agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2018, 23:16   #421
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Stapes Mesajı Göster
Merhaba ;
yazılanlar içinde değinilse de yanıtını alamadığım bir sorum olacak. Barış çiçeğini fanus içinde (akvaryum gibi) yetiştirmek çok mu zorlamaca olur ?
Yaprakları suyun dışında olacak şekilde, Isı, ışık, havalandırma koşulları sağlansa başarılı olur mu? Teşekkürler
Bence yetişir.. Nemli ortamı çok seven bir bitki... Ancak sadece yapraklarını değil, gövdesini de suyun dışında bırakırsanız daha iyi olur sanırım.. Sadece dip kısmı suda olacak şekilde... Yapraklarına da sık sık su püskürtmeniz iyi olur...

Stapes beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2018, 10:31   #422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Çok teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.
Stapes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2018, 13:08   #423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2018
Ugurcuk

Merhaba arkadaşlar ben yeni katıldım. Ćiçeklere hayran bir bayanim evimde salon ve yazlik balkon cicekleri bakıyorum. Benim daha önce aldigim Barış ciçegim soguğa maruz kaldı dondu. Simdi bu yil edindiğim sabah güneşini perde arkasindan aliyor nisandan beri hep açtı artik minik acmaya ve cabuk yesil olmaya başladı.

Uğurcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 10:01   #424
Ağaçsever

green.white's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2018
İşyerimde 3 yıldır yelken çiçeği var lakin Bir kez bile çiçek açtığını görmedim. Bu sefer toprağını değiştirmeye karar verdim ve değiştirdim. Umarım aralık ayı zamanıdır toprak değişiminin. Gelişme oldukça paylaşacağım.

Bir de fotoğrafta görüldüğü gibi bir kaç yavru çıktı. Bunları da ayrıca eksem sonuç alabilir miyim?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
green.white Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 10:35   #425
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi green.white Mesajı Göster
İşyerimde 3 yıldır yelken çiçeği var lakin Bir kez bile çiçek açtığını görmedim. Bu sefer toprağını değiştirmeye karar verdim ve değiştirdim. Umarım aralık ayı zamanıdır toprak değişiminin. Gelişme oldukça paylaşacağım.

Bir de fotoğrafta görüldüğü gibi bir kaç yavru çıktı. Bunları da ayrıca eksem sonuç alabilir miyim?
Tabii tabii, o yavrular köklü zaten.. Ayrı saksılara ekerseniz birkaç saksı bitkiniz olmuş olur..
Bitkiniz iç mekânda durduğundan soğuk sorunu olmadığını kabul edebiliriz... Bir de bunun tropik bir bitki olduğunu göz önünde bulundurarak toprağını kuru bırakmaz ve ayrıca her gün üzerine fısfısla su püskürtürseniz çok iyi olur.. Ayrıca, yapı marketlerde vs. satılan "tropik bitkiler için sıvı gübre"lerden ambalajında açıklandığı şekilde uygulamanızı da öneririm...
Yavruları saksılarına diktikten sonra nem kaybetmemeleri için birkaç hafta süreyle saksının üzerini (bitkiye ağırlık yapmayacak şekilde) şeffaf bir naylon poşetle örterseniz sağlıklı gelişmelerini desteklemiş olursunuz.. Her gün üzerlerine su fısfıslarken gerekli taze havayı zaten alacaklardır... Bol şans...

green.white beğendi.
Eski 20-12-2018, 10:51   #426
Ağaçsever

green.white's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Tabii tabii, o yavrular köklü zaten.. Ayrı saksılara ekerseniz birkaç saksı bitkiniz olmuş olur..
Bitkiniz iç mekânda durduğundan soğuk sorunu olmadığını kabul edebiliriz... Bir de bunun tropik bir bitki olduğunu göz önünde bulundurarak toprağını kuru bırakmaz ve ayrıca her gün üzerine fısfısla su püskürtürseniz çok iyi olur.. Ayrıca, yapı marketlerde vs. satılan "tropik bitkiler için sıvı gübre"lerden ambalajında açıklandığı şekilde uygulamanızı da öneririm...
Yavruları saksılarına diktikten sonra nem kaybetmemeleri için birkaç hafta süreyle saksının üzerini (bitkiye ağırlık yapmayacak şekilde) şeffaf bir naylon poşetle örterseniz sağlıklı gelişmelerini desteklemiş olursunuz.. Her gün üzerlerine su fısfıslarken gerekli taze havayı zaten alacaklardır... Bol şans...
Cevabınız için teşekkür ederim. Dediklerinizin aynısını yapacağım.

