agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2014, 11:21   #361
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
vazoda yelken

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi waterfull Mesajı Göster
Sn Süleyman Koçak, çiçekleriniz çok güzel görünüyor. Vazolara nasıl ve ne kadar toprak koyduğunuzu öğrenebilir miyim. Benim de böyle cam bir vazom var. Atıl duracağına bu şekilde değerlendirmek istiyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Sayın waterfull; epeydir foruma uğramamıştım, mesajınızı şimdi gördüm.
Evvelâ, vazoların altında, orta bölgeye birbirine yakın 3-5 delik açın. Sonra vazonun içerisine önce drenajı sağlamak için çakıl taşları, kiremit parçaları v.s. koyun. Bu taşlar aynı zamanda vazonun dibinde ağırlık yapacak ve küçük çarpmalarda kolayca devrilmesini de önleyecektir.Sonra bitkinin sevdiği türden (burada tarifi var) iyi geçirimli toprakla, köklerin ulaşacağı yere kadar doldurun. Arada bir saksıyı yere vurarak toprağın oturmasını sağlayın. Yoksa bitkiyi diktikten sonraki ilk sulamanızda toprak seviyesi çok azalacaktır. Daha sonra bitkinizi, mümkün olduğunca köklerine zarar vermemeye çalışarak vazoya yerleştirin.(zarar verdiğiniz her kök size ucu kurumuş bir yaprak olarak dönecektir) Kalan boşluğa da kök boğazı yüksekliğine kadar toprak ilavesi yapın. Üstten 2-3 cm kadar boşluk bırakın ki, sulama sırasında yeterli su alabilsin bitkiniz.
Sonra klorsuz iyice havalandırılmış musluk suyu ile (birkaç gün açıkta beklettiğiniz musluk suyunu havalandırarak kullanabilirsiniz) güzelce sulayıp doğrudan güneş almayan biryerde 1 hafta kendine gelmesini bekleyin. Herhangi bir sıkıntı görülmüyorsa işler yolunda demektir. Artık bitkinizi devamlı kalacağı, güneşli bir yere alabilirsiniz. Bahar ortasından sonbahar ortasına kadar öğlen saatlerinde doğrudan güneş almasını enlgelleyin.(Tül perde bu iş için en iyi yöntemdir.)
Vazonuz, benimkiler gibi iki parça halinde ortadan birleştirilmiş ise taşımalar sırasında birleşme yerinin altından tutarak taşımanızı ayrıca tavsiye ederim.
Fotoda, sağdaki yelken geçtiğimiz Mart ayı başında kökten ayırma usûlü ile vazoya aldığım, soldaki ise geçen yıl vazoya aldığım yelkendir. Şuan her ikisi de çiçekli maşaallah. Ortadaki bitki japon küpesi kohleria.

Eklenen Resimler

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 21:02   #362
Ağaçsever

Crocus-Crocus's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2013
Benim yelken çiçeğinin köklerinde beyaz-gri böcekler var. Üzerinde olsa arap sabunu-zeytinyağı karışımı uygulayacağım.Topraktakilerde de işe yarar mı acaba?

Crocus-Crocus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 15:17   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2014
ilk aldığımdaki çiçeklerin hepsi solup dökülmüştü. şimdi bir tane açtı. Bir tane daha geliyor.

Eklenen Resimler

standbymee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 02:51   #364
Ağaçsever

scpr's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Yelken çiçeğimdekı beyaz yapraklar...

Merhaba,
Bu güzellikte benim ''Huzur'um'' . Kendisi çok sağlıklı şu ana kadar pek problem yaşamadık. Küçük kızımın yapraklarını yırtması dışında ama o hayatından memnun. Tek merak ettiğim yapraklarının birtanesi beyaz. Bugün fark ettim ki, bir beyaz yaprağımız daha oluyor. Bu beyaz yaprağın durumunu merak edıyorum. Her gören de soruyor. Yelken çiçeği genellikle bu oluşumu yapar mı? Bu oluşumun bir adı var mıdır?
Name:  Baris 1.jpg
Views: 2702
Size:  23.9 KBName:  baris2.jpg
Views: 2644
Size:  16.7 KBName:  baris3.jpg
Views: 2921
Size:  39.2 KB

Düzenleyen scpr : 24-06-2014 saat 07:53 Neden: resim düzeltme
scpr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2014, 23:23   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Barış çiçeğim sürekli yaprak açıyor ama çiçek açmıyor neden olabilir bide bazı yapraklar içine doğru kıvrılmaya başlamış nedendir ?

