agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2010, 17:28   #31
Yeni Üye

av.gözde's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2008
merhaba, benim de doktorum çiçek açtı. sizlerle paylaşmak istedim fotoğraflarını. dünyada duyduğum en güzel ve en güçlü kokulardan birine sahip.. değil odayı,bütün mahalleyi kokutuyor herkesin dracenasının çiçek açması dileğiyle

Eklenen Resimler

av.gözde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 23:48   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

34 nolu mesajımda masagenamı anlatmış ve aynı gözden çıkan sürgünümü çoğaltmak ve diğer sürgünü rahatlatmak için koparasam diksem uygun olurmu diye sormuştum ama cevap alamadım ve bende bugün o sürgünlerden birini koparıp diktim... Umarım başarılı olurum...

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 12:09   #33
Ağaçsever

kirangokhan's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
:(

Merhabalar,

Uzunca bir süredir cevap gelmemiş ama birisi bu mesajı görüp cevaplarsa çok mutlu olacağım. Yaklaşık 3 ay kadar önce aşağıda resimlerini eklediğim Dracaena fragrans massangeana hediye geldi. (Maşallah diyelim )geldiğinden beri bayağ bir yaprak açtı. Fakat geçen gün baktığımda gövdesinde ikinci resimdeki bir oluşum gördüm. Acaba ne olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

kirangokhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 10:06   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2010
Ne yapmalıyım

Herkese selamlar..
Internetten ögrendigim kadarıyla cicegimin türü Dracaena massengena
Resimlerdende göreceginiz üzere önceki evimde oldukca hasmetli duran cicek yeni evimdeki yerinde bütün yaprakları büzüştü.Yeni tasındıgımızda belli bir süre ilgilenemedim o sırada topragı catlamışdı.Yeni toprak aldım içine koydum.
Haftada bir dibini sulayıp sularken yapraklarına su püskürtüyordum.Sonra bir degisiklik olmayınca marketlerde yesil sıvılardan alıp haftalık sulama,püskürtme ve yesil sıvıdan vermeye basladım ama bir degisiklik olmadı.Resimlerdende göreceginiz üzere üst tarafındada sap bölümde soyulma var.
Cicek hemen pencerenin kenarında duruyor fakat yanında kalın güneslik var günes sadece topragına geliyor.Yakın zamanda tam üzerine klima taktırdık.
Herhangi bir hastalık olabilir mi ?
Arkadaslar cicegin yeniden kabarık gür bir hale gelmesi icin ne yapmalıyım.Aşama aşama söyleyebilir misiniz ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen emreb : 26-07-2010 saat 10:47 Neden: Resim ekledim
emreb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2010, 14:02   #35
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
merhaba,
bitkinize çiçek açtırmak için ne yapıyorsunuz. benim de yaklaşık 12 yıldır bir Dracaena fragrans massangeanam var (adının bu olduğunu bilmiyordum, buradaki fotoğrafları görünce öğrendim, henüz hiç çiçek açmış değil. ama çok sağlıklı. gövdesi de yaprakları da hiç bir hastalık veya güçsüzlük belirtisi taşımıyor. peki benim bitkim neden çiçek açmaz?Bitkileri çiçek açan arkadaşlar neler yaptıklarını anlatabilirler mi acaba?

şimdiden teşekkürler.

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2010, 09:25   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Merhabalar;
Benim de drecena massengenam var. Ancak son günlerde bi takım sorunlar yaşıyorum. En üstten yapraklar sararıyor ondan sonra da koyu kahverengi bir hal alıyor. Bitkinin diğer kısımlarında herhangi bi sorun yok, hatta çok sağlıklı görünüyor. Yeni sürgünler patladı. Fıs fıs yapıyorum arada bir acaba o mu bu bozulmalara sebebiyet verdi?
Bu sorunun nedeni ne olabilir?
Sararan yaprakları keseyim mi?
Yardım ederseniz çok sevinirim bitkimi çok seviyorum. Ona birşey olsun istemem.

zeyzeynep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 12:06   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2010
aynı durum bende de var.

