agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni477Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-07-2014, 00:04   #361
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın YeniGine,

Ben ilkbaharda çiçekler geçince bir budama yaptım, yeni filizler verdiler ve az ve cılız da olsa onlardan da açan oldu..Şimdi gerekli tohum bırakarak, kalanları tekrar budayacağım, sulandıkça yeniden filizlensinler..
Budama için biraz geç bile kaldım ihmalkarlıktan.
Sayın pria çok teşekkür ediyorum, sağolun. Benim tohumlar artık iyice kurudu o halde hepsini budayacağım da nasıl budayacağım onu da bilmiyorum her gün yanlarına gidiyorum bir tohum kesesi koparıp toprağa atıyorum sonra incelemeye başlıyorum şurdan yok yok burdan, ya da burdan budayayım deyip duruyorum. Ben de bilmemezlikten budayamadım.

Jakin beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2014, 17:23   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2014
Ben de Şubat sonu Mart bası gibi yapı marketten şebboy tohumları aldım güzelce çimlendiler ben de saksılarına getirip Mayıs gibi dışarıya balkona aldım. Ama o günden beri suyunu ışığını eksik etmememe rağmen yükseklikleri bir türlü 5-6 cm yi geçmedi sanki ağır çekimde büyüyorlar. Bu sene çiçek alamayacağımı tahmin ediyordum ancak bu kadar yavaş büyümeleri sizce normal mi? Önümüz de kış bu halleri ile kışa dayanırlar mı? Ne yapmam lazım sizce? Şimdiden çok teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
aslıcanaydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2014, 19:16   #363
Ağaç Dostu

efeege's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
yaz sıcaklarında gelişmesi durur havaların serinlemesiyle büyümeye başlar.
gelişir bahara açar ilk yıl çiçeklenmesi zor genelde ikinci yıl açıyor.. benimde martta ektiğim fideler aynı boy ve durumdalar güneşini suyunu eksik etmeyin.

YeniGine ve Jakin beğendi.
efeege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 12:48   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2014
Arkadaslar bu tohumlar yurtdısından sebboy tohumu dıye aldım sızce bunlar sebboy tohumumu resımdekıler

çiçeksever beğendi.
MustafaSayın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 15:03   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2013
mısır menekşesi denilen şebboy cinsini nereden temin edbilirim

mısır menekşesi denilen şebboy cinsini nereden temin edbilirim

nertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 18:58   #366
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Şebboy.

Kokusu güzel kendi güzel şebboyum.

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 19:13   #367
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Çok güzel Gül Teyze, aynısından bende de var, tohum tutacak mı merak ediyorum. Zira katmerli olanların tohum tutmadığını okumuştum biryerlerde. Üstelik soğuklara da dayanıklı bir çiçek.

Name:  20150208_130722.jpg
Views: 1604
Size:  30.1 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 21:59   #368
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
İyi geceler kızım. Tohum yalın katlarda oluşuyor.

ıldır beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 03:04   #369
Ağaçsever

gülsümkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2010
şebboylar

çok güzeller

Eklenen Resimler

gülsümkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 08:42   #370
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Merhabalar çicekleriniz cok guzel. Bende Mart ayinda sari renkte sebboy ektim. Simdilik filizler boy gösterdi. Gunesli bir yere aldim. Bakalim zaman ne gosterecek. Hepinize bol çiçekli günler diliyorum.

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 18:46   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2015
kuşların didiklemesiyle birlikte ömürleri ne kadar olacak acaba?

Eklenen Resimler

efiltem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 19:21   #372
Yeni Üye

deryaoz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2016
çok güzeller, annemde şebboy var ancak hiç çicek açmıyor 1 yıldır... saksıda yapraklı olarak aldık, hala aynı duruyor, neden açmaz kii?

çiçeksever beğendi.
deryaoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2016, 18:29   #373
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
karanfil sandığım çiçeklerin şebboy çıkması beni biraz rahatsız etse de iki yıllık bir bitki olduğunu duymak kadar rahatsız etmedi...
geçen yıl etkiğim tohumdan şebboylarım.
kokusu güzel ama yoğun değil.beğendim.
sarılar önce açtı bordolar da var.
ankarada dışarıda geçirdi kışı bişey olmadı.tabi üzerine ince bir naylon geçirdim
bazıları yoktan yere ölüyor hiç bir anlam veremedim.
bitanesi öyle bir büyüdü ki yaprakları etli etli oldu gövdesi odunlaşmıştı.
sonuçta ilk yılında öldü gitii.çok sık yapraklanmıştı oysaki.
çoğu zaman yer değişritmeye karşı oldukça hassas
biraz stabilitesi bozuk bir bitki.ne zaman öleceği belli olmuyor.kışa dayanır ilk baharda güneş açar ölür.
genel olarak fakir toprakta da büyüyor.
evdeki iki kök tomurcuklanmadı.dışarıdakilerin hepsi tomurcuklandı.sanırım biraz kış iyi geliyor.
şimdi bu sene son senesiyse şebboyları kökünden söküp atıcam.
resimden anlayanlar cevap verebilirse mutlu olucam.

