agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni82Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2010, 13:25   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
İlkini aralık ayında diğer üçünüde aralık ve ocak aylarında diktiğim iki yaprak, iki dal çeliğim var ama hiçbiri filiz vermedi hala((

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 22:57   #32
Ağaç Dostu

Merhaba,

İnanacakmısınız bilmem ama çeliklerimden biri sürgün verdi, şoktayım
Umarım en kısa zamanda diğer çeliğim ve yaprak çeliklerimde sürgün verirler

Eski 08-08-2010, 13:28   #33
Yeni Üye

jojoba çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2010
bitkiden ben de çelik alıp yeni köklendirdim. yaklaşık 1 ayda kökleniyor. saksıya diktim gayet sağlıklı görünüyor.

jojoba çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 21:10   #34
Yeni Üye

dyebto's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2009
Bu bitki Zammia Culcas...

Bakımı çok kolay.Migrostan almıştım 8 ay önce.

Nerdeyse hiç bakım gerektirmiyor.Mayıs haziran gibi dipten yeni sürgünler geliyor ve her gelen sürgün neredeyse hepsini geçiyor boy olarak.

Diğer bitki ve çiçeklere göre görenlerin daha çok dikkatini çeken ve yapma mı gerçek mi diye yapraklarına dokundurmayı becerebilen bir bitki.

Evde severek besliyorum.

Bakımıve yetiştirmesi en kolay bitkilerden birisi.

dyebto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 22:05   #35
Yeni Üye

jojoba çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2010
evet kesinlikle size katılıyorum. bakımı çok kolay bir bitki

jojoba çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2010, 20:59   #36
Ağaç Dostu

Evet bakımı çok kolaymış ama bitki köklendikten sonra birde yumru veriyor sonra filiz veriyor, bu nedenle diktikten sonra filizlenmesi için uzun bir süre geçmesi gerekiyor. Beş tane çeliğim var sekiz ayda ancak bir tanesi filiz verebildi....

Eski 16-08-2010, 11:40   #37
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
sn. merkürvenüs, gözünüz aydın!! Sabreden derviş muradına ermiş . Darısı diğerlerinin başına.
Nasıl bari minişin son durumu ?

Benimki de iki tane yeni filiz verdi bahar başında; ama sonra annemin minicik çiçekleri kocaman saksılara dikme alışkanlığının kurbanı oldu sanırım , şu an gayet durgun durumda.. Kök salıyor herhalde filiz vermek yerine; bol toprağı buldu ya

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 15:42   #38
Ağaç Dostu

Merhaba sn.cezzar sahiden muradıma erdim filizleri görünce çok mutlu oldum)) Tabii ben cevap yazıncaya kadar yaprak çeliğim de filiz verdi, minicik iki yaprak çıkardı. İlk filiz oldukça büyüdü ve yaprakları çok iri))

Sizin zamia nız söylediğiniz gibi kök veriyordur ancak saksıyı biraz doldurunca tekrar filiz vermeye başlar.

Eski 15-01-2011, 19:21   #39
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
merhabalar bende birtane edindim zamioculcas tan, saksısını degiştirecektim ki burda yazılanları okudum kendi saksısına yakın kucuk bir saksıya alacagım, benim tam olarak anlayamadıgım kısım sulama olayı. suyu sevmiyor denmiş sulama yaparken nasıl sulamak lazım? butun topragı ıslatacak sekildemi yuzeysel daha az mı sulama yapmak gerek? birde diger bitkilerime nemlendirme acısında su spreyliyorum bu bitkidede boyle bir ihtiyac var mı acaba?

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 01:49   #40
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Name:  IMG_2701-1.JPG
Views: 5579
Size:  56.8 KB

Aekadaşlar benim çiçeğimin bi sorunu mu var çözemedim. Gövdesinde koyu alacalanmalar oldu. Fotoğrafta en öndeki dalda belli sanırım. Bilgisi olan biri bana yardımcı olabilir mi bu konuda. Sulama ya da ortam ışığından kaynaklanan bir sorun mu acaba. Getiren arkadaş bir çiçekçi. Bir sorun olmadığını söyledi ama benim içim pek rahat etmedi açıkçası. Yardım edebilecek biri varsa çok sevinirim.

Milla ve gülşah382 beğendi.
asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 08:15   #41
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Çiçeğinizin yaprakları çok sağlıklı görünüyor.Bu lekelenmeler bir ara benim zamiamda da vardı ama zararı oldu mu emin olamadm.Aylar sonra yapraklarında kehverengi lekeler meydana geldi ve sonuçta o bitkim öldü.Belki de aşırı sulamanın ilk işareti olabilir o lekeler.

