agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2007, 01:00   #61
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
http://www.agaclar.net/dergi/nisan07.html başlığında yelken çiçeği bakımı, hastalıkları ile ilgili bir yazım var. Okumanızı öneririm.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 21:03   #62
Ağaçsever

guler64's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2007
Bana hediye gelmişti.Adını sizlerden ögrendim.Üstünden hiç çiçek eksilmiyor.Ne fazla güneşi,nede gölgeyi seviyor.Yerini sevdigi zaman sürekli çogalıyor.

guler64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 14:17   #63
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Ya arkadaşlar, ben bu bölümdeki yazıları hayretle okudum. Çünkü yanılmıyorsam benim çiçeğimin sizin söylediklerinizden haberi yok. Benimkisi resmen su içinde yaşıyor. Normal saksısına su koyduğumda dahi sizlerin bahsettiği yaprak kenarlarındaki kararmaları görüyorum. İki senedir saksının dibinde koca bir leğen içi su dolu, saksı onun içinde ve hababam çiçek açıyor, dağıta dağıta bir hal oldum. Daha geçenlerde saksıyı devirip en aşağı 10 kök ayırıp dağıttım.

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2008, 14:20   #64
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Arada bir leğeni kaldırıp biraz susamasını bekliyorum. Toprak hafifçe kurumaya başladığında sıvı vitaminle beraber su koyuyorum. Böylece çiçeklenmesini sağlıyorum. Haftada bir banyoda duşun altına tutuyorum. Yazın tatile gideceğimiz zaman küvetin içine su doldurup barış çiçeğimi içine oturtuyorum ve banyonun kapısını açık bırakıyorum. Salonumda ise olduğu gibi sabahtan öğlene kadar güneş alıyor. Kararan yaprak uçlarını makasla kesiyorum, sararan yaprakları iyice sararmadan kesiyorum.

kurdelelikedi beğendi.
Eski 03-01-2008, 15:08   #65
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Banyoda kaldığı müddetçe yapraklarının rengi iyice koyuluyor, bir- birbuçuk ay kadar aydınlıkta kalıyor, odaya aldığımda hem yaprakları hem çiçekleri iyice coşuyor. Kızım olmadığı için tek yaptığım güzel kızım diye sevmek. Sizlere de tavsiye ederim.

Eski 04-01-2008, 17:03   #66
Yeni Üye

narcu's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2007
Bende bu çiçekten var. İsmini uzun zamandır arıyor ve bulamıyordum. Önceleri yanlış bilgiyle toprağını kuru tutuyordum (az sulama). O zamanlar devamlı olarak 1 tane çiçeği açıyordu. Zamanla yaprakları bozulmaya başladı. Hastalık kaptı düşüncesiyle toprağını değiştirirken köklerini de kesmiştim. Ayrıca kökten üç bölüme ayırarak yeniden yeni toprakla saksılara diktim. Ayırdığım üç kökten bir tanesi hiç gelişmedi. Bir tanesi normal bir gelişme gösterdi. Esas ana kök iyi bir gelişme gösterdi. Ancak bu süreç içinde toprağının ıslak değil ama nemli tutulması gerektiğini ve sıksık yapraklarının su püskürtülerek ıslanması gerektiğini öğrenerek uyguladım. Normal aydınlık bir ortamda şu anda ve yaprakları çok güzel gelişiyor. Ancak yaptığım uygulamadan sonra hiç çiçek açmadı.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen narcu : 17-02-2008 saat 15:00
narcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2008, 18:05   #67
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Sn. narcu, dediğiniz gibi toprağının devamlı nemli hatta ıslak olması gerekiyor. Sıcak havalarda mutlaka yapraklarına da su püskürtüyorum. Çiçek açması için arada bir bitki besini verirseniz size istediğinizden daha fazla çiçek vereceğinden emin olabilirsiniz.

Eski 25-01-2008, 15:06   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
Selamlar,
Yelken çiçeğini hiç çiçek açtıramadım. Yaprağa gitti ama bir türlü çiçek açmıyor. Gölgeye koydum yok, direkt güneşe koydum yaprakları sönmeye başladı. Ne yaptıysam çiçek açtıramadım.

