agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni2448Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2009, 20:08   #241
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Pes etmeyin bence. Ben devamlı gördükçe kopartıyorum. Benimkiler güzelce boy atıp devamlı yapraklanıyorlar. Ben bir form tutturdum. En üstten çıkan filizi kırıp yanlardan ikiye ayırmak. Sonra bi daha aynı 4 dal çok güzel ve şekilli büyüyorlar.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 07:48   #242
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Optimus'tan çiçeğimin yaprak güzeli olduğunu öğrendim. Diğer çeşitlerinin resmini görünce ben de fanatiği oldum yaprak güzelinin. İşte benim güzelim. Bir hafta önce komşum vermişti. Hiç köklendirmeden doğrudan toprağa ektim. Hala canlı görünüyor. Tuttu sanırım.

Eklenen Resimler

Sıdıka ve pamuktopu beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 08:21   #243
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
siz nette araştırdıkça hastası olursunuz bu bitkinin, öyle güzel yaprak renkleri ve düzeni var ki... güle güle büyütün

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 09:38   #244
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Teşekkürler, en kısa zamanda karışık tohumlarını alacağım.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 09:54   #245
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Karışık tohumları koctaş ta filan satılıyor. Çok oluyor hem onların paket içinde.

Eski 20-08-2009, 10:20   #246
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Karışık tohumların içinde yaygın olarak bulunan yaprak güzellerinin tohumları daha çok oluyor. Çok ilginç yapraklı yaprak güzelleri var. Onların tohumu ya çok az oluyor ya da hiç olmuyor.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 11:21   #247
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Olabilir herşeyin bir üçkağıtçılığı vardır elbet. Pazarlama satış ile alakalı bir olay valla. Ben kendi güzelimden memnunum. Farklı renkleri elime gelirse ekicem ama şimdilik benimkiler çok güzel yetişiyor.

Eski 23-08-2009, 12:29   #248
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar bubitkiden kayınvalidemde 2-3 saksı kocaman var... Sıcağı hiçsevmiyor... Annem ona dışarıda bakıyor ve sıcakda yaprakları buruşuyor ama akşama doğru düzeliyor ve yapraklar dıkiliyor çok harika bir bitki... Çok asil de duruyor doğrusu... Gözlemlediğim sizinkiler hep evin içinde ama bizde bugüne kadar evin içinde değil dışarda gördüm bu güzelliği...

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 13:36   #249
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Galeri: 31
Emy 83, benim de saksılarımın yarısı dışarda, yarısı içerde. Bazen yer değiştiriyorlar. Ama kışın mutlak içeri alıyorum. Hiç kaybım olmadı. Uzun ömürlü değil diyorlar ama ben sürekli yedeklediğimden ya da dağıttığımdan sanırım, hiç evimden de balkonumdan da eksilmediler.

thomasina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 22:22   #250
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Farklı renk yaprak bulmak çok zor. Karışık paket olarak satılanlardan yaygın olmayan cinsi üretmek imkansız gibi.

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 22:26   #251
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Kesinlikle haklısınız kaybol.2008. Çiçekçileri dolaşmak gerekiyor. Hemen hemen bütün çiçekçilerde de aynısı var. Ben yurt dışından edineceğim eğer becerebilirsem.

Eski 02-09-2009, 14:20   #252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
arkadaşlar bende bir kaç hafta önce tanıdğmdan kopartıp köklendirdiğm ve ekdiğm bitkim şimdi bayağa büyüdü durumu iyi görünüyor burdan okuduklarm kadaryla yaprağına su püskürtüyorum vede aydınlık bir yere koydum balkon kapısının önünde duruyor iyi gibi. çicek açıyor sanırım. yapmam gereken bişey varmı acaba ??

Eklenen Resimler

Sıdıka ve pamuktopu beğendi.
Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 15:45   #253
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thomasina Mesajı Göster
Hemen hemen bütün çiçekçilerde de aynısı var. Ben yurt dışından edineceğim eğer becerebilirsem.
Ben de yurt dışında tohum satışı için sitelere baktığımda bunu alsam diyorum ama şu ana kadar istekte bulunmadım thomasina. Sadece coleus olarak bakınca harika yaprak yapısına ve rengine sahip çiçekler görüyor insan. Tohum genellikle mix paketler var.