Bu bitkiye zarar verebilecek tek şey aşırı sulama, sulamaya dikkat edin, susuz yaşayabiliyor ama, fazla su eni sonu ölüm demek, tecrübeyle sabittir.
Kışın su vermeyi unutuyorum mesela.
Sulama rejimizi gözden geçirin, eğer fazla suladığınızı düşünüyorsanız,hemen suyu azaltın..

livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 13:38   #42
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi livadi Mesajı Göster
Sulama rejimizi gözden geçirin, eğer fazla suladığınızı düşünüyorsanız,hemen suyu azaltın..
Çok teşekkürler livadi. Ben kaktüslerden sulamamaya alıştım diyorum ama yine de fazla sulamış olabilirim sanırım. Birde su eksiltme döneminden sonra bakalım bi değişiklik olacak mı.

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 13:20   #43
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

benimkinde de var kısmen ama suana kadar bir sorun olmadı yeni filizler geliyor hatta ama bende bir sure once sulamayı ciddi oranda azalttım belkide etkisi vardır

Eski 02-03-2011, 14:16   #44
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Eve gidince bitkimi inceledim, benimkinde de var bu lekeler.Bitkinin yapısında var sanırım.
Sayın Jokerkan nasıl sulama yapmanız gerektiğini sormuşsunuz.
Yaklaşık 1,5 yıldır benimle olan zamiamdan edindiğim tecrübelerime göre sık sulamayın,
ama sulayınca toğrağı doyurun,süzek bir toprak olsun ki, fazla sulama olursa da etkileri az olsun.
Şunu söyleyebilirim, sulanmazsa ölmez, ama fazla su öldürür.Spreyleme hiç yapmadım, bence gerek yok...

livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 09:40   #45
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

sayın livadi aslında ben bu cicegi aldıgımdan beri gercekten kendi haline bıraktım az suladım sıcak bir yere koydum ve sonuclar mukemmel oldu bende bunu gorunce aynı tempoda devam ettim, dediginiz gibi aldıgımda topragını ve saksısını degiştirdim hepsi okadar gercekten cok zahmetsiz bir bitki ve cok gosterişli

Eski 05-12-2011, 02:15   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Deneme amaçlı 1 tanesi 2 yapraklı dal çeliği, 2 tanesi dipçikli (dal parcalı) tek yapraklı, 3 tanesi yaprak saplı, 2 taneside sadece yaprak olarak direkt torfa diktiğim çeliklerimin hepsi 3 haftada yalkaşık 1cm-4mm arası kök oluşturmuş durumda. 2 yapraklı dal çeliği ve dipçikli çeliklerin yumruları yeşil mercimek büyüklüğünde diğerlerinde daha küçükler. Çeliklerimi humik asitli gübreli su ile suluyorum. Kalorifer boruları zeminden dağıldığından saksılarım boru geçişlerinin üstüne yerleştirilmiş durumda. Böylece alttan ısıtma uygulanmış olduğundan kısa sürede köklendiler. Köklendirme yapacakların yukarıdaki tavsiyeler yanında pratik olarak yararlanabilecekleri imkanlardan yararlanmalarını tavsiye ederim.

niburux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 23:50   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2012

arkadaslar bu zezeler normal cicek topraklarında yetişiyo mu?
ben migrostan aldım cok fazla bilgi sahibi olmadıgım icin kendi saksısı küçük geldi bende büyük saksıya aldım torf kullandım. aceba dogru mu yaptım ?

feyzo5858 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 13:29   #48
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Geçen sene verdiği iki sürgün, ikişer yapraklı kaldı. Şimdi yeni bir sürgün veriyor. Tam sabırlık bir bitki.

Name:  zammia.JPG
Views: 4581
Size:  32.7 KB

Name:  zammia1.JPG
Views: 3934
Size:  28.8 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2012, 01:21   #49
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dyebto Mesajı Göster
Bu bitki Zammia Culcas...

Diğer bitki ve çiçeklere göre görenlerin daha çok dikkatini çeken ve yapma mı gerçek mi diye yapraklarına dokundurmayı becerebilen bir bitki.

Bakımıve yetiştirmesi en kolay bitkilerden birisi.
Aynen katılıyorum Sn. dyebto'ya ve merak ediyorum bu sitede niye daha fazla ilgi görmedi diye. Çok canlı,parlak ve harika dizilişe sahip yaprakları var. Eşimin kabullenebildiği nadir bitkilerden hatta saksını değiştirerek bana mutlu şok etkisi yaşatmıştı.

Yaklaşık 4 yıldır bende, geldiğinin 2-3 katı büyüdü. Hiç bir bakım ( 1 kez saksı değişikliği hariç) , gübre vs. görmedi ama Kıbrısın sıcağının büyümesinde etkili olduğunu düşünüyorum. Forumda arkadaşların yazdığı gibi çok su vermiyorum, Aloe Vera da olduğu gibi toprağı kuruyunca ıslatacak kadar veriyorum.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 03:38   #50
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Geçen sene verdiği iki sürgün, ikişer yapraklı kaldı. Şimdi yeni bir sürgün veriyor. Tam sabırlık bir bitki.

