agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2015, 21:14   #91
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Dracena Massengena

Bu fotoğraflar da benden olsun.

Eklenen Resimler

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2016, 10:07   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2016
de drecena massengenam

*** benim bu cicegimin adini yeni öğrendim 10 seneden fazladir bakiyorum simdiye kadar hic çiçek acmadi acmasi icin n yapmam lazim ve dogrumu bu cins oldugu cicek acmasinicok isterim cevap verirseniz.sevinirim

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Yasemincex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 12:01   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2015
Merhaba arkadaşlar Benim bu Bitkim 15 yılı geçti boyu 2 metreye ulaştı
Çiçek açması için ne yapmalıyım?

http://fs5.directupload.net/images/1...p/ygwbwftz.jpg

Mesut Temiz beğendi.
mkirgoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 19:36   #94
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Dracena Massengena'nın Yapraklarındaki Sararmalar ve Leke Oluşumları

Merhabalar!

Yaklaşık 1,5 yıl önce annemin evinden edindiğim Dracena Massengena türü bitkimin yapraklarında, son 2 ay içerisinde anlam veremediğim olumsuz gelişmeler gözlemlemekteyim.

Karşılaştığım problemin siz bilgi sahibi değerli insanlar tarafından kolaylıkla teşhis edilmesi adına bitkime uyguladığım bakım ve ev içinde yer aldığı konumu hakkında bilgi vermem gerekirse: Suyu oldukça rahat bir şekilde süzen torflu toprağa dikili bitkimi, toprak nemini iyice yitirip kurudukça, duş altına alarak yapraklarıyla birlikte yıkayarak suluyorum. Stoma, kök ve yaprak dokusunun zarar görmemesi adına bu işlemi soğuk su kullanarak uyguluyorum. Yukarıdan gelen suyun tamamının saksı deliklerinden tahliye edildiğinden emin olup, saksı altında birikmemesine de ayrıca özen gösteriyorum. Bulunduğu konum ise: Sabah güneş ışığının yarı geçirgen perdeden süzülerek bitkimin yapraklarına ulaştığı, çok fazla rüzgar akımına maruz kalmasına mahal vermeden ara ara açarak bulunduğu ortamı havalandırdığım doğu cephesinde yer alan geniş pencerenin önü.

Bitkiyi edindiğim ve bakımını üstlendiğim süreç boyunca bitki besini kullanma gereksinimi duymadım. Sadece, yer aldığı bölümdeki nemin azalmasını hissettiğim an tüm yaprakları faydalanacak şekilde spreyleme uygulamasında bulunuyorum. Aynı zamanda bitkim, yapraklarında görülen bu lekelenmeler eşliğinde daha önce hiç yapmadığı bir şekilde alt sıradan başlayarak 6 adet yaprağını sarartarak döktü. Boyunun uzamasına ve gelişmesine bağlı bir eylem olduğunu düşünmüş olsam da, bu konuda endişelenmiyor değilim.

Daha da açıklayıcı olması adına lütfen aşağıda yer alan görsellere bakınız.

Karşılaştığım bu sorun karşısında yardım ve önerilerinizi paylaşmaktan çekinmezseniz, son derece müteşekkir olacağım.

Hoşçakalın…

Eklenen Resimler

Düzenleyen Vyatcheslav : 08-06-2016 saat 20:12 Neden: İletiye Görsel Ekleme
Vyatcheslav Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 14:08   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2017
Hayırlı günler.. Benim massengenam çok büyüktü. Forumda ki resimlerde bile onun kadar büyüğünü görmedim. Her yaprak sağlıklı ve ortalama 60 cm uzunluğundaydı. Kedim parçalamış😭😭😭😭ne olur yardımcı olun şimdiye kadar sudan başka birşey vermemiştim. Ne kullanabilirim?

Vaha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 11:43   #96
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Olamaaaz
Nasıl yani parçalamış ??

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2018, 22:59   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2011
Bınlarda benim çiçeklerim müthiş kokuyor ve çok yoğun. Halbuki iki ay öncesine kadar çiçeğimi kaybettiğimi düşünmüştüm. 10 günlük tatil sonrası hastalenmış ve alt yaprakları dökülmüştü alt tarafında çok az yaprak var. E boyu çok uzadı. Yapraklaı güçlendirmek için ne yapabilirm çiçeklenmw sonrası çelik mi alsam diye düşünüyorum

Eklenen Resimler

shunil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2018, 15:22   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Işık Yeterlimi?