Eski 02-09-2009, 16:27   #254
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili sevim. K ben yurt dışında yaşayan yakınlarıma haber verip, birbirine benzemeyen paketlerdeki ve farklı markalardaki tohumlardan aldıracağım. Birkaç kişi olunca ve ülkeler değişince belki değişik bir türe rastlayabiliriz. Hiç olmadı hepsi aynı çıkarsa ki olabilir, artık bütün siteye dağıtırım, yapacak bir şey yok
Bu arada Sevgili Pat(i)İlker ben epeydir ilgileniyorum bu bitkiyle. Ben sizinkine sahip olsam ne yapacağımı anlatayım, siz de uygun düşerse öneri olarak kabul edersiniz. Çiçekleri hemen koparırım. Bitkinin yaprak formuna olumsuz etkisi bayağı fazla. Adı üstünde ''yaprağı güzel'' Eğer çiçeklenmekten vazgeçerse enerjisini yan dal vermeye harcayabilir. Çünkü yanlış görmediysem sizinki tek dal üzerinde serpilmiş. Yan dalları yoğunlaşırsa, çelik de alıp bitkiyi çoğaltabilirsiniz. Ama bazı arkadaşlar çiçeğini de seviyorlar, ya da tohumunu almak istiyorlar, o nedenle çiçeklere ilişmeyen de var. Ben biraz bodurca ama bol dallı, bol yapraklı halini daha çok seviyorum. O yüzden bir ara birini uzatmaya karar versem de yine budadım. Boyunu daha kısa tutuyorum ben. Budarken de bir sürü çeliğim oluyor, eşe dosta dağıtıyorum. Önceki sayfalara bakarsanız birkaç ay önceki halleri var benimkilerin. Uzatmayı ya da çiçeklenmesini seven arkadaşlarımın bitkilerinin de resimleri var. Karar biraz size kalmış.
Sevgilerimle...

Düzenleyen thomasina : 02-09-2009 saat 16:30 Neden: ekleme
Eski 02-09-2009, 17:07   #255
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Öyle bir şey olunca alırız da aslında iyi olur. Bir de resimlere bakıp seçmeli. Sadece isim yazıp o çiçeği veya tohumunu almamalı.

Eklenen Resimler

Sıdıka, Aysis ve pamuktopu beğendi.
Eski 02-09-2009, 19:26   #256
Ağaçsever

thomasina teşekkürler foruma yeni üyeyim birkaç yere sorular sordum nerdeyse hepsinde sizden cevap aldm teşekkürler evet tek dal şuanda çicekten nasıl kurtulum yani o yaprak çıkan yere kadar dalı kesimmi bana resmin üzerinden acaba işaretliye bilirmisiniz nerden itibaren keseceğimi

Eski 02-09-2009, 20:17   #257
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Resim üzerinden işaretleme yapamam ama çok basit endişelenmeyin. Çiçeğin dibinde iki minik yaprak var ya oradan koparın işte. Yani hijyen bir makasla alın. Zaten tomurcuğun başladığı yerde son taze yaprakları görüyorsunuz ya, oradan. Bu işaretleme olayınıda öğreneyim bu arada) Bu arada ben ne zaman bir dal ya da çiçek koparsam, açıkta kalan dala birazcık mum damlatıyorum. Tüm bitkilerimde. Dalın su kaybını ve kurumasını engelliyor. Deneyebilirsiniz. Bir de şahsi deneyimim şu ki, derin saksılardan çok yayvan olanları seviyor bu çiçek. Çoğaltığınız zaman diğerlerini öyle saksılara ekin. Şimdi biraz bekleyin, toprak hep nemli kalsın ama çok ıslak değil, direkt olmayan güneş ışığı ile birlikte dipten yeni sürgün verebilir kısa sürede. Arada toprağını temiz bir şeyle üstten karıştırın. Bir nevi çapalama yani. Sonrasında su verin. Zaten sağlıklı görünüyor bitkiniz, tek sorun dipten yeni sürgün vermemesi, bunun dışında çok güzel.
Bu arada sitede bütün arkadaşlar çok ilgilidir ama aynı bitkilerimiz var galiba, rastlantı işte. Yapraklılardan hoşlanıyoruz daha çok galiba ne dersiniz?

