agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-01-2011, 20:32   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
arkadaşlar 2005-2009 arası ben marmaris armutalanda yasıyordum. komsumuzun yazlıgında hurma ve muz agaçları vardı ama meyveleri olamıyordu. ufak ufak oluyor dökülüyordu.

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 00:06   #62
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Çiçekler tozlaşma yapamıyordur. Erkek hurma ile tozlama yapmak gerekir.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 17:34   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ Mesajı Göster
Benim hurma....
erbek benim hurma agacımın gövdesi hiç bukadar uzamadı gövdesi 5cm acaba saksının büyüklügündenmi bu kadar uzadı ????

polat2575 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 17:38   #64
Yeni Üye

arkadaşlar benim 2 hurma agacım vardı 1. 25cm digeri 10cm büyügünün saksınını degişirken öldü küçügü tek yapraktı sonra 2 oldu ve şimdi 3 yaprak çıkmaya başladı ama bir türlü gövdesi büyümüyor sebebi saksının küçük olmasındanmı yardımcı olsanız ????

Eski 01-07-2011, 21:20   #65
Ağaçsever

engraulis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşil Çay Mesajı Göster
Sayın Engraulis,
Afyonkarahisar karasal bir iklime mi sahip?Yanıt evetse kışın eksi kaçları görüyor.Neden mi soruyorum.Çünkü burası da karasal bir iklim.Şİmdi ağacımı bahçeye çıkarıp ekmeyi çok isterim.Hatta sizinkinde olduğu gibi meyvesini yemeyi.
Kusura bakmayın uzun bir süredir foruma giremiyordum. Mesajınızı bugün gördüm. Türkiye şartlarında açık alanda hurma yetiştirmek mümkün değildir. Meyveler geç büyür ve olgunlaşma döneminde soğuklar başlar. İstanbulda vatan caddesinde bir kaç hurma ağacı var mesela. Ama meyveleri çok küçüktür. Kışın -5 derecede hurmalar ölür. Küçük hobi serası gibi bir yer olursa sonbaharda etrafını kapatıp ilkbaharda açmak suretiyle belki büyütmek mümkündür.Benim çektiğim resimler arabistandan. Kendim evin içinde yetiştiriyorum. 3 yıllık benim fidelerim. Saksı ne kadar derin olursa o kadar boy atıyorlar.

engraulis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2011, 19:00   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Arkadaşlar, benim doğru bildiklerim şu şekilde;

En başta, hurmalar çift cinsiyetlidir. ortamda erkek bitki yokken, dişi bitkiler kesinlikle meyve yapmaz (ticari değeri olmaz yani)

Hurma çiftçileri, 100 dişi ağacın yanına 2 tane erkek ağaç diker. döllenme olsun diye, o da meyve vermesi için. (tabi ki sitede önerilen, erkek çiçek alıp, dişi ağacın üzerine serpmek de uygun bir yöntem)

Türkiye'de ekseriyatla yetiştirilen hurma türü, kanarya adaları hurmasıdır. meyvesi küçüktür, meyvesinin ticari değeri yoktur. İstanbul'da dışarıda gördüğümüz hurma türü, bu hurmalardır.

bu ramazanda yediğimiz hurmaların dış ortamda meyve bağlayabilecekleri yerler, tahminimce Türkiye'mizin, Akdeniz kuşağıdır. meyve bağlamadığını sansam da, izmir'de de ölmeden yaşamaktadırlar. (Mustafa Kemal Bulvarı, deniz kenarındaki palmiyeler, Arap hurmasıdır, yani, yediğimiz hurma)
yani, eğer Ege ve Akdeniz sahillerinde yaşamıyorsanız, en azından, kışın normal şartlar altında kar yağıyorsa, hurmalarınızı bahçeye çıkarmayın derim. Akdeniz'de de yaşamıyorsanız, havada bulut, siz bu ağaçta meyveyi unut. (uyak yapmaya çalıştım, olmadı )

sadete dönelim;
eğer çekirdekten yetiştiriyorsanız, (ben 10 diye biliyorum aslında) 7 seneden önce öğrenemezsiniz erkek mi dişi mi olduğunu. en kötü süs ağacı olarak kullanırsınız. ama, bence akdeniz'e falan getirin, bahçeye ekin yahu. yazıktır günahtır ağaçlara... onlar böyle geniş alan seviyor. Arap hurmaları 30 metreye kadar ulaşabilir.