Yavruları ektim, bu şekilde poşet geçirdim, uygun mu ve hava alması için delik açmam gerekir mi poşede?
Ayrıca bu yavru/çelikleri de fısfıslayayım mı?

Eklenen Resimler

Eski 20-12-2018, 13:34   #427
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi green.white Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim. Dediklerinizin aynısını yapacağım.

Yavruları ektim, bu şekilde poşet geçirdim, uygun mu ve hava alması için delik açmam gerekir mi poşede?
Ayrıca bu yavru/çelikleri de fısfıslayayım mı?
Bence gerekmez, çünkü her gün fısfıslama işlemi için poşeti çıkaracağınızdan poşet odadaki taze havayla dolacaktır.. Zaten sürekli bir işlem değil, birkaç hafta sonra tamamen çıkarırsınız poşeti..
Poşet de gayet uygun yerleştirilmiş görünüyor...
Bol şans...

green.white beğendi.
Eski 20-12-2018, 14:31   #428
Ağaçsever

green.white's Avatar

Alıntı:
Bence gerekmez, çünkü her gün fısfıslama işlemi için poşeti çıkaracağınızdan poşet odadaki taze havayla dolacaktır.. Zaten sürekli bir işlem değil, birkaç hafta sonra tamamen çıkarırsınız poşeti..
Poşet de gayet uygun yerleştirilmiş görünüyor...
Bol şans...
Bilgilendirmenizden ötürü teşekkür ederim. Gelişmeleri burada paylaşacağım.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 21-05-2019, 22:18   #429
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013

Merhaba,
Benim yavrumun sorunu da çoğunluk gibi yaprak ucu sararması. Okudum okudum ama net bir sebep yok. Bazı arkadaşlarımda görüyorum capcanlı bütün yapraklar dimdik çiçek dolu üstü. Benimki hiç öyle olmadı.
Aslında görüntü bir süre önce bundan bir tık iyidi. Ama unlu bit istilasından yeni kurtulduk. 1 haftadır İyice temizlendiğine eminim artık. Compo marka Yeşil bitkiler için sıvı gübre verdim. (Çiçekli bitkiler için olanı önermişsiniz 2 hafta sonra ondan vericem) Haftada 2 gün suluyorum. Akşamları cam açıp hava aldırıyorum. Esinti yok. Ortam ne sabah ne öğleden sonra direk
güneş almıyor ama hep aydınlık.
Şimdi okuduklarıma göre
Sudaki kireç
Çok sulama
Az sulama
Direk güneş alma
Yaprak sarartan sebepler. Ve bence ben Hiçbirni yapmıyorum. Umarım benimki sadece bitten olmuştur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gül Batur beğendi.
kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 23:49   #430
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2019
bu videoya denk geldim, faydalı bilgiler.

Galibe Mevlüde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2019, 16:03   #431
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Barış çiçeğim.🌞

Balkonumdan iyi günler.💕💕💕

Eklenen Resimler

nevgül beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2019, 07:50   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2019
arkadaşlar merhaba, çiçek isteyenler bahar mevsiminde (son veya ilk farketmez) 20 gün kadar az ışık alan yerde susuz bırakın. sonra bol su ile ışık alan yere koyun. tabi direk güneşe değil. her bahar açar, güzel bakılırsa yılda 4 kez bile açabilir. ben en son 12 çiçek açtırdım. kokusu şahane. odanın havasını değiştiriyor. budanmaktan hiç hoşlanmaz, ama gene de çok yaprak olursa buduyorum. 3 yıldır ofiste düzenli bakmama, çiçeklere ilgili olmama, hatta kendi çapımda bu konularda şanslı ve iyi olmama rağmen sanırım çoğaltamadığım tek bitki. o konuda da üzülüyorum. böyle güzel bakabildiğim bir çiçeği eşe dosta da dağıtamadığım için. gerçi her yerde satılır oldu. ama kendi çoğalttığın çok ayrı oluyor, sizler de katılırsınız.
Bu arada hiç elle sulamam, toprağın bir köşesini hafif oydum, 1 lt lik şişenin kapağına 5 6 delik açtım sürekli o şişeyi dolduruyorum o kadar.