Arkadaşlar merhaba yaklaşık 1 hafta önce aldığım çiçeğim hakkında buradan bilgi sahibi olmaya çalıştım En önemli konununda ışık olduğunu anladım. Onun için çiçek yerinin fotoğraflarını sizinle paylaşmak istedim. Sizce camdan alacağı ışık yeterli olur mu? Ev 10. katta olduğu için oda aydınlık ama bilgi verirseniz sevinirim. Birde önerebileceğiniz bitki besini varmı?
Name:  20180920_093520-min.jpg
Views: 2098
Size:  31.7 KB
Name:  20180920_093549-min.jpg
Views: 2093
Size:  23.8 KB
Name:  20180920_093551-min.jpg
Views: 2081
Size:  25.1 KB

flowerhorn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2019, 00:43   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2019
Benim de bir Massengena bitkin var. Nisan ayında saksı değişikliği yaptım fakat bir numara değil iki numara büyük bir saksıya koydum sonradan okuduğumda bir numara büyük olması gerektiğini öğrendim ama artk cok geç. Alt yapraklarda sararmalar başladı önceden bu kadr sararmıyordu. Bnu nasıl engelleyebilir. Saksı sını tekrar mı değiştemwliym sizce. Problem saksıdan Kı kaynaklanıyor Acaba. Cevaplarınızı bekliyorum.

Rahimee3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2019, 00:44   #100
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Saksı değişimi bitkinin köklerini rahatsız eder. Bitki bir süre sonra kendini toplayacaktır.

Alt yapraklarını dökmesi normaldir. İki boy değil de , bir boy büyük saksıyla değişseydiniz yine alt yapraklarını dökecekti. Abartılacak boyutta değilse, bu endişelenecek bir sorun değildir.

Bence kendi haline bırakın. Tekrar rahatsız etmeyin çiçeğinizi.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2019, 00:52   #101
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rahimee3 Mesajı Göster
Benim de bir Massengena bitkin var. Nisan ayında saksı değişikliği yaptım fakat bir numara değil iki numara büyük bir saksıya koydum sonradan okuduğumda bir numara büyük olması gerektiğini öğrendim ama artk cok geç. Alt yapraklarda sararmalar başladı önceden bu kadr sararmıyordu. Bnu nasıl engelleyebilir. Saksı sını tekrar mı değiştemwliym sizce. Problem saksıdan Kı kaynaklanıyor Acaba. Cevaplarınızı bekliyorum.
Çiyan sayfasında paylaşmıştım. Yaklaşık bir buçuk ay önce, dracenamın toprağındaki böcekler nedeniyle, toprak değişimi yapıp kökleri de yıkamıştım.

O günden beri alttan bir kaç yaprak gitti. Büyümesi durmuştu. Daha yeni toparlıyor.

Nisan'da saksı değişimi yaptım demişsiniz. Anca toparlar. Ona zaman tanımanız yeterli.

Bol çiçekli günler dilerim.

Eski 15-07-2019, 21:54   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2019
Merhabalar benim dracana mesegnam kurudu yaprakları sarardı son yapragını yani dalını kesip çimlendirmek için suya koydum çok severek bakıyordum ama evde tadilat vardı yerini degiştirdik birde koşun ben onun saksını degiltirdim ondan sonrada solmaya başladı nasıl canlandıranilirim ne olur yardım edinteşekkürler

Nalanbaran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2019, 15:23   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2019
Merhabalar benim massengena çiçeğimim resmini paylasiyorum.Konu hakkinda yardimci olmanizi rica ederim.Birseyleri yanlismi yapiyoruz anlamadim Desteginizi rica ederim

Eklenen Resimler

İlker20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 11:52   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2020
Kurt problemi

Kurt problemi

Herkese merhaba,

Üç ay önce aldığım drecena'larda kurt problemi var. Şöyle fark ediyorum: Önce gece vakti çıtır çıtır bir kemirme sesi duyuyorum. Sonra drecena'larımın gövdelerini elimde kontrol ediyorum, ve odunsu gövdede bir yumuşaklık buluyorum. O yumuşak kısmın kabuğunu bıçakla kestiğimde orada bir veya birkaç tane kurt buluyorum, yaklaşık 2 cm boyunda. Bu üç ay içinde farklı zamanlarda üç tane gövdede oldu.

