agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni34Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2007, 21:00   #1
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Kaliforniya Gelinciği (Californian Poppy) / Acem Lalesi / Eschscholtzia Californica

Name:  califonian.jpg
Views: 6582
Size:  17.0 KB

Tüylü, yumuşak, ayrık yapraklar üzerinde, muhteşem güzellikte ve kolay büyüyen, tek yıllık bir çiçektir.
Kaliforniya gelinciğinin yanı sıra acem lalesi de denmektedir.
Kuru ve fakir toprak problemi olan alanlarda oldukça güzel uygulanır.

Üretim: Tohumdan üretilir.

Ekim Zamanı: Tohumlar yılda 2 kez ekilebilir. Mart-Mayıs ve Ağustos-Eylül arası.

Ekim yeri: Çiçeklenme pozisyonuna veya hazırlanmış tohum yataklarına.

Ekim Şekli: Seyrelterek ve 20 cm aralıklarla ekilir. Üzeri 0,5 cm toprakla hafifçe örtülür. Nemli tutulur. Fideler 14-28 günde çıkar. Başarılı bir ekim için her çukura 3 adet ekilir.

Bakımı:
Toprak nemli olmalıdır. Yabaniotlar temizlenmelidir.

Çiçeklenme: Haziran-Ekim

Boylanma: 25-35 cm

Not: Yer sincapları, bitkinin ana köklerini çok sever.

Kaynak

Füreya beğendi.

Düzenleyen Penelophe : 01-10-2007 saat 08:14 Neden: Ekleme yapmak.
Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 21:07   #2
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Bugün aldım tohumlarını, reyonda gördüğüm anda sevdim.
Gereksinimleri çok az.
Yarın tohumları ekeceğim.
Ekim, çimlenme, şaşırtma, çiçeklenme aşamalarını fotoğraflar, paylaşırım.

Eski 29-09-2007, 21:08   #3
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Çok güzelmiş penelophe..Güzel seçim tebrikler..

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 14:49   #4
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Bugün tohumları ektim, gelişmeleri yazarım.

Eklenen Resimler

Füreya beğendi.
Eski 02-10-2007, 00:52   #5
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Bugün aldım tohumlarını, reyonda gördüğüm anda sevdim.
Gereksinimleri çok az.
Yarın tohumları ekeceğim.
Ekim, çimlenme, şaşırtma, çiçeklenme aşamalarını fotoğraflar, paylaşırım.
Sevgili Penelophe , Acem Lalesi kazık köke sahiptir.Direk olarak toprağa uygun aralıklarla ekersen çok iyi olur.Şaşırmada problem çıkabiliyor.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 08:55   #6
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Gelişmeleri dört gözle bekliyoruz..

Eski 04-10-2007, 15:29   #7
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Sevgili Deportivo, uyarın için teşekkür ederim. Fakat bütün tohumları ektim, şu an beklemekten başka çare yok.

Eski 11-04-2008, 09:33   #8
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Acem lalelerinin daha sonraki gelişimini vermemişsin Penelophe. Ben bugün tohum aldım. Yarın ekeceğim. Seninkileri merak ettim.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 12:59   #9
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Gelincikler açmıştı, fotoğrafta çektim fakat fotoğrafları aktardığım kalsör ortalarda yok. Çok gösterişli olmayan, şirin çiçekleri vardı. Artık fotoğrafları da sizden bekleyeceğiz.

Eski 26-04-2008, 22:13   #10
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Sevgili Penelophe , bu fotoğraflar sizlere gönderdiğim tohumların anneleri ve 2 yaşına girdiler , tüm yıl boyu yeşilliklerini gösterdiler . Bahçemde ilk açan onlar oldu . Nisan 15 den Kasıma ayına kadarda çiçeklerini sergilediler .
İki yaşına girince nemi oldu ? Boyları 2 kat , çiçekleri neredeyse 3 kat oldu .On
gün sonrada tohum vermeye başladılar . Tohum kapsülleride çok büyüdü .
Acem Lalesi benim sevgimi öyle kazandıki !!!

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2008, 22:44   #11
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Ama, ama bunlardan bana göndermediniz.

Harikalarmış gerçekten, bendekiler yakınkattı ve pek sağlıklı değildi çiçekleri, sizinkiler harikaymış. Demek 2.yılında daha güzel olacaklar..

Eski 27-04-2008, 01:53   #12
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Dağıtımda istiyen herkese gönderdim , isterseniz geçen yazdan azda olsa elimde var . Turuncu rengi şu anda tohumda , oldukçada fazla .

Eski 27-04-2008, 02:29   #13
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Çok teşekkür ederim, bugün beklediğim tohumlar geldi, saksı ve torf telaşı başladı bende. E birde yer sorunu var ******.. Bu durumda açgözlülğü bırakıp önce elimdekileri çimlendirmeye çalışsam daha iyi olacak.