Düzenleyen Ophrys : 25-01-2008 saat 15:15 Neden: Fotoğraflar ters eklenmiş, silindi.
SİLİVRİLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 15:13   #69
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Fotoğrafları çevirip eklerseniz forumda izlenmesi daha kolay olacaktır. Lütfen gerekli düzenlemeleri yapıp yeniden ekleyin.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 18:39   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
Bu yelken çiçeğini bir türlü açtıramadım.

Yeni çiçeğim;

SİLİVRİLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 19:02   #71
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Bu'da benim çiçeğim, anneme vermiştim, yazları balkonda, kışları salonda duruyor. Annem ayrı saksılara dikip çoğaltmış, banada bir tane verecek. Sanırım 2002 yılında hediye gelmişti. Bunun birde kırmızı renkli çiçeği olanı var, o daha kıymetli herhalde.

http://img261.imageshack.us/img261/535/bahem3006oz2.jpg

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 19:16   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Bu yelken ciceginin birde kokulu türü varmış arkadaşlar cok aradım ben hic rastlamadım bilen varmı acaba?

beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 20:23   #73
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Bu bölümde resimleri olan yelken çiçeğinin çok tatlı bir kokusu vardır. İlk açtığı zaman farkedememiştim ama son yıllarda açtığı zaman mis gibi kokuyor.

Eski 04-02-2008, 16:04   #74
Ağaç Dostu

Benim cicegiminde yapraklarında kararma sorunu olmustu benimkinin sebebi besini biraz fazla kacırmam dı. kimbilir belki sizde fazla kacırmıs olabilirsiniz.

Eski 27-02-2008, 14:47   #75
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Bende de var bu güzel çiçekten. Geçen hafta bir akrabamdan aldım, ana bitkinin sürgünü ve büyük capcanlıydı. Sonra akrabamdan eve iki saatlik yolculuk yaptı onu önce salona çok aydınlık bir yere koydum, sonra bakımını pek bilmediğim için buraya uğradım, meğer ne çok hatam varmış Yazdıklarınızın hepsini okudum, aynen uyguluyorum duşa sokmak cümlesini ilk defa duyuyorum şimdi sabah güneşi alabilecek yerde yarı gölgeli odada duruyor. Herkese teşekkürlerrr...

M-e-l-t-e-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2008, 15:43   #76
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Fevziye kokulu yelken çiçeği yazısını okur okumaz resmen bendeki yelken çiçeğine uçtum
Kokladım ,kokladım yok hiç bir şey kokmuyor bu .Nasıl bir kokudur bu ?Öleceğim meraktan yahu

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 13:41   #77
Ağaçsever

BurcuBurcu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2008
Galeri: 20
1 ay önce yelken çiçeğimi aldığımda üzerinde harika beyaz çiçekleri vardı fakat şuanda çiçeklerden bazıları yeşile dönmeye başladı.Nedenini çözemedim.Çiçeğim çok güzel sabah güneşi alıyor.Aklıma gelenler;1.Çiçekler yaşlandığı için yeşilleşmeye başladı 2.Vitamin vermem gerek 3.Aldığı sabah güneşi yeterli değil
Yardımcı olursanız sevinirim.

BurcuBurcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 14:34   #78
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Çiçekler yaşlanınca yeşile dönüyor.Diğer faktörlerde doğru ama sizinkinin çiçekleri ömrünü tamamladığı için yeşile dönüyor.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 14:37   #79
Ağaçsever

BurcuBurcu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2008
Galeri: 20
Teşekkür ederim Ela Hanım, peki çiçekleri kesmek için kurumasını beklemek mi daha iyi yoksa şimdi kesmek mi?

BurcuBurcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 21:30   #80
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Benim de bir akrabamdan aldığım yan miniklerden olan bir Barış çiçeğim (gerçi o kadar minik değil genç büyük gibi bitki) var ama çok kötü durumda. Yaprak uçları kararık cansız soluk ve boynu bükük yavrusu bile açmadan boynunu büktü 2 haftadan beri böyleler.