Türkiye'mizde, doğal olarak yetişen, Datça hurması vardır. onların da meyveleri küçüktür, ticari değeri düşüktür, ama, kanarya adaları hurmasına göre daha tatlıdır. sonuçta, datçalılar toplayıp yiyorlarmış.

ben, datça hurması tohumu getirttim Köyceğiz'den (Türkiye'de soyu tükeniyor bu cinsin, halbuki, Türkiye doğal yayılış ortamı), yeni çıktı ağaçlarım. şuan tatildeyim ama annemi arayıp soruyorum ağaçlarımın durumlarını. 12 tane ekmiştim. 2'sini bahçeye ektim, ama kapıcı suluyor diyordum da, unutmuş benim oraya diktiğimi (etrafında taşlardan çember yapmama rağmen) düzensiz sulanmadan dolayı çıkıp çıkmadığını bilmiyorum. ama saksıya ektiğim 10 tanesinden 4'ü çıkmış (2'sinin çıktığına ben şahit oldum)

datça hurması türü, soğuğa daha bir dayanıklı, onun meyvelerini yiyebilirsiniz, ama dediğim gibi, arap hurmasının zevkini verebileceğini hiç sanmıyorum. (tat konusunda tam bir bilgiye sahip değilim, önce verdiğim bilgi kulaktan dolmadır. sonuçta ben daha yiyemedim meyvelerini)

bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 02:01   #67
Ağaç Dostu

elimde, 2 çeşit hurma çekirdeği var. Phoenix Theophrastiler, küflenmiş biraz. phoenix canariensislerin bazılarında ise delik var. (büyük ihtimal böcek) ikisi de buzdolabında.

ayrıca, ektiğim 10 theophrastiden 4ü çıktı, kalan 6sı çıkmadı. topraktan çıkarıp, 24 saat ılık suda beklettikten sonra tekrar mı eksem? nasıl ya da kabuğu çizmek makul bir yöntem midir?

Eski 10-09-2011, 18:38   #68
Ağaç Dostu

dayanamadım, çıkmayan hurmaları toparladım, ve ılık suya koydum. 2-3 tanesi kök salmış, ama dallanma yapmamış üzerine. bir tanesinin kökü büyük. (1 cm boyutunda) sanırım kurumuşlar. bir umut, suya koydum hepsini, yanlarına 6 tane daha çekirdek koydum. 2şerden ekeceğim bu sefer, bir eski bir yeni olmak üzere. daha sistematik gideceğim. zaten önümüz kış, nemli mevsim. çok don da vurmaz sanıyorum. (sonuçta izmir'de bir apartman dairesindeyiz) adam akıllı büyüsünler, belki toprağa da ekerim.

Eski 25-10-2011, 16:39   #69
Ağaç Dostu

Hurmalar, feniks türü ağaçlarda yetişir. Feniks türü ağaçlarda, ortak özellik olarak, yaprakların dip kısmındaki saçakları diken şeklindedir ve serttir. yani, bir çok hayvanın gözünü korkutacak şekildedir.