Bu üç defa oldu. Bir drecena gövdesini bu yüzden kaybettim, diğer ikisini ise kurtları ve bıraktıkları artıkları temizleyerek kurtardım. Aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

Kurtlanma odunsu gövdenin üstünden başlıyor. Acaba odunsu gövdeler kesildikten sonra üst kısımları zamanında güzelce mumlanmadı da içeriye bu kurtların larvaları mı girdi? Yoksa bu problem benim evimde mi oluşuyor olabilir? (20 katlı bir apartmanın 17. katında oturuyorum).

İnternette bu kurt oluşumuna dair bir bilgi göremedim, ne Türkçe ne İngilizce. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba, arkadaşlar? Ayrıca benzer bir problemin tekrar olmaması için ne yapmam gerekir?

Çok teşekkürler!

Ali

Name:  a1.jpg
Views: 1770
Size:  78.2 KB

Name:  b1.jpg
Views: 1793
Size:  65.3 KB

Name:  b2.jpg
Views: 1789
Size:  62.3 KB

Name:  c1.jpg
Views: 1796
Size:  71.8 KB

Name:  c2.jpg
Views: 1773
Size:  72.4 KB

Mesut Temiz ve derin35 beğendi.
AliLevha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2020, 02:38   #105
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AliLevha Mesajı Göster
Kurt problemi

Herkese merhaba,

Üç ay önce aldığım drecena'larda kurt problemi var. Şöyle fark ediyorum: Önce gece vakti çıtır çıtır bir kemirme sesi duyuyorum. Sonra drecena'larımın gövdelerini elimde kontrol ediyorum, ve odunsu gövdede bir yumuşaklık buluyorum. O yumuşak kısmın kabuğunu bıçakla kestiğimde orada bir veya birkaç tane kurt buluyorum, yaklaşık 2 cm boyunda. Bu üç ay içinde farklı zamanlarda üç tane gövdede oldu.

Bu üç defa oldu. Bir drecena gövdesini bu yüzden kaybettim, diğer ikisini ise kurtları ve bıraktıkları artıkları temizleyerek kurtardım. Aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

Kurtlanma odunsu gövdenin üstünden başlıyor. Acaba odunsu gövdeler kesildikten sonra üst kısımları zamanında güzelce mumlanmadı da içeriye bu kurtların larvaları mı girdi? Yoksa bu problem benim evimde mi oluşuyor olabilir? (20 katlı bir apartmanın 17. katında oturuyorum).

İnternette bu kurt oluşumuna dair bir bilgi göremedim, ne Türkçe ne İngilizce. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba, arkadaşlar? Ayrıca benzer bir problemin tekrar olmaması için ne yapmam gerekir?

Çok teşekkürler!

Ali

Eklenti 704605

Eklenti 704606

Eklenti 704607

Eklenti 704608

Eklenti 704609
Sayın AliLevha, saksıdaki toprağınızı biraz eşelediniz mi kontrol ettiniz mi? Fotoğraftaki toprak altı zararlısı. Evde olacak bir haşere değil.

Eski 02-04-2020, 02:49   #106
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AliLevha Mesajı Göster
Kurt problemi

Herkese merhaba,

Çok teşekkürler!

Ali

Eklenti 704605

Eklenti 704606

Eklenti 704607

Eklenti 704608

Eklenti 704609
Tahta kurdu sanırım.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2020, 13:32   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2020
Bitkilerin birlikte geldiği toprak var iken kurtlanma olmuştu, kısa olan bir bitkiyi kaybetmiştim. Ama daha sonra toprak değişimi yaptım, ve aldığım toprak kapalı pakette idi. Ne önceki toprakta ne de sonraki toprakta bir anormallik yoktu.

Daha da önemlisi, bu kurtlar bitkinin mumlanan tepe noktasına yakın bir yerde çıkıyorlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Sayın AliLevha, saksıdaki toprağınızı biraz eşelediniz mi kontrol ettiniz mi? Fotoğraftaki toprak altı zararlısı. Evde olacak bir haşere değil.