Herodot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 11:05   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2011
*** bende yeni üyeyim benimde bir masegenam var yapraklarının uçları sarardı bende makasla kestim yine devam edince de yapraklarını kopardım benim massegenam üçlü şimdi alttan yapraklarını koparınca alt kısım çok kel kaldı ve kötü görüntüsü oldu bu da beni çok üzüyor sürgünlerinden kesip kestiğim sürgünü köklendirebilirmiyim, kestiğim yerden tekrar sürgün verir mi,bunu ne zaman yapmalıyım.Üstten sağlıklı yapraklar geliyor bir de çiçek 6 senedir bende ve hiç çiçek vermedi bunun sebebi ne olabilir bana yardımcı olursanız çok sevinirim....

ilkimbuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 11:23   #39
Yeni Üye

Benim bitkimde de böyle bir problem olmuştu yapraklarını kesmek zorunda kalmıştım.
Alttan yeni sürgünler patlattı ve kısa sürede gelişerek kel bölgeleri tamamladı.
Bence yeni sürgünleri hemen kesmeyin.Sandığınız kadar kolay olmayabilir köklendirmek. Tabi bunlar benim fikrim.
Resmini koyabilirseniz bendeki soruna benziyor mu görebiliriz.

Eski 25-01-2011, 16:08   #40
Ağaç Dostu

Merhaba ilkimbuse,

Benim dresena massagenam bir gözden iki sürgün vermişti. Biri gayet güzel gelişiyordu, diğeri küçük kalmıştı. Küçük kalanı geçen yıl baharda kopardım, ayrı bir saksıya torfa diktim sorunsuz bir şekilde köklendi...

Eski 25-01-2011, 16:49   #41
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bu sitede hergün yeni birşey öğreniyorum.Çiçek açtığını ve kokulu olduğunu öğrendim.Bu çiçek nasıl gözden kaçmış.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 17:07   #42
Yeni Üye

*** merkürvenüs, benimkinin iki odunsu gövdesi var biri kısa biri uzun kısa olan biraz sağlıksız dı üstündeki sürgünü uzun zamandır büyümüyordu bugün o sürgünü kesip suya koydum umarım köklenir de diğer büyük gövdedekine de yaparım umarım da kestiğim yerden de sürgün verir.

Eski 26-01-2011, 14:22   #43
Yeni Üye

İklimbuse, yeni sürgüne yaptığınız işlemleri ve durumunu aşama aşama bizimle paylaşırsanız çok sevinirim. Biz de sizin tecrübelerinizden yararlanıp, çiçeğimizi çoğaltabiliriz belki

Eski 26-01-2011, 17:44   #44
Ağaç Dostu

İklimbuse odunsu gövdeyi parmaklarınızla bastırarak kontrol edin, dış kabuksu kısmı sağlam dururken içi bazı yerlerden boşalmış olabiliyor. Gövde sağlamsa yeni sürgünler verecektir. Önceki mesajımda yazdığım gibi özel birşey yapmadan benim sürgünüm köklendi, yeni büyük yapraklar vermeye başladı)) Umarım sizin sürgününüz de rahatlıkla köklenir.

Eski 27-01-2011, 10:11   #45
Yeni Üye

zeynepzeynep benim massenegam yukakırada av.gözdenin massegenasıyla aynı iki odunsu gövdesi var odunsu gövde boyları hemen hemen aynı tek fark benim sürgünlerim 75cm biri 55cm de biri digeri de 30 cm kadar bunlar büyük odunsu gövdede olanlar.75-55cm olan sürgünlerimin 3\2 kel durumda ve kötü gözüküyor.Kısa olan odun gövdem de sağlıksız merkürvenüsün bahsettiği durum var.Bende bu gövdedeki yaklaşık 30 cm olan sürgünü kestim ve suya koydum diğer kesilen yere de mum sürdüm yaptığım işlem bu her hangi değişiklerden sizi bilgilendirirm.merkürvenüs böyle bir odunsu gövdeyi kurtarabilirmiyim bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımın yardımını istiyorum

Eski 14-02-2011, 22:13   #46
Yeni Üye

kestiğim çelikten bir göz küçük bir kök verdi bu sabah ta farkettim diğer kestiğim gövdeden de iki sürgün göz vermiş. Şimdi köklenmeye başlayan çeliğimin köklerinin biraz daha büyüyüp saksıya almak ve yeni bir massegena elde etmek çok mutluyum......