öte yandan, hurmalar, işte bu dip kısımlarında yetişir. olgunlaşana kadar orada kalır. sonra, yeteri kadar olgunlaşıp, toplanma zamanı geldiğinde, arkasına saklandığı dal yavaştan kurur, ve tohumlarını yavaştan açmaya başlar. insanoğlu, bu döneminde, o kuruyan yaprağı kesip, meyveleri toplayabilir.

kuşlar gibi, yüksek yerlere rahat ulaşan hayvanlar da, bu alttaki yaprak açılmaya başladığı zaman, hurmaları yiyebilir.

belki evrimin getirdiği bir olay, belki de Tanrı’nın nimeti. her halükarda, o meyvelerin, olgunlaşıncaya kadar yaprak ardında korunması, bence mucize.

elbette, içindeki çekirdeğin tam olarak olgunlaşması ve "yenilerek" taşınması ve üreme özelliği kazanabilmesi için gereken süredir aynı zamanda, meyvenin olgunlaşma süresi.

daha ayrıntılı bilgisi olan varsa, ve aydınlatırsa, sevinirim.

Düzenleyen bertunum : 25-10-2011 saat 16:41 Neden: eksiklik giderildi.
Eski 27-05-2012, 22:24   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
ben 10 çekirdek dikmiştim hepsi çıktı suyunu eksik etmeyin yani toprak kuru olmasın sabah güneşi alan bir yere koyun ama en önemlisi derin bir saksıya dikin yani saksı derinliği en az 2 karış olsun son tavsiyemde derine dikmeyin çekirdeğin üstü 2 cm toprak olsa yeter. Şu an 10 küçük hurmam var öylesine diktiğim çekirdekler ağaç olacak

*değirmenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 23:20   #71
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Benimde beş yaşında beş adet hurma fidanım var bu ilkbaharda köklerini bir karış kalana kadar budadım 50 cm derinlikteki saksı sadece kök olmuştu ver herbir kök iki cm kalınlıkta ve nerdeyse üçmetre uzamıştı .Saksıya tekrar diktim biraz nazlılar tutup tutmadığı anlaşılmıyor eski yapraklarınıda budadım iki dal kaldılar boyu bir metreye yaklaşmıştı 3 tanesi medine hurması denilen cinsten 2si başka cins tabi meyva ne zaman verir bilmem bir umudumda yok görünüşü yeter ...

Ayrıca hurma kazık kök yaparmış yani toprağın içine dikey uzarmış tabi saksıda olunca saksıyı iç taraftan dolaya dolaya uzuyor.

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 12:09   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2012
bu çekirdekleri toprağa gömerken dikine **** yatay dikmek fark ediyor mu? bildiğiniz gibi çekirdekler ince uzun.
birde bir tecrübesizliğimi paylaşmak isterim. ben hurmanın çekirdeğini dikine saksıda toprağa gömmüştüm. 2 ay geçti toprağın yüzeyine hiç bir şey çıkmamıştı. bende çekirdekler ölmüştür diyerek saksıyı boşaltmaya kalktım. meğerse çekirdekler aşağıya doğru ince çöp gibi tek damar beyaz kök salmışlar. maalesef 4 adet çekirdeğim bu tecrübesizlik sebebi ile koptu. toprağın yüzüne hemen çıkmıyorlar. anladığım kadarı ile 3-4 ay beklemek lazım ilk filizi görmek için.

kerpir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 19:30   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2012
merhaba bu konu açılalı çok zaman olmuş umarım biri bana geri döner, hac zamanı ordan gelen bir komşum hurma getirmişti salondaki büyük saksının içine atmıştım yedikten sonra bir baktım filiz vermiş yaklaşık 30 cm oldu daha büyümeden saksıdan ayırmak istiyorum daha fazla köklenirse ayırmam zor olur gibi geliyor lakin zarar vermeden nasıl ayırabilirim ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz

periwinkle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 13:34   #74
Yeni Üye

Ben hurmamın saksısını 3-4 defa fazla kök saldığından değiştirdim ve kök budaması yaptık yaparken kök ile gövdenin birleştiği yerde yeteri kadar toprak bırakarak bu toprakla birlikte yeni saksıya aldım zaten kökler yoğun olduğundan toprakları parçalamam zor oldu önerim alırken kök ve gövde kısmının birleştiği yere dikkat ederek yeni saksıya almak köklerden fazla korkmayın..