Arya34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 15:32   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Cevaplayacak olan yokmu ?

Arya34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 11:50   #367
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arya34 Mesajı Göster
Cevaplayacak olan yokmu ?
verdiğiniz bilgilerle bir yorum yapmak pek mümkün değil. Bitki ve saksının deylı görüntüsü artı detaylı bakım bilgisi verin ki arkadaşlar yardımcı olsunlar.

Ne zaman aldınız kaç senedir aynı toprakta?, toprağı nasıl? süzek mi yoksa vıcık vıcık su tutan bir topak mı? bakımını nasıl yapıyorsunuz konumu nedir, ne kadar ışk alır vs...
Basit bir tahminle bitkiniz su tutan bir toprağa sahip ve çok suluyorsunuz.

malina ve lusoari beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 15:23   #368
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2014
buda benim nazlı kuzummmm

Eklenen Resimler

devilstori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 14:54   #369
Ağaçsever

çiçekdostu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2012
[ATTACH][ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]
Bu çeliği dün okuldan kırdım.Ben barış çiçeği diye biliyorum ama emin olamadım.Hemen dikmeli miyim yoksa suda köklenmesini mi beklemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

sonkez, lusoari ve Milla beğendi.
çiçekdostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 18:13   #370
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sayın çiçekdostu, sizin elinizdeki barış çiçeği değil düz yeşil yapraklı aglaonema türü. İsterseniz suda köklendirebilirsiniz ya da direk toprağa dikebilirsiniz sorunsuzca tutacaktır.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2014, 22:21   #371
Ağaçsever

çiçekdostu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Bilginiz için teşekkür ederim sayın lusoari.

lusoari beğendi.
çiçekdostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2014, 16:57   #372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Yelken çiçeğim 3. senesinde hastalandı. Yapraklarından sararmalar var.. Ne yaptımsa olmadı. Beklemek kaldı sadece..

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 20:48   #373
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Barış Çiçeğim 2 yaşında...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2015, 16:51   #374
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Üzeri açık akvaryumun en üst seviyesinde, köklerini açık şekilde suyun içine, yaprakları ise su üstünde bırakarak bağladığım yelken çiçeğinin 6 ay sonraki hali.

Name:  yelken.jpg
Views: 2770
Size:  66.5 KB

İlk bağladığımda daha az yaprak ve sadece 3-4 dal kökü vardı, şimdi kök sistemi muazzam gelişmiş.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 12:59   #375
Yeni Üye

kurdelelikedi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2015
sizin bu deneyiminiz, okudugum hydroponics makalelerini animsatiyor, umarim bir gun ben de baris ciceklerimi bu amacla kullanabilirim. bu sene sonunda bahcivanlik kursuna gitmeyi basardim. bir de akvaryumculuk kursuna gidebilirsem iki bilgiyi guzelce birlestirecegim.

MSaygin beğendi.
kurdelelikedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 21:06   #376
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Spathyphyllum

2013 mart ayında üzeri çiçek dolu almıştım. Bir yıl içerisinde yaprak uçları karararak, kala kala fındık boyda bir yumru kök kaldı. Ben de mevcut saksısından çıkarıp küçük saksıda torfa diktim, çiçekli bitkiler için bitki besininden her sulamada az dozda verdim. Ve sonuç ortada...
Name:  20150519_165448-1.jpg
Views: 2101
Size:  43.7 KB

Milla, Jakin ve deryaozel427 beğendi.
lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 00:54   #377
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Benim piyano çalıştığım odada bu bitkiden var. Kuruyanları temizledim ama bilmediğimden tamamen almadım hepsini. Bir tane çiçeği var.Cama yakın duruyor. ve sabah öğle güneşi geliyor üstüne odada perde yok. Sonuç olarak orası okul tabii ki... Yarın fotosunu çekip atsam biraz üstüne konuşabilir miyiz? Evde de 2 tane var fakat benn haftada bir su döküyorum kendi kendine yaşıyor... Hiç bozulmadı. Okuldakine yeni ulaştım. Mahvolmuş durumdaydı..