Eski 27-04-2008, 10:29   #14
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Sevgili oyaman bana tohumlardan gönderebilir misin?Eğer gönderebilirsen çok mutlu olurum

Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 11:35   #15
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sevgili Oyaman, bende de sarı renkli olanlar var incelememe rağmen tohum kapsülü falan göremedim. Elinizde farklı renkler varsa ben de talibim.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 14:31   #16
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Sevgili oyaman sanırım banada siz göndermiştiniz acaba sizdeki renklerdenmi diye merak ediyorum şimdi boyları yaklaşık 10 cm kadar umarım sizinkiler kadar güzel açarlar..

Eski 28-04-2008, 00:05   #17
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Geçen sene topladığım tohumlarda renk ayrımı yapmamıştım , sizlere gönderdiğim tohumlar karışıktı . Bu sene ise iş değişti çünkü -5 derecede yaşamına devam edebildi , bu yüzden bahçemin belirli yerlerine kalıcı olarak yerleştireceğim .Renk ayrımı yaparak tohumları toplayacağım , çok az tohum bıraktım onlarıda toprağa ekerek . bütün renkleri çoğaltmak istiyorum . Turuncu
renkte olan hemen tohuma kalktı , diğer iki renkte bir haftaya kadar tohum verecek .
Tohum isteyen arkadaşların tamamına renk tasnifi yaparak tüm renklerden olmak üzere göndereceğim . Hazır olduğu zaman duyuru yaparım .
Sevgili GNLC size gönderdiğim tohumlar aynısı , bu sene 34-40 cm boyunda olacak , çiçekleri yine aynı güzellikte açacak . Önümüzdeki sene ise 70-80 cm
kadar boylanacak ve çiçekleride oldukça irileşecek .

Eski 28-04-2008, 02:20   #18
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
İstanbul'da 4 yıl kadar Kaliforniya gelinciği (turuncu, krem yalınkat olanlardan) yetiştirdim. Şimdiki bahçeme korkumdan henüz ekmedim-kontrolü kaybettiğim için. Eğer yetiştiği ortam uygunsa her yerde çıkıyor. Tohum kapsülü bitki üzerinde kuruyup, açılırsa tohumlar uzağa fırlayor ve orada çimleniyor (bahar ve sonbahar yağmurları çimlenmesi için yeterli). Bu nedenle sonbaharda etrafı yürüme yolu olan, sadece kaliforniya gelinciği için bir yer yapıp, bir defaya mahsus tohumları ekeceğim. Sadece ot ayıklaması ve biraz sulama ile kendi kendine yetişen bir bölge olacak.

Benim yetiştirdiğim cins genelde 30-40 cm. boyunda. Sabahtan akşama kadar güneş gören, kayrak taşı kaplı duvarın önünde yetişenler biraz daha uzun oluyorlardı ama, yaz sıcakları bastırınca bitki taşın sıcağından kaçmak için öne yatıyordu.

Yetiştirdiğim cins galiba iki yıllık (çok yıllıkta olabilir!!! baharda filizlenen birisine işaret koyup takip etmem lazım. Kontrolu kaybetdim demiştim değil mi) İlk yıl cılız oluyorlar, daha sonraki yıl esas formunu buluyorlar.

Latince adı :Eschscholzia

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 21:37   #19
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın Penelophe,
Ben de Kaliforniya Gelinciği tohumu aldım ama yine yanlış bir çiçek almışım. Şu uzun saksılara hercaiden başka çiçek bulamadım gitti.
Siz de uzun saksıya ekmişsiniz, öncelikle çimlendirmeyi başardınız mı?
Pakette sizin verdiğiniz bilgiler yazıyor ama her çukur arası 20 cm bana fazla geldi. Tabii sayın Oyaman'ın ilk fotoğrafındaki tek çukurdaki 3 tohumun neticesi değilse.
Derin saksıya aldınız mı daha sonra? Toprak isteği az ama ışık isteği nedir bilmiyorum. Güneşin direkt altında olursa uygun mudur?
2 ay var daha dikmeme ama merak ettim ilgili konuyu bulunca. Gerçi burada bulamadığım birşey olmadı henüz.

Şimdiden paylaşacağınız tecrübeleriniz için teşekkürler...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 22:28   #20
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Turuncu His, aramıza hoşgeldin. 24 ocak İzmir toplantısına da katılacak olman çok güzel.

Çimlenmeyi başardım fakar uzun saksıda(uzun saksımın derinliği 21 cm olmasına rağmen) verim alamadım, gösterişsiz ve küçük çiçekler elde ettim. Sevgili Oyaman'ın da dediği gibi kazık köke sahip bir bitki ve derin toprak istiyor.

Ben bazen paket bilgilerini çok dikkate almıyorum, sık ekim yapabilirsiniz, daha sonra aradan cılız olanları istediğiniz aralıklarla seyreltirsiniz.