Akrabamdan eve 2 saatlik yolculuk yaptı, ben de her günde 1 kere az su verdim, geçenlerde toprağını değiştirdim akrabam eski bitkisinin toprağını koymuştu ben de hasta olmasın diye yeni toprağa diktim, özel karışımlı yumuşak toprak, yarı aydınlık ve cereyan olmayan yerde duruyor ama hiç boyunlarını göğe yükseltmediler iyice renkleri açılıyo, ne yapmalıyım gübre mi vermeliyim? Ne yazık ki sabah güneşi alacak bir oda yok sabah güneşi ancak arka bahçeye az geliyor. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız çokk sevinirim.

Toprağını değiştirirken köküne baktım içler acısı bir durumdu cansız, sallanıyordu acaba çok mu su verdim? ama toprağını değiştirdikten sonra temiz su verdim ve havalandırdım toprağı, haftada 1'e indirdim iyi mi yaptım

Düzenleyen M-e-l-t-e-m : 10-03-2008 saat 15:56
Eski 11-03-2008, 13:20   #81
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Ufff kimse bir şey yazmadı, çiçeğim gözlerimin önünde sararıp soluyor, sulamaktan ve toprağını deşelemekten başka bişey yapamıyorum. Çok umutsuzum, sıkıldım...
Önce devetabanım sonra yelken çiçeğim şimdi de diffenbahyamın sorunları başladı üçüyle uğraşmaktan sıkıldım...

Eski 11-03-2008, 13:31   #82
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Bendeki yelken çiçeğindede aynı dert var.Komple toprak değiştirdim saksıyı sıcak suyla dezenfekte etim tekrar diktim.Önceleri kalan yapraklar sararmaya başladı ,sararan yaprakları kestim ,birde benimki yeni açmaya başlayan göbekteki yapraktan sararıyor.Umudumu kaybetmedim yaşayacak

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 13:44   #83
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Cevap verdiğiniz için sağolun, bir tek benimki sararıyor sanıyordum. Umudunu kaybetmemen ne hoş ama ben yavaş yavaş kaybediyorum. Çok güçsüzler, sararan büyük eski yaprakları hemen kessem mi?

Ayrıca saksısı bitkiden biraz daha büyük, eski kalın köklerinin yanında 2 uzun kıl gibi kökleri var, kök mü üretmeye çalışıyor, sıvı çiçek coşturandan verdim... Bir umut haydi Barışımmm

Eski 11-03-2008, 17:41   #84
SAVAŞA HAYIR

B_A_R_I_Ş's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2008
bu çiçekten benimde var Yaklaşık bir sene olucak ilk aldığım zaman çok güzel çiçek açtı beyaz sonra yeşile döndü renkleri şimdi hiç çiçek açmıyo.Haftada bir suluyorum hergünde güneşe çıkarıyorum yapraklarına su püskürtüyorum.Sürekli yaprak açıyo kocaman oldu sonunda kendini yaşıyamıycak diye korkuyorum.Faka bir türlü çiçek açmadı.Çiçek açması için ek olarak ne yapıyorsunuz paylaşırsanız sevinirim

B_A_R_I_Ş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 23:55   #85
Ağaçsever

M-e-l-t-e-m's Avatar

Sevgili BARIŞ, adın bitkiyle aynı Çiçeklerin beyazdan yeşile dönmesi, çiçeklerin vaktinin geçmesine işarettir tıpkı gülün 4-5 gün sonra solması gibi, normaldir.
Haftada bir sulamakla iyi yapmışsın yazın daha çok sulanması şart. Bu çiçek direkt güneş ışığı sevmez, yaprakları da bu yüzden kahverengileşir, sen yarı aydınlık direk güneş almayan yere koy ve su püskürtmesini de biraz azalt, bütün bunlara rağmen yine de güzel büyütmüşsün. halinden memnunsa Bu başlığı baştan sona kadar okursan daha iyi anlarsın, benim çiçeğim yan miniklerden olduğu için çiçeksiz şu an o yüzden seninkinin neden çiçeği olmadığını bilemiceğim...

