agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2007, 12:21   #31
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Mehmet Ali Bey çok teşekkür ederim.Çiçeklerimin hiçbirine musluktan akan su vermiyorum;oda sıcaklığında dinlenmiş su veriyorum.Kış ayları hariç, sıvı gübreyi, bütün çiçeklerime cinsine göre ,rutin bir şekilde kullanıyorum.Kahverengiye dönen yaprakları makasla kesmemem gerektiğini ,sönmüş kireci ilk defa duydum.
Sanırım Yelken Çiçeği'nin (Spathiphyllum wallisii) karakteri yaprak uçlarındaki kararma ve kurumalar...

Geçen yıl aldığım Yelken Çiçeğim hakkın rahmetine kavuştu... Bu bitkiyi çok seviyorum. Onun için gidip bir tane iyice gelişmiş olanlarından satın aldım. Aldığımda yaprak ucunda kuruma yoktu, ama şimdi (yaklaşık 3 ay önce satın aldım) ufak ufak kurumalar başladı.

Önceki bitkimi kaybetme nedenimin gereğinden çok sulama olduğunu düşündüğüm için kontrollü suluyorum. Sulamada yağmur suyu ya da pet şişede satılan sulardan kullanıyorum. Pet şişedeki suyun pH'ı 6,65, ayrıca içindeki kalsiyum, magnezyum oranları (diğer pet şişe sularına göre) oldukça az. Bitkinin altında sürekli su dolu bir kap var ve bolca su püskürtüyorum; yani nem açısından bir sorununun olması mümkün değil...

Bütün bunlara rağmen, yine de (az da olsa) yaprak uçlarında hafif kurumalar mevcut. Ama çeşitli yerlerde rastladığım resimlerinde bu tür ufak kurumalar hep var. Sanırım bitkinin karakteri bu...

Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2007, 12:41   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
"Bitkinin altında sürekli su dolu bir kap var" derken saksıyı suyamı oturttunuz?
birde şu tapraklara uygulanan toniğin ismini bilen var mı?

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2007, 13:56   #33
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitkiseli Mesajı Göster
"Bitkinin altında sürekli su dolu bir kap var" derken saksıyı suyamı oturttunuz?
birde şu tapraklara uygulanan toniğin ismini bilen var mı?
Hayır... Bitkinin altındaki su dolu saksı altlığı, saksıya temas etmiyor. Eğer saksıyı üzerine oturtsaydım kısa sürede bitkinin kökleri çürürdü.

Eski 21-01-2007, 19:08   #34
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Sanırım Yelken Çiçeği'nin (Spathiphyllum wallisii) karakteri yaprak uçlarındaki kararma ve kurumalar...

Geçen yıl aldığım Yelken Çiçeğim hakkın rahmetine kavuştu... Bu bitkiyi çok seviyorum. Onun için gidip bir tane iyice gelişmiş olanlarından satın aldım. Aldığımda yaprak ucunda kuruma yoktu, ama şimdi (yaklaşık 3 ay önce satın aldım) ufak ufak kurumalar başladı.

Önceki bitkimi kaybetme nedenimin gereğinden çok sulama olduğunu düşündüğüm için kontrollü suluyorum. Sulamada yağmur suyu ya da pet şişede satılan sulardan kullanıyorum. Pet şişedeki suyun pH'ı 6,65, ayrıca içindeki kalsiyum, magnezyum oranları (diğer pet şişe sularına göre) oldukça az. Bitkinin altında sürekli su dolu bir kap var ve bolca su püskürtüyorum; yani nem açısından bir sorununun olması mümkün değil...

Bütün bunlara rağmen, yine de (az da olsa) yaprak uçlarında hafif kurumalar mevcut. Ama çeşitli yerlerde rastladığım resimlerinde bu tür ufak kurumalar hep var. Sanırım bitkinin karakteri bu...
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Benim anlayamadığım nokta şu;satın aldığımız çiçeğin yaprak uçları neden kahverengi değil.Ne yapıyorlar da bu kadar sağlıklı görünüyor.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2007, 13:37   #35
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Benim anlayamadığım nokta şu;satın aldığımız çiçeğin yaprak uçları neden kahverengi değil.Ne yapıyorlar da bu kadar sağlıklı görünüyor.
Benzer bir olayın nedenini Mine hanım daha önceleri açıklamıştı. Sera ortamında bitkilerinn tam istedikleri koşullarda yetiştirilmesi ve bozulma gösterenlerin elden çıkarılması nedeniyle demişti, çiçekçilerde hep sağlıklı bitkileri bulmaktayız.