Eklenen Resimler

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 00:45   #374
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

çiçeği geçenler tohumlaşmıştı baya.bende hepsini koparıp attım tohumları.şimdi tekrar çiçek açma olasılığı varmı acaba?

Eklenen Resimler

efeege, ibocandan ve Jakin beğendi.
Eski 30-07-2016, 21:41   #375
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bu sene kimsenin ağzını bıçak açmıyor maşallah.foruma ne olduysa artık...
neyse kendi deneyimlerimi iliştireyim belki bi okuyana faydası olur.zira çok karışık ve hatta gıcık bir çiçek şebboy...

şebboyun iki ana cinsi varmış.ilki Cheiranthus (Erysimum) diye bilinen bahçe şebboyu...

iki yıl önce diktiğim tohumlardan ikinci yıl çiçek alabildim.istisnasız ilk yıl çiçek veren olmadı.dikkat etmeniz gereken şey şebboyun çiçek açması için soğuk görmesi gerekiyor.ankara ayazına güvenemediğim için içeriye almıştım bir kaç kökünü...evet gelişimleri oda koşullarında gayet iyiydi ama bu ayaz yemeyen şebboylar hiç çiçek açmadı...zaten korkmanıza gerek yok ankara kışından sağ sağlim çıktılar balkondakiler.

çiçek performansına gelince ilk çiçeklendiği dönem yani ilk baharda gayet güzel bir görsel şölen ile birlikte kokusu da kesinlikle güzel.yanlız her renk çiçek aynı kokmuyor.bana göre en güzel kokan şebboy sarı ve turuncu tonlarına sahip olanlardı.kokuyu şahsen ben kayısı kokusuna benzettim.en azından onu andıran bir kokusu var.ama gel gelelim hiç bir şekilde bir mis zambağı ile yarışamaz.şebboy tarlanız yoksa koku şiddeti ve yayılımında mis zambağı her türlü tokatlar )

çiçeklerin ömrünü ben şahsen tatmin edici buldum.öyle hemen saman alevi gibi geçmiyor.eğer bol tomurcuklanırsa bu süreci sürekli yeniliyor.yeni açan çiçekler eski çiçeklerin solmuşluğunu bastırabiliyor.

oluşan tohumları ben sürekli kestim.çiçekler tamamen geçince yapraksız mesafeden çiçek saplarını kestim.bu bağlamda ikinci kez çiçeklerini açtılar ancak ilk seferki gibi olmadı...%60-70 civarına denk geliyor sanırım.

son olarak bu türün iki yıllık olduğuna dair bir rivayet var.rivayet diyorum çünkü yeterli kanıt bulamadım çok yıllık olduğuna dair.şimdiki vaziyetleri yaprak dökmeye başladılar.eski yaprak sayısı kalmadı ve gövdesi iyice odunlaştı.o odunlaşan kısımlardan öbek şeklinde yeni yapraklar çıktığını da görüyorum.ama kuruyan kısımlarda var.şu noktayı netleştirebilecek birileri çıkarsa çok memnun olurum.zira şunada hiç çiçek yok ve saksıyı başka çiçeklerle değerlendirmek üzere çok kararsız kaldım...

diğer bir tür olan Matthiola yani diğer bir ismiyle bodur şebboyu farkında olmadan edinmişim.bu tür bahçe şebboyunun aksine ilk yıl çiçekleniyor.ve gerçekten bodur formdalar.yaprakları tüylü gibi duruyor ve diğeri gibi yaprakları kırılgan değil yumuşak...bahçe şebboyunun aksine saksıya yaprakları ve formu dolayısıyla saksıya daha iyi yakışıyor.gelgelelim çiçekleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.açan çiçekler düzgün bir formda olmuyor.çok asimetrik.ömrü bahçe şebboyuna göre çok kısa.bütüncül bir çiçek topluluğu göremedim bu yüzden.kokusu desen şebboyun %25i anca şiddet olarak...ama renk dağarcığı çok geniş.beyaz mesela kar beyaz değil.biraz krem rengine çalıyor.mat ve doygun renkleri var.

bu cinsin soğuklara karşı direncini hiç bilimiyorum.ve dahası ömrü konusunda da hiç bir fikrim yok.sorularıma cevap bulabilirsem gerekli müdahaleyi yapacağım.yani umarım...