kasimokan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2020, 16:41   #433
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2020
Arkadaşlar eşim kolaylık olsun diye 2 ay önce barış çiçeğimizi bir numara büyük saksıya oturtmuş ve dış saksıyı yarıya kadar su doldurmuş. Önce kökleri çürür diye düşündük suyu boşaltacaktık ancak çiçeğin neşesi gayet yerinde ve nisan ayından bu yana 3 tane çiçek açtı. Çiçeğimizi cok seviyoruz, toprak değişim zamanında kök ayırıp başka saksıda cogaltabilir miyiz ya da cogaltmak için başka yöntemi olan var mı?

uluturhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2020, 15:44   #434
Yeni Üye

batub95's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2020
Barış Çiçeğim Çiçek Açmıyor

https://hizliresim.com/krLIMN
https://hizliresim.com/BboK56
https://hizliresim.com/Vhapu1
https://hizliresim.com/7i5p6E

Fotoğraflarda görüldüğü üzere çiçeksiz bir bitki oldu. Çok nadiren bir tane çiçek açıyor ve o da 2 hafta sonra kuruyor. Toprağı çok kurutmadan suluyorum. Toprağın üstünde beyaz renklerde bir şeyler var. Ne olduğunu anlamadım. Yeni yaprak açıyor her zaman fakat bir türlü çiçek açmıyor. Ayrıca bu sene saksını değiştirmedim. Yeterli gün ışığı aldığını sanıyorum. Direk güneş ışığına koymuyorum. Fotoğraflara bakıp nasıl bir yol izlemem gerektiğini söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Mutlaka önerilerinize ihtiyacım var çünkü ne denediysem olmadı. Vitamin aldım döktükten sonra 1 tane daha çiçek açtı ama yine öldü. İlk aldığımda 4 çiçekli idi.

batub95 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2020, 16:25   #435
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Burada Sn. Mesut Temiz çok net açıklamış durumu.

Bence çiçeğiniz gayet sağlıklı. Güle güle büyütün.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2020, 22:49   #436
Yeni Üye

batub95's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Burada Sn. Mesut Temiz çok net açıklamış durumu.

Bence çiçeğiniz gayet sağlıklı. Güle güle büyütün.
Peki yapraklarını budasam veya başka bir işlem yapsam mesela hiç sulamayıp bekletmek gibi...

Bu şekilde çiçek açmasını sağlayamaz mıyım?

Eski 18-08-2020, 23:19   #437
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Yelken çiçeği, Barış çiçeği (Spathyphyllum)

Linkten faydalanabilirsiniz.

Fikir alırsınız. Benim düşüncem, bitkiyi akışına bırakmak. İlle de çiçek açtırmaya zorlamamak. Çiçekçilerdeki görünümü evde sağlayamayız. Onlar hormon da kullanıyorlar. Yazık oluyor. sünüyor sonrasında çiçekler.

Tabii çiçek te sizin. karar da. Kolay gelsin.

Eski 22-08-2020, 19:50   #438
Yeni Üye

batub95's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uluturhan Mesajı Göster
Arkadaşlar eşim kolaylık olsun diye 2 ay önce barış çiçeğimizi bir numara büyük saksıya oturtmuş ve dış saksıyı yarıya kadar su doldurmuş. Önce kökleri çürür diye düşündük suyu boşaltacaktık ancak çiçeğin neşesi gayet yerinde ve nisan ayından bu yana 3 tane çiçek açtı. Çiçeğimizi cok seviyoruz, toprak değişim zamanında kök ayırıp başka saksıda cogaltabilir miyiz ya da cogaltmak için başka yöntemi olan var mı?
Hocam dış saksıya su doldurup çiçek saksını içine mi koydunuz? Doğru mu anladım? Yani çiçek saksısı sürekli su içinde mi duruyor?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 23-08-2020, 16:35   #439
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batub95 Mesajı Göster
https://hizliresim.com/krLIMN
https://hizliresim.com/BboK56
https://hizliresim.com/Vhapu1
https://hizliresim.com/7i5p6E