Eski 23-04-2013, 14:09   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Hurma Ağacı

Evde 8 yıldır büyüttüğüm bir hurma ağacım ve küçük bir palmiye ağacım var. Daha sağlıklı ve güzel dallar çıkarması için çiçekçilerde bulabileceğimiz hangi sıvı gübreyi tavsiye edersiniz. Bir kaç sorum olacak:
1)Şu ana kadar ara ara Dr. OK yaprak tonik kullandım. Acaba doğru gidiyor muyum?
2)Bitkiyi canlandırmak için evde yapabileceğimiz bir şey var mı?
3) Saksı boyutları uygun mudur?
Şu ana kadar öğrendiğim yararlı bilgiler için de başta Mine Pakkaner olmak üzere site yöneticileri ve kıdemli üyelerine de çok çok teşekkür ediyorum..
Name:  2013-04-23-031.jpg
Views: 6359
Size:  73.2 KB

Name:  2013-04-23-032.jpg
Views: 4539
Size:  72.8 KB

Name:  2013-04-23-033.jpg
Views: 12197
Size:  23.9 KB

(Boyutlarını tahmin edebilmeniz için 30 cm'lik cetvel koydum.)

feyziuslu beğendi.
prefirst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 13:02   #76
Ağaçsever

Bu aşamadan sonra bu hurmaya nasıl bir bakım yapmalıyım, kısaca artık yapmam gerekenler nelerdir?

Eski 25-04-2013, 19:35   #77
Yeni Üye

drekt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2013
Bildiğim kadarıyla hurma ağacı magnezyum,çinko,manganez türevli besin istiyor . Ayrıca 8 sene demişsiniz her sene düzenli olarak en alt dalları budamalısınız ki ağacınız uzasın.

Bitkinin tam tepe noktasının ortasında gumman denilen bir bölge vardır ,ağaç buradan boy atar ve kesinlikle çok hassastır ve zarar görmemesı gerekir. Budama zamanına gelince yeni filizi gördüğünüz anda budayınız.

Yaprak budaması düzgün simetrik olmalıdır. Ağacın yaşını da bu belirler.

su verirken kesinlikle soğuk su vermeyin ılık su verin 5-6 derece altında su görürse kendini öldürüyor.

Yaprakları bağlamışsınız . az önce bahsettiğim bölgenin gelişimini önlersiniz zaten düzenli budamada yapraklar kendini toplar ve büyüdükçe kendilerini salarlar . Yine başka bir önemli nokta yaprakların başka bir şeye temas etmemelidir . Temas halinde ağaç gelişmek için yerim yok bilincine girer ve gelişmez.

Güneşe fazla maruz kalırsa kökler gelişir ve yapraklar kısa kalır.Güneşten mahrum ederseniz sağlığını kaybedip ölmesine yol acar. Pek nazlı bir ağaçtır.

Tohumdan yetiştirmek pek verimli değildir .Kendi filizinden yavru yetiştirilir ve anne ağacın yanına dikilir. Meyve verebilmesi içinde dölleme gerekir.

prefirst ve feyziuslu beğendi.
drekt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 20:31   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2013
bende hurma çok diktim ama 30 cm olup kuruyorlar hep çok sıcağada koydum orta sıcaklıktadada tuttum fazla suladım az suladım arada suladım ama hiç birifayda etmedi sonuç hep aynı acaba siz nasıl bu kadar büyütebildiniz gerçekten tebrik ediyorum

prefirst beğendi.
kömür- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 13:55   #79
Ağaçsever

Anneannem hacdan geldiğinde çok merak etmiştim Bİraz da küçüklük hevesiyle annem çok küçük bir saksıya ekti. Her gün gidip baktığımı hatırlarım. Gözüm gibi bakmıştım. Büyüdükçe biz de saksısını büyüttük. Hurma belli bir ara dönemden sonra çubuk gibi çıkardığı yaprakları genişliyor ve en son bu şekilde dal çıkarıyor. Bir de her zaman çok sıcakta ve bol güneşte tuttum. Sizinki belki güneşi az aldığı için büyüyememiştir. Bir de bazı dönemlerde büyümesi durdu benimkinin. Mesela 2 ay hiç bir gelişiminin olmadığını bilirim ama şu an baya bir hızlandı gelişimi.