Eski 05-02-2007, 05:16   #36
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
zerrin hanim sonmus kirec tozu hakkinda yanilmis olabilirim bu Dracaena Janet Craig bitkisi için kullandigimiz bir yontemdi.yapraklarin kesilmesine gelince yapraklarin uclarinin kurumasi kahveringiye donmesi bir çok degisik sebeblerden olabilir eger fizyolojik hastaliktan dolayi kahvrengilesme varsa bu makasla diger yapraklarda yayilabilir.Bakterilerin yol actigi bu hastaliklar yapragin uclarinin yanmasina yaprak uzerinde nokta seklinde lekerin olusmasina yapragin veya tum bitkinin solmasina yol acabilirler.Eminim forumda bu konuda daha bir iyi bilgi vardir.
Ben bazen kurumus yaprak uclarini kesiyorum yanliz yapragin yesil kismina yara acmadan yani kuru ve yesil kismin birledigi yerden kesiyorum .
Kagan bey bitkinize bolca su pusurtugunuzu yazmissiniz sunu da eklemek istedim yukarda yazdigim bakteriden olusan yaprak hastaliklari nemli ortami sever ve yapragin uzerindeki kalan suda cogalabilir.

Evet bitkinin biraz karakteride boyle galiba ozellikle eskiyen yapraklarda bu olay kaçinilmaz gibi.

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 08:13   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Pazar günü çiçeklerimin saksılarını değiştirdim.Yelkençiçeğimde bunlardan biri idi.Şu anda yelkençiçeğim yelkenleri suya indirdi,yani yaprakları solmaya başladı.Diger saksıların durumu çok iyi.Saksıları değiştirirken topraklarına da bir miktar torf ve yanmış koyun gübresi ilave ettim.Bu konuda yardım bekliyorum...

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 18:33   #38
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Eyüp Bey, bir şekilde ya kök zararlandı herhalde. Diğer saksılarınıza birşey olmadığına göre gübrenizde sorun yok sanırım.

Ben olsam acil olarak bitkinin taşıyamadığı yaprakları keser ve güçlenip yeniden sürmesini beklerim. Bu hiç şaşmaz bir yöntemdir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 01:29   #39
Ağaç Dostu

Mine Hanıma da,Kagan a da teşekkürler.
Koyun gübresi kuvvetli gelmiş olabilir.
Kökler de zedelenmiş olabilir.
Kök budaması yapmadım.
Solgun yaprakları diplerindenmi kesmem gerekiyor?

Eski 21-02-2007, 02:44   #40
Ağaç Dostu

öğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Bu çiçekten bende de var hem de 3 saksı.Benimkinin de yaprak uçlarında kurumalar var.Ama dipten yine yaprak veriyor.Bir yıl oldu ama çiçek açmadı.Komşuda gördüğümün beyaz çiçekleri vardı ve güneşin altında ( yazın) duruyordu.Ben gözüne baktıkça o "açmıyacağım" diya bağırıyor sanki....

öğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2007, 08:42   #41
Ağaç Dostu

Yelken çiçeğim tekrar sağlığına kavuştu.Bu sabah kalan yapraklarının tamamı tekrar başlarını göğe doğru uzatmışlardı.
Önerileriniz doğrultusunda yapraklarının bir kısmını,yapraklarının hemen diplerinden budadım.(Saksının % 50 si gibi) Başkaca bir şey yapmadım.Bir hafta içinde eski formuna geldiler.
Yardımlarınız için teşekkürler

Eski 21-02-2007, 13:14   #42
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sevindim, geçmiş olsun

Eski 13-03-2007, 10:19   #43
Mavi Ladin

maktas61's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2006
Teşekkürler Kagan teşekkürler Mine Hanım

maktas61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 21:56   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Herkese teşekür ederim Barış çiçeği yıllardır bende de var,bir iyi,bir kötü.Önerileriniz doğrultusun da bakımı yapılacaktır,inşallah çiçek açtırmayı başarabilirim.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 21:58   #45
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülgün Mesajı Göster
Herkese teşekür ederim Barış çiçeği yıllardır bende de var,bir iyi,bir kötü.Önerileriniz doğrultusun da bakımı yapılacaktır,inşallah çiçek açtırmayı başarabilirim.
e-derginin yeni sayısını bekleyin, bu arada konuya yazılan mesajları baştan itibaren okursanız oldukça fazla bilgi bulacaksınız. Kendinizi tanıttığınız için teşekkür ederim.