Fotoğraflarda görüldüğü üzere çiçeksiz bir bitki oldu. Çok nadiren bir tane çiçek açıyor ve o da 2 hafta sonra kuruyor. Toprağı çok kurutmadan suluyorum. Toprağın üstünde beyaz renklerde bir şeyler var. Ne olduğunu anlamadım. Yeni yaprak açıyor her zaman fakat bir türlü çiçek açmıyor. Ayrıca bu sene saksını değiştirmedim. Yeterli gün ışığı aldığını sanıyorum. Direk güneş ışığına koymuyorum. Fotoğraflara bakıp nasıl bir yol izlemem gerektiğini söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Mutlaka önerilerinize ihtiyacım var çünkü ne denediysem olmadı. Vitamin aldım döktükten sonra 1 tane daha çiçek açtı ama yine öldü. İlk aldığımda 4 çiçekli idi.
Bitkiniz aslında sağlıklı gözüküyor, gün içinde aldığı ışık az geliyor olabilir. Topraktaki beyazlıklar verdiğiniz suyun kirec kalıntıları. suladıkça artacak. Toprak sırf torf. Haliyle çamirlaşma oluyor ve uzun süre suyu tutuyor . Tavsiyem; 50/50 torf ve cocpeat karıstırın Bulursanız %20 civarında da vermikülit ve perlit ekleyin güzelce harmanlayın bitkinizi dikin. Bu harç güzel süzek bir harç olacak. Ondan sonra bitkinizdeki farkı görürsünüz. Arada besin vermeyi de ihmal etmeyin.

Mesut Temiz beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2020, 15:48   #440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2014
Merhabalar, komşumuz Haziran ayında uzun süreliğine şehir dışında olacağı için yelken çiçeğini bize bıraktı. 2 adet çiçeği olan, çok sağlıklı görünen bir bitkiydi.
*Sürekli aydınlık olan ama direk güneş almayan bir yere yerleştirdim. Zamanla duvar tarafındaki yapraklar ölmeye başladı. Budanmayı sevmediğini bilmediğim için kuruyan yaprakları kestim fakat yaprak kahverengileşmesi arttı.
*Evde 2 adet kedim var. 1 tanesi musallat oldu, yaprak uçlarını kemirdi. Zar zor vazgeçirdim. Şimdi kemirmiyor ama bitkinin de tadı kaçtı. Çok sağlıksız ve mutsuz. 1-2 kere çiçek de açtı ama çiçekler beyazlamıyor. Yeşil kalıyor ve sonrasında kahverengileşip kuruyor.
*Toprağı nemli kalacak şekilde suluyorum. Musluk suyu kullanıyordum ama forumu okuyunca dinlendirerek vermeye karar verdim.
*Problem duvar tarafından başladığı için pencere kenarına aldım. Saat 11'e kadar tül perde arkasından güneş ışığı alıyor son 2 haftadır. Faydası olmadı ama eski yerine alırsam da olmayacak.
*Geldiği zamanki resmini ve şuan ki haline ait resimleri ekliyorum. Ne yapmam gerektiğine dair bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Komşuma çok mahçup olacağım eğer güzelim bitkisini bu halde teslim edersem. Lütfen yardım

ilk geldiği zaman: https://hizliresim.com/qmeC9p
Şimdiki hali: https://hizliresim.com/8g0kM2
https://hizliresim.com/yfsCr0

derin35 beğendi.
Eakyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2020, 14:38   #441
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Sn. Eakyar, ne yazık ki salon bitkilerinin çoğu yer değişikliğine hemen olumsuz tepki veriyor.

Bitkinin suyunu, ışığını tüm ihtiyacını karşılasanız bile bozulma kaçınılmaz oluyor. Keşke bulunduğu yerde ona bakma şansınız olsaydı.

Kökler sağlam olduğu müddetçe, yeniden sürecektir. O yoğun yapraklı, eski haline dönmesi biraz zaman alır. Komşunuza mahçup olacağınızı düşünmeyin. Çiçek bakan kişi, yer değişikliğinde onun etkileneceğini bilen kişidir.

Kediniz konusunda dikkat ediniz. Yapraklarının zehirli olduğunu duymuştum. Google'dan bir araştırın isterseniz. Kolay gelsin.

Eski 15-09-2020, 14:46   #442
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Ayrıca çiçeği konumlandırdığınız yer cam önü, bol ışıklı. Ben olsam tekrar tekrar yerini değiştirmezdim. Kediniz de zor ulaşır. Yüksekte kalmış.

