agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2019, 23:44   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Merhabalar...

Hurma çekirdeklerini 1 hafta suyun içinde bekletip, kağıt havluya sarın, kağıt havluyuda ıslatıp kilitli poşete koyun, 15 güne kalmaz hepsi çimleniyor. Çimlenenleri toprağa ekince de 1-2 haftaya filizleniyor.

Fotoğrafını paylaştığım hurmalar suda bekletmeye başladıktan sonra yaklaşık 5-6 haftada bu duruma geldiler. Peynir kutusundakiler 2 hafta sonra ekildi.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
nacar08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2019, 19:28   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2019
Merhabalar;

Maalesef öteki üyeliğimin şifresini bulamadığım için yeni üyelik açtım.

3 yaşında bir hurma fidanım var... benim için manevi değeri çok yüksek.. Bugün baktığımda yapraklarını büzmüş olduğunu gördüm. Hiç sağlıklı görünmüyor. Normalde yaprakları daha geniş ve kuvvetliydi. Aşağıda resimlerini koyuyorum.

Acaba problemi ne olabilir? Ölmesinden korkuyorum, acaba bir sorunu varsa ne yapmam gerekir?

Yardımcı olursanız minnettar olurum.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Buyukcelebi_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2019, 20:27   #93
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buyukcelebi_ Mesajı Göster
Merhabalar;

3 yaşında bir hurma fidanım var... benim için manevi değeri çok yüksek.. Bugün baktığımda yapraklarını büzmüş olduğunu gördüm. Hiç sağlıklı görünmüyor. Normalde yaprakları daha geniş ve kuvvetliydi. Aşağıda resimlerini koyuyorum.

Acaba problemi ne olabilir? Ölmesinden korkuyorum, acaba bir sorunu varsa ne yapmam gerekir?

Hurmanızı kireçli suylamı suluyorsunuz ? ve çok mu su veriyorsunuz ?

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2019, 21:38   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chuckybebek79 Mesajı Göster
Hurmanızı kireçli suylamı suluyorsunuz ? ve çok mu su veriyorsunuz ?

Şebeke suyuyla suluyoruz.. çok sık su vermiyoruz, hatta 1 haftadan fazladır su vermemiş olabiliriz, ondan olabilir mi? acaba verince çok mu veriyoruz?

Buyukcelebi_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2019, 04:33   #95
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Şebeke suyuyla suluyoruz.. çok sık su vermiyoruz, hatta 1 haftadan fazladır su vermemiş olabiliriz, ondan olabilir mi? acaba verince çok mu veriyoruz?
Şebeke suyu değil Artijen suyuyla sulamanız gerekiyor çünkü şebeke suyu bitkilerde kireçlenme yapıyor. Artijen suyuyla sulayamıyorsanızda şebeke suyunu şişeye doldurup 1-2 gün bekletin o zaman tuz oranı azalıyor ve Düzenli olarak sulamanız daha iyi olur suyu az verip 2 günde bir sulayın ama suyu heryerine eşit miktarda dökmelisiniz. Birde saksının altını mutlaka kontrol edin delikleri varmı diye.

chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2019, 16:58   #96
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Merhabalar;

Resimde saksı toprağı çok kuru görünüyor... Belki şu anda ıslaktır, ama bence bir dönem susuz kalmış ve o nedenle yapraklarında kuruma belirtileri ortaya çıkmış... Hurma hem güneşi hem suyu çok sever... Arapların "hurmanın başı güneşte, ayakları suda olmalıdır" diye bir sözü olduğunu okumuştum... Bitki toprağı yaz sıcakları boyunca kuru kalmamalı...

Bir de bitkinin toprağa girdiği kısımda toprak çukurlaşmış görünüyor resimde (yanlış görmüyorsam).. Sularken tek bir noktadan değil de suyu gezdirerek sularsanız oyulma meydana gelmez..
Bunun dışında, hurma çok kolay çimlenen ve büyüyen bir bitkidir, kolay kolay bir şey olmaz... Tabii, kış soğuklarından korumanız gerektiğini söylememe gerek yok... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2019, 11:22   #97
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Arkadaşlar bunu yeni satın aldım satan kişi biraz sabredersen yeni yapraklar çıkaracak güzelleşecek dedi yeni çıkan yapraklar kuru gibi geldi bana kahve rengi lifleri var normal mi sizce durumu nasıl ağacımın bilen biri varsa

Eklenen Resimler

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, bakım, gübre, hurma, palmiye

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024