agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 2 Gönderen eecceemm
  • 2 Gönderen E.Kahraman
  • 1 Gönderen eecceemm
  • 2 Gönderen Aslı26
  • 2 Gönderen derin35
  • 1 Gönderen eecceemm
  • 1 Gönderen Aslı26
  • 1 Gönderen eecceemm

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2020, 12:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2020
Yarı aydınlık ortamda iç mekan bitkisi bakımı

Merhaba,
Evimiz pek aydınlık değildir, kış aylarında da baya serindir. Bu zamana kadar çeşitli denemelerim olsa da başarılı olamadım. Ama evimi benim kadar seven bir oputia vulgaris ve crassula ovata (gollum) ya sahibim, bahsetmeden geçemeyeceğim Yani coşku dolu değiller tabi ama adapte oldular sanırım, 2 senedir birlikteyiz.

Uzun zamandır evde büyük bir bitki hayal ediyorum fakat ortam şartları dolayısıyla cesaret edemiyorum açıkçası. Monstera, Yuca, Dracaena, Calathea uyum sağlayabilecek, aklımda olan bitkiler fakat ben yine de bir danışayım istedim. Belki aranızda benzer şartlarda bitki bakanlar vardır, tecrübelerini aktarırlar, karar vermeme yardımcı olurlar diye düşündüm Farklı bitki önerilerine de açığım...

Mesut Temiz ve Aslı26 beğendi.
eecceemm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 12:58   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eecceemm Mesajı Göster
Merhaba,

Evimiz pek aydınlık değildir, kış aylarında da baya serindir. Bu zamana kadar çeşitli denemelerim olsa da başarılı olamadım. Ama evimi benim kadar seven bir oputia vulgaris ve crassula ovata (gollum) ya sahibim, bahsetmeden geçemeyeceğim Yani coşku dolu değiller tabi ama adapte oldular sanırım, 2 senedir birlikteyiz.

Uzun zamandır evde büyük bir bitki hayal ediyorum fakat ortam şartları dolayısıyla cesaret edemiyorum açıkçası. Monstera, Yuca, Dracaena, Calathea uyum sağlayabilecek, aklımda olan bitkiler fakat ben yine de bir danışayım istedim. Belki aranızda benzer şartlarda bitki bakanlar vardır, tecrübelerini aktarırlar, karar vermeme yardımcı olurlar diye düşündüm Farklı bitki önerilerine de açığım...
Eviniz kışın kaç derece oluyor genelde

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aslı26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 13:34   #3
Yeni Üye

Emin olamıyorum fakat kuzey cephesi ve yüksek giriş bir daire, iste alt boş cephe malum...��

Eski 21-10-2020, 18:29   #4
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Büyük bitki demişsiniz bununla ilgili bir fikrim yok ama ortamınız sıklamen için çok uygun duruyor. Sıklamen de direkt güneş almayan ve serin ortama bayılıyor.

Mesut Temiz ve eecceemm beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2020, 19:42   #5
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Merhaba,

Mekânda sıcaklık kışın 20 derecenin altına düşmüyorsa, monstera deliciosa (devetabanı), ficus elastica (kauçuk), epipremnum aureum (patos samaşığı), spathiphyllum wallisii (barış çiçeği) ve syngonium podophyllum (okbaşı sarmaşığı) az ışıkta da gayet iyi gelişiyorlar ve hepsi de çok gösterişli bitkiler... Bu saydığım beş türü uzun yıllardır kışın 16-18 derece sıcaklıkta ve az denebilecek ışık yoğunluğunda durdukları bir ortamda bakıyorum, çok iyi geliştiler, en küçük sıkıntı ortaya çıkmadı...
Sanırım calathea da az ışıktan olumsuz etkilenmeyecek türlerden biri, ancak soğuğa karşı hassasiyeti saydığım bitkilere göre daha fazla olabilir...
Yucca ve Draceana'nın az ışıkta cılız ve sağlıksız gelişeceklerini düşünüyorum... Formlarını kaybediyorlar...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 00:03   #6
Yeni Üye

