.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2022, 14:15   #467
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Çok kolay köklenen bir bitki. Akşam suya koy sabah köklerin çıktığını görürsün. O derece kolay kökleniyor.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2022, 15:07   #468
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Thumbs down Pembe telgrafım ölüyor mu?

Name:  pembe.JPG
Views: 247
Size:  28.8 KB
Pembe telgrafım ölüyor mu, dik durmuyor ve uçları kuru. İki dal var. Alıp suya koysam mı birini?
Çok yapraklıydı, onları da çizip toprağa koydum. İkinci alışım bu çiçeği. Yeşili, çift renklisi, moru var, çok da rahat büyüyorlar ama bu pembeyi yaşatamıyorum bir türlü. İçerdeydi, balkona aldım. Açık balkon ama branda var, açıyorum bazen. Çok rüzgara maruz kalsınlar istemiyorum.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 19-11-2022, 21:17   #469
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Eklenti 727264
Pembe telgrafım ölüyor mu, dik durmuyor ve uçları kuru. İki dal var. Alıp suya koysam mı birini?
Çok yapraklıydı, onları da çizip toprağa koydum. İkinci alışım bu çiçeği. Yeşili, çift renklisi, moru var, çok da rahat büyüyorlar ama bu pembeyi yaşatamıyorum bir türlü. İçerdeydi, balkona aldım. Açık balkon ama branda var, açıyorum bazen. Çok rüzgara maruz kalsınlar istemiyorum.
Suda çok kolay köklenen bir bitki olduğu için, birini suya koyup garantiye almak iyi olur sanırım..
Aslında fazla sulamaya da dayanıklı bir bitki, ama saksınızın altı delik değilse ya da toprağı çamurlaşmaya yatkın bir topraksa fazla su kök çürümesine yol açmış olabilir... Bunun dışında, dondurucu soğuğa (ki Hatay'da soğuk hava pek sorun olmayacaktır), aşırı rüzgâra, aşırı güneş ışığına ve aşırı susuzluğa maruz bırakılmadıkça kolay kolay zarar görecek bir bitki de değil...

Bu bitkide bir sorun da çok az güneş ışığı alması... Yeterli güneş ışığı almadığında dalları çok ince uzun ve cılız gelişiyor, doğal canlı rengini de kaybedip soluk, açık bir renge bürünüyor...

İdeal olanı, fazla suyu süzen toprak ve saksı içinde, fazla rüzgâr almayan ve iyi güneş ışığı alan bir yerde tutulması...

aras09 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2022, 22:23   #470
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Alıntı:
Suda çok kolay köklenen bir bitki olduğu için, birini suya koyup garantiye almak iyi olur sanırım..
Aslında fazla sulamaya da dayanıklı bir bitki, ama saksınızın altı delik değilse ya da toprağı çamurlaşmaya yatkın bir topraksa fazla su kök çürümesine yol açmış olabilir... Bunun dışında, dondurucu soğuğa (ki Hatay'da soğuk hava pek sorun olmayacaktır), aşırı rüzgâra, aşırı güneş ışığına ve aşırı susuzluğa maruz bırakılmadıkça kolay kolay zarar görecek bir bitki de değil...

Bu bitkide bir sorun da çok az güneş ışığı alması... Yeterli güneş ışığı almadığında dalları çok ince uzun ve cılız gelişiyor, doğal canlı rengini de kaybedip soluk, açık bir renge bürünüyor...

İdeal olanı, fazla suyu süzen toprak ve saksı içinde, fazla rüzgâr almayan ve iyi güneş ışığı alan bir yerde tutulması...
Çok teşekkür ederim.

Mesut Temiz beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024