agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2011, 23:28   #61
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Evet kesmeniz gerekiyor ancak bence saksı değiştirmeden bir hafta evvel kesmeniz daha doğru olacaktır bitki sarsılmaz hiç değilse.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 17:17   #62
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
dracena budama sonrasi ne surulebilir.evde var olan uyduruk bi şey,alçi denemiştim pek fazla iyi olmadi.yarisi çurudu.şimdi tkrr kestim üstüne ne sürüm

lalolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 14:57   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Merhaba,

Kayınvalidemin hediye ettiği bitkinin Dracena Massengena olduğunu düşünüyorum. 4 ayrı gövde bulunan saksıyı geçtiğimiz hafta 2 ye 2 olacak şekilde böldüm. Saksılar %50 torf, %50 toprak karışımı şeklinde. Öncelikle bitkimin Dracena Massengena olup olmadığını sizler aracılığıyla teyit etmek istiyorum.

Bunun dışında, evimin bulunduğu konum gereği evim çok aşırı rüzgar alıyor. Bugün de evi havalandırayım diye balkon kapısını açmıştım. Rüzgardan uzun olan Dracena Massengena'm devrilmiş ve yanında bulunan ondan daha kısa olan Dracena Massengena'nın sürgününü kırmış. Ben de bunu resim 5'teki gibi bir bardağın içerisine aldım. Sizce bu sürgün kök verir mi acaba?

Bu arada bitkimın sağlığı sizce nasıl?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
dangerous Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 21:41   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2013
[IMG][[/img][/url][/IMG] resimde görüldüğü gibi dracenam yaprakları siyahlaşmaya başladı ve öncesinde yaprakları sararma başladı... ne yapacağımı bilmiyorum en azından bir yol göstereceklere teşekkürler..

yemre2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2013, 21:43   #65
Yeni Üye

[IMG][/IMG] diğer foto da bu

Eski 14-01-2013, 21:44   #66
Yeni Üye

[IMG][/IMG] yeride bu şekilde....

Eski 18-01-2013, 00:01   #67
Ağaç Dostu

almanyalı's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2012
Galeri: 6
merhaba,

sevgili yemre 2000, ikinci sayfanın ilk mesajı mine pakaner açıklamış.

almanyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 21:36   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2013
Arkadaşlar merhaba yaklaşık 3 yıldır bende olan dracena çiçek açtı. Çiçeği solduktan sonra aynı yerden büyümeye devam ediyor mu ? Yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Fuattopbaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 10:39   #69
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Evet kuruyan çiçeği kesip alın, kaldığı yerden büyüme devam eder, merak etmeyin

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 20:43   #70
Yeni Üye

av.gözde's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2008
dr.massengena'nın çiçeğinin faydası var mıdır? bilgisi olan var mı? 3 yıl sonra yeniden açtı çok mutluyum

Eklenen Resimler

av.gözde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 15:53   #71
Ağaç Dostu

gürcan_keskin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Galeri: 7
Buda benim dracenam

İki köklü drasena bitkim.
Name:  2013-05-19 15.39.06.jpg
Views: 4895
Size:  70.6 KB

Kökleri 3 kollu.
Name:  -1-2013-05-19 18.39.15.jpg
Views: 5267
Size:  75.5 KB

Bu kollardan birini kestim.
Name:  -2-2013-05-19 18.42.03.jpg
Views: 4913
Size:  72.5 KB

Köklenmesi için suyun içerisine koydum.
Name:  -6-2013-05-19 18.41.33.jpg
Views: 4806
Size:  75.4 KB

Kesilen yere mum damlatarak mumladım.
Name:  -3-2013-05-19 19.01.48.jpg
Views: 4825
Size:  67.4 KB

incirli beğendi.

Düzenleyen gürcan_keskin : 19-05-2013 saat 20:39
gürcan_keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 13:36   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Merhaba öncelikle,
Benim de massengena çiçeğim var, çok gzeldi 2 senedir bakıyorum.
Ama son birkaç gündür yaprakları kökten kararmaya başladı. Çok üzüldüm.
Yardımcı olursanız sevinirim....

yesiliseverim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 19:15   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2013
İyi akşamlar.
Geçen sene sonbaharda almıştık. Bu zamana kadar hiçbir sorunu yoktu. ramazan ayından önce Okla gösterilen yerde yumuşama var ve yaprakları solgun gibi ne yapabiliriz. annem çok üzülüyor yardımcı olur musunuuz

Eklenen Resimler

ttqce1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 14:12   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Herkese merhabalar,Ben bir veteriner hekimim ve İzmir Karşıyaka'da bulunan kliniğimdeki Dracenam ikinci defa çiçek açıyor. Dracena ile ilgili bilgi ararken sizin forumunuzu görüp üye oldum. Bir çok kişiyle çiçeğin açmasındaki beklenmedik sürpriz duygusu ve o inanılmaz rayihalı kokusu konusunda benzer duyguları paylaştığımı gördüm.

Kutluvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 14:24   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2010
Merhaba,
2 sene once aldigim draceana massangena cicegim birkac gun once cicek acti.inanilmaz derecede guzel kokuyor sizinle paylasmak istedim.
Cicegi gece aciyor yalniz.Gunduz acmiyor.
Gecen kis soguktan yapraklarinin tumu sararmisti ve dokulmustu.2 yapragi kalmisti sadece.Yazin haziranda saksisini degistirdim.Govdesinin yuksekligi 23 cm.
Her hafta bonsailerime verdigim bitki besininden veriyorum duzenli olarak.

Kisin yapraklarinin sararmamasi ve dokulmemesi icin ne yapmaliyim?
Genel olarak nette yeterli bilgi bulamadim cicegi hangi surede yinelenerek ve ne zaman aciyor normalde acaba?

Eklenen Resimler

Gül Batur ve Milla beğendi.
opera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 00:00   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2014
Merhaba sanırım Drasena Massengena bitkim var ama tam emin değilim ve bakımı hakkında hiçbir şey bilmiyorum ama çok şey öğrenmek istiyorum yardımcı olacak birileri varsa çok ama çok sevinirim.

pehlivanbeyi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 10:44   #77
Yeni Üye

Merhaba,çok sevdiğim çiçeği en kısa kökündeki yaprakları kuruyor.En kısa kökte 3 dal vardı.Öncelikle 1. daldaki yapraklar sararmaya kararmaya başlayıp soldu ve dalından çürüdü bende alıp kopardım dalını.Sonra aradan 1 hafta sonra bu sefer aynı kökten 2. dalda aynı sorunu ve süreci yaşadım.Bu sefer 2. dalıda kesip attım.şuan sadece 1 dal kaldı sadece.Bunun harici birçok yaprağın uçlarında kuruma var.Bu durum beni çok üzüyor.Bundan önce 2 bitkim maalesef öldü yaşatamadım bunu kaybetmeyi de istemiyorum.Ne yapabilirim sıkıntı nerede Bu konularda çok bilgili değilim lütfen yardım edin.Neden böyle bir durumla karşılaştım ve ne yapmam lazım nasıl bir sulama yöntemi denemeliyim,tekzen gibi yapı marketlerde satılan yeşil yapraklılar için birkaç çeşir besin gibi maddeler var onları kullanmam faydalı mı?ortalama olarak 2 haftada bir suluyorum arada bir de fısfıs yapıyorum.doğru mu bu sulama şeklim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 29-11-2014, 21:58   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2014
SELAMLAR
Ben de bu ay 5 köklü bir massengena aldım. bakımıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Forumdaki konuları tek tek okuyup bilgi sahibi olmaya calısıyorum. fakat birkaç sorun yaşamaya başladım ve çiçeğimi kaybetmekten korkuyorum.
1) massengena herhangi bir camın önünde durmuyor. yani gölgede sayılır . bu bizim iöin dezavantaj mı

2) bitki hemen ocağın yanında. fotoğrafta da görüldüğü gibi. davlumbazın calışması hava sirkülasyonu yapıp da bitkiyi etkiler mi

3) yaprakların ucunda sarı bir hale ve uc kısmında kuruma var sanıırım bu çok sulamaktan oluyormuş. ben haftada bir suladım ve 3 litreye yakın su verdim. çok mu fazla?