Bu arada sayın direkt'e bir sorum olacak. Sabah 8-8:30 dan öğlen 12:30 a kadar sabah güneşi alıyor canım önünde. Uygun mudur? Bir de alttan kaç tane dalını budamalıyım? En az kaç tane budanmamış dalı kalmalı?

Sulama konusuna gelince; toprağı kurudukça sulardım bu zamana kadar. Sulamayı nasıl devam ettirmeliyim ya da yaptığım doğru muydu? Bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim..

Düzenleyen prefirst : 26-04-2013 saat 13:59 Neden: Eksik yazım.
Eski 27-04-2013, 00:27   #80
Yeni Üye

drekt's Avatar

8 yıl demışsınız her yıl filizlenme döneminde altta kalan sıra dallar kesilmeli, böylece 8 sıra kesilmış dal olmalıydı. alttan iki sırayı budamışsınız ... Sanırım kuruduğu için yukarıda da dediğım gıbi her sene filiz verdiğini gördüğünüz anda budamanız gerekli.çünkü yeni cıkan filizin alacağı besini yaşlı dallar alıyor hem bitkinin gelişimini etkiler hemde yenifiliz vermesıni etkiler zaten saksıda yetişiyor kuçuk bir alanda yetişiyor boy atması için dalları gövdeden brleştiği yerden kesin.unutmayın ki kestiğiniz dallar ağacın gövdesini olusturacaktır.
Gel gelelim suya arabistan da hurma ağaçlarının diplerine arklar acarlar ve her gün sularlar tabi toprak şartlarını iklim şartlarını düşünmemiz lazım.Fakat taban suyu muhabbetıde vardır bir yetişkin hurma ağacı akdeniz bölgesınde yazın hiç su almadan da yazı gecırebılır. .oralardaki topraklar genelde kum çakıl karışımı drenajı yüksek olan topraklar bunu da göz önüne almak lazım bahçe toprağına humus torf ve çam kabukları katılmalıdır. Killi ve ağır topraklar dere kumu humus torf ve perlit eklenerek hafifletilebilir.. toprak karışımını o yönde hazırlamak ta fayda var.hurma ağaçları sıcak ve kurak iklime gereksinir.-10 nu görürse ölür. yüksek sıcaklığa çok dayanıklıdırlar fakat geliştikten sonra.

Eski 27-04-2013, 11:24   #81
Ağaçsever

Teşekkür ederim sayın Direkt. Peki son fotoğrafta hurmanın yanındaki palmiye hakkında bilginiz var mıdır acaba. Geçen sene antalya'da bir yelpaze palmiyenin dibinden söküm tekrar köklendirip saksıya diktim şimdi sürekli geniş yapraklar çıkarıyor. Onun bakımı hakkında eklemek istedikleriniz varsa bilgiye muhtacım

drekt beğendi.
Eski 27-04-2013, 15:02   #82
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Hurma Ağacı

1985 veya 1986 senesinde, hurma çekirdeğinden,önce saksıda yetiştirmeye çalıştığım hurma fidesini,sonradan köydeki bahçemize dikmiştim.Yıllar içinde birçok defalar aşırı soğuklardan tüm yaprakları adeta kavruldu ve artık kurudu dediğimiz zamanlarda bile ortasından yapraklar çıkararak hem bizi sevindirdi,hem de büyümeye devam etti.Yıllardır oldukça büyük ve çok sayıda çiçek keseleri çıkarıp,çiçek açıyor.Henüz hiç meyveye durmadı.Biz hiç bir özel bakım(gübre,ilaç,sulama vs..)yapmadık. 11.Nisan.2013 tarihinde çektiğim fotoğrafını ekliyorum.Büyüdükçe yaprakları çocuklar için tehlikeli oluyor.Ev içinde ve de saksıda gelişme şansı yok maalesef.

