agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-09-2016, 22:39   #331
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
minik bir uç almıştım kırılganlığından dolayı eve getirirken neredeyse 2-3 cmlik iki parçaya bölündü...
2 parçaya bölünmüşse 2 kök Telgrafınız olmuş demek

Bir zamanlar Telgraf Çiçekleri neden Sukulentlerden sayılıyor diye düşünmüş ve bu bana tuhaf gelmişti. Bu kategoriye katmalarının sebebi odun yapıda olmaması olsa gerek. Evet bu odunsuz yapı da onu kırılganlaştırıyor ama buna rağmen bildiğim en güçlü bitkilerden biri. İnsanlar bilerek isteyerek kurutmadıktan sonra kendisi kurumuyor...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2016, 23:44   #332
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
köklendirmeye hiç gerek yok.kopardığınız gibi bekletmeden toprağa dikin ve sulayın.kök oluştururken çok yavaş büyüyecek ve siz t@biki saksıyı susuz bırakmayacaksınız.

mevcut durum hakkında konuşacak olursam bence bişey olmaz.çok arsız bir bitki toprağa değen yerleri bile kök yapıyor.eğer büyük bir parça aldıysanız ucunu kesip toprağa direkt dikin biri ölürse diğeri büyür.
Syn:zephy ben saksidayken dokunun ca kırılır düşmeye başladı tabi hemen kalan sağlari tekrar suya aldım çabucak toparladı ince saçak kok yaptı,şimdi bekliyorum,önceki saksisini başka bir bitkiye paylaşıyordu şimdi tekrar ekim yaparım.Teşekkür ederim.

lusoari beğendi.
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2016, 19:38   #333
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Bugün yeni bir telgraf im oldu (maiden blush).

Eklenen Resimler

kamil35, lusoari ve Milla beğendi.
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 11:05   #334
Yeni Üye

KırlangıçB.'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KırlangıçB. Mesajı Göster
Merhabalar,

resimde görünen telgraf çiçeğimi 2 yıl önce arkadaşımdan aldığım çelikten yetiştirdim. Başta gelişimi güzel, keyfi yerindeydi. Saksıdan sarkan uzun dalları vardı.

Ev değiştirdikten sonra da yerine alıştı. 1 yıl, belki daha fazla yaprakları sağlıklıydı.
Sonra aniden yaprakları sararmaya başladı ve bitki kısa zamanda sağlıksız bir görünüme büründü. Sararan yaprakları kopardım, budadım. Daha iyi durumda olan uç kısımları koparıp saksıya diktim.

Yaklaşık 1 yıldır bu durumda. Gelişim yok denecek kadar az. Ama ölmedi de...

Batıya bakan bir pencerenin hemen önündeydi. 1 ay önce pencereden biraz mesafelendirdim. Haftada bir kez su veriyorum. Bu yaz besin takviyesi de verdim ama arpa boyu yol alamadık. İşin içinden çıkamıyorum.

Fikir verebilecek kimse var mı?

Eklenti 625700

Eklenti 625701

Selamlar,

telgraf çiçeğimin dallarından görece iyi durumda olanları kopardım. Suda köklendirdim. Yeni bir toprağa diktim.
Önceki mesajı atalı 4.5 ay olmuş.
Fotoğrafta telgraf çiçeğimin son halini görebilirsiniz. O saksıyı olduğu gibi kurtaramadım ama bir şekilde çiçeğimin ölmesini engellediğim için mutluyum. Belki birilerine fikir verir diye yazmak istedim.

Güzel bir gün olsun.

Name:  telgraf1.jpg
Views: 229
Size:  61.1 KB

KırlangıçB. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2017, 23:46   #335
Yeni Üye

blackpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2017
Arkadaşlar merhaba, "Bu bitkinin adı ne?" sayfası aracılığı ile, bir yıldır yetiştirdiğim yapraklarına bayıldığım bitkinin adının telgraf çiçeği (Tradescantia zebrina) olduğunu öğrendim.

Üzeri koyu mor ve gümüş çizgilerden ve altı ise morun renkli bir tonunda olan yapraklara sahip olan bitkim, oldukça şımarık çok hızlı büyüyor.

Sorum şu olacak, biraz araştırdığımda çiçek açabildiğini gördüm. Tradescantia zebrina'nın bu mümkün müdür? ve çiçek açtırmak için önerileriniz var mı?

blackpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 02:50   #336
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blackpower Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, "Bu bitkinin adı ne?" sayfası aracılığı ile, bir yıldır yetiştirdiğim yapraklarına bayıldığım bitkinin adının telgraf çiçeği (Tradescantia zebrina) olduğunu öğrendim.

Üzeri koyu mor ve gümüş çizgilerden ve altı ise morun renkli bir tonunda olan yapraklara sahip olan bitkim, oldukça şımarık çok hızlı büyüyor.

Sorum şu olacak, biraz araştırdığımda çiçek açabildiğini gördüm. Tradescantia zebrina'nın bu mümkün müdür? ve çiçek açtırmak için önerileriniz var mı?
çiçek açar mor çizgili olanlar pembe açar.çok kolay çelikten üretilebilir zahmetsiz toprak seçmeyen bir çiçektir.

bende vardı ama çiçekleriyle değil yapraklarıyla öne çıkan bir çiçek olduğu için elimden çıkardım.tam anlamıyla bir salon çiçeği... salon çiçeklerini sevenler bunu da sever.bende olduğu 1 yıllık süreçte çiçek açmamıştı.ama ben çok yer değişikliği vs yaptım...

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 07:53   #337
Yeni Üye

blackpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
çiçek açar mor çizgili olanlar pembe açar.çok kolay çelikten üretilebilir zahmetsiz toprak seçmeyen bir çiçektir.

bende vardı ama çiçekleriyle değil yapraklarıyla öne çıkan bir çiçek olduğu için elimden çıkardım.tam anlamıyla bir salon çiçeği... salon çiçeklerini sevenler bunu da sever.bende olduğu 1 yıllık süreçte çiçek açmamıştı.ama ben çok yer değişikliği vs yaptım...
Kesinlikle yaprakları icin, bakılacak bir bitki kendisi, yapraklarin şeklinden tutunda, yaprağın üzerinde ki gümüş rengin parlaklığına ve yapragin altının mos mor olmasina kadar mükemmel bir görüntüye sahip.

Ancak üzerinde çok kıssa süre için olsa bile, çiçek görmek beni mutlu edecek. Belki çiçek açtiramama nedenim, pencere kenarında l bir şerit şeklinde uzamasini istediğim için, boyuna uzamasını teşvik etmem olabilir. Dallaşmaya çok izin vermiyorum.

blackpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 14:30   #338
Ağaçsever

bahce-mimarı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Merhaba benimde telgraf çiçeğiim var iki tane biri yeşil diğeri mor çizgili yeşil sinli geçen sene gayet güzel büyüyordu ama bu kış yaprakları kurudu ve köktende kuruma var neden acaba.

bahce-mimarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017