agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen aykut gkbyrk
  • 1 Gönderen aykut gkbyrk
  • 1 Gönderen its_just_a_ride
  • 1 Gönderen Batuhan Yılmaz
  • 1 Gönderen Davraslı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-09-2021, 07:27   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Devetabanı (Monstera Deliciosa)

İyi günler herkese. 6 aydır salonumda baktığım bir deve tabanım var. Evim ve salonum az güneş alıyor. Sadece akşam güneşini 1 saat kadar direkt alabiliyor. Önceden bitkimi cama yakın tutuyordum 1 aydır balkona koydum bir süreliğine. Geçen gün saksısını büyüttüm ve tabi toprağını da değiştirmiş oldum. Eski toprağı da kullandım atmadım. Bitki büyüdükçe 2 aydır dik duramama, yatma sorunu olmaya başladı. Birkaç noktaya çubuk dikerek lastiklerle tutturuyordum ancak şimdi fotoğraflardaki gibi plastik kelepçelerle alt kısımlardan bağladım. Bunlar bitkiye zarar verir mi? Deve tabanında bu yana devrilme sık görülen bir sorun mudur zamanla dik durur mu?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2021, 10:06   #2
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
İyi günler herkese. 6 aydır salonumda baktığım bir deve tabanım var. Evim ve salonum az güneş alıyor. Sadece akşam güneşini 1 saat kadar direkt alabiliyor. Önceden bitkimi cama yakın tutuyordum 1 aydır balkona koydum bir süreliğine. Geçen gün saksısını büyüttüm ve tabi toprağını da değiştirmiş oldum. Eski toprağı da kullandım atmadım. Bitki büyüdükçe 2 aydır dik duramama, yatma sorunu olmaya başladı. Birkaç noktaya çubuk dikerek lastiklerle tutturuyordum ancak şimdi fotoğraflardaki gibi plastik kelepçelerle alt kısımlardan bağladım. Bunlar bitkiye zarar verir mi? Deve tabanında bu yana devrilme sık görülen bir sorun mudur zamanla dik durur mu?
Devetabanı fazla ışık istemeyen, hiç doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık iç mekânlarda harika gelişen bir bitki... O yüzden bence balkona çıkarmanıza gerek yok, hatta devetabanınız için en uygun yeri belirledikten sonra yerini hiç değiştirmemenizi öneririm...
Devetabanınız "küçük yapraklı" kültivar... Yani "küçük" dendiğine bakmayın, yaprakları 30-35 santim olacak... İlk yaprakları daha küçük ve yırtıksız olsa da, yeni çıkan yapraklar giderek daha büyük ve yırtıklı olacaklar... (Dev yapraklı kültivar'ın yaprak çapı 80-90 santim oluyor ve yaprakları da çok yırtıklı/delikli oluyor...)
Her iki kültivar da sarmaşık formunda gelişseler de, küçük yapraklı kültvar daha fazla "sarmaşık" niteliği taşıyor... Küçük yapraklı kültivarın gövde kalınlığı az ve daha erken eğilmeye başlıyor, bu çok normal... Dev yapraklı kültivarın gövdesi 4-5 santim kalınlıkta ve sert olduğundan, belli bir yüksekliğe kadar dik duruyor, sonra o da eğilmeye başlıyor... Yani her durumda devetabanını sarmaşık formunda düşünmeli ve buna göre hazırlık yapmalısınız... Ya saksının uygun bir yerine sağlam ve dekoratif bir sırık dikip bitki geliştikçe buna sabitleyeceksiniz ya da tavandan sağlam bir halat sarkıtıp buna bağlayacaksınız...
Bir de çok saksı değişimi yapmanızı önermem, bitki çok hırpalanabiliyor... Bence uzun süre saksı değiştirmeyin ve bir sonraki değişimde bitkiyi oldukça büyük nihai saksısına dikin... Toprak miktarı çok olacağı için uzun yıllar bitkinin ihtiyacını karşılar, sonra da toprak değiştirerek değil de besin ilavesiyle ihtiyaç duyduğu maddeleri eklemiş olursunuz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2021, 11:37   #3
Ağaçsever