Eklenen Resimler

trilye, drekt ve Ezel yog beğendi.
feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 20:49   #83
Ağaçsever

Sayın feyziuslu hurma tek başına meyve vermez. Dişi hurmanın meyve vermesi için erkek hurmanın polenlerine ihtiyacı vardır. Ama maşallah. Çok iyi büyütmüşsünüz. Annemler izmir ya da muğladan yazlık düşünüyorlar. 2-3 sene içinde ben de hurmayı bu durumda toprağa geçireceğim ama o zamana kadar evde en iyi şekilde geliştirmek istiyorum. Bir de bende bir palmiye tutkusu var sizde de var mıdır bilemem Hurmayı ilk defa çekirdekten yetiştirme merakı da bundan geliyor

feyziuslu beğendi.
Eski 27-04-2013, 20:51   #84
Yeni Üye

drekt's Avatar

sayın feyziuslu budamayı zaman ıcınde yanlış yapılmış evet çok tehlikeli olabilir yaprakları fakat düzeltmek mümkün elektrikli testereyle ağaç kabuğunu belirleyerek çıkıntılı yaprak parcalarını düz bir şekilde alarak gövdeyi düzleştirirsiniz. meyve vermesi için döllenmesi gerekli meyve vermemesi bu yüzdendir. dibinde de piç varsa ayırıp yakınına dikebilirsiniz .

prefirst palmiye bailığı altında bu konuyu araştırabılırsınız .bu konuda uzman olan kişiler var forumda daha iyi bir sekilde yardımcı olacaklarına inanıyorum

feyziuslu beğendi.
Eski 27-04-2013, 20:57   #85
Yeni Üye

drekt's Avatar

örnek saksıda budanmıs ağaclar

Eklenen Resimler

feyziuslu beğendi.
Eski 28-04-2013, 08:02   #86
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prefirst Mesajı Göster
Sayın feyziuslu hurma tek başına meyve vermez. Dişi hurmanın meyve vermesi için erkek hurmanın polenlerine ihtiyacı vardır. ........)
Sayın prefirst;bu hurmayı estetik amaçlı dikmiştim,meyve almayı düşünmemiştim.Manisa'da meyve veren ağaçlar da görüyorum,meyvelerini büyütüyor ancak meyveler fazla şekerlenemiyor.Bunun için çok sıcak iklim istiyor sanırım.
Budama konusunda; sayın drekt'in hakkı var.Yaprakların ağaçta kalan kısımları kuruduktan sonra yıllarca ağaçtan ayrılıp düşmüyor.Elektrikli testere ile temizlemek gerekiyor.

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 18:31   #87
Ağaçsever

Bakalım benimki evde nereye kadar büyüyecek? Yeşil yapraklı bitkiler için sıvı gübreler var onlardan alıp suyla birlikte veriyorum bazen. Ama bakalım hayırlısı

Eski 26-10-2016, 15:30   #88
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Fethiye'de gördüğüm hurma agaçları.

Name:  DSCF9570.jpg
Views: 2196
Size:  66.2 KB

Name:  DSCF9573.jpg
Views: 2019
Size:  40.8 KB

Name:  DSCF9574.jpg
Views: 2046
Size:  71.4 KB

Name:  DSCF9571.jpg
Views: 2370
Size:  69.2 KB

Name:  DSCF9575.jpg
Views: 2058
Size:  70.4 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 08:11   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erbek_ Mesajı Göster
Benim hurma....
Normal pazardan alınan hurma mı bu?

Polat1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 16:14   #90
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Polat1903 Mesajı Göster
Normal pazardan alınan hurma mı bu?
Pazardan alınan hurmalar çok güzel çimleniyor benim 7-8 tane hurmam var

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, bakım, gübre, hurma, palmiye

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024