agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni839Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2015, 21:33   #301
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Teşekkürler Müchevher Çalısı, içim rahatladı

Belladonna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 00:15   #302
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Mexican Flag Tradescantia zanonia

Name:  image.jpg
Views: 3319
Size:  50.2 KB

Yaşıyormuş.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 13:29   #303
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Telgraflar çiçeklendi.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 16:43   #304
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
İlginç bir olayı anlatmak istiyorum. Bende mor yapraklı Tradescantia Zebrina bitkisi var. Bir ay önce en büyük dalı toprağa yakın yerden kırıldı, ben de o dalı kesip başka saksıda büyütmeye başladım, ama bitkinin ana kökünü sökmedim belki kökten de filiz verir diye. Öyle de oldu, ama toprağa yakın yerden verdiği filizler yeşil yaprakları oldu. Aslında Tradescantia Zebrina bitkisinin yeşil yapraklı bir kultivarı var, doğal türü ise mor yapraklı. Bende de galiba bu yolla yeşil yapraklı kultivar oluşmuş oldu Bakalım eğer bu dal büyüdükçe renk değiştirmezse yeşil yapraklı Tradescantia Zebrina'm olacak Aramaya kalksam hiç bir yerde bulamazdım uzun süre belki

Eklenen Resimler

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2015, 10:53   #305
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Tradescantia sillamontana

Name:  trade.jpg
Views: 4213
Size:  41.4 KB

Bu hali çok güzel, bozulmadan paylaşayım

Eski 08-10-2015, 11:30   #306
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Tradescantia callisia

Views: 3127
Size:  72.1 KB

Yeni diktim 1-2 saksı.

Eski 21-10-2015, 12:17   #307
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Tradescantia callisia

Views: 3412
Size:  71.9 KB

Her saksıya böyle bir toprak örtücü lazım

Eski 28-10-2015, 08:47   #308
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Tradescantia sillamontana

Eklenti 580363

Bu hali çok güzel, bozulmadan paylaşayım
Bu türü ilk defa görüyorum. MaşaAllah.

Jezebel ve Milla beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 13:59   #309
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Bu aralar (soğuktanmıdır bilemiyorum) telgraf çiçeğim formunu bozdu. Sürekli eklemlerinden çürüme ve kopma yaşıyor. Görüşlerinize ihtiyacım var.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2016, 21:47   #310
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Telgraf çiçeğim daha yeni çelikledim . Moruda olsa ne güzel olurdu dimi?

Eklenen Resimler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2016, 11:46   #311
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Bu aralar (soğuktanmıdır bilemiyorum) telgraf çiçeğim formunu bozdu. Sürekli eklemlerinden çürüme ve kopma yaşıyor. Görüşlerinize ihtiyacım var.
Kökünde sorun olabilir, toprağı azalmış veya gübresiz kalmıştır.
Aynını yaşadığımda ilk iş saksıyı tersyüz edip köküne bakmak oldu.
Tüm harç kök örüntüsü şeklini almış, dipte 2 parmak toprak kalmıştı.
Saksıyı büyütüp toprak ekledim. Uçlardan sayısız çelik alıp heryere diktim, herkese dağıttım. Şimdi çok coştu çok

Eski 29-01-2016, 01:20   #312
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Kökünde sorun olabilir, toprağı azalmış veya gübresiz kalmıştır.
Aynını yaşadığımda ilk iş saksıyı tersyüz edip köküne bakmak oldu.
Tüm harç kök örüntüsü şeklini almış, dipte 2 parmak toprak kalmıştı.
Saksıyı büyütüp toprak ekledim. Uçlardan sayısız çelik alıp heryere diktim, herkese dağıttım. Şimdi çok coştu çok
Sn. hobiciakvarist, sn. Jezebel'in söylediklerine tamamen katılıyorum ve sizin önerdiğiniz soğuğun etkisini de ilave etmek istiyorum. Edindiğim tecrübeden anladığım kadarıyla, bu bitki soğukta bir az bozuluyor, eklemlerde kopmalar da söz konusu, çünkü aynı durum bende de söz konusu Kışı atlatabilirse, inşallah ilkbaharda toprağını değiştirmeyi ve çoğaltmayı düşünüyorum, aynı sn. Jezebel'in yaptığı gibi