Jakin beğendi.
Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 08:48   #378
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vicia Ervilia Mesajı Göster
Benim piyano çalıştığım odada bu bitkiden var. Kuruyanları temizledim ama bilmediğimden tamamen almadım hepsini. Bir tane çiçeği var.Cama yakın duruyor. ve sabah öğle güneşi geliyor üstüne odada perde yok. Sonuç olarak orası okul tabii ki... Yarın fotosunu çekip atsam biraz üstüne konuşabilir miyiz? Evde de 2 tane var fakat benn haftada bir su döküyorum kendi kendine yaşıyor... Hiç bozulmadı. Okuldakine yeni ulaştım. Mahvolmuş durumdaydı..
Yelken çiçeğini direct güneşten kurtarın. Bundan hoşlanmaz. Toprağı da süzek, suyu vıcık vıcık içinde tutmayan, gevşek bir harçtan olmalı. Bunun dışında çok önemli bir bakımı yok.

Jakin beğendi.
Eski 11-11-2015, 14:26   #379
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Barış çiçeğimin şimdiki hali...

Eklenen Resimler

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 14:17   #380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2015
barış çiçeği (spathiphyllum)
çiçeğimi 3 yıl önce arkadaşımın çiçeğinden aldım bir kök diktim. ilk sene çiçek açtı fakat iki senedir hiç çiçek açmıyor sadece yaprak sayısı artıyor ve oldukca sağlıklılar çiçek açması için ne yapmalıyım ?

liligum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 17:10   #381
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Barış çiçeği ilkbahar ve sonbaharda açar.Laftan sözden anlar.Bunu okumuştum,fakat ben bu bilgiyi edinmeden çiçeğin konuşulanı anladığını keşfetmiştim.Ne kadarı dogru bilmiyorum huzurlu evde açarmış.Ayrıca suyu sever,yaprakları yıkanmak ister,güneşle arası yok,aydınlık yeri sever.Aspirinli su iyi gelir.Denedim.Yine okuduğumu söylüyorum,bunu denemedim.Çiçek açması için sulama suyuna çok az çamaşır suyu konacak.Bence yerini değiştirmekle başlayın.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 11:28   #382
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Red face Barış Çiçeğine Çiçek Açtırmanın Sırrı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narcu Mesajı Göster
Bende bu çiçekten var. İsmini uzun zamandır arıyor ve bulamıyordum. Önceleri yanlış bilgiyle toprağını kuru tutuyordum (az sulama). O zamanlar devamlı olarak 1 tane çiçeği açıyordu. Zamanla yaprakları bozulmaya başladı. Hastalık kaptı düşüncesiyle toprağını değiştirirken köklerini de kesmiştim. Ayrıca kökten üç bölüme ayırarak yeniden yeni toprakla saksılara diktim. Ayırdığım üç kökten bir tanesi hiç gelişmedi. Bir tanesi normal bir gelişme gösterdi. Esas ana kök iyi bir gelişme gösterdi. Ancak bu süreç içinde toprağının ıslak değil ama nemli tutulması gerektiğini ve sıksık yapraklarının su püskürtülerek ıslanması gerektiğini öğrenerek uyguladım. Normal aydınlık bir ortamda şu anda ve yaprakları çok güzel gelişiyor. Ancak yaptığım uygulamadan sonra hiç çiçek açmadı.
----------------------------------------------

Merhaba...Ben de Barış Çiçeği ile ilgili tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.Umarım sizlere faydalı olur...
Barış Çiçeğini çiçekçiden aldığınızda bol çiçeklerle doluydu.Oysa ki eve getirip o kadar özenle bakmanıza rağmen, bir türlü çiçek açmıyor, öyle değil mi?
Bunun nedeni ;Barış Çiçeği seralarda yetiştirilirken çeşitli maddeler ile muamele edilerek çiçek açtırıldığından; evde de aynı ortamı bulamadığından, ne kadar ihtimam gösterirseniz gösterin, çiçek açmıyor..
Bunları yaşadığım için sizleri çok iyi anlıyorum..Bu durumda 2 seçenek hasıl oluyor..
1- Çiçeğinizin serada maruz bırakıldıklarından kurtulması ve yeni ortamına uyum sağlaması için ,çok uzun bir süre,muhtemelen yıllarca, eliniz boş bekleyeceksiniz..Ki sonunda genelde insan, bitkinin çiçek açmamasına çok güceniyor ve hevesi kırılıyor..
2-Hiç üzülmeyin, herşeyin bir çaresi var...Ve şimdi çiçek açtırma sırrı:1 Litre suya 0,50 cc Gibberellic Asit karıştırın ve akşamları Barış Çiçeğinizi fısfıslayın.Bunu; ara ara yapın.Barış Çiçeğiniz sürekli çiçek açacaktır..