A_NOMAD ve Jakin beğendi.
Eski 30-07-2016, 22:29   #376
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
bu sene kimsenin ağzını bıçak açmıyor maşallah.foruma ne olduysa artık...
neyse kendi deneyimlerimi iliştireyim belki bi okuyana faydası olur.zira çok karışık ve hatta gıcık bir çiçek şebboy...

şebboyun iki ana cinsi varmış.ilki Cheiranthus (Erysimum) diye bilinen bahçe şebboyu...

iki yıl önce diktiğim tohumlardan ikinci yıl çiçek alabildim.istisnasız ilk yıl çiçek veren olmadı.dikkat etmeniz gereken şey şebboyun çiçek açması için soğuk görmesi gerekiyor.ankara ayazına güvenemediğim için içeriye almıştım bir kaç kökünü...evet gelişimleri oda koşullarında gayet iyiydi ama bu ayaz yemeyen şebboylar hiç çiçek açmadı...zaten korkmanıza gerek yok ankara kışından sağ sağlim çıktılar balkondakiler.

çiçek performansına gelince ilk çiçeklendiği dönem yani ilk baharda gayet güzel bir görsel şölen ile birlikte kokusu da kesinlikle güzel.yanlız her renk çiçek aynı kokmuyor.bana göre en güzel kokan şebboy sarı ve turuncu tonlarına sahip olanlardı.kokuyu şahsen ben kayısı kokusuna benzettim.en azından onu andıran bir kokusu var.ama gel gelelim hiç bir şekilde bir mis zambağı ile yarışamaz.şebboy tarlanız yoksa koku şiddeti ve yayılımında mis zambağı her türlü tokatlar )

çiçeklerin ömrünü ben şahsen tatmin edici buldum.öyle hemen saman alevi gibi geçmiyor.eğer bol tomurcuklanırsa bu süreci sürekli yeniliyor.yeni açan çiçekler eski çiçeklerin solmuşluğunu bastırabiliyor.

oluşan tohumları ben sürekli kestim.çiçekler tamamen geçince yapraksız mesafeden çiçek saplarını kestim.bu bağlamda ikinci kez çiçeklerini açtılar ancak ilk seferki gibi olmadı...%60-70 civarına denk geliyor sanırım.

son olarak bu türün iki yıllık olduğuna dair bir rivayet var.rivayet diyorum çünkü yeterli kanıt bulamadım çok yıllık olduğuna dair.şimdiki vaziyetleri yaprak dökmeye başladılar.eski yaprak sayısı kalmadı ve gövdesi iyice odunlaştı.o odunlaşan kısımlardan öbek şeklinde yeni yapraklar çıktığını da görüyorum.ama kuruyan kısımlarda var.şu noktayı netleştirebilecek birileri çıkarsa çok memnun olurum.zira şunada hiç çiçek yok ve saksıyı başka çiçeklerle değerlendirmek üzere çok kararsız kaldım...

diğer bir tür olan Matthiola yani diğer bir ismiyle bodur şebboyu farkında olmadan edinmişim.bu tür bahçe şebboyunun aksine ilk yıl çiçekleniyor.ve gerçekten bodur formdalar.yaprakları tüylü gibi duruyor ve diğeri gibi yaprakları kırılgan değil yumuşak...bahçe şebboyunun aksine saksıya yaprakları ve formu dolayısıyla saksıya daha iyi yakışıyor.gelgelelim çiçekleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.açan çiçekler düzgün bir formda olmuyor.çok asimetrik.ömrü bahçe şebboyuna göre çok kısa.bütüncül bir çiçek topluluğu göremedim bu yüzden.kokusu desen şebboyun %25i anca şiddet olarak...ama renk dağarcığı çok geniş.beyaz mesela kar beyaz değil.biraz krem rengine çalıyor.mat ve doygun renkleri var.

bu cinsin soğuklara karşı direncini hiç bilimiyorum.ve dahası ömrü konusunda da hiç bir fikrim yok.sorularıma cevap bulabilirsem gerekli müdahaleyi yapacağım.yani umarım...
Bu kadar uzun bir metni soluksuz yazdığınıza göre Şebboy aşığı olmalısınız. Paylaşımınızın devamını diliyorum

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2016, 00:54   #377
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Bu kadar uzun bir metni soluksuz yazdığınıza göre Şebboy aşığı olmalısınız. Paylaşımınızın devamını diliyorum
deniyorum aslında her sene farklı şeyler ekmeye gayret gösteriyorum.sahip olduğum imkanlar dahilinde bana hangisi daha çok uygunsa onunla devam ediyorum yoluma...