Eski 14-03-2008, 16:39   #86
SAVAŞA HAYIR

B_A_R_I_Ş's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2008
Teşekkür Ederim Meltem Benimkinin çiçek Açma Dişinda Problemi Yok.eski Yaprak Uçlari Sarardi Makasla Kestim.şimdi Gayet Iyiler.ve Son 1 Aydir Ki Hala Büyüyo Ortadan Sayamadiğim Kadar Bir Sürü Yaprak çikiyo.acaba çok Yaprak Verdiği Için Mi çiçek Açmiyo?

B_A_R_I_Ş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 21:51   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fevziye Mesajı Göster
Tabii ki ayırırım beyaz orkide. Unutmam ama Mart ayı geldiğinde sizde bana hatırlatırsanız iyi olur.
Fevziye hanım dagıtım zamanınız geldi mi acaba? Yavruladımı barış cicegimiz?

Eski 18-04-2008, 09:05   #88
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Sevgili beyaz orkide, merhaba. İnanın mesajınızı şimdi gördüm. Ne zamandır doğru düzgün siteye giremiyorum. Çok yoğun bir sınav hazırlığımız vardı. Soru hazırlayıp yazmaktan gözümü açamadım. Lütfen kusuruma bakmayın. Sizin barış çiçeğiniz hazır, bana hemen adresinizi yazarsanız çiçeğiniz en kısa zamanda elinizde olacaktır.

Eski 18-04-2008, 12:59   #89
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Bizim de evimizde yaklaşık 8 yıl önce Bursa'daki teyzemden aldığımız ve yıllardır ailede pekçok kişiye dağıtılmış bir yelken çiçeğimiz var. Yaprakları pek iri değil ama her sene açar muhakkak. Geçen sene saksı ve toprak değişimi yapmadığımdan bu sene saksı ve toprağını değiştirdim. Saksı ve toprak değişiminden sonra pek mutlu olmadı ve yapraklarını aşağıya düşürüverdi. Bir hafta kadar hiç gelişme göstermedi. Elimde kalan son kök olduğundan üzüldüm tabii. Ancak geçen gün geçmiş sayfalarda çözüm ararken Mine hanımın önerisini gördüm ve uyguladım. Yapraklarını azaltın diyordu. Ben de azalttım, çevredeki yaşlı yaprakları aldım. Yeni yaprak da çıkarıyor habire ve düşen yapraklar havaya kaldırdılar başlarını artık. Pek mutlular şimdi. Düzenli olarak su püskürtüp nemlendirmeme ve direkt güneş ışığından uzak tutmama rağmen yaprak uçlarındaki o kahverengilikler benimkinde de ufak ufak mevcut.

Yeniden çiçeklerini görmek için sabırsızlanıyorum ve fotoğraflarını sizinle paylaşabilmeyi umuyorum.

NOT: Şimdi düşündüm de bu yaprakları daha küçük (yani daha ince ve uzun) olanlar başka bir tür olamaz değil mi? Çünkü çiçek yapıları aynı .

Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 00:06   #90
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Baştan sona tüm forumu okudum ve çiçeğime iyi bakamadığımı öğrendim..

Kendimce önce sadece suni ışıklı ortamda çiçek açmasını bekledim. Sonra akşam güneşini azıcık alan ön balkonuma aldım. Sonra baktım hala çiçek açmıyor suyunu bir az verdim, bir çok verdim.. Bir susuz bıraktım çiçeğe zorlar belki kendini diye, yaprakları boyun büktü..

Son çare öğlene kadar direkt güneş alan arka balkonuma koymuştum ki hataymış

Bu mesajımı gönderdikten sonra ilk işim kurumuş yapraklarını kesmek olacak. Ayrıca anlatıldığı gibi bir kaç parçaya böleceğim ve önce aspirinli suya 1 dk batırıp sonra dikeceğim ve oksijenli su vereceğim can suyu ile birlikte

Sizlere aşamalı fotoğraflarını ekleyeceğim..

Bakım öncesi ve bakım sonrası fotoğrafları az sonra burada olacak

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024