Herkese bol çiçekli güzel günler dilerim...

ahsensukran beğendi.
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 11:35   #383
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Kaynaklarda yazdığına göre, ihtiyacından az ışıkta çiçek yaprakları yeşilimsi oluyormuş. Sanırım bol ışığa (doğrudan üstüne gelen güneş ışığı değil) almanız gerek. Bu arada sabahleyin üzerine çok kısa süre gelen güneş ışığından rahatsız olmazmış.
-------------------

Ayrıca; yaprakları sararıyorsa, Magnesium Sülfat (Epsom Salt- İngiliz Tuzu) verin.. Kısa sürede yaprakları koyu yeşil olacaktır..

ahsensukran beğendi.
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2016, 09:06   #384
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8

Baharı çiçekleriyle karşıladı.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 20:28   #385
Yeni Üye

deryaozel427's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2015
Evime hoşgeldin:-)

1 hafta önce aldım ve hemen saksı değişimi yaptım. Bakalım memnun edebilecek miyiz?

Eklenen Resimler

lusoari ve sardunya18 beğendi.
deryaozel427 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2016, 22:47   #386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2016
Merhaba. Benim baris cicegimin cicekleri yesil. Daha oncede baris cicegi baktim 3 yildir buyuttugum baris cicegim tatile gidince oldu yerisine yeni aldim ama bu yeni aldigim baris cicegim ilk cicekleri beyaz olmasina ragmen su anda uzerinde birsuru yesil cicek var. Rengi beyazlamadi gitti ne yapabilriim

Rezene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2016, 23:24   #387
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rezene Mesajı Göster
Merhaba. Benim baris cicegimin cicekleri yesil. Daha oncede baris cicegi baktim 3 yildir buyuttugum baris cicegim tatile gidince oldu yerisine yeni aldim ama bu yeni aldigim baris cicegim ilk cicekleri beyaz olmasina ragmen su anda uzerinde birsuru yesil cicek var. Rengi beyazlamadi gitti ne yapabilriim
Çiçek ömür boyu kalacak değil. Çiçek açtığında beyazdır zaman içinde yesile döner . Bu durumda artık çiçeği kesmek gerekir. Yeni çiçekler beyaz olarak açacaktır.

Eski 05-11-2016, 01:19   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2016
Merhaba ben barış çiçeğimi ziraat fak den aldım.aldığımda çiçekleri vardı,saksıya dikerken soğanlarından ayırıp çoğaltabileceğimi söylediler ikiye ayırdım, herkes de olduğu gibi yaprakları karardı soldu, saksı yetersiz olabilir diye ikiye böldüm yine saksı ve toprak değişimi yaptım, güneş sevmiyor diye tül perdeli ortamda pencereye yakın duruyor, çare bulamadım, siz nasıl çözüm buldunuz, yukarıda bahsedilen besinleri kullanan var mı? Teşekkürler şimdiden

İzmir izmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2017, 13:15   #389
Ağaçsever

papatya367's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
İşte bu da benim barış çiçeğim.

Eklenen Resimler

lusoari, efeege, Milla ve 1 kişi beğendi.
papatya367 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 12:13   #390
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Merhaba, acaba yaptığınız işlemin normal suda köklendirmeden bir farkı var mı? Aylardır asla büyümeyen üç barış çiçeği çeliğim var da, suya koysam ben de bu sonucu alabilir miyim? Yoksa akvaryum suyunun ve ısıtmanın da etkisi var mı?
Teşekkürler
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Üzeri açık akvaryumun en üst seviyesinde, köklerini açık şekilde suyun içine, yaprakları ise su üstünde bırakarak bağladığım yelken çiçeğinin 6 ay sonraki hali.

Eklenti 545718

İlk bağladığımda daha az yaprak ve sadece 3-4 dal kökü vardı, şimdi kök sistemi muazzam gelişmiş.

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024