agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 3 Gönderen sanpedro
  • 2 Gönderen sanpedro
  • 3 Gönderen sanpedro

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2018, 10:57   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
Balkonda Okaliptüs yetiştirmek (Deneysel)

Arkadaşlar herkese merhaba
Geçen gün bahçe ve yapı malzemeleri satan bir mağazada okalüptüs tohumlarını tesadüfen gördüm yetiştirirken sizlerle de paylaşmak istedim.

Araştırdığımda okaliptüs bitkisinin bir çok cinsi olduğunu gördüm buradaki tecrübeli arkadaşların da bilgisine baş vurarak ilk çimlendirmeyi gerçekleştirdim.

Çimlendirme için;1 adet plastik saklama kabı, bir miktar peçete, biraz su, alüminyum folyo kullandım.
Bir gün suda bekletilmiş tohumları içi nemli peçete olan saklama kabına aktarıp üstünü alüminyum folyoyla kapattıktan sonra 17-18 derece sıcaklıkta yaklaşık 3-4 gün beklettim.(Daha çabuk filizlenmesi amacıyla yaptığım karanlık ortam fazla başarılı olamadı
Son kullanma tarihlerine 4-5 ay kalmış, paketten çıkan 25-27 tohumdan sadece 11 tanesi filizlendi
Birinci resim temsilidir paketinin önünde de aynı resim vardı.

Gelişmeler oldukça resimlerini yollarım. Şimdilik bu kadar herkese sevgi ve saygılar

Eklenen Resimler

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 22:21   #2
Ağaçsever

ikinci yapraklarını vermeye başladılar fotoğraflar yolda. Bu arada yetiştirdiğim okaliptüs bitkisinin cinsi: Silver Dollar

Eski 02-04-2018, 00:31   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2018
okalüptüs tohumunu nereden aldınız? Ben de yetiştirmek istiyorum ama tohum bulamadım.

birsen11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2018, 18:34   #4
Ağaçsever

aradan 3,5 4 ay geçti boyu ancak bu kadar uzayabildi İnternette bakımı ve üretimi ile ilgili bilgiler mevcut her şeyi denedim ama sonuç gene aynı noktaya geliyor, bu bitki ciddi anlamda acayip su tüketen ama hiç büyümeyen tuhaf bir bitki olarak kayıtlara geçiyorum.

Mesut Temiz ve Tencohin beğendi.
Eski 25-07-2018, 18:38   #5
Ağaçsever

resim

Eklenen Resimler

Eski 05-09-2018, 13:39   #6
Yeni Üye

ACEM LALESİ's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2018
Mersin'de okaliptüs ormanı varmış. Acaba oralardan büyümüş fidan bulabilir miyiz? Trakya'da yetişir mi acaba?

ACEM LALESİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 22:39   #7
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ACEM LALESİ Mesajı Göster
Mersin'de okaliptüs ormanı varmış. Acaba oralardan büyümüş fidan bulabilir miyiz? Trakya'da yetişir mi acaba?
İstanbul/Kocaeli sınırına yakın Karadeniz kıyısındaki eski yazlığımızın site bahçesinde çok su biriken ve çamurlaşan bir bölüm vardı. Oraya birkaç okaliptüs ekmişlerdi suyu emsin diye. Denize sıfır bir yer ve kışın çok sert, dondurucu rüzgâr alıyor ve birçok bitki kışı atlatamıyordu orada. Ama okaliptüsler yapraklarında kısmî yanıklar olsa da (kışın yaprak dökmeyen bir türdü) kışları atlattılar ve birkaç kışta epey büyümüşlerdi. Şimdi ne durumdadırlar bilemiyorum, uzun yıllardır gitmedim. Ancak fidan halleriyle bile birkaç kışı atlattıklarına göre sanırım gayet sağlıklı büyüyorlardır. İkliminin Trakya'ya benzer olduğunu düşündüğüm için (çok yüksek, dağlık bir bölge değilse) sizin ekeceğiniz yerde de benzer bir sonuç bekleyebiliriz.. Yalnız okaliptüslerin bildiğim kadarıyla çok fazla çeşidi var.. Belki araştırıp soğuğa dayanıklı bir tür seçmek gerekir...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024