Hoşgeldiniz

Eski 22-03-2007, 22:31   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Yeri neresi bilemedim ama Difenbahyalarım çok büyüdüler,10 yıldır kesip,köklendirip,tekrar dikiyorum.Kestiklerimi de eşe dosta hediye ediyorum.Difenbahyalar hakkındaki bilgilere nasıl ulaşabilirim,malum acemilikvar.Ayrıca e-dergiye bayıldım.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 23:13   #47
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
bendeki yelken çiçeği (adını ilk defa öğreniyorum)salon penceresinin altında yerde duruyor bizim cam da yaz kış kar güneş hep açıktır.Ama bu garibim inatla çiçek açıyor cereyanda kalmamalı demiştiniz durduğu yerde ceryanlı bi yer .Ama ben onu her hafta banyoda duşa sokarım bayılıyor yapraklarını yıkamama haftada birde tabağı dolana kadar sularım 15 te bir gübresini koyarım o kadar.Çokta uğraşmadığım halde en sevdiğim çiçeklerimden biridir üstünde devamlıda çiçek var nadiren çiçeksiz kalıyor (3 ay kadar)

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 23:36   #48
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
... ben onu her hafta banyoda duşa sokarım bayılıyor yapraklarını yıkamama haftada birde tabağı dolana kadar sularım 15 te bir gübresini koyarım o kadar...
Bu kadar özenle bakılanına rastlamak ne güzel.

Eski 23-03-2007, 15:57   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
bendeki yelken çiçeği (adını ilk defa öğreniyorum)salon penceresinin altında yerde duruyor bizim cam da yaz kış kar güneş hep açıktır.Ama bu garibim inatla çiçek açıyor cereyanda kalmamalı demiştiniz durduğu yerde ceryanlı bi yer .Ama ben onu her hafta banyoda duşa sokarım bayılıyor yapraklarını yıkamama haftada birde tabağı dolana kadar sularım 15 te bir gübresini koyarım o kadar.Çokta uğraşmadığım halde en sevdiğim çiçeklerimden biridir üstünde devamlıda çiçek var nadiren çiçeksiz kalıyor (3 ay kadar)
Ben bu çiçeği çok seviyorum, sizinkini de merak ettim sayın benben1967 acaba resmi var mı? birde sularken ve fısfıslarken içme suyu kullanıyorum çesme suyuna cesaret edemedim acaba bendemi banyoya soksam

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 18:29   #50
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Ben hep çeşme suyu ile suladım bu güne kadar çok nadiran içme suyu koymuşumdur o da bardakta su kalmışsa dibine boca ederim o kadar bir ara sulamayı unutmuştum o zaman küsmüştü suyu çok seviyor .Aslında resim eklemek istiyorum ama bir türlü beceremedim.bence duşa sok suyu süzülene dek banyoda beklet sonra tabağı ile yerine koy .Sonra bak yaprakları nasıl dikleşiyor hem de tüm tozu gidiyor.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 20:55   #51
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Dergide ki bilgilerden çok yararlandım.Ben spatifulumlarımı fazla suluyormuşum. Dergi sayesinde farkına vardım.Mine Hanım'ın sayesinde bir yanlışımı farkettim. Sorunlarımın bundan böyle daha az sulamayla düzeleceğini sanıyorum.

Eski 12-04-2007, 21:00   #52
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ali Aşık Mesajı Göster
zerrin hanim sonmus kirec tozu hakkinda yanilmis olabilirim bu Dracaena Janet Craig bitkisi için kullandigimiz bir yontemdi.yapraklarin kesilmesine gelince yapraklarin uclarinin kurumasi kahveringiye donmesi bir çok degisik sebeblerden olabilir eger fizyolojik hastaliktan dolayi kahvrengilesme varsa bu makasla diger yapraklarda yayilabilir.Bakterilerin yol actigi bu hastaliklar yapragin uclarinin yanmasina yaprak uzerinde nokta seklinde lekerin olusmasina yapragin veya tum bitkinin solmasina yol acabilirler.Eminim forumda bu konuda daha bir iyi bilgi vardir.
Ben bazen kurumus yaprak uclarini kesiyorum yanliz yapragin yesil kismina yara acmadan yani kuru ve yesil kismin birledigi yerden kesiyorum .
Kagan bey bitkinize bolca su pusurtugunuzu yazmissiniz sunu da eklemek istedim yukarda yazdigim bakteriden olusan yaprak hastaliklari nemli ortami sever ve yapragin uzerindeki kalan suda cogalabilir.

Evet bitkinin biraz karakteride boyle galiba ozellikle eskiyen yapraklarda bu olay kaçinilmaz gibi.
Benim bitkimde yeni yaprakların uçları da zaman zaman kahverengi oluyor. Sönmüş kireç tozunu uygulamadım.Ben de su püskürtmekten vazgeçeceğim.