Eski 16-09-2020, 09:20   #443
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Ayrıca çiçeği konumlandırdığınız yer cam önü, bol ışıklı. Ben olsam tekrar tekrar yerini değiştirmezdim. Kediniz de zor ulaşır. Yüksekte kalmış.
Teşekkür ederim yorumlarınız için. Biraz olsun içim rahatladı =)

Hem kediden uzak tutmak hem de ışığı biraz arttırmak için bu yeri tercih etmiştim. Sahibine dönene kadar nihai yeri burası olacak muhtemelen.

Umarım dediğiniz gibi komşuma geri dönünce eski haline dönebilir. Sürekli alttan ufak yavrular vermesi beni umutlandırıyor bu konuda =)

Eakyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2020, 16:22   #444
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2020

https://hizliresim.com/ba2fjm
https://hizliresim.com/xX3Vwa
https://hizliresim.com/15WEaq
Herkese merhaba
Ben 2 gün önce çiçeğime haşladığım ıspanak suyunu döktüm �� Çiçeğim yapraklarını eğdi ve solmaya başladı alt yaprakları hızlı bir şekilde sararıyor.. Çok üzülüyorum, kurtarabilir miyim yapılabilecek bir şey var mı bilgisi olan varsa çok sevinirim

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen OzlemK : 30-10-2020 saat 16:33 Neden: fotograf ekleme
OzlemK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2020, 20:43   #445
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OzlemK Mesajı Göster

https://hizliresim.com/ba2fjm
https://hizliresim.com/xX3Vwa
https://hizliresim.com/15WEaq
Herkese merhaba
Ben 2 gün önce çiçeğime haşladığım ıspanak suyunu döktüm �� Çiçeğim yapraklarını eğdi ve solmaya başladı alt yaprakları hızlı bir şekilde sararıyor.. Çok üzülüyorum, kurtarabilir miyim yapılabilecek bir şey var mı bilgisi olan varsa çok sevinirim
Ispanak suyunun etkileri hakkında bir bilgim olmamakla birlikte, sorun bu sıvıdan kaynaklanıyorsa ve başka bir problemden dolayı ortaya çıkmadıysa saksıyı bol bol sulayıp toprağı adeta yıkamak yararlı olabilir... Yani defalarca temiz suyla sulanıp saksı altından süzülen sular atılırsa toprak önceki haline yakın bir duruma dönecektir... (Çok küçük bir ihtimal de olsa, acaba ıspanak suyunun tam soğumamış olması gibi bir durum söz konusu olmuş olabilir mi? Ya da buzdolabında tutulup fazla soğuk olduğu için bitkiyi şoka sokmuş olması gibi bir durum?)

Eski 31-10-2020, 10:21   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2020
Alıntı:
Ispanak suyunun etkileri hakkında bir bilgim olmamakla birlikte, sorun bu sıvıdan kaynaklanıyorsa ve başka bir problemden dolayı ortaya çıkmadıysa saksıyı bol bol sulayıp toprağı adeta yıkamak yararlı olabilir... Yani defalarca temiz suyla sulanıp saksı altından süzülen sular atılırsa toprak önceki haline yakın bir duruma dönecektir... (Çok küçük bir ihtimal de olsa, acaba ıspanak suyunun tam soğumamış olması gibi bir durum söz konusu olmuş olabilir mi? Ya da buzdolabında tutulup fazla soğuk olduğu için bitkiyi şoka sokmuş olması gibi bir durum?)
Hayır soguyana kadar beklemiştim ama içinde tuz varmış, sanırım o zarar verdi. Onu dökmeden önce bitkim sağlıklıydı. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için deneyeceğim

Mesut Temiz beğendi.
OzlemK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2020, 17:52   #447
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2020
Merhaba, bir kac ay önce edindiğim yavru baris cicegimin surekli yapraklari kararıyor. Neden oldugunu bir turlu cozemedim. Evim gunes almiyor cicek camin önündeki sehpanin üzerinde duruyor sadece gun ışığı alıyor. Sulamayi haftada bir aritmadan aldigim suyla yapiyorum. Uzerinde 5 yaprak var 3'u bu sekilde kararmış durumda. Evin sicakligi 24-25 derece. Ayda bir kere bitki besini veriyorum. Cicegin konumu kus kafesine yakin, kus uctukca esinti oluyor, bu esinti onu rahatsiz eder mi?