4)uzun olan gövde biraz eğik duruyor . nasıl dikleştirebilirim . bitkiyi bu ay aldım saksısını değiştirmem gerekir mi?

ve son olarak bitkinin yapraklarına değiyorum ister istemez bu da yapraklarda kuruma yapıyormuş galiba ben bu bitkinin yerini değiştirmek zorunda mıyım

Eklenen Resimler

Gül Batur beğendi.
tugbab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 00:31   #79
Yeni Üye

sesimizi duyun lütfennnnnnnnn

Eski 02-12-2014, 08:55   #80
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugbab Mesajı Göster
SELAMLAR
Ben de bu ay 5 köklü bir massengena aldım. bakımıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Forumdaki konuları tek tek okuyup bilgi sahibi olmaya calısıyorum. fakat birkaç sorun yaşamaya başladım ve çiçeğimi kaybetmekten korkuyorum.
1) massengena herhangi bir camın önünde durmuyor. yani gölgede sayılır . bu bizim iöin dezavantaj mı

2) bitki hemen ocağın yanında. fotoğrafta da görüldüğü gibi. davlumbazın calışması hava sirkülasyonu yapıp da bitkiyi etkiler mi

3) yaprakların ucunda sarı bir hale ve uc kısmında kuruma var sanıırım bu çok sulamaktan oluyormuş. ben haftada bir suladım ve 3 litreye yakın su verdim. çok mu fazla?

4)uzun olan gövde biraz eğik duruyor . nasıl dikleştirebilirim . bitkiyi bu ay aldım saksısını değiştirmem gerekir mi?

ve son olarak bitkinin yapraklarına değiyorum ister istemez bu da yapraklarda kuruma yapıyormuş galiba ben bu bitkinin yerini değiştirmek zorunda mıyım
Bana göre; Bu bitkinin çok fazla ışığa ihityacı yok ancak bitkiyi koyduğunuz yer gölge değil karanlık olmuş, Mutfak penceresinden ne kadar ışık geliyor bilmiyorum ama ne kadar gelirse gelsin o yükseklikte bir bitki yeterli ışık alamayacaktır.

Bitki evin o kısımında çok deoratif görünebilir ama bence yaşayamaz. Bitkinin güzel durduğu yer, güzel gelişeceği yer olmaz genellikle. Pencere ve hatta yukarıdan aşağı cam olan bir yer çok daha ideal olur. periodik olarak bitkiyi yerinde çevirerek her yönden ışık almasını sağlamalı.

Fırın davlumbazının bir zararı olmaz, ancak o ocak yandığında çıkan ısı bitkiyi etkileyecektir, oldukça yakın duruyor.

Sulama süresi ortama göre değişkenlik gösterir, toprak üstten kurumdıkça su verilmemeli. ( kışın 10 - 15 gün bile olabilir) 3lt su anormal fazla, yaz aylarında arada suya doyurulabilir. Bunun dışında vereceğiniz suyun alttan çıkmasına gerek yok. 1 lt bile fazla gelebilir.

Saksı durumunu bilemiyorum. Burdan kestirmek güç. Amaş u an elzem olduğunu samıyorum. belki ilk bahara...

lusoari beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2014, 17:30   #81
Yeni Üye

Cevap için çok teşekkür ederim. Orası gölge değil karanlık olmuş demişsiniz yaprakların rengindeki yeşilin gittikçe açıldığını görüyorum. sizce bununla bir ilgisi olabilir mi?
fotoğrafını gösterdiğim yaprak uçlarıyla ilgili farklı şeyler okuyorum. o kısımları kesmek ve kesmemekle ilgili. oraları kesmek bitkiye zarar vermez mi ?

Eski 02-12-2014, 17:54   #82
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Cevap için çok teşekkür ederim. Orası gölge değil karanlık olmuş demişsiniz yaprakların rengindeki yeşilin gittikçe açıldığını görüyorum. sizce bununla bir ilgisi olabilir mi?
Kesinlikle var. Işık yetersiz.
Alıntı:
fotoğrafını gösterdiğim yaprak uçlarıyla ilgili farklı şeyler okuyorum. o kısımları kesmek ve kesmemekle ilgili. oraları kesmek bitkiye zarar vermez mi ?
Bir zararı olmaz. yapragın ucu gibi sivri bi sekilde makasla kesin, olmadı sararma devam ederse o yaprağı dibinden alırsınız.

lusoari beğendi.
Eski 19-12-2014, 00:41   #83
Yeni Üye

Tekrar selamlar...
iki hafta önce bitkinin yaprak uçlarındaki bozulmaların fotoğrafını eklemiştim. Bitkiyi camın önüne koydum. fakat tekrar uçlar bozuldu. yeni fotoğrafları ekliyorum daha da kötüsü en uzun olan govdeyi tuttugumda bir yumuşama hissediyorum onun da fotoğrafını çektim. dönülmez bir noktaya giriyoruz sanki çok çok üzgünüm. tek iyi haber ekteki o minik çıkıntı.sanırım ordan bir filiz gibi bir şey çıkıyor bir yaşam belirtisi. sizden güzel yönlendirmeler bekliyorum ...sevgiler....