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Mekânda sıcaklık kışın 20 derecenin altına düşmüyorsa, monstera deliciosa (devetabanı), ficus elastica (kauçuk), epipremnum aureum (patos samaşığı), spathiphyllum wallisii (barış çiçeği) ve syngonium podophyllum (okbaşı sarmaşığı) az ışıkta da gayet iyi gelişiyorlar ve hepsi de çok gösterişli bitkiler... Bu saydığım beş türü uzun yıllardır kışın 16-18 derece sıcaklıkta ve az denebilecek ışık yoğunluğunda durdukları bir ortamda bakıyorum, çok iyi geliştiler, en küçük sıkıntı ortaya çıkmadı...
Sanırım calathea da az ışıktan olumsuz etkilenmeyecek türlerden biri, ancak soğuğa karşı hassasiyeti saydığım bitkilere göre daha fazla olabilir...
Yucca ve Draceana'nın az ışıkta cılız ve sağlıksız gelişeceklerini düşünüyorum... Formlarını kaybediyorlar...
spathiphyllum ve ficus aklıma gelmeyen bitkilerdi, sarmaşık da düşünmedim nedense, form vererek farklı bir görüntü elde edilebilir, değerlendireceğim çok teşekkür ediyorum.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 22-10-2020, 00:08   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman Mesajı Göster
Büyük bitki demişsiniz bununla ilgili bir fikrim yok ama ortamınız sıklamen için çok uygun duruyor. Sıklamen de direkt güneş almayan ve serin ortama bayılıyor.
Alternatif bir öneri, neden olmasın bir köşe de ona ayırabiliriz
teşekkür ederim

Eski 22-10-2020, 00:13   #8
Ağaçsever

Benim evde güney cephe. Salonum güneş alıyor. Calathea türü var bende 2 tane. Güneşe koymadım aydınlık ortamdalar. Şimdilik bir sıkıntı yok.daha 1 ay oldu olmadı bakalım ilerleyen zamanda görücem. Calathealar da 20 derecenin altına düşmediği sürece sıkıntı olmuyormuş

Eski 22-10-2020, 11:03   #9
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Difenbahyanın az da olsa güneş ışığı ile iyi gelişeceğini düşünürdüm. Ancak arkadaşımın kuzeye bakan salonunda, hiç güneş almadan, difenbahyası çok iyi gelişti. Yaprak boyutu kocaman. Gövde de kalın. Oldukça gösterişli bir çiçek. Salonlara çok yakıştırıyorum.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 18:01   #10
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aslı26 Mesajı Göster
Benim evde güney cephe. Salonum güneş alıyor. Calathea türü var bende 2 tane. Güneşe koymadım aydınlık ortamdalar. Şimdilik bir sıkıntı yok.daha 1 ay oldu olmadı bakalım ilerleyen zamanda görücem. Calathealar da 20 derecenin altına düşmediği sürece sıkıntı olmuyormuş

Calathea çok hoşuma gidiyor aslında ama yine de çok emin olamıyorum

Aslı26 beğendi.
Eski 22-10-2020, 18:05   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Difenbahyanın az da olsa güneş ışığı ile iyi gelişeceğini düşünürdüm. Ancak arkadaşımın kuzeye bakan salonunda, hiç güneş almadan, difenbahyası çok iyi gelişti. Yaprak boyutu kocaman. Gövde de kalın. Oldukça gösterişli bir çiçek. Salonlara çok yakıştırıyorum.
Difenbahya için çok olumlu hislerim yok malesef. Ben peyzaj ve süs bitkileri mezunuyum. Bir hocamız bu bitkinin çok zehirli olduğunu bir iddia sonucunda yaprağından minik bir parça yiyen arkadaşının nefes darlığı ile hastanelik olduğunu anlatmıştı.
Daha sonra da bir arkadaşımdan sahip olduğu muhabbet kuşunun difenbahya yaprağı yiyerek öldüğünü duydum. Bu sebeplerle kendisine biraz önyargılıyım.

Eski 22-10-2020, 18:31   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Calathea çok hoşuma gidiyor aslında ama yine de çok emin olamıyorum
Bende calathea triostar, rose doty, white star türleri var. Ama 3 de daha yeni inşallah hiç birini kaybetmem hepsi çok güzel çünkü

eecceemm beğendi.
Eski 23-10-2020, 07:59   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aslı26 Mesajı Göster
Bende calathea triostar, rose doty, white star türleri var. Ama 3 de daha yeni inşallah hiç birini kaybetmem hepsi çok güzel çünkü

Umarım uzun yıllar sizinle olurlar.

lolla beğendi.

Etiketler
calathea, drasena, monstera, opuntia, yuca

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024