Mesut Temiz beğendi.
birmucizeolsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2020, 18:56   #448
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birmucizeolsun Mesajı Göster
Merhaba, bir kac ay önce edindiğim yavru baris cicegimin surekli yapraklari kararıyor. Neden oldugunu bir turlu cozemedim. Evim gunes almiyor cicek camin önündeki sehpanin üzerinde duruyor sadece gun ışığı alıyor. Sulamayi haftada bir aritmadan aldigim suyla yapiyorum. Uzerinde 5 yaprak var 3'u bu sekilde kararmış durumda. Evin sicakligi 24-25 derece. Ayda bir kere bitki besini veriyorum. Cicegin konumu kus kafesine yakin, kus uctukca esinti oluyor, bu esinti onu rahatsiz eder mi?

Barış çiçeği doğrudan güneş ışığı değil, aydınlık bir ortam istediğinden, sorun güneş kaynaklı değildir...
Bitkinin nelere ihtiyaç duyduğu üzerinden gidecek olursak sorunu sizin tespit etmeniz mümkün olabilir:
İlk olarak, bu bitki geçirgen ve besleyici bir toprak ister. Yani yapı marketlerden geniş yapraklı salon bitkileri için hazırlanmış paketli topraklar uygun olur. Resimde ayrıntı seçememekle birlikte, toprağınız sanki sarımsı-kızıl normal toprak (doğadan, bahçeden alınmış) gibi görünüyor.. O topraklar sukulent ve kaktüslerin çoğu için uygun olsa da tropik bitkiler için uygun değil... bu tabii resimden edindiğim kanı.. Toprak uygunsa bu konuda sorun yok demektir..
İkinci olarak, bitkinin toprağı sürekli ıslak olmamalı... yani yeni sulama yapmak için önce toprağın üst kısmının kuru bir his verdiğini görmeniz uygun olur...
Üçüncü olarak, bitkinin yaprakları yüksek ortam nemi ister... Yani, ya odanızın nemi yüksek olacak ya da mümkünse her gün yapraklarını fısfısla su püskürterek ıslatacaksınız...
Dördüncü olarak, sıcaklık dalgalanmalarından ve hava akımlarına maruz kalmaktan korumanız gerekiyor... Burada hava akımından kasıt, örneğin pencere ve kapı açık ve hava akımının geçtiği yere de çiçek konulmuş... Bu, bu bitkilere hiç iyi gelmiyor... Ama kafesteki kuşun kanat çırpmasının hiçbir etkisi olmaz...
Beşinci olarak da, maddeleri sıralamaya başlamadan önce yukarıda belirttiğim gibi, bu bitki doğrudan güçlü güneşi değil, aydınlık ve dolaylı ışık aldığı bir yeri seviyor.. Aslında oldukça az ışıkla bile idare edebiliyor...

Bunlar bitkinin normal bakımıyla ilgili dikkat edilecek hususlar... Bunun dışında bitkinin dikildiğindeki kök durumunu, kökü olup olmadığını, şu anda köklerinin çürüyüp çürümediğini ve parazit (mesela unlu bitler bu bitkiyi çok sever ve öldürene kadar durmazlar) ya da hastalık durumunu (mantar hastalıkları gibi) bilmiyoruz... Bunları da göz önünde bulundurabilir ve kontrol edebilirsiniz...

Eski 25-11-2020, 18:31   #449
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2020
Merhaba, cicegim hindistan cevizi torfuna dikili. Fotoğrafta gordugunuz kizilliklar kahveli su vermistim kahvenin telveleri. Haftada bir suluyorum ama sanirim fazla islak kalıyor biraz daha dikkat edecegim. Nem konusunda odanin neminden emin degilim ama her gun fisfislarim mumkun oldugunca.

Ugradigim yapi marketteki personele cicegin fotografini gosterdigimde yaprak mantari olduğunu ve zirai ilac kullanmam gerektigini soyledi. Cicegin topragini degistim koklerinde mantar yok ve oldukca sağlıklı bir koke sahip. Umarım kurtarabilirim cicegimi.

Mesut Temiz beğendi.
birmucizeolsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2020, 23:16   #450
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Barış çiçeğine çok benzeyen uzun dallı yaprak ve çiçeği çok benzeyen bir tür var hiç bir yerde bulamaıdm ismini bilen var mı acaba ?

derin35 beğendi.
Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024