Eski 13-05-2011, 12:23   #47
Yeni Üye

av.gözde's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2008
çiçek açması için

gözlemlediğim kadarıyla, benim doktor massengena çiçek açmadan önce bir kaç yaprak kuruttu, sonra tüm yaprakları kıvrım kıvrım oldu permalı gibi
ben bu çiçek gidici diye düşünüp sıvı gübre vermiş ve dua etmeye başlamıştım ki bir baktım birkaç gün sonra çiçekleri çıkmaya başladı..
özel birşey yapmamıştım.. o sene kaktüslerim de çiçek açmıştı. (klasik müzik özellikle bach dinliyorduk belki ondandır )

av.gözde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 15:27   #48
Yeni Üye

zulu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Drasena Massengena'yı kesmek hakkında

Merhabalar,
Yaklaşık 1 sene kadar önce bir soru yöneltmiştim buarada.

Dracena Massengena

Sağolsun Mine hanımın verdiği önerilerle drasenam kendine geldi. İlk geldiğinden beridir saksıda 3 kök vardı. Bir tanesi bayağı bir uzadı gitti. Kendini tartamıyor ve sağa sola eğiliyor. Bugün eşimle küçük olan 2 kökü aldık ve başka saksıya geçirdik. Uzun olan sopa gibi kaldı Aradaki yaprakları da olmadı için sopa gibi duruyor. Drasenayı kesmeyi düşünüyorum. Oğlumun doğumunda gelmişti ve o şimdi 2.5 yaşında. Bu yüzden çiçeğe bir şey olmasını istemiyorum Ancak neresinden ve nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir kaç sorum olacak:
- Renkli çizgilerle gösterdiğim yerlerin hangisinden keseyim acaba?
- Kestiğim yere bir şey sürmem gerekir mi? Mum gibi mesela
- Bir de kestikten sonra suya mı koymalıyım yoksa doğrudan toprağa mı dikmeliyim?
- Diğer 2 kökü de ayrı saksılara mı almam gerekir?

Eklenen Resimler

zulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 20:26   #49
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zulu Mesajı Göster
...
- Renkli çizgilerle gösterdiğim yerlerin hangisinden keseyim acaba?
- Kestiğim yere bir şey sürmem gerekir mi? Mum gibi mesela
- Bir de kestikten sonra suya mı koymalıyım yoksa doğrudan toprağa mı dikmeliyim?
- Diğer 2 kökü de ayrı saksılara mı almam gerekir?
...
Mavi çizgiden kesin, üzerini mumlayın ve sıcak ortamda gövdeden yeniden sürmesini bekleyin, azotlu bir gübre verin.

Üstteki sürgünleri de yaprakların 5 cm altından kesin ve torfa dikip köklendirin. Suda da kökleniyorlar . Sonra yeni bir saksıya alırsınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 16:01   #50
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Herkese iyi günler forumda dolaşırken bu başlığı gördüm yaklaşık 13 yıldır evimde bu bitkiden yetiştiriyorum ismini ilk defa bu başlıkta öğrendim fakat benim ki hiç çiçek açmadı ,görüyorumki arkadaşların bitkileri açmış.Ve yapraklarında sararma gibi bişeyler var Eğer benim bitkim drecena bitkisi ise:Çiçek açması için ne yapmam gerekir? Özel bir bakımı varmı? Cevabınızı bekliyorum...

Eklenen Resimler

_enes_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2011, 19:09   #51
Yeni Üye

zulu's Avatar

Drasena Massengena'yı kesip çoğaltmak - Sonuç ve Teşekkür

Oğlumun doğumunda hediye gelen bir Dr. Massengena'mız var. Bir saksıda 3 kök olarak geldi. Köklerden birisi uzayıp gitti, ancak alt dalları döküldüğü için güzel görünmüyordu. Ben de sevgili Mine Hanımın değerli yardımlarıyla onu kestim biçtim ve sonucunu sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Kesmeye korkuyordum çünkü ölüp giderse çok üzülecektim. Ama şu anda durum gayet iyi görünüyor. Hatta bir Dr. Massengena bahçemiz olacak galiba..

