agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni81Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2013, 09:36   #91
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 1
Fittonia'larım

İnterneteki bilgiler bazen yanıltıcı olabiliyor insan denedikçe öğreniyor.Bir çok yabancı ve yerli sitede bu çiçeğin güneş sevmediği direk güneşe konmaması gerektiği ve bol sulanması gerektiği yazıyordu.Aralık ayında bir tane kendime bir tane anneme aldım.Anneme bunlar güneş sevmiyormuş pencere önüne koyma demiştim oda güneş görmeyen çiçek olurmu dedi inatlaştık.ben kendi odamda aydınlık ama direk güneş almayan bir yere koydum odam güneye bakıyor.Annemde Doğuya bakan güneş alan salon penceresine koydu.bir hafta sonra benimki yapraklarını aşağıya bükmeye başladı onunki dipten bir sürü yaprak verdi sonunda benimkinide götürüp onunkinin yanına koydum ikiside güneşde çoştular(kış güneşi ).yalnız kaloriferden rahatsız oluyorlar kaloriferin sıcağı fazla etkilemesin diye altlarına kutu koyduk iyice cama yasladık.sulamada ise toprağı hafif nemli kalacak şekilde suluyoruz.aşırı su vermiyoruz.Çürüyen kuruyan yaprakları kesip atarsanız daha fazla yapraklanıp büyüyor.Ve bu sabah baktığımızda Fittonia lardan biri çiçek açmış diğer dallarda tomurcuk doluydu.yalnız dün sulamayı unuttuğumuz için 2 tane çiçeği hemen açar açmaz solmuş.Resimleri eklemeye çalışacam...iyi günler(not:bu deneyimi ortancada'da yaşadık direk güneşe koymayın deniyor ama eğer saksı ve kök kısmını iyice karton la gölgeleyip çiçek ve dalları güneşe verirseniz çiçekleri çoşup irileşiyor)

Eklenen Resimler

abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 12:02   #92
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
Fittonia ile hypoestes surekli karistiriluyor. Sayin abone34 yanilmiyorsam fotograflardan gordugum kadariyla bitkiniz fittonia degil, Hypoestes.

Bu arada izmirde yasayanlar acaba fittonia nin satildigi bir yer var mi bildiginiz? 5senedir bulamadim bir turlu. Ozellikle kirmizi ve pembe tonlarina bayliyorum...

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 21:55   #93
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Merhaba, bugün Karşıyaka Koçtaş'tan bir tane kırmızı yapraklı fittonia aldım. Oradan bulabilirsiniz. Mayısta yine çiçek festivalinde satılır umarım, bende başka renklerini almayı düşünüyorum.

Tenar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 13:50   #94
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
yaz izlenimlerim; baharda çiçeklendikten sonra boyu çok uzadı ve yaprakları küçüldü bende budadım..yerini değiştirmedim doğuya bakan pencerede saat 9-14 arası direk ışık alıyor ama su miktarını artırdık artık her gün suluyoruz ve çoşdu....ilginç tarafı kışın kaloriferden gelen sıcakdan rahatsız olmasına rahmen yazın yakıcı haziran güneşinden rahatsız olmuyor..

Eklenen Resimler

abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 16:04   #95
Ağaç Dostu

Angels Sour's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Sayın abone34, maalesef çiçeklerinizden sadece ortadaki "fittonia", diğerleri de hypoestes.

İremsıla ve kupecim beğendi.
Angels Sour Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2013, 15:51   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Yeni aldığım fittoniam

Eklenen Resimler

standbyme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 09:26   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2011
çiçek

benim fittonialarım uzadı uzadı ve çiçek açtılar... mor, beyaz..

kupecim beğendi.
budido Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 23:43   #98
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Benim de fittonia m var ancak yapraklari kagit gibi sadece mini mini birkac yaprak verdi dolayli gunes alan bir yerdeydi simdi sadece aydinlik bir yere koydum. Yaprak rengine bayiliyorum ben bir ayri seviyorum fittonia yi ama dilinden anlayamadim bir turlu iste

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 16:03   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Tohumunu nerede bulurum.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 20:33   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2016
merhabalar, ben iki tane ufak fittonia aldım bugün ve sukulent bahçeme ekmek istiyorum. Birlikte yaşayamıyorlar sanırım, doğru mu anlamışım? Biraz renk versinler istemiştim ama, fikirleriniz nedir?

greenfinger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2017, 12:55   #101
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Fittonia diye sorduğum her çiçekçi hipoestes den satmaya çalışıyor fittonia diye.bende resim göstermek zorunda kalıyorum farkı göstermek için.ama birturlu bulamıyorum.offfff

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 16:54   #102
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  11222018185131.jpg
Views: 777
Size:  58.8 KB

Name:  1122201818516.jpg
Views: 751
Size:  62.8 KB

Bu da benim şekerim. Eger anlaşabilirsek diğer renklerinide edinmek istiyorum çünkü resimlerinden daha güzel.