şebboy ankara kışına dayanıklı olduğu için sevdim.eğer muhafaza edebilirsem devam ederim ama çok yıllıkmı değilmi orasından emin değilim.
yazıya gelirsek evet uzun ama 1-2 yıllık deneyimleri aktarınca böyle oluyor.hızlı yazıyorum ve arada bazı kelime tekrarları vs var.neyse maksat zaten edebiyat değil bilgi deneyim aktarmak.sahip olduğum bitkiler üzerinden deneyimlerimi aktarmayı seviyorum çünkü ben de bir çok kişiden birşeyler öğrendim.

Eski 13-10-2016, 01:01   #378
Yeni Üye

fuaterkul's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Bende ektim tohumum yeni çıkıyor yeni fotoğraflar ileri ki zamanlarda atarım

Ek : Jiffy şişen tablet ile torflu toprağa ayrı ayrı ektim torflu toprakta daha hızlı çıktı . Jiffyde biraz derine gömdüm tohumu galiba ondan dolayı tohum çıkmamış olabilir .

Eklenen Resimler

Düzenleyen fuaterkul : 13-10-2016 saat 15:49
fuaterkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 01:19   #379
Yeni Üye

fuaterkul's Avatar

Sebboy konusunda bilgili olan arkadaşlardan acil yorum bekliyorum .

Sebboyumu yanlışlıkla elektrikli sobanın karşısına koymusum sıcaktan bir yaprağı kurudu su damlattim biraz açıldı ama diğer yaprağa yapıştı son görüntüsü bu şekilde bir şey olmaz değil mi ? şuan ağlamak istiyorum

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2016, 03:53   #380
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ɑsќʆиҩ ™ Mesajı Göster
Sebboy konusunda bilgili olan arkadaşlardan acil yorum bekliyorum .

Sebboyumu yanlışlıkla elektrikli sobanın karşısına koymusum sıcaktan bir yaprağı kurudu su damlattim biraz açıldı ama diğer yaprağa yapıştı son görüntüsü bu şekilde bir şey olmaz değil mi ? şuan ağlamak istiyorum
yaprakları sarı gibi geldi yani bu yapraklar bitkinin hayati ilk yaprakları olduğundan bence güneşe koyun fotosentez yapmalı ve bitki hayatına devam edebilmeli...
diğer türlü başka bir şebboy tohumu arasanız iyi olur...

Eski 21-10-2016, 14:08   #381
Yeni Üye

fuaterkul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
yaprakları sarı gibi geldi yani bu yapraklar bitkinin hayati ilk yaprakları olduğundan bence güneşe koyun fotosentez yapmalı ve bitki hayatına devam edebilmeli...
diğer türlü başka bir şebboy tohumu arasanız iyi olur...
Bulunduğum yer güneş görmüyor normal dışarı koysam aynı etki olur mu ? ,

Eski 21-10-2016, 15:52   #382
Yeni Üye

fuaterkul's Avatar

Şuan ki hali resimlerde olduğu gibi

Eklenen Resimler

Eski 13-04-2017, 18:14   #383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2015
....

Eklenen Resimler

snob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2017, 21:24   #384
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

üçüncü senesinde olan renk renk boy boy şebboylarım...
bahçe şebboyu deniyor sanırım.
Name:  23232323.jpg
Views: 933
Size:  75.8 KB

YeniGine, efeege ve Milla beğendi.
Eski 10-05-2017, 11:23   #385
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

şebboyumun en çiçekli hali :P
Name:  şeboy.jpg
Views: 965
Size:  76.3 KB

Eski 11-05-2017, 08:26   #386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2016
İyi günler dilerim. Bir konuda kafam çok karıştı, seradan 3 fide şebboy aldım ve bana çok yıllık olduğu söylendi internette kimi yazıda çok yıllık kimisinde tek yıllık olarak geçiyor. Aldığım şebboy cinsi matthiola incana buradaki bilgilerde de çok yıllık olarak belirtilmiş. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Hazergok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 20:49   #387
Yeni Üye

gülümseyenbulut's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2019
tohumları ektim, şu an heyecanla bekliyorum çimlenmelerini. Diğer çiçek tohumlarım da var. şimdi aşama aşama çimlenmeye başladılar. hayırlısı ile büyüsünler bende sizlerin deneyimlerinden faydalanabileyim bu vesile ile

gülümseyenbulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2023, 01:19   #388
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu sebboyuma bayılıyorum..Bir metre kadar boylandı..yan dallarıyla bırlikte kocaman oldu..müthış kokulu..bu yıl nergis soğanı alan herkese tohum gönderdim..2 aydan fazla çiçek verdi..vazoda bile uzayıp yeni tomurcuklar yapıyor..muhteşem.

Eklenen Resimler

Dumlupınar beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024