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2014, 21:32   #84
Yeni Üye

yardımınızı bekliyorum

Eski 20-12-2014, 20:44   #85
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Tekrar selamlar...
iki hafta önce bitkinin yaprak uçlarındaki bozulmaların fotoğrafını eklemiştim. Bitkiyi camın önüne koydum. fakat tekrar uçlar bozuldu. yeni fotoğrafları ekliyorum daha da kötüsü en uzun olan govdeyi tuttugumda bir yumuşama hissediyorum onun da fotoğrafını çektim. dönülmez bir noktaya giriyoruz sanki çok çok üzgünüm. tek iyi haber ekteki o minik çıkıntı.sanırım ordan bir filiz gibi bir şey çıkıyor bir yaşam belirtisi. sizden güzel yönlendirmeler bekliyorum ...sevgiler....
Gövdede bir problem olduğnu sanmıyorum, olsa üst kısım ciddi sekilde bozulur kendini belli eder. Oyle yaprak ucu kısmi sararmayla kalmaz bütün yapraklar komple sararır kendini bırakır vs...

Kış aylarında evin ısıtılması kuru hava vs bazı eski yaprakların uç kısmında küçük kurumalar yapabilir ama pek ilerlemez, o kadarı normaldir. Sonuçta seradaki gibi bir ortam evde sağlanamaz. Eviniz çok sıcak ve kuru oluyorsa arada su fısfıslamanız iyi olabilir. Yerine iyice alışınca daha iyi olacaktır.
Sulamaya dikkat .

Eski 14-01-2015, 20:19   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
Thumbs down

Merhabalar bitkimle ilgili bazı sorunlarım var..

Öncelikle işyerime gönderilen bir çiçekti oldukça bakımsız kalmıştı.

Eve geldiğinde yapraklarının çoğu kapkara ve dökülmek üzereydi budaya budaya bu hale getirdim. Bitki besini hazırlayıp suyuna kattım.

Yine devam eden hafta yaprakları ve üst kısmında görüldüğü üzere bazı deformeler meydana geldi yine. Ne dersiniz eksiğim nedir? Teşekkür ederim şimdiden

Eklenen Resimler

Alpako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 20:24   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2015
Diğer kısmı..

Eklenen Resimler

Alpako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 10:58   #88
Yeni Üye

bitkilerle ilgili en kapsamlı ve profesyonel forum gördüğüm kadarıyla.Fakat kimse doğru düzgün yardım etmiyor,detaylı açıklamıyor bilgisini paylaşmıyor.netice de herkes bitki konusunda tecrübeli ve bilgili değil.Paylaşırsak bildiklerimizi biz bu konuda bilgisi olmayanlar da birşeyler öğrenir diye düşünüyorum.Ki zaten forumların varoluş amacı budur.

Daha önce sorduğum soruya hiçbir şekilde cevap alamadım.konuyu defalarca okudum fakat sorularıma tam cevap bulamadım.yaşayarak tecrübe etmeye çalışıyorum.

Yeni bir sorunum umarım yardımcı olacak arkadaşlar vardır.Drasena Massengena bitkim var.3 kök.En kısa kökteki dalı benim minik prensesim kopardı maalesef.diri bir sürü yaprağı olan bir daldı.Çok üzüldüm maalesef amaşu saatten sonra ne yapılabilir onu öğrenmeye çalışıyorum.Umarım yardımcı olursunuz kopan dala ne işlem yapabilirim.Çoğatlma yapılabilir mi.

Eski 11-05-2015, 18:47   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Selamlar,
bitki çiçek açtıktan sonra, çiçekler bitti. uzun sapı kaldı ve o kısımdan yapışkan bir sıvı damlıyor. bu uzun sap durmalı mı, yapışkan sıvı için ne yapmalıyım* teşekkürler.

pumkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 11:00   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Selamlar, Cevap verebilirseniz çok sevinirim.

pumkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
massengena

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024