Eklenti 313452

Eklenti 313453
O sürgün büyüdü.

Name:  zz.JPG
Views: 3653
Size:  29.8 KB

Yeni bir sürgün daha büyüyor.

Name:  zz1.JPG
Views: 3343
Size:  26.6 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 05:43   #51
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
[QUOTE=SDurul;1006096]O sürgün büyüdü.

Yeni bir sürgün daha büyüyor.

Çok güzel , tebrikler. Devamı çok daha çabuk gelecek inşallah.

Sevgi Durul beğendi.
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 16:41   #52
Ağaçsever

narincir's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Ben de bayıla bayıla almıştım. Aldığım yapı markette adını sanını bilen yoktu, başka bir bitkinin fiyatını okutup vermişlerdi. Türünü öğrenmek bugüneymiş. Gerçekten sorunsuz ve gösterişli bir bitki. Ben aldığımda saksısını patlatacak gibiydi , saksının formu değişmişti o derece.. Biraz o saksıda yerine alışsın dedim, sonra daha büyükçe bir saksıya koydum. Hiç gelişme belirtisi göstermiyor ne zamandır. Herhalde kök yapıyor. Nasıl çoğaltılacağını bilmediğim için hiç cesaret edememiştim, bugün bir yaprak çeliği almayı deneyeceğim..

narincir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 20:10   #53
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
[attach][attach]Name:  DSCF1899.jpg
Views: 3205
Size:  44.8 KB[/attach][/attach]

Eklenen Resimler

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 20:16   #54
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Tekzen den 1 hafta önce aldım. Saksı köklerden yamulmuş haldeydi. Toprağını orkide toprağı ile değiştirdim. İçinden 6 adet kök çıktı. 4 kökü büyük saksıya 2 kökü de küçük saksıya diktim. Çok sevdiğim çiçeklerim arasına dahil oldu. Saksıları değiştirdikten sonra bitki besinli su ile suladım. Öğrendiğim kadarıyla sadece toprağın üzerini ıslatacak ve kuruma süresi verilecek şekilde sulanmalıymış. Edinmek isteyen arkadaşlar bölgelerindeki Tekzen mağazalarına uğrasınlar. Fiyatları 10 ve 12 tl .

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 23:47   #55
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Merhaba, ben de henüz yeni başlıyorum ze ze'yi yetiştirmeye bir dal'la köklendirdim.. Yaprağın birini direkt toprağa iliştirdim.. toprak yanlış anlatım olabilir çok seyrek bir toprak üzerine fısfısla su sıktım ve bıraktım... 1 ay içinde her iki dalım da sağlıklı ve uzuyorlar. Ama henüz yeni bir yavru göremedim.. Paylaşılan resimlerdeki kadar sağlıklı ve güzel olmalarını diliyorum. Yazılardan çok faydalandım teşekkür ederim tüm katılımcılara.

turkankaragoz beğendi.
Zekiye Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 15:02   #56
Ağaç Dostu

evdeçiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Zamia bitkisi güneş ışığına çok ihtiyaç duymadan yaşamını sürdüren bir bitkidir. Yapraklarından birini steril ve keskin bir bıçakla kesip toprağa koyarsanız bir süre sonra yumrusunu görebilirsiniz.

Eklenen Resimler

evdeçiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 12:43   #57
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Merhaba, Şu anda ne durumdalar? Benimkiler bayağı bir şenlendi.

Zekiye Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 12:59   #58
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Benim de çelikten yetiştirdiğim küçük bir bitkim var. Büyüme hızı oldukça yavaş, geçen sene diktiğim tam bir sene sonra iki yeni dal verdi.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 13:01   #59
Ağaçsever

tuncel06's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2014
Benim bitkim 6 yaşında.Tek bir dal idi bu hale geldi. Ama çok yavaş büyüyor. Keşke hızlandırma yolu olsa. İlk kez bu sene 7 adet yaprak verdi. Yine sevindim

Eklenen Resimler

tuncel06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 02:49   #60
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
ZZ bitkisi (Zamioculcas zamiifolia)de yapraktan kolayca çoğala biliyor. Hatta küçük yaprakcıklarından bile. Aşağıdaki fotoğrafların hepsi internetten.
Bitkiyi çoğaltmak için bitkinin bir dalını ve ya küçük yaprakcıklarından birini kesip, verimli bir toprağa dikmek yeterlidir. Bitkinin gelişimi çok çok yavaş olacaktır. Ama bu bitkinin özelliği böyle.
İlk iki resim toprağa saplandıktan sonra küçük yaprakcıktaki kök oluşumu ve daha sonrasında meydana gelen küçük yumru. Daha sonra bu yumrudan yeni dallar büyümeye başlıyor. Üçüncü ve dördüncü resimlerde bunu göre bilirsiniz. Beşinci resim ise toprağa dikili, zz bitkisi yavrusu

Eklenen Resimler

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024