AliLevha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2020, 17:42   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2020
Çiçeklerde reçine gibi boncuk boncuk duran ya da akan madde?

Merhaba,benim bitkimin on yıldan fazla süre sonra çiçekleri açtı fakat çiçeklerin üzerinde reçine gibi damla damla yapışkan maddeler var,bazı kısımları akıyor ama açacak çiçeklerin tomurcukları sağlıksız görünmüyor,neden olabilir?

Işılay77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2020, 02:04   #109
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Kuzguna yavrusu şahin görünürmüş.

Benim güzel doktor kızım.

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2020, 22:35   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2020
Galeri: 1

Merhaba bitkimin birsuru yapraklarında baya bir kuruma var ve gittikçe kıvrılıyor. Pencere önüne aldım.Saksısı güzel gözüksün diye toprağın üzerine taslar koymuştum.Onları kaldırdım.Toprağı kurumaya yaklaştıkça yaklaşık haftada bir suluyorum britada arındırılmış su ile.Arada bir sıvı bitki besini veriyorum. Aklıma geldikçe yani çok sık değil bikac ayda bir.Ama bu ara iyi gelir diye 20 günde 2 kere verdim.Yaptigim yanlışlar neler?Nasıl düzeltebilirim?

Düzenleyen sarine : 24-06-2020 saat 01:58
sarine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2020, 14:03   #111
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarine Mesajı Göster

Merhaba bitkimin birsuru yapraklarında baya bir kuruma var ve gittikçe kıvrılıyor. Pencere önüne aldım.Saksısı güzel gözüksün diye toprağın üzerine taslar koymuştum.Onları kaldırdım.Toprağı kurumaya yaklaştıkça yaklaşık haftada bir suluyorum britada arındırılmış su ile.Arada bir sıvı bitki besini veriyorum. Aklıma geldikçe yani çok sık değil bikac ayda bir.Ama bu ara iyi gelir diye 20 günde 2 kere verdim.Yaptigim yanlışlar neler?Nasıl düzeltebilirim?
Salon bitkileri yer değişikliğine kötü tepki veriyor maalesef. Bitki kötüleşince mi yer değiştirdiniz? Ne zamandır aynı yerdeydi?

Taşlar dekoratif olarak hoş görünüyor, ancak arada taşları kaldırıp, toprağı biraz karıştırıp, hava almasını sağlamak gerekiyor.

Bitkinizde zararlı var mı? Yaprak arkalarını falan incelediniz mi?

Fotoğraf eklerseniz daha sağlıklı yorumlar gelecektir.

Eski 06-10-2020, 16:14   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2020
Merhaba

2 Ekim Cuma günü Ikeadan dracena massengena aldım. Aldığımda çok canlı duruyordu. Ancak şu an eskisi kadar canlı bir görüntüsü yok. Bazı yaprakları da sararmaya başladım. Buradaki bazı yorumları okudum, bitkinin istediği koşulları evde yaratmaya çalıştım. Birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok mutlu olurum. Kısa süre içerisindeki bu değişim beni üzdü. Öncelikle saksısı yeterince büyük mü? Daha büyük bir saksıya mı ihtiyaç var? Aldığımda bu şekildeydi sorun değildir diye düşünüyorum ama yine de bilemiyorum. Gün ışığı alan bir yere koydum. Yapraklarının bir şeye değmemesi için olabildiğince geniş bir alan yarattım. Sararmalar ise fotoğraf gördüğünüz şekilde. Bu bitkinin yeni alınmasından sonraki süreç olarak nasıl bakımlar uygulayabilirim? Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Sim's Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2021, 23:43   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2021
İkeadan aldığım dracena massengena kötü durumda

Arkadaşlar yaklaşık 3 ay önce dracena massengena satın aldım. İki gövdeli bir bitki. İlk zamanlar durumu çok iyiydi hatta yeni tomurcuklar patlattı. Daha sonra yaprakların uçları kuruma yaptı ve bazı yapraklar da sarardı. Hiç yerini değiştirmedim. Geçen gün fark ettim küçük olan gövdesinin üst kısmında içeri doğru sünger gibi çöküyor. Kesinlikle fazla su vermedim hatta az su verdim de ondan mı böyle oldu diye düşünüyorum. Ne yapabilirim düzelir mi lütfen yardımcı olun

mfsaglm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
massengena

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024