Eski 24-06-2007, 11:56   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Merhaba

Bu çiçeğe mutluluk çiçeği diyordum, öyle biliyordum, zaten kendim uyduruyorum ismini bilmediklerime Gelelim bakımına bir dalla başladı dostluğum bu çiçekle... Yeri yarı gölgeli pencere önü olacak, devamlı konuşacaksınız (güzel kızım, can kızım bana bir çiçek vermeyecekmisin diye konuşuyorum ) ve yapraklarına su püskürtüyorum şimdi 45 kg luk bir saksıda ve her hafta en az 4-5 çiçek veriyor. Çiçekleri ilk açtığında limona benzer kokusu var, Gece özellikle kokusu fazlalaşıyor.Ortamında mutlu olursa çiçeğini asla esirgemiyor. Gerçekten bu çiçek insanları çok seviyor deneyip gözlemlediğinizde hak vereceksiniz.

sarıaltıngül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 20:02   #54
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Çok şükür uzun bir aradan sonra benim çiçeğimdede bir tomurcuk göründü Allah daim eder inşallah..

Düzenleyen GLCN : 24-07-2007 saat 09:43
GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 23:33   #55
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
su leylağı, barış çiçeği =water lily

bir yandan amatör akvaryumcu da olmam sebebiyle özellikle beta kavanozlarında kullanılan bitkileri incelerken bu btkiye çok sık rastlıyorum.ve çok sulanmaması lazım fialn diyen arkadaşlara inat bu bitki toprakdan kendini soyutlamış bir şekilde resmen suda yaşıyor. şahsım adına bunu bir iki kez denediysem de ana bitkiden aldığım yan kökler ile başarılı olamadımsanırım başka bir yolu var bu işin. herneyse sonuçta tecrübelerle ortaya konan duruma göre köklerden gelen yavruları ayırdığınızda malesef bitki çok zarar görüyor. büyük saksıya taşıdığınızda ortalık yapraktan geçilmiyor ama çiçek de oluşmuyor. bence en uygun yol küçük saksı derin tabak hatta resimdeki gibi belkide sadece su.

Düzenleyen ataser : 25-08-2007 saat 11:44
ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 23:20   #56
doğa

flower's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Benim de iki saksı yelken çiçeğim var. Birisi gayet iyi durumda bu sene üzerinde 6 tane çiçeği oldu. Saksıdan da taşmak üzere ve bunu çoğaltmak istiyorum. Nasıl ayırmam lazım? Hangi mevsimde yapmalıyım? Bilen varsa lütfen benimle paylaşsın. Diğer yelken çiçeğime gelince de uzun zamandır küstü bana neyse ki bu sene barıştık.Yapraklarını çoğalttı.Açmasını bekliyorum ama daha zamanı var heralde.
Bakımına gelince, senede iki kez saksı toprağına ilave yapıyorum. Ya da durumuna göre saksısını büyütüyorum.Toprağını kuru bırakmıyorum.Ayrıca yapraklarına da su püskürtüyorum(yazın özellikle).Hatta bazen duş bile aldırıyorum . Gerçekten çok iyi geliyor. Coşturan sıvı besinden başka bişey kullanmıyorum.Yerini ve suyunu çok sevdiği için de bu kadar güzel olduğunu düşünüyorum. Şu an da çiçekleri beyaz renkten yeşile döndü. Yakında çiçekleri kuruyacak zannedersem. Ama yapraklarında uzun zamandır ne bir kuruma ne bir sararmaya rastlamadım. Nadiren de olsa bozulan tek tük yaprak oluyor.Bende hemen onları ayıklıyorum.Kırkbir kere maşallah diyelim.

flower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 13:55   #57
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
yelken

yelken çiçeklerimin yaprakları kararıyor.Neden kaynaklanıyor.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 18:06   #58
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Spathyphyllum çiçeğini çok severim.Forumda yazılanların tamamını okudum,söylenen herşeyi yaptım.4saksım var;aydınlık,yarıaydınlık olmak üzere ayrı yerlere koydum,nafile yaprak uçları kararıyor.

Eski 27-11-2007, 19:01   #59
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Arkadaşlar burada bu çiçeğe mutluluk çiçeği derler.Evinde huzur ve mutluluk varsa çiçek açar denir.Demekki keramet mutlulukta değil, ışıktaymış.Bizleri kandırmışlar.3-4 sene önce bende de vardı ama öldü.Hatta arkadaşlarım benimle çok alay etmişlerdi.Sizin evde huzur yok mutlu değilsin demekki çiçek öldü diye.

kurdelelikedi beğendi.
mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2007, 19:04   #60
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Benim ki çiçek açıyor.Yaprak uçları kararmasını yok edemedim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024