Eski 02-09-2009, 20:30   #258
Ağaçsever

dediklerinizi anladım şimdi yeni bitki ya belki kıyamıorm .d saksıyıda deiştirim en kısa zamanda öle evde ne varsa birine dikmiştim. yeni sürgün vermiş bitkim şimdi baktım aşşağdan 2 dal çıkmış yani öncedende varmış sanrmda farketmemişm resimdede çkmamş ama daha küçükler tam büyümemişler toprağını nemli tutuyorum resimde kare içine aldığım yerimi kesecem o yuvarlark içine aldıklarımda herlhalde baksettiğnz yeni yapraklar
Evet olablir eskiden balkon bitkileriyle ilgilenirdim tatilde babam hç su vermemş hepsi ölmüş bi petunyam hariç bide 1 2 tane daha var . Şimdi salon bitkilerine merak saldım işte alıyorm falan öldürmemk içinde bilgi almaya çalışıyorm

Eklenen Resimler

Eski 02-09-2009, 20:39   #259
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Dediğiniz yerden alın evet. Tohum oluşumu orada başlıyor sanırım. Benim bu bitkinin tam çiçeğini görmek imkanım hiç olmadı. Tepede minicik bir tomurcuk gördüğümde hemen makasa sarıldığımdan Bu arada bu bitki balkonda da oluyor, aklınızda olsun. Saksıyı değiştirmenizi ben de hiç önermiyorum. Biraz güçlensin.
Burda her sorunuza yanıt verilir. Çok şeyler kazanıyoruz hep birlikte.
Sevgilerimle...

Eski 02-09-2009, 21:54   #260
Ağaçsever

teşekkürler kesecem yakn zmanda . İnanın söyleyince bitkinin adını bütün akrabalarım istedi

Eski 04-09-2009, 23:06   #261
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2009
Galeri: 14
Arkadaşlar, eşim bana yaprak güzelinin tohumlarını getirtmiş.Bende hemen önerilen şekilde ektim .Bugün ekeli onbeş gün oldu .Tohumlar çıktı bile. Büyümelerini sabırsızlıkla bekliyorum, bakalım renkleri nasıl, olacak sizlerle paylaşacağım...

Lalezan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 15:30   #262
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Bunlarda benim tohumdan yeni çıkan minik kalyozlarım.Bakalım renkleri nasıl olacak. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.Sabırsızlıkla büyümelerini bekliyorum..

Eklenen Resimler

Kelebek beğendi.
Eski 06-09-2009, 00:03   #263
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Merhaba,
Ben de tohumdan kolyoz büyütüyorum, 4 minik yaprak kadar oldular ama çok yavaş büyüyorlar. Cam önünde sabah güneşi alıyorlar, yavaş gelişmeleri normal midir?
Bir an önce renk renk yaprakları çıksın diye sabırsızlandıkça minicik kaldılar

imiathiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 00:53   #264
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Sevgili imiathiel, bende tohumdan ilk defa yetiştiriyorum.Buradaki arkadaşlardan hevese geldim.Hiç bir tecrübem yok,bakalım nasıl gelişecekler.Sizde gelişmelerden haberdan edin.

Eski 06-09-2009, 00:55   #265
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Aslında mevsimsizmi ektim bilmiyorum.Tohumum bayağı bir vardı.Ben denemek için onbeş tanesini ektim,hepside çıktı.

Eski 06-09-2009, 01:06   #266
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Aslında zamanı değil tabii martta ekilmesi gerekir. Ama havalar böyle giderse ve kışında soğuktan koruyabilirseniz neden olmasın? Hangimiz tohum paketi elinde olup da deneme amaçlı çimlendirmiyoruz ki? Elde değil maalesef. Çelikten ürettiğinizde de önce biraz yavaş sonra inanılmaz hızla büyüyorlar. O yüzden bence endişelenmeyin. Ben bugün dahi bir yerde tohumunu alsam mı diye düşündüm. Sonra evdeki 10 saksı coleusu düşününce vazgeçtim. Ama alsaydım kesinlikle bir kısmını çimlendirmeye çalışırdım. Yakınlarım için saksı yapmak istediğimden riske atmayayım da martta ekeyim diyorum. Ama zor duruyorum. Ya çimlendirdiklerimde elimde olmayan bir cins varsa diye))

Eski 06-09-2009, 01:17   #267
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Sevgili Thomasina, değişik renkleri umutla bekliyorum..

Eski 06-09-2009, 01:22   #268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Ben de buraya yazdıktan 15 dakika sonra dayanamadım biraz daha koydum çimlensin diye bakalım nasıl olacak. Vilmorin'in mix tohumlarından almıştım, ne kadar çeşit çıkacak bilemiyorum Çimlendikçe göreceğiz, tabi büyürlerse ^^
Sevgiler

imiathiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 08:55   #269
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Bakalım hangimizinki daha çeşitli çıkacak..

Eski 09-09-2009, 10:25   #270
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Kolyozlarım çok yavaş büyüyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024