Daha derin saksıya alamamıştım sanırım, tam hatırlamıyorum. Güneşten çok hoşlanıyor, toprak isteği az değilmiş maalesef, derin toprak istiyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Eski 12-01-2009, 23:00   #21
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Toplantıya katılacağım ama ben çok acemiyim çiçek yetiştirmede. Kendimi çok beceriksiz hissetmekten korkuyorum Sizi bunaltabilirim sorumlarımla, hazırsanız geleceğim

Ortalama 500 tohum olduğu yazıyor pakette. El hissi ile anladığım kadarı ile küçük de değil tohumlar. Mart - Mayıs ve Haziran - Eylül periyodu ile ekmeyi planlıyorum aynı saksıya. Sanıyorum ardışık çiçeklenme dönemi ile uzun süre çiçekli kalır bu durumda saksı.
Yok yok, sabır, beklemek ve dolayısıyla çiçek işi bana göre değil...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 23:11   #22
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Hazırım, soracağınız her soruya azimle, yılmadan cevap vereceğim. Şaka bir yana, ilk zamanlar hepimiz öyleydik, deli gibi okuyup, uyguladığım halde, hala bilmediğim çok şey var.

Güzel düşünmüşsünüz, balkonunuz uzun süre çiçekli kalacak.

Her çiçek için, sabır, beklemek gerekmeyebilir, daha kolay bakılabilen çiçekler yetiştirebilirsiniz. Sabırsızsanız tohumdan yetiştirmek yerine, yetişmiş çiçekleri tercih edebilirsiniz.. Konuşacak çok şeyimiz oldu bile.

Eski 07-03-2009, 22:32   #23
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bugün Metro Markete gidince 2,5 TL civarındaki çiçek tohumlarını görünce dayanamadım yine. Bu çiçeğin paketteki fotoğrafı çok hoşuma gitti, yetiştirmesinin kolay olduğu ve hızlı gelişen bir bahçe çiçeği olduğu yazıyordu pakette. Yaz boyunca çiçek açtığı açıklaması ve tohumlarını direkt yetiştireceğim yere ekebilecek olmam daha da cazip kıldı. Bu kadar çiçek tohumunu nereye ekeceğimi ben de bilmiyorum ama görünce dayanamıyorum. Boyunun 40 cm olduğu yazıyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 13:10   #24
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Arkadaşımın bahçesinde büyüyen, yaklaşık 1 metre boyunda turuncu çiçekli çok arsız bir bitkiden tohum aldım. Daha doğrusu aldığımı zannediyorum

Bir arkadaşımızın yayınladığı fotoğraftan, bahsettiğim bitkinin Acem lalesi olabileceğini düşündüm, ama tam emin olamadım.

Bunlar acem lalesi tohumu olabilir mi?

Name:  SDC10345.JPG
Views: 6094
Size:  52.6 KB

Name:  SDC10346.JPG
Views: 5562
Size:  48.4 KB

Füreya beğendi.
DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 21:48   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2009
Çok güzelmiş.

ieski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 19:21   #26
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bugün iç mekanda derin bir saksıya tohumlarımı ektim. Dış mekan ekimlerinde lezzetli tohumları böcekler tarafından götürebilinir, tarzı bir uyarı vardı. Dışarı ekmeye korkuyorum ama elimde ayırdığım tohumları nasıl ekeceğimi bilemedim. Ekildiği yerde yetişir, şaşırtma yapılmazmış. Bu çiçeği bahçede yetiştirmek istiyorum ben.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 17:21   #27
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
benim tohumlar çimlendi ama çok cılızlar ilk çıktıklarında sizinkiler de böyle miydi arkadaşlar. İyi görünüyorlar ve gerçek yaprak çıkarmak üzereler ama çok ince ve rüzgarda savruluyorlar Neyi yalnış yaptım sizce ya da normal mi bu durum

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 08:10   #28
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Benim tohumlarım da çimlendi .Lakin o kadar ince o kadar narin ki, nasıl asıl yerlerine geçireceğimi düşünüyorum.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 13:31   #29
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
bende iki senedir bu çiçekten ekiyorum çabuk çimleniyor fakat sora büyütemiyorum az su veriyorum bayılıyor biraz suluyorum çürüyor fısfısla suluyorum olmuyor sağ kalan birkaç tanesini bir saksıya şaşırttım balkona açıkhavaya bıraktım bir iki tanesini daha kaybettim bakalım kalanlar yaşayacakmı kalanlarda biraz gelişme var inşallah bu yaz birkaç tanesi balkonumu neşelendirir saksıda yetiştirenler bizi biraz bilgilendirseler seviniriz

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 14:12   #30
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Bu yıl ilk defa ben de tohumlarını saksıya ektim.Sizlerle aynı sorunu paylaşıyorum.Çok narin, gelişmesi zayıf.Tohum paketinin üzerindeki resimler çok güzeldi.İnşallah bu narin yapılı bitkinin çiçeklerini tecrübeli arkadaşların bilgileriyle görebiliriz.

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024