İncelemek isterseniz, kesmeden önceki halinin, yani Mine Hanım'a sorduğum halinin fotoğrafları

Öncelikle kırmızı ile işaretlediğim çizgilerden kestim. Kestiğim bölgeyi mumladım.
Böylece 2 tane yapraklı dal oluştu. [ Onları suya koydum ve köklendiler.
Ve nihayet topraklı saksıya geçirdim onları. ]
Name:  IMG_0187.jpg
Views: 15318
Size:  23.8 KB
Name:  IMG_0194.jpg
Views: 16156
Size:  43.7 KB

Kalan çatallı kısmını mavi cizgiden kestim. Ve tabi yine üzerini mumladım.
[ Sonra onu da suda köklendirdim. Daha da sonra kökleri 3-5 cm uzayınca kalan ana gövdenin yanına diktim.]
Name:  IMG_0171.jpg
Views: 15063
Size:  33.2 KB

Bu arada saksıda en sona kalan ana gövdede (sopa desek daha doğru olacak) bir süre sonra sürgünler yeşermeye başladı.
Name:  IMG_0186.jpg
Views: 14808
Size:  19.0 KB

Ve sonuç :
Name:  IMG_0193.jpg
Views: 14797
Size:  46.3 KB

Bundan sonraki gelişmeleri de ileri bir tarihte fotoğraflayıp paylaşırım burada. Mine Hanım'a çok çok teşekkürler ediyorum tekrar.

Eski 02-07-2011, 15:47   #52
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Merhaba,
Bana hediye olarak gelen dracenam,ilk başlarda bol yapraklı ve her yerinden filizler çıkartıyordu,taşınmamızla ve geçirdiğim bazı sağlık sorunları yüzünden ilgilenemediğim için şimdi çok kötü bir görüntü oluştu,2 gövdeliydi,gövdelerden(odunlardan) biri tamamen çürümüş,diğeride çıkan minik filizleri dahil tüm dalları kurudu,gövdeninde tepeden aşağıya doğru kuruma belirtisi var,tekrar canlandırma şansım varmıdır?Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.(fotoğraf yükleyemiyorum sürekli hata mesajı veriyor.)

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 17:14   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Vakti zamanında bende bu bitkiden anneme almış ve kısa bir süre sonra filizlenen kısımlardan birinin kurumaya ya da çürümeye (hangisiydi hatırlamıyorum) başlaması yüzünden keselim demiş ve kesmiştik. Tabi o zaman bilmiyorduk durumu ve kestiğimiz yeri mumlamadık.. O gövde ve yanındaki filizlenen kısımda tamamen kurudu sonrasında. O zaman anladık ki o mumu boşa yapmamışlar Tabii iş işten geçmişti artık.

Dikkat ederseniz ana gövdede filizlerin çıkmaya başladığı yerin hemen üstünde kesilmiş ve mumla kaplanmış bir alan var. Eğer o mumlama bozulmuş / dağılmışsa ya da bizim başımıza gelen olayda gibi filizlenmenin olduğu yerde ki çürümeden dolayı hava almışsa, gövdeyide çürütmüş olabilir. Çok uzun zaman geçtiği için tam hatırlayamıyorum fakat gövde oldukça yumuşamıştı sanırım. Seneler geçti diğer gövdedeki filizlenen kısım aldı başını gitti ama küçük olan yani kestiğimiz gövde tamamen kurudu. Süs niyetine duruyor orada şimdi.

12 sene oldu galiba ve boyu 2 metreyi geçti sanırım şuan. O yüzden bizde yine bir kesme işlemi yapsak mı yapmasak mı diye düşünüyoruz.

Filizlerin çıktığı gövdeyle birleşen yeri ve bahsettiğim mumlanmış alanı kontrol edin. Gövdeye de bir bakın yumuşama gibi bir belirti var mı..

Eklenen Resimler

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2011, 18:00   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Sayın zulu; Yeni sürgünlerin vermesi ne kadar sürdü acaba hatırlıyor musunuz ? Keseyim mi diye sormanız ve yeni hallerini yayınlamanız arasında aşağı yukarı bir ay var ama. Belki daha geç yazmışsınızdır diye sormak istedim.

Birde gövdenin kalın olması için ne yapmak gerekiyor bilen var mı ?
Üstü kesip başka birşeye diksek.. kestiğimiz bölgenin alt kalınlığı oklava gibi olacak. Oysa şuan ki haliyle alttaki gövdenin (toprağa dikilen kısım) kalınlığı merdane gibi.
Aklıma başka benzetecek birşey gelmedi kusura bakmayın.

Ağaçlarda sanıyorum gövdenin kalın olması için üst dallar kesiliyor ama bunda da aynı şey işe yarar mı bilmiyorum. En üstteki yaprakların olduğu yeride kessek işe yarar mı ?