Milla, nevgül ve Nilsip beğendi.

Düzenleyen nanemolla : 23-12-2018 saat 16:28
Eski 29-06-2019, 17:15   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Günlerdir fitonya bakımı ile internette ve burada bulduklarımı okuyorum, bir yandan da kendi fitonyalarım üzerinde bilmeden yaptığım hatalarım ve dolayısıyla gözlemlerim oldu. Sonuç olarak kafam karman çorman.

Hypoestes phyllostachya'nın(google'dan latincesini kopyalayım yapıştırayım da bilgili sansınlar hehe) fittonia olarak satılması haricinde şu an yeşil ve pembe fitonyalarım var.(bunu yazmamın sebebi fitonya diye alıp hostes çiçeği çıkanlar oldu, sonra ben onlara da bayılınca onların da diğer renklerini almaya başladım.)

İkisi de aynı saksı içinde ve aynı oranda (4er kök) yeşiller gayet sağlıklıyken, tamamen aynı şartlara sahip pembe olan fitonyaların yaprakları sert ve kırılgan bi hal aldı. Renklere göre de bakım programı mı değişiyor acaba derken, tekrar saksı değiştirdim çünkü pembelerin köklerinden şüphelenmiştim, toprak değiştirirken orjinal toprağını çok iyi temizlemediğim için pembelerin kökleri fazla toprak, dolayısıyla su tutmuş. tekrar toprak değişiminden 3 gün sonra normale döndü. bu bitkinin yeryüzündeki tüm renklerinden almak istiyorum bulduğum an. Pazartesi günü de kırmızı gelecek.

Şimdi sabah saat 9dan 12 ye kadar yoğun güneş alan kapalı bir balkonum var. Fitonyalar bu güneşi aldı uzun süre, en tepedeki yapraklarda renk değişimi oldu, güneş yanığı gibi, sonra daha az güneş alan bi yere aldım. Direkt güneş zararlı olabilir diye düşünüyorum. Öte yandan internette ve burada da kafalar karışık, güneş görecek mi, güneş görmeyen aydınlık ortamda mı duracak?

Ayrıca yetiştiricilerden bir abi videosunda, köklerinin suyu hiç sevmediğini ama yapraklarının sürekli fısfıslanması gerektiğini, hatta kapalı bir akvaryumda bakılıp 2 3 günde bir havalandırılırsa, ceryandan korunursa daha mutlu olacaklarını söylemişti

Akvaryum yapayım mı, yapmıyayım mı derken, elimde malzeme var ve sanırım yapıcam.

En son paylaşımın üzerinden yıllar geçmiş, tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.

En önemlisi toprak karışımı ve sulama rutini benim için özel bir tarifiniz varsa çok memnun olurum, elimde toprak, cocopeat, perlit, vermikülit, leonardit ve lav taşı kırığı, mangal kömürü kırığı ve kemik unu var. gübre olarak da sıvı solucan gübresi var.

Ayrıca benim fitonyalarım saksıdan aşağı doğru gitmeye başladı, burada gördüğüm fotoğraflarda gayet yukarı doğru uzayabildiğini de öğrenmiş oldum. bunun sebebi fazla ışık olabilir mi?

Düzenleyen flamencodiablo : 29-06-2019 saat 17:24 Neden: imla
flamencodiablo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 09:15   #104
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  IMG_20200520_094121_resized.jpg
Views: 428
Size:  57.7 KB

Name:  IMG_20200520_094139_resized(1).jpg
Views: 403
Size:  57.5 KB

102 nolu mesajdaki tatlı fitonyam.dört köktü ikisini kaybettim kalan ikiside gayet güzel gelişti.boyu yatay gibi devam ediyor birazcık.resimde çok belli olmamış ama rengi çok güzel.

Eski 02-08-2020, 00:51   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2020
ruzgar carpması

merhabalar cam acık kaldıgı anda 3 5 saat ruzgar yedı fıttonyam. acıl yardım

zazibu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2020, 19:56   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2020
Merhaba, size sormak istiyorum benim çiçeğim fittonia mı değil mi ? )

Eklenen Resimler

AnkaraFittonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2020, 10:32   #107
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AnkaraFittonia Mesajı Göster
Merhaba, size sormak istiyorum benim çiçeğim fittonia mı değil mi ? )

Merhabalar bu fittonia değil sanırım hypoestes. Fotoğraflar biraz bulanık görünüyor.

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024