Peki plastik kelepçeler gövdeye zarar verir mi? Çok sık bağlamadım ne olur ne olmaz diye ancak ipi daha mı güvenli olur?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Devetabanı fazla ışık istemeyen, hiç doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık iç mekânlarda harika gelişen bir bitki... O yüzden bence balkona çıkarmanıza gerek yok, hatta devetabanınız için en uygun yeri belirledikten sonra yerini hiç değiştirmemenizi öneririm...
Devetabanınız "küçük yapraklı" kültivar... Yani "küçük" dendiğine bakmayın, yaprakları 30-35 santim olacak... İlk yaprakları daha küçük ve yırtıksız olsa da, yeni çıkan yapraklar giderek daha büyük ve yırtıklı olacaklar... (Dev yapraklı kültivar'ın yaprak çapı 80-90 santim oluyor ve yaprakları da çok yırtıklı/delikli oluyor...)
Her iki kültivar da sarmaşık formunda gelişseler de, küçük yapraklı kültvar daha fazla "sarmaşık" niteliği taşıyor... Küçük yapraklı kültivarın gövde kalınlığı az ve daha erken eğilmeye başlıyor, bu çok normal... Dev yapraklı kültivarın gövdesi 4-5 santim kalınlıkta ve sert olduğundan, belli bir yüksekliğe kadar dik duruyor, sonra o da eğilmeye başlıyor... Yani her durumda devetabanını sarmaşık formunda düşünmeli ve buna göre hazırlık yapmalısınız... Ya saksının uygun bir yerine sağlam ve dekoratif bir sırık dikip bitki geliştikçe buna sabitleyeceksiniz ya da tavandan sağlam bir halat sarkıtıp buna bağlayacaksınız...
Bir de çok saksı değişimi yapmanızı önermem, bitki çok hırpalanabiliyor... Bence uzun süre saksı değiştirmeyin ve bir sonraki değişimde bitkiyi oldukça büyük nihai saksısına dikin... Toprak miktarı çok olacağı için uzun yıllar bitkinin ihtiyacını karşılar, sonra da toprak değiştirerek değil de besin ilavesiyle ihtiyaç duyduğu maddeleri eklemiş olursunuz...

Eski 28-09-2021, 11:47   #4
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Peki plastik kelepçeler gövdeye zarar verir mi? Çok sık bağlamadım ne olur ne olmaz diye ancak ipi daha mı güvenli olur?
Kenarları keskinse, ip kullanmanız daha güvenli olur sanırım...

Eski 28-09-2021, 11:51   #5
Ağaçsever

Çok keskin değil. Yani bol da bıraktım biraz sıkıca temas etmesin diye. Önceden lastik ile yapıyordum ancak zamanla kopuyor lastik. Plastik sağlam oldu. En azından kopma riskini minimize ettim. Bir süre takip edeceğim. Zarar verdiğini nasıl anlarım? O bölgede zamanla kesme ya da çürüme mi yaratır?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kenarları keskinse, ip kullanmanız daha güvenli olur sanırım...

Mesut Temiz beğendi.
Eski 28-09-2021, 23:27   #6
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Çok keskin değil. Yani bol da bıraktım biraz sıkıca temas etmesin diye. Önceden lastik ile yapıyordum ancak zamanla kopuyor lastik. Plastik sağlam oldu. En azından kopma riskini minimize ettim. Bir süre takip edeceğim. Zarar verdiğini nasıl anlarım? O bölgede zamanla kesme ya da çürüme mi yaratır?
Keserse yaralanan doku belki çürümeye yol açabilir... Kesmiyorsa bir sorun olacağını sanmam...

Eski 29-09-2021, 12:18   #7
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Kablo bağlarının temas noktalarını kağıt bant yapıştırarak yumuşatın. sıkıntı olmaz.

Mesut Temiz beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2021, 02:27   #8
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Kendir ipi kullanın hem ucuz hem doğal hem de her işe yarıyor.

Mesut Temiz beğendi.
Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2022, 15:38   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
Monstera yaprak kararması

Yeni bir monstera aldım fakat yapraklar kararıyor bunun sebebi nedir?
Name:  B2C2B897-658E-4ABD-933F-2EB49870267D.jpg
Views: 537
Size:  33.0 KB
Name:  D6CE9143-AE7F-4D3B-BECB-282D8740BFE8.jpeg
Views: 573
Size:  61.1 KB

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2022, 14:56   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Devetabanının havai kökleri topağa girince yaprakları yırtık olmaya başlıyor.Yoksa yaprakları yırtık olan bir devetabanından alınmış çelikten yırtık yapraklı devetabanı oluşuyor.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2022, 23:55   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2022
Bende yenı bır devetabanı aldım fakat arabada dırek ısıga maruz kaldı ve hava cok sıcaktı neredeyse hemen hemen tum yapraklarında yanma oldu simsiyahlar ne yapmalıyım ��

Mesut Temiz beğendi.
Davraslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2022, 20:41   #12
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Davraslı Mesajı Göster
Bende yenı bır devetabanı aldım fakat arabada dırek ısıga maruz kaldı ve hava cok sıcaktı neredeyse hemen hemen tum yapraklarında yanma oldu simsiyahlar ne yapmalıyım ��
Yanma oluşan yapraklar için yapılabilecek bir şey yok... Anca uygun şartları sağladığınızda yeni çıkan yapraklar düzgün formlarında gelişeceklerdir... Yeterince yarak çıktığında da eski yanıklı yaprakları yaprak saplarından kesip çıkarabilirsiniz...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024