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 20:07   #55
Yeni Üye

zulu's Avatar

Merhaba Huysuz, Tam da dediğiniz gibi, sürgünlerin gelmesi mesajların tarihleriyle orantılı aslında.. Sorduktan sonra hemen uyguladım, 2 hafta durdu durmadı kökleri saçaklandı hemen saksıya aldık ve sürgün verdi, hatta suda sürgün vermeye başlamıştı.

Gövdenin kalın olmasına gelince aynı soruyu aslında ben de merak ediyorum Dediğiniz gibi bizimkisi de oklava kalınlığında

Eski 14-07-2011, 08:45   #56
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Ben bu tarz yurt dışından kesilip mumlanıp gönderilen çiçeklere itibar etmiyor, evime almıyorum. Ancak bunların değişik türlerini küçük saksılarda yetiştirmek, **** bunların yan dallarından yetiştirmek hoşuma gidiyor. Nedir öyle padişah sopası gibi?

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 11:37   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2011
Merhabalar,

2010 yılının Mayıs ayında Koçtaş'tan ofisimiz için yetişkin bir Massengena bitkisi satın almıştık.Temel bitki bakımı ve gelişimi ile ilgili olarak pek bir bilgimiz bulunmuyor. Yeni yeni anlayabildiğim kadarıyla Meryem ismini verdiğimiz bitkimize pek iyi bakamamışız. Bu geçen 1,5 senelik zamanda ne toprağını nede saksını değiştirmedik. Sadece düzenli bir şekilde sulayarak nemli kalmasını sağladık. Bunun dışında spreyleme, gübreleme **** farklı bir teknik uygulamadık.

Konuya hakim olan siz değerli üyelerden bir kaç soruma yardım talep edeceğim.

1. İlk fotoğrafta bitkimizin uzaktan görünüşü var.
2. Fotoğrafta ise hiç değiştirmediğimiz saksısını görebilirsiniz.
3. Fotoğrafta ise bizim yeni farkettiğimiz ve çok endişelendiğimiz köklerin saksının etrafından çıkması ve oldukça fazla büyümesini fotoğrafladık.
4. Fotoğraftada aynı şekilde ne kadar köklerin uzadığı yer alıyor.

Bu durumda ;

Bitkinin saksını değiştirmeli miyiz ?
Değiştiriken köklerini kesmeli miyiz ? Kesecek isek nelere dikkat edilmesi gerekir ?
5. fotoğrafta yer alan saksı bu büyüklükte bitki için yeterli olacak mıdır ?
Toprak olarak marketlerde satılan torflu topraklar yeterli midir ?

Ayrıca bitkimizin yaprakları dışardan güzel gözükmekle beraber yakından bakılınca uçlarının kurumuş olduğu ve bazı yapraklarda ise çatlaklar olduğu gözleniyor. Bu normal bir durumdur nasıl engelleyebiliriz ? Yaprakları kesmemiz gerekir mi ?

Evet çok fazla soru sordum fakat ne yazıkkı konuyla ilgili pek bir bilgimiz yok fakat bitkimizin ölmesini istemiyoruz bu bizi çok üzüyor.

Yardımlarınıza minnettar kalacağız.

Sevgiler,

Eklenen Resimler

alptunga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 11:39   #58
Yeni Üye

Tekrardan Merhaba,

Bu mesajda ise bitkimizin yapraklarının yakından görünüşünü ve son fotoğrafta ise asla büyümeyen en küçük odunsu gövde parçamızı paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 08-08-2011, 10:56   #59
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili alptunga, bitkiniz gerçekten güzel gelişmiş. Saksı değiştirme hakkında üstadımız Müne Pakkaner'in sözüne söz söyleyemem ama buradaki linkte dergimizin Mart 2007 sayısında yine Sevgili Mine Pakkaner'in Saksı Değiştirme yazısı var oradaki talimatları uyguladığınızda sorularınızın hepsine cevap almış olacaksınız.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 12:09   #60
Yeni Üye

Selahattin Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Yollamış olduğunuz gerçekten çok açıklayıcı ve ne yapılması gerektiğini anlatıyor.

Yalnız netleştiremediğim bir husus var. Fotoğraflardada gözüktüğü üzere bitkinin kökleri saksıdan çıkıp dergidede yazan kuş yuvası gibi etrafını uzunca sarmış. Saksıyı değiştirirken bu kuş yuvası kökleri tamamen kesmemiz mi gerekiyor ?

Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla,

Etiketler
massengena

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024