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 14:21   #313
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca Mesajı Göster
...Kışı atlatabilirse, inşallah ilkbaharda toprağını değiştirmeyi ve çoğaltmayı düşünüyorum, aynı sn. Jezebel'in yaptığı gibi
Telgraf çiçekleri ile Yaprak Güzellerini, soğuk iklimde sonbaharda, ılıman iklimde kış başı (hava eksi derecelere varınca) budayın. Budadığınız dalları ev içerisinde vazoluk çiçek gibi suya koyun. Tüm kışı burada geçirirler, bahara dikmek için hazır köklenmiş olurlar. Bahar gelince toprakla buluşturduğunuzda yenilenmiş bitkiniz olur...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 17:16   #314
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Tradescantia sillamontana eve alınmıyor kışın.
Her bahar küllerinden yeniden diriliyor.

Name:  trad.jpg
Views: 2766
Size:  32.6 KB

Seviyorum.

Eski 03-04-2016, 16:03   #315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
Merhaba,
Telgraf çiçeğini ilkbahar yaz aylarında dışarda besleyebilir miyim? (Cam önü mermerinde)
Bir de normal saksıya almak istiyorum. Ne tip bir toprak kullanmam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

Düzenleyen Feline : 03-04-2016 saat 16:04 Neden: Eksik yazım
Feline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 21:22   #316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2016
Telgraf çiçekleriniz çok güzel görünüyorlar arkadaşlar, ben de Samsun'dan üç farklı türünü kolayca buldum, şimdi bebeklerimi büyütme aşamasındayım, yakında ben de fotoğraflarını paylaşacağım şimdilik hoşçakalın!

sevdavolkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 21:29   #317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feline Mesajı Göster
Merhaba,
Telgraf çiçeğini ilkbahar yaz aylarında dışarda besleyebilir miyim? (Cam önü mermerinde)
Bir de normal saksıya almak istiyorum. Ne tip bir toprak kullanmam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.
Sevgili feline, güzel görüntüsü nedeniyle genelde dış mekanda yetiştiriliyor zaten, soğuklar başlamadan içeri alınması gerektiğini biliyorum. Dikdörtgen balkon saksılarından tercih edersen daha güzel yayılıyor, perlit, bahçe toprağı ve torf karışımının, geçirgen toprakların uygun olduğunu biliyorum. Hatta gübre alan telgraf çiçeklerinin daha da hızlı büyüdüğünü 11 sayfa boyunca burda yazanlar arasında gördüğümü hatırlıyorum

Yanlışım veya eksiğim varsa düzeltebilirsiniz, epey araştırma yapmıştım bu türe evde bakmak istediğim için ama deneyim başka elbette.

Feline beğendi.
sevdavolkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2016, 22:07   #318
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
toprak konusunda kendi deneyimlerime göre hiç ama hiç seçici değil.gübresiz kumlu toprağa köksüz diktim.kök yapana kadar büyümesi çok yavaştı.sonra bir hızladı sağa sola dal vermeye başladı.bendeki şu zebra deseni gibi çizgili olan.yani çok arsız bir bitki...

Feline beğendi.
Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2016, 22:14   #319
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
toprak konusunda kendi deneyimlerime göre hiç ama hiç seçici değil.gübresiz kumlu toprağa köksüz diktim.kök yapana kadar büyümesi çok yavaştı.sonra bir hızladı sağa sola dal vermeye başladı.bendeki şu zebra deseni gibi çizgili olan.yani çok arsız bir bitki...
Arsız bitkiler pek tercih edilmez, isterseniz kışın balkonda bırakıp, yayılmasına dizgin vurabilirsiniz

Eski 31-07-2016, 04:28   #320
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Arsız bitkiler pek tercih edilmez, isterseniz kışın balkonda bırakıp, yayılmasına dizgin vurabilirsiniz
ankaranın ayazı bir günde halleder bunu yazıktır şimdi büyüsün bakalım.küçük küçük pembe çiçekleri oluyormuş.ama pek gösterişli değil.salonda bir köşeye atıp unutulası bir bitki...

Eski 22-08-2016, 09:20   #321
Yeni Üye

KırlangıçB.'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2016
Merhabalar,

resimde görünen telgraf çiçeğimi 2 yıl önce arkadaşımdan aldığım çelikten yetiştirdim. Başta gelişimi güzel, keyfi yerindeydi. Saksıdan sarkan uzun dalları vardı.

Ev değiştirdikten sonra da yerine alıştı. 1 yıl, belki daha fazla yaprakları sağlıklıydı.
Sonra aniden yaprakları sararmaya başladı ve bitki kısa zamanda sağlıksız bir görünüme büründü. Sararan yaprakları kopardım, budadım. Daha iyi durumda olan uç kısımları koparıp saksıya diktim.

Yaklaşık 1 yıldır bu durumda. Gelişim yok denecek kadar az. Ama ölmedi de...

Batıya bakan bir pencerenin hemen önündeydi. 1 ay önce pencereden biraz mesafelendirdim. Haftada bir kez su veriyorum. Bu yaz besin takviyesi de verdim ama arpa boyu yol alamadık. İşin içinden çıkamıyorum.

Fikir verebilecek kimse var mı?

Name:  20160822_073747.jpg
Views: 2600
Size:  64.0 KB

Name:  20160822_073641.jpg
Views: 2499
Size:  48.4 KB

Milla beğendi.
KırlangıçB. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2016, 23:22   #322
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Merhaba,annemden aldığım 3 ila 4 hafta suda kaldı sanırım çok ince saçak kok yaptı ve saksiya aldım fakat şimdi yaprakları bozulmaya basladi yumuşadı ve diriliklerini kaybediyor,ne yapmalıyım?

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2016, 22:25   #323
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

minik bir uç almıştım kırılganlığından dolayı eve getirirken neredeyse 2-3 cmlik iki parçaya bölündü.bir yaz mevsiminin sonunda köksüz dikilmiş ve büyümüş telgraf ve onun saz arkadaşı petunya...

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 02-09-2016, 22:34   #324
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar Mesajı Göster
Merhaba,annemden aldığım 3 ila 4 hafta suda kaldı sanırım çok ince saçak kok yaptı ve saksiya aldım fakat şimdi yaprakları bozulmaya basladi yumuşadı ve diriliklerini kaybediyor,ne yapmalıyım?
köklendirmeye hiç gerek yok.kopardığınız gibi bekletmeden toprağa dikin ve sulayın.kök oluştururken çok yavaş büyüyecek ve siz t@biki saksıyı susuz bırakmayacaksınız.

mevcut durum hakkında konuşacak olursam bence bişey olmaz.çok arsız bir bitki toprağa değen yerleri bile kök yapıyor.eğer büyük bir parça aldıysanız ucunu kesip toprağa direkt dikin biri ölürse diğeri büyür.

Eski 02-09-2016, 22:39   #325
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
minik bir uç almıştım kırılganlığından dolayı eve getirirken neredeyse 2-3 cmlik iki parçaya bölündü...
2 parçaya bölünmüşse 2 kök Telgrafınız olmuş demek

Bir zamanlar Telgraf Çiçekleri neden Sukulentlerden sayılıyor diye düşünmüş ve bu bana tuhaf gelmişti. Bu kategoriye katmalarının sebebi odun yapıda olmaması olsa gerek. Evet bu odunsuz yapı da onu kırılganlaştırıyor ama buna rağmen bildiğim en güçlü bitkilerden biri. İnsanlar bilerek isteyerek kurutmadıktan sonra kendisi kurumuyor...

Eski 09-09-2016, 23:44   #326
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Alıntı:
köklendirmeye hiç gerek yok.kopardığınız gibi bekletmeden toprağa dikin ve sulayın.kök oluştururken çok yavaş büyüyecek ve siz t@biki saksıyı susuz bırakmayacaksınız.

mevcut durum hakkında konuşacak olursam bence bişey olmaz.çok arsız bir bitki toprağa değen yerleri bile kök yapıyor.eğer büyük bir parça aldıysanız ucunu kesip toprağa direkt dikin biri ölürse diğeri büyür.
Syn:zephy ben saksidayken dokunun ca kırılır düşmeye başladı tabi hemen kalan sağlari tekrar suya aldım çabucak toparladı ince saçak kok yaptı,şimdi bekliyorum,önceki saksisini başka bir bitkiye paylaşıyordu şimdi tekrar ekim yaparım.Teşekkür ederim.

lusoari ve Nebiye55 beğendi.
Eski 11-11-2016, 19:38   #327
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Bugün yeni bir telgraf im oldu (maiden blush).

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2017, 11:05   #328
Yeni Üye

KırlangıçB.'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KırlangıçB. Mesajı Göster
Merhabalar,

resimde görünen telgraf çiçeğimi 2 yıl önce arkadaşımdan aldığım çelikten yetiştirdim. Başta gelişimi güzel, keyfi yerindeydi. Saksıdan sarkan uzun dalları vardı.

Ev değiştirdikten sonra da yerine alıştı. 1 yıl, belki daha fazla yaprakları sağlıklıydı.
Sonra aniden yaprakları sararmaya başladı ve bitki kısa zamanda sağlıksız bir görünüme büründü. Sararan yaprakları kopardım, budadım. Daha iyi durumda olan uç kısımları koparıp saksıya diktim.

Yaklaşık 1 yıldır bu durumda. Gelişim yok denecek kadar az. Ama ölmedi de...

Batıya bakan bir pencerenin hemen önündeydi. 1 ay önce pencereden biraz mesafelendirdim. Haftada bir kez su veriyorum. Bu yaz besin takviyesi de verdim ama arpa boyu yol alamadık. İşin içinden çıkamıyorum.

Fikir verebilecek kimse var mı?

Eklenti 625700

Eklenti 625701

Selamlar,

telgraf çiçeğimin dallarından görece iyi durumda olanları kopardım. Suda köklendirdim. Yeni bir toprağa diktim.
Önceki mesajı atalı 4.5 ay olmuş.
Fotoğrafta telgraf çiçeğimin son halini görebilirsiniz. O saksıyı olduğu gibi kurtaramadım ama bir şekilde çiçeğimin ölmesini engellediğim için mutluyum. Belki birilerine fikir verir diye yazmak istedim.

Güzel bir gün olsun.

Name:  telgraf1.jpg
Views: 1619
Size:  61.1 KB

KırlangıçB. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2017, 23:46   #329
Yeni Üye

blackpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2017
Arkadaşlar merhaba, "Bu bitkinin adı ne?" sayfası aracılığı ile, bir yıldır yetiştirdiğim yapraklarına bayıldığım bitkinin adının telgraf çiçeği (Tradescantia zebrina) olduğunu öğrendim.

Üzeri koyu mor ve gümüş çizgilerden ve altı ise morun renkli bir tonunda olan yapraklara sahip olan bitkim, oldukça şımarık çok hızlı büyüyor.

Sorum şu olacak, biraz araştırdığımda çiçek açabildiğini gördüm. Tradescantia zebrina'nın bu mümkün müdür? ve çiçek açtırmak için önerileriniz var mı?

blackpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2017, 02:50   #330
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blackpower Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, "Bu bitkinin adı ne?" sayfası aracılığı ile, bir yıldır yetiştirdiğim yapraklarına bayıldığım bitkinin adının telgraf çiçeği (Tradescantia zebrina) olduğunu öğrendim.

Üzeri koyu mor ve gümüş çizgilerden ve altı ise morun renkli bir tonunda olan yapraklara sahip olan bitkim, oldukça şımarık çok hızlı büyüyor.

Sorum şu olacak, biraz araştırdığımda çiçek açabildiğini gördüm. Tradescantia zebrina'nın bu mümkün müdür? ve çiçek açtırmak için önerileriniz var mı?
çiçek açar mor çizgili olanlar pembe açar.çok kolay çelikten üretilebilir zahmetsiz toprak seçmeyen bir çiçektir.

bende vardı ama çiçekleriyle değil yapraklarıyla öne çıkan bir çiçek olduğu için elimden çıkardım.tam anlamıyla bir salon çiçeği... salon çiçeklerini sevenler bunu da sever.bende olduğu 1 yıllık süreçte çiçek açmamıştı.ama ben çok yer